Рішення № 78181148, 09.11.2018, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
09.11.2018
Номер справи
909/548/18
Номер документу
78181148
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.11.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/548/18

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: суддя Неверовська Л.М., секретар судового засідання Кричовський Р.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Першого заступника прокурора Івано-Франківської області вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76000 в інтересах держави в особі:

Міністерства екології та природних ресурсів України, вул. Митрополита Василя Липківського, 35, м. Київ, 03035,

Івано-Франківської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського, буд. 21, м. Івано-Франківськ, 76004

до відповідача: Приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс", с. Завій, Калуський район, Івано-Франківська область, 77356; вул. Саєвича, 5, м. Івано-Франківськ, 76000

про зобов'язання припинити дії, пов'язані із спеціальним використанням природних ресурсів та зобов'язання передати природні ресурси

за участю:

Від прокуратури: ОСОБА_1, прокурор, довіреність № 05/1-18 вих.18 від 23.07.2018, службове посвідчення №044926 від 17.11.2016;

Від позивача: ОСОБА_2 - представник, довіреність № 549/0/2-18/01-075 від 29.05.2018)

Від відповідача: ОСОБА_3 - адвокат, ордер серія ІФ № 046239 на надання правової допомоги від 20.07.2018

Від відповідача: ОСОБА_4 - представник, довіреність №11 від 16.08.2018

Від відповідача: ОСОБА_5, директор, паспорт серія СС 365266 виданий Івано-Франківським УМВС в Івано-Франківській області 20.09.1997

Від позивача: Міністерства екології та природних ресурсів України, представник не з'явився.

Встановив: Перший заступник прокурора Івано-Франківської області звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України та Івано-Франківської обласної державної адміністрації з позовом до Приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" про зобов'язання припинити дії, пов'язані із спеціальним використанням природних ресурсів та зобов'язання передати природні ресурси.

Позиція прокуратури.

Прокуратура позовні вимоги підтримує з підстав викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив (вих.№ 05/1-38вих18 від 30.07.2018; вх.№ 11670/18 від 01.08.2018; том 1, а.с. 207-212); просить суд позов задоволити та зобов’язати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" припинити дії, пов’язані із спеціальним використанням природних ресурсів в межах території об’єкта природно-заповідного фонду - загальнозоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс" на площі 8527 га та зобов’язати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" передати Івано-Франківській обласній державній адміністрації природні ресурси в межах території об’єкта природно-заповідного фонду - загальнозоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс".

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачу не видано державні акти та не зареєстровано у встановленому законом порядку право постійного користуванння землею площею 8527 га на якій розташовано об'єкт природно-заповідного фонду загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс".

Прокуратура вважає, що за відсутності у ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" права постійного користування землею, у даного підприємства відсутнє похідне від права постійного користування землею - право постійного користування лісами та право на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду.

При цьому стверджує, що оскільки згідно вимог п. "а" ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України (в редакції Закону №2768-111 від 25.10.2001) земельна ділянка площею 8527 га загальнозоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс" не може бути передана у постійне користування ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс", рішення Івано-Франківської обласної ради №278-12/2000 від 14.03.2000 не є документом, що посвідчує таке право. Прокуратура вважає, що відсутність права користування відповідачем зазначеною вище земельною ділянкою підтверджується судовими рішеннями, які набрали законної сили та мають преюдиційне значення в порядку ст. 75 ГПК України, а саме:

постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015 у справі № 2а-2988/11/0970 за позовом ПП "Спеціалізоване лісомисливське Науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" до Івано-Франківської обласної ради, Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними;

постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.11.2012 у справі № 5/289 за позовом ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання права постійного користування земельними ділянками лісового фонду, загальною площею 8531 га;

постановою Вищого господарського суду України від 06.08.2014 у справі № 909/729/13 за позовом приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково - дослідне природно - заповідне господарство "Чорний ліс" до державної інспекції сільського господарства в Івано - Франківській області про визнання документами, що підтверджують право постійного користування земельними лісовими ділянками планово - картографічні матеріали лісовпорядкування;

рішеннями судів у справі № К/800/24668/15 за позовом ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" до Івано-Франківської обласної ради, Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними.

На думку прокуратури, відповідач за відсутності права на постійне користування землею, права на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду (в тому числі права постійного користування лісами), фактично незаконно здійснює спеціальне використання природних ресурсів.

