Рішення № 78185644, 20.11.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2018
Номер справи
810/4735/18
Номер документу
78185644
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2018 року № 810/4735/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Терлецької О.О.,

при секретарі судового засідання Кравченко Р.О.,

за участю:

представника позивача - Федоренко А.М.,

представника відповідача - Федотова К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Еліта" Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України" до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство "Дослідне господарство "Еліта" Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України" з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.08.2018 №0025561406, винесене на підставі акта перевірки від 31.07.2018 №1398/1000/14/04687301, яким до ДП «ДГ «Еліта» МІП ім. В.М. Ремесла НААН» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 230 202,14 грн.

В обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що Державне підприємство "Дослідне господарство "Еліта" Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України" не погоджується з висновками податкового органу, викладеними у акті перевірки, вважає їх безпідставними, необгрунтованими та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, що призвело до незаконного винесення податкового повідомлення-рішення №0025561406 від 22.08.2018, яке має бути скасоване.

Заперечуючи проти позову представник відповідач просив суд відмовити в його задоволенні та вказував на обставини, які на його думку свідчать про те, що ГУ ДФС у Київській області під час прийняття оспорюваного рішення, діяло в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Працівниками ГУ ДФС у Київській області на підставі наказу від 26.06.2018 № 1337 та направлень від 25.07.2018 № 2731, № 2732 в період з 25.07.2018 по 31.07.2018 проведена фактична перевірка Державного підприємства "Дослідне господарство "Еліта" Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України" за адресою: Київська обл., Миронівський р-н, с. Центральне, корпус,2.

Перевірку здійснено в присутності заступника головного бухгалтера Павленко 0. В. Перед початком перевірки посадовими особами ГУ ДФС у Київській області вищезазначеній особі пред'явлені документи, визначені п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України. Вказана особа ознайомилась з направленнями та отримала копію наказу про проведення перевірки, про що свідчить підпис ОСОБА_4 в направленнях на перевірку. В журналі перевірок здійснено запис від 25.07.2018 б/н.

Перевіркою встановлено факти перевищення ліміту залишку готівки в касі ДП «ДГ «Еліта» МІП ім. В.М. Ремесла НААН» на загальну суму 115 101,07 грн. згідно розрахунку понадлімітних залишків готівки в касі, чим порушено п.1 пр. 2, п. 1, п. 14, п. 15 р. II «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148.

За результатами проведеної фактичної перевірки було складено акт фактичної перевірки (бланк за №009341), зареєстрований у ГУ ДФС у Київській області в журналі реєстрації актів перевірок 31.07.2018 за номером 1398/1000/14/04687301 (далі - Акт перевірки).

На підставі висновків, викладених в акті перевірки ГУ ДФС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.08.2018 № 0025561406, згідно з яким застосовані фінансові санкції у сумі 230202,14 грн.

Не погоджуючись із вказаними висновками Акта перевірки, рішенням, прийнятим на підставі таких висновків, Державне підприємство "Дослідне господарство "Еліта" Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України" звернулось з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.

Відповідно до п.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті від 15.12.2004 №637 (далі - Положення №637), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (зі змінами) ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

Відповідно до абз.1 п. 2.7 глави 2 Положення № 637, виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюється ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.

Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб (абз. 1 п. 2.8 глави 2 Положення №637).

Відповідно до п.п. «б» п. 5.1 глави 5 Положення №637 строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (в якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти): для підприємств у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня.

Установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Згідно з абз. 2 п. 5.2 глави 5 Положення №637 установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи (п. 5.3 глави 5 Положення №637).

У своєму відзиві відповідач зазначав, що проведеною перевіркою встановлено, що за період з 01.07.2018 по 25.07.2018 включно відповідно до вимог постанови НБУ від 29.12.2017 № 148 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» із змінами та доповненнями ДП «ДГ «Еліта» МІП ім. В.М. Ремесла НААН» не розроблено та не затверджено порядок розрахунку ліміту залишку готівки в касі підприємства.

Згідно зі ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 № 436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійного представництва нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Суд зазначає, що 05.01.2018 набрало чинності Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29.12.2018 №148. Вказане Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України" і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізіції, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність.

Відповідно до п. 1-1 Положення №148 визначено, що суб'єкти господарювання мають право до 30.06.2018 (включно) використовувати у своїй діяльності форми відомості на виплату грошей, прибуткового касового ордера, видаткового касового ордера, журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, касової книги, книги обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки та акта про результати інвентаризації наявних коштів, установлені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті від 15.12.2004 №637, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (зі змінами).

Згідно п. 1-2 Положення "148 суб'єктам господарювання до 30.06.2018 (включно):

1. Розробити та затвердити порядок оприбуткування готівки в касі та порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням норм Положення про ведення касових операцій;

2. Користуватися лімітами каси, установленими та затвердженими до набрання чинності цією постановою.

Таким чином, Положення №148 дозволяє до 30.06.2018 суб'єктам господарювання користуватися лімітами каси, що були установлені Положенням №637.

Тобто, на момент проведення перевірки позивача діяло Положення №148, яким суб'єктам господарювання надано право до 30.06.2018 (включно) користуватися лімітами каси, установленими та затвердженими до набрання чинності цією постановою.

Відповідно до вимог п. 53 р. V Положення №148№ 148 ліміт каси вважається нульовим за умови, якщо підприємством його не встановлено (незалежно від причин такого не встановлення).

Слід зазначити, що встановлений ліміт каси підприємства проведений згідно розрахунків за 2017 рік ліміт каси становить 10000,00 грн., а проведений розрахунок ліміту каси підприємства відповідно до вимог Положення №148, згідно розрахунків за п'ять місяців 2018 року становить також 10000,00 грн., та враховуючи приписи ст. 55 зазначеного Положення, перегляд ліміту каси є недоцільним. Ліміт каси встановлений та затверджений 02.01.2018 року згідно наказу №1 від 02.01.2018 року у розмірі 10000,00 грн. залишається затвердженим та дійсним на 2018 рік. Підстава: службова записка, головного бухгалтера Буряка М.А.

Пунктом 55 Положення №148 визначено, що установлений ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) можуть переглядатися у зв'язку із змінами законодавства України або за наявності відповідних обставин (зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо). Документи [нормативно-правові акти, внутрішні документи (розрахунки) установи/підприємства, затверджені (підписані) керівником або уповноваженою ним особою], на підставі яких переглянуто ліміт каси, строки здавання готівкової виручки (готівки), додаються до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку установи/підприємства.

Таким чином, приписи п. 55 Положення №148 передбачають можливість суб'єкта підприємницької діяльності на власний розсуд переглядати чи не переглядати вже затверджений ліміт каси.

Отже, відповідачем протиправно застосовано п. 53 постанови ГІНБУ № 148, хоча ДП «ДГ «Еліта» МІП ім. В.М. Ремесла НААН» Наказом № 1 від 02.01.2018 було встановлено ліміт каси на 2018 рік у розмірі 10000 грн., а також Наказом № 37 від 22.06.2018, ліміт каси у розмірі 1000 грн. залишено затвердженим та дійсним на 2018 рік.

За таких обставин, висновки викладені працівниками контролюючого органу в Акті фактичної перевірки від 31.07.2018 року не грунтуються на доказах, не відповідають дійсним обставинам, суперечить чинному законодавству, а тому оспорюване рішення, прийняте на підставі таких висновків є неправомірними, відповідно підлягає скасуванню.

Згідно із ч.2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а ч.2 ст. 77 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 3453,04 грн., отже такі понесені витрати підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.08.2018 №0025561406, винесене на підставі акта перевірки від 31.07.2018 №1398/1000/14/04687301, яким до ДП «ДГ «Еліта» МІП ім. В.М. Ремесла НААН» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 230 202,14 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на користь Державного підприємства "Дослідне господарство "Еліта" Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України" (код ЄДРПОУ 04687301) сплачений ним судовий збір у розмірі 3 453 (три тисячі чотириста п'ятдесят три) грн 04 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 27 листопада 2018 р.