Рішення № 78186387, 19.11.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
160/7797/18
Номер документу
78186387
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2018 року Справа № 160/7797/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18 жовтня 2018 року ОСОБА_2 (іпн НОМЕР_1) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку отримуваної пенсії з урахуванням абз.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанов Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року та № 704 від 30.08.2017 року за період з січня 2018 року по вересень 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплатити різницю між нарахованою та тією, що підлягала нарахуванню відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року та № 704 від 30.08.2017 року пенсію за період з січня 2018 року по вересень 2018 року в розмірі 17 353,17 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок отримуваної щомісячної пенсії починаючи з жовтня 2018 року шляхом збільшення її розміру до 6 800,02 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_2 є військовим пенсіонером та отримує пенсію відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року здійснено перерахунок розміру отримуваної пенсії, внаслідок чого зменшено визначений розмір підвищеної пенсії на суму раніше отримуваної пенсії. Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.

Ухвалою суду від 22.10.2018 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) на 19.11.2018 року.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та витребувано у Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином посвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_2.

09 листопада 2018 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України у постанові від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» встановлено новий механізм, відповідно до якого буде здійснюватися перерахунок та виплата доплати до пенсії особам, які звільнені з військової служби протягом 2019 – 2020 років. На виконання зазначеної постанови ОСОБА_2 перерахована пенсія з 01.01.2018 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесеними змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» від 13.02.2008 року № 45.

За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (частина 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України,).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (частини 2, 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено – повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_2 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 13.10.1995 року.

З матеріалів справи вбачається, що 13.04.2018 року Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом видано довідку №ФД112290 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно з якою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою «штурман-оператор вертольотної ланки (на МІ) вертольотного полку» становить: посадовий оклад – 4930,001 грн.; оклад за військовим званням (капітан) – 1270,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 3100,00 грн., усього – 9300,00 грн.

В травні 2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовслужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що підтверджується наявним в матеріалах пенсійної справи рішенням. Так, з врахуванням грошового забезпечення - 9300,00 грн. та вислуги років (27 років) розмір пенсії позивача (70% грошового забезпечення військовослужбовця) з 01.01.2018 року складає - 6510,00 грн.

З матеріалів пенсійної справи також вбачається, що підвищення між перерахованим та отримуваним раніше розміром пенсії становить 3276,23 грн. (6510,00 грн. - 3233,77 грн. = 3276,23 грн., де 6510,00 грн. - розмір перерахованої пенсії; 3233,77 грн. - розмір пенсії до її перерахунку).

Судом встановлено, що у відповідності до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 Головним управлінням виплата перерахованого підвищення пенсій проводиться з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

- з 1 січня 2018 року 50 % від 3276,23 грн., тобто у розмірі 1638,12 грн.;

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року 75 % від 3276,23 грн., тобто у розмірі 2457,17 грн.;

- з 1 січня 2020 року 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, тобто у розмірі 3276,23 грн.

Отже, з 01.01.2018 року відповідачем визначено загальний розмір пенсійної виплати позивачу у сумі 4871,89 грн., з 2019 року - 5690,94 грн. та з 2020 року - 6510,00 грн.

15 серпня 2018 року позивачем на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було направлено звернення (вх. № X 13304-18) про здійснення перерахунку нарахованої та сплаченої пенсії за період з січня 2018 року по липень 2018 року, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» і Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та сплату різниці між нарахованою та тією, що підлягала нарахуванню, пенсію за період з січня 2018 року по липень 2018 року.

На вказане звернення відповідачем було надано лист-відповідь за вих. № X 13304-18 від 27.08.2018 року, в якому зазначено, що розмір перерахованої пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 103 та № 704 складає 6510,00 грн., а загальний розмір виплати з 01.01.2018 року складає 4 871,89 грн. з яких 3233,77 грн. – розмір пенсії до перерахунку, 1638,12 грн. – підвищення у розмірі 50% згідно з постановою КМУ № 103 (3276,23 грн. Х 50% = 1638,12 грн.). Крім того, позивача було повідомлено, що загальна сума виплати з 2019 року буде складати 5690,94 грн., а з 2020 року – 6510,00 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесенні рішення виходить з наступного.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон №2262-ХІІ).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ частину четверту статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено у такій редакції: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій» (норма набрала чинності з 01 січня 2017 року).

Тобто, починаючи з 01 січня 2017 року до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено право визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат. Таким чином, починаючи з 01 січня 2017 року законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Постанова № 704 набрала чинності 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103), якою визначений порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, та їх виплати з урахуванням грошового забезпечення, що визначене станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Пунктом 1 Постанови №103 передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Як визначено пунктом 2 Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Таким чином, встановлено, що виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно, починаючи з 1 січня 2018 року.

Пунктом 7 Постанови №103 Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство інфраструктури, Міністерство юстиції, Державну службу з надзвичайних ситуацій, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Адміністрацію Державної прикордонної служби, Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державну фіскальну службу, Національну гвардію, Управління державної охорони після набрання чинності цією постановою зобов’язано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Таким чином, аналіз наведених норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону №2262-ХІІ, дає можливість суду зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсій Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пункті 3 статті 116 Конституції України.

В ході розгляду справи було встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведення перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії було здійснено у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30 серпня 2017 року.

Про розмір перерахунку пенсії та етапи її виплати позивача було повідомлено листом за вих. № X 13304-18 від 27.08.2018 року. Виплати доплати до пенсії за період січень – квітень 2018 року у розмірі 6552,48 грн. були здійснені, що підтверджується матеріалами пенсійної справи, у зв’язку із чим, твердження позивача про допущену відповідачем бездіяльність щодо нездійснення перерахунку спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.

Суд також зазначає, що позивач не погоджується із розміром грошового забезпечення, що має бути врахованим під час перерахунку пенсії, зазначаючи у позові, що у розумінні Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, розмір посадового окладу ОСОБА_2 має становити 5523,00 грн. (1726,00 грн. х 3,2, де 1726,00 грн. – розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи; 3,2 – тарифний коефіцієнт); оклад за військовим званням - 1 270,00 грн.; надбавка за вислугу років - 5 523,00 грн. (посадовий оклад) + 1 270,00 грн. (надбавка за військове звання) х 50 % = 3 396,50 грн.; усього - 10 189,50 грн. З урахуванням викладеного розмір перерахованої пенсії позивача повинен становити: 10 189,50 грн. х 70 % = 7 132,65 грн.

Разом з тим, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, при цьому, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.

Оскільки, довідка від 13.04.2018 року №ФД112290 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, видавалась Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, відповідачем правомірно було проведено перерахунок пенсії позивачу з урахуванням складових грошового забезпечення, що в ній зазначені.

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 року по справі № 21-322а14.

Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2 відповідач діяв у відповідності до норм діючого законодавства у зв’язку із чим, підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (49000, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1