Захист інтересів держави прокуратура обґрунтовує тим, що відповідач незаконно здійснює функції постійного лісокористувача на об'єкті природно-заповідного фонду на території загально зоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс". При цьому прокурор зазначає, що Міністерством екології та природних ресурсів України і Управлінням екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації не вжито заходів щодо врегулювання правового режиму використання загально зоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс" у відповідність до вимог діючого природоохоронного законодавства та недопущення незаконного користування лісами ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс".

Свою позицію обґрунтовує приписами ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 9-1,12 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст.ст. 16, 17, 48 Лісового кодексу України .

Позиція позивача - Міністерства екології та природних ресурсів України.

Представник Міністерства екології та природних ресурсів України жодного разу в судове засідання не з'явився; через канцелярію суду, направив заяву в порядку статті 169 ГПК України від 17.08.2018 № 969/11-18 (вх.№ 13658/18 від 10.09.2018; том 2, а.с.1-4) в якій зазначив, що за результатами перевірок Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області від 08.12.2016 № 433 та від 15.12.2017 № 386 складено акти, в яких встановлено, що ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" здійснювало лісогосподарську діяльність в частині освоєння лісосічного фонду у період 2015-2017 років.

У вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення, відповідно до статті 19 Лісового кодексу України, покладено на постійних лісокористувачів.

Міністерство екології та природних ресурсів України просить суд врахувати викладене в заяві та прийняти законне і обґрунтоване судове рішення.

Позиція позивача - Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Позовні вимоги підтримує з підстав викладених прокуратурою у позовній заяві та у відповіді на відзив.

Позиція відповідача.

Відповідач проти позову категорично заперечує з підстав викладених у відзиві на позов від 23.07.2018 вих. № 03-91 (вх. № 11269/18 від 23.07.2018; том. 1 а.с 179-183) та у запереченнях від 14.08.2018 вих. № 14/08/18 (вх. № 12481/18 від 16.08.2018; том. 1 а.с 217-221).

Заперечуючи позов відповідач стверджує, що ПП "СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" впродовж 18 років правомірно користується земельною ділянкою лісового фонду для ведення лісового господарства. Право постійного користування землею набуте ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" в порядку вимог Земельного кодексу України (в редакції Закону №561-XII 18.12.1990), а згідно рішення Конституційного Суду № 5-рп/2005 від 22.09.2005 це право не може бути припинено у зв'язку із змінами у земельному законодавстві.

Відповідач зазначає, що згідно приписів п.1.3 Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс", затвердженого Держуправлінням екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області та погодженого ПП "СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" 01.10.2002, рішенням 12 сесії Івано-Франківської обласної Ради від 14.03.2000р. № 278-12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду", відповідно до Розпорядження Головного КЕУ Міністерства Оборони України № 144/10/338 від 14.07.1999 року "Про передачу місцевим органам влади земельних ділянок", вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу Міністерства Оборони України землі лісового фонду загальною площею 8531 га; затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства та надано приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" в постійне користування землі лісового фонду площею 8531га, в тому числі: Богородчанського-2008га, Калуського-3674га, Тисменицького-2849 га районів; зобов’язано ПП "СЛМНДПЗГ " Чорний ліс" у місячний термін замовити виготовлення документів, що посвідчують право користування землею відповідно до чинного законодавства, доручено Богородчанській, Калуській, Тисменицькій районним Радам видати Державні акти на право постійного користування землею.

На підставі вищенаведеного рішення Івано-Франківської обласної Ради, ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" проведено передачу земель лісового фонду загальною площею 8527 га згідно Зведеного акту прийому – передачі земель лісового фонду від 25.05.2000. Відповідач звертає увагу суду, що рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 у справі №12/263 зобов’язано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою видати ПП "СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та Державні акти на право постійного користування. 09.07.2009, відкрито виконавче провадження ВП №13739398 з виконання наказу господарського суду №17746 від 24.11.2003, по даний час рішення суду не виконано в частині видачі Державних актів, з боку відповідача вжито всіх заходів та проведено дії для виготовлення державного акту на право постійного користування. З огляду на вищевикладене, відповідач вважає позов безпідставним та необґрунтованим. Просить суд в позові відмовити.

Вирішення процесуальних питань.

Судом прийнято позовну заяву Першого заступника прокурора Івано-Франківської області (вх. № 9325/18) до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 17.08.2018 (ухвала про відкриття провадження у справі від 25.06.2018).

17.08.2018 судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; підготовче засідання відкладено на 04.09.2018.

04.09.2018 підготовче провадження у справі закрито. Розгляд справи по суті призначено на 27.09.2018.

26.09.2018, через канцелярію суду, відповідач надіслав суду заяву про відкладення розгляду справи (вх. № 14705/18) мотивовану неможливістю прибуття в судове засідання уповноважених на участь у справі представників. Судом задоволено клопотання відповідача, розгляд справи відкладено на 17.10.2018.

17.10.2018 в судовому засіданні оголошено перерву до 31.10.2018.

25.10.2018 відповідачем подана заява про долучення додаткових доказів до матеріалів справи (вх.№ 16592/18); заява задоволена судом.

31.10.2018 в судовому засіданні оголошено перерву до 09.11.2018.

09.11.2018, ПП "СЛМНДПЗГ "Чорний ліс", подано заяву (вих.№ 09/11/18; вх.№ 17498/18) про долучення до матеріалів справи копії рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 0940/1431/18 від 23.10.2018, оскільки рішення було ухвалено після початку розгляду по суті справи № 909/548/18, заява відповідача задоволена судом, рішення по справі № 0940/1431/18 від 23.10.2018 долучено до матеріалів справи.

Розгляд справи по суті завершений 09.11.2018.

Обставини встановлені судом.

ОСОБА_6 рішення Івано-Франківської обласної Ради четвертої сесії другого демократичного скликання від 26.04.1995 № 278-12/2000 "Про утворення загально-зоологічного заказника "Чорний ліс" сесія обласної ради вирішила: оголосити територію земель лісового фонду, які є в тимчасовому користуванні Івано-Франківського військового лісопромислового комбінату МО України, загальнозоологічним заказником місцевого значення "Чорний ліс", площа якого згідно додатку до рішення склала 15,1 тис. га (том 1, а.с. 29-30).

ОСОБА_6 рішення Івано-Франківської обласної Ради дванадцятої сесії третього демократичного скликання від 14.03.2000 № 278-12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду" (а.с. 31-32), сесія обласної ради, розглянувши проект відведення земельних ділянок лісового фонду приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс", матеріали про вилучення і надання земель лісового фонду відповідно до розпорядження начальника Головного КЕУ Міністерства Оборони України від 14.07.1999 № 144/10/338 та керуючись Земельним кодексом України, вирішила:

затвердити проект відведення земельних ділянок лісового Фонду для ведення лісового господарства приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" (п.1);

вилучити із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу Міністерства Оборони України землі лісового фонду загальною площею 8531 га (п.2); надати приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" в постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га, в тому числі: Богородчанського - 2008га, Калуського - 3674га, Тисменицького-2849 га районів (п.3); зобов’язати приватне підприємство "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" у місячний термін замовити виготовлення документів, що посвідчують право користування землею відповідно до чинного законодавства(п.4);

доручити Богородчанській, Калуській, Тисменицькій районним Радам видати Державні акти на право постійного користування землею (п.6);

користувачу земель лісового фонду дотримуватись вимог чинного законодавства та рішення Івано-Франківської міської Ради народних депутатів від 26.04.1995 № 278-12/2000 "Про утворення загально-зоологічного заказника "Чорний ліс" (п.7) .

На підставі вищенаведеного рішення Івано-Франківської обласної Ради від 14.03.2000р. № 273-12/2000:

1) проведено передачу земель лісового фонду загальною площею 8527 га ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство “Чорний ліс"; даний факт підтверджується, наявним в матеріалах справи, Зведеним актом прийому – передачі земель лісового фонду від 25.05.2000(а.с. 33-37);

2) Держуправлінням екологічної безпеки в Івано-Франківській області видано охоронне зобов’язання №492 від 30.05.2000(а.с. 38-39);

3) Державним управлінням екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області видано охоронне зобов’язання №554 від 10.10.2003 (а.с. 40-41).

ОСОБА_6, зазначених вище охоронних зобов'язань, землекористувач - ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" бере під охорону загальнозоологічