Рішення № 78185876, 06.11.2018, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
204/2104/18
Номер документу
78185876
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 204/2104/18

Провадження № 2/204/970/18

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua

_____________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої судді Дубіжанської Т.О.

за участю секретаря Сорокіної А.С.

розглянувши у порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_1, третя особа Відділ охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом управління державної пенітенціарної служби України Дніпропетровської області про стягнення незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям, -

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2018 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просив стягнути з ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 4 610 грн. 94 коп. В обґрунтування позову зазначає, що громадянці ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям відповідно до заяви від 01.10.2015 протягом періоду з 01.10.2015 по 31.03.2016 включно в загальній сумі 4610 грн. 94 коп., які заявниця отримала. В результаті проведеної державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих відповідачем, виявлено недостовірну інформацію в довідках про доходи, видані третьою особою - відділом охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом управління державної пенітенціарної служби України Дніпропетровської області, у якій працює ОСОБА_1, що призвело до завищеного одержання бюджетних коштів у вигляді допомоги малозабезпеченим сім’ям на суму 4610 грн. 94 коп. Доходи, видані відповідачу у довідці про доходи третьою особою, виявилися меншими, ніж виявлені позивачем при отриманні даних з Державної податкової інспекції. Це призвело до надмірної виплати відповідачу державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім’ї. Оскільки на теперішній час сума переплати державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 4610 грн. 94 коп. від третьої особи та від ОСОБА_1 на рахунок позивача не надійшла, то позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

У судове засідання представник позивача не з’явився, але надав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, проти розгляду справи у заочному порядку не заперечував.

Відповідачка в судове засідання не з’явилась, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причин неявки суду не повідомила. За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, але надав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, проти позову не заперечує.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України «Про прожитковий мінімум», цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 27 жовтня 2015 року звернулась з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради (а.с. 105).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, для призначення допомоги подається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї), право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім’ї, які постійно проживають на території України.

В поданій Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 27 жовтня 2015 року, відповідач ОСОБА_1 зазначила, що розмір її доходу за період з 01.04.2015 року по 30.09.2015 року складає 16 450 грн. 47 коп. (а.с. 108-109), на підтвердження чого надала також довідку про доходи, видану Відділом охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом управління державної пенітенціарної служби України Дніпропетровської області, де вона працює на посаді молодшого інспектора (а.с. 110).

У пункті 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід нижче прожиткового мінімуму для сім'ї. Виплата соціальної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради ОСОБА_1 була призначена соціальна допомога малозабезпеченій сім’ї з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року у розмірі 768 грн. 49 коп. (а.с. 103 (зворотній бік)).

Всі належні до виплати грошові кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_1 отримала, що підтверджується довідкою від 01 квітня 2016 року, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради, згідно якої відповідач отримала за період з жовтня 2015 року по березень 2016 року 4 610 грн. 94 коп. (а.с. 80).

Проте, згідно службової записки державного соціального інспектора Зоріної Г.С. від 06 червня 2017 року, вбачається, що під час перевірки достовірності інформації про доходи ОСОБА_1, наданої для оформлення допомоги малозабезпеченим сім’ям, виявлено, що довідки про доходи містять недостовірні дані: згідно довідок, наданих до управління з метою отримання державної соціальної допомоги: ІІ кв. 2015 року – 7 697,73 грн., ІІІ кв. 2015 року – 7 075,74 грн., ІV кв. 2015 року – 7 112,84 грн., І кв. 2016 року – 10 182,17 грн., ІІ кв. 2016 року – 14 490,45 грн., ІІІ кв. 2016 року – 14 592,36 грн.; а згідно даних, отриманих управлінням з Державної податкової інспекції: ІІ кв. 2015 року – 8 852,39 грн., ІІІ кв. 2015 року – 10 065,65 грн., ІV кв. 2015 року – 8 213,76 грн., ІІ кв. 2016 року – 16 490,45 грн., ІІІ кв.2016 року 14 692,36 грн. (а.с. 35).

У своєму листі № 3/4-148 від 21.06.2016 року Відділ охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом управління державної пенітенціарної служби України Дніпропетровської області повідомив, що розбіжність щодо нарахованих доходів ОСОБА_1 виникає внаслідок того, що ОСОБА_1 як військовослужбовцю проводиться утримання прибуткового податку та нарахування компенсації утриманого прибуткового податку (а.с. 63).

Згідно актів проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми та житлових субсидій від 06 жовтня 2017 року, складених за результатами проведення Управлінням соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради та Державною податковою адміністрацією Чечелівського району перевірки правильності та повноти інформації, наданої на призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1, зареєстрованою за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, виявлено, що особи, прописані на зазначеній житловій площі, надали невірну інформацію про доходи, внаслідок цього ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти в сумі 2 305 грн. 47 коп. (І-ІV кв. 2015 р. помилка бухгалтера) та в сумі 2 305 грн. 47 коп. (І-ІV кв. 2016 р. помилка бухгалтера) (а.с. 13, 14).

Відповідно до Розрахунку надмірно сплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім’ям від 04.10.2017 року, складеного Управлінням соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради, за результатами перевірки виявлено недостовірну інформацію про доходи ОСОБА_1, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям на період з 01.10.2015 по 31.03.2016 р.р. та сума переплати склала 4 610 грн. 94 коп., з яких: за 2015 рік – 2 305 грн. 47 коп. та за 2016 рік – 2 305 грн. 47 коп. (а.с. 9).

Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 отримувала державну допомогу малозабезпеченим сім’ям за період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року на підставі декларації, заповненої заявницею при зверненні, та довідок про її доходи, за результатами перевірки яких виявлено недостовірну інформацію про доходи заявниці, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.10.2015 року по 31.03.2016, сума переплати склала 4 610 грн. 94 коп.

У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 року, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Тому, 04 жовтня 2017 року позивач направив третій особі як роботодавцю відповідача повідомлення про виявлення факту надання невірної інформації про доходи ОСОБА_1 та зобов’язання сплатити переплату у розмірі 4 610 грн. 94 коп. до 06.11.2017 року (а.с. 15, 16).

Проте, станом на час розгляду справи належна сума коштів відповідачем повернута не була.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до змісту статті 177 ЦК України гроші є об'єктами цивільних прав.

Згідно ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Діючи недобросовісно та отримавши державну допомогу малозабезпеченим сім'ям, відповідач набула право власності на неї безпідставно, та їй як власникові цих грошових коштів належить правомочності щодо володіння, користування та розпорядження вказаним майном, а отже і обов’язок повернути вказані кошти, як безпідставно отримані.

За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги підтвердження факту того, що відповідачу була неправомірно виплачена допомога малозабезпеченим сім’ям у розмірі 4 610 грн. 94 коп., яку вона на даний час добровільно не повернула, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 4 610 грн. 94 коп.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволені, а позивача при подачі позову було звільнено від сплати судового збору, то у відповідності до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1212, 1213, 1215 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 року, ст. ст. 12, 76-82, 89, 141, 259, 263-265, 274-279, 280-282 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_1, третя особа Відділ охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом управління державної пенітенціарної служби України Дніпропетровської області про стягнення незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), на користь Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі (адреса місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Уральська, 5, р/р 35410019146491, МФО 805012, ОКПО 03192477) суму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 4 610 грн. 94 коп.,

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Дубіжанська