
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2018 року Справа № 0440/5520/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
20.07.2018 ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0173401304 від 15.05.2018 на суму 336602,43 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0173421304 від 15.05.2018 на суму 28050,20 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0173411304 від 15.05.2018 на суму 170,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у розумінні Податкового кодексу України визначальною ознакою доходу платника податку, як об’єкта та бази оподаткування податком з доходу з фізичних осіб у вигляді додаткового блага є фактичне отримання такого доходу платника податком податку в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах. Оскільки доходу у вигляді додаткового блага, як в грошовій, матеріальній так і в нематеріальній формах, позивачем фактично отримано не було, то і визначальна ознака, яка повинна бути присутня як об’єкт і база оподаткування в податку з доходу фізичних осіб відсутня. Стосовно податкового зобов’язання з військового збору зазначено, що платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ, а саме фізична особа – резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент. Об’єктом оподаткування збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, зокрема основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у рахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Оскільки позивач не відповідає вимогам зазначеного законодавства, як платник військового збору, то і донарахування податковим органом податку з військового збору є неправомірним. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Представником відповідача надано письмовий відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого, зазначено, що податкові повідомлення-рішення скасуванню не підлягають, оскільки прийняті на підставі обґрунтованих висновків перевірки про порушення позивачем норм п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України, а саме: не подання декларації про майновий стан та доходи за 2016 рік та недекларування додаткового блага у вигляді анульованого кредиту у розмірі 1496010,75 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити позовну заяву.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила відмовити в задоволенні позовної заяви з огляду на викладені у відзиві обставини.
На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
22.08.2007 між позивачем та Комерційним банком соціального розвитку «Укрсоцбанк» (надалі за текстом - Кредитор) був укладений Договір кредиту №990/33-19, за яким Кредитор надає Позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання грошові кошти в сумі 148500 (сто сорок вісім тисяч п'ятсот) доларів США. Кредит надається Позичальнику на фінансування будівництва (інвестування) житла, а саме: квартира, будівельний номер №76, загальною будівельною площею 78,20 (сімдесят вісім цілих двадцять сотих) квадратних метрів, балкони, лоджії, тераси - 7,16 (сім цілих шістнадцять сотих) кв.м., розташована на 11 (одинадцятому) поверсі житлового будинку за адресою: АР Крим, с.м.т.. Кореїз, в районі вулиці Южна; будівельна адреса забудови: АР Крим, с.м.т. Кореїз, в районі вулиці Южна шляхом придбання іменних безпроцентних облігацій серії А у бездокументарній формі, що емітовані ТОВ «Культурно - діловий центр», які надають право на отримання у власність Квартири, згідно Договору №Б-218/07; 07-76 купівлі-продажу облігацій від 14.08.2007 та Інвестиційного договору №80/07-76-И про резервування (придбання) квартири від 14.08.2007; нежитлового приміщення - гаражу (машиномісця), будівельний №209, загальною будівельною площею 18,65 кв. м, будівельна адреса забудови: АР Крим, с.м.т. Кореїз, в районі вулиці Южна шляхом придбання іменних безпроцентних облігацій серії А (код випуску UA НОМЕР_1) у бездокументарній формі, що емітовані ТОВ «Культурно - діловий центр», які надають право на отримання у власність гаража (машиномісця) згідно з Договором №Б-219/07;07-209 (Г) купівлі-продажу облігацій від 14.08.2007 та Інвестиційного договору №81/07-209 (Г)-И про резервування (придбання) гаража (машиномісця) від 14.08.2007.
Договором про внесення змін №2 від 31.08.2012 до Договору кредиту №990/33-19 від 22.08.2007 змінені умови кредитування в частині зміни валюти Кредиту, та було переведено суму Кредиту 141889 (сто сорок одна тисяча вісімсот вісімдесят дев'ять) доларів США 22 цента в гривню за курсом 8,14 гривень за 1 долар США, що становить станом на дату укладання цього Договору про внесення змін 1154978,25 (один мільйон сто п’ятдесят чотири тисячі дев’ятсот сімдесят вісім) грн. 25 коп.
Договором про внесення змін №3 від 23.08.2016 до Договору кредиту №990/33-18 від 22.08.2007 Сторонами було домовлено, що у разі погашення заборгованості Позичальником в сумі 600000 грн. не пізніше 23.08.2016, залишкова заборгованість Позичальника перед Кредитором за Договором кредиту (а саме, залишкова заборгованість за Кредитом, в сумі 1496699,75 грн. та заборгованість по процентам 78696,75 грн., підлягає анулюванню (прощенню).
Листом №11.1-186/79-1143 від 21.11.2017 ПАТ «Укрсоцбанк» повідомив Головне управління ДФС у Дніпропетровській області про те, що в податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб в суму утриманого з них податку за ІІІ квартал 2016 року, ПАТ «Укрсоцбанк» відображено нарахований та виплачений дохід фізичній особі ОСОБА_1 за ознакою «126» (додаткове благо) у вигляді анульованої суми основної суми кредитної заборгованості в розмірі 1496010,75 грн.
З матеріалів справи видно, що на підставі Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), відповідно до наказу №1507-п від 13.03.2018 головного управління ДФС в Дніпропетровській області про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та повідомлення від 13.03.2018 № 620, посадовою особою відповідача проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2016.
За результатами проведення вказаної перевірки складено акт від 30.03.2018 №15611/04-36-13-04/НОМЕР_2 (далі - Акт перевірки) за висновками якого встановлені порушення Позивачем:
1) п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України, в частині неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік;
2) абз. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України у зв’язку з отриманням додаткового блага у вигляді основної суми анульованої (прощеної) заборгованості за кредитом, у результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2016 рік в розмірі 269281,94 грн.;
3) п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України у зв’язку з отриманням додаткового блага у вигляді основної суми анульованої (прощеної) заборгованості за кредитом, у результаті чого донараховано військовий збір за 2016 рік в розмірі 22440,16 грн.
На підставі акта перевірки від 30.03.2018 №15611/04-36-13-04/НОМЕР_2 відповідачем прийнято:
- податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0173411304, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 170 (сто сімдесят) грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0173401304, яким збільшено суму грошового зобов’язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на суму 336602,43., з яких за податковим зобов’язанням - 269281,94 грн., за штрафними санкціями - 67320,49 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0173421304, яким збільшено суму грошового зобов’язання за платежем військовий збір на суму 28050,20 грн., з яких за податковим зобов’язанням - 22440,16 грн., за штрафними санкціями - 5610,04 грн.
Не погоджуючись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернулась із даною позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).
Відповідно до підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 ПК України, платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно з пунктом 163.1 статті 163 ПК України, об’єктом оподаткування резидента є загальний місячних (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Згідно з підпунктом 164.1.2 пункту 164.1 статті 164 ПК України, загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Відповідно до абзацу «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 цього Кодексу) у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов’язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.
З визначення додаткових благ та видів додаткових благ, які включаються до оподатковуваного доходу, можна зробити висновок, що додаткове благо кваліфікується як доход у разі приросту показників фінансового та/або майнового стану платника податку. Стосовно анулювання (прощення) кредитором суми боргу, то приріст фінансових показників платника податку - боржника виникає за рахунок суми, взятої в борг. Сама по собі грошова сума, взята в борг, не збільшує доход, оскільки надається на умовах повернення. В разі коли відпадуть встановлені законом та/або договором підстави для витребування кредитором у боржника грошової суми, наданої на умовах повернення, ця сума збільшує доход боржника, зокрема і його оподатковуваний доход як платника податку.
Проте, суд зазначає, що при списанні заборгованості у вигляді тіла кредиту особа одержує економічну вигоду у вигляді збереження активів в силу припинення належного кредитору права вимоги та кореспондуючого цій вимозі обов'язку боржника витрачати кошти на погашення заборгованості за кредитом.
Вищезазначеними нормами податкового законодавства прямо передбачено обов'язок платника відобразити анульовану суму боргу у складі оподатковуваного доходу з обчисленням та перерахуванням до бюджету відповідної суми податку у разі наявності двох обставин - повідомлення боржника банком у встановленому законом порядку та включення банком суми анульованого (прощеного) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано (прощено).
З матеріалів справи видно, що контролюючий орган під час перевірки встановив, що ОСОБА_1 в ІІІ кварталі 2016 року отримала дохід як додаткове благо в сумі 1496010,75 грн., у вигляді суми боргу, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, тобто під час визначення об’єкту оподаткування податковим органом було враховано лише суму основного зобов’язання анульованого (прощеного) банком.
Відповідно до пункту 167.1 статті 167 ПК України (в редакції, чинній на момент отримання позивачем доходу) ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Згідно з п.п.165.1.55 п.165.1 ст.165 ПКУ до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податків не включається основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої 1 січня звітного податкового року (у розрахунку на 2016 рік - 689,00 грн.).
Таким чином, ГУ ДФС у Дніпропетровській області було донараховано позивачу податку на доходи фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 269281,94 грн., а саме:
1496699,75 - 689,00 = 1496010,75 грн.
1496010,75 х 18 % = 269281,94 грн.
Пунктом 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України визначено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу (підпункт 1.1 пункт 161 підрозділу 10 Податкового кодексу України), тобто фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, фізичні особи - нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні та податкові агенти.
Відповідно до підпункту 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Таким чином, ГУ ДФС у Дніпропетровській області було донараховано позивачу військовий збір за 2016 рік у розмірі 22 440,16 грн., а саме:
1496699,75 - 689,00 = 1496010,75 грн.
1496010,75 х 1,5% = 22440,16 грн.
Згідно з підпунктом 14.1.47 пункту 14.1 статті 14 ПК України додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).
При цьому, відповідно до підпункту 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України, дохід з джерелом їх походження з України є будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: а) процентів, дисидентів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України; б) доходів від надання резидентами або нерезидентами в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписного до розташованих в Україні портів; в) доходів від продажу рухомого та нерухомого майна. Доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів; г) доходів, отриманих у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України; г) доходів страховиків - резидентів від страхування ризиків страхувальників - резидентів за межами України; д) інших доходів від діяльності, у тому числі пов’язаних з повною або частковою переуступкою прав та обов’язків за угодами про розподіл продукції на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем митних органів (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо); є) спадщини, подарунків, виграшів, призів; є) заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору; ж) доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю.
Таким чином, об’єктом оподаткування на доходи фізичних осіб є також дохід, одержаний платником податку на доходи фізичних осіб як додаткове благо.
Така позиція суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду (постанова від 22.05.2018 у справі №826/4873/16, постанова від 08.05.2018 у справі 817/401/16, постанова від 08.05.2018 у справі 813/432/17).
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 49000, РНОКПП НОМЕР_2) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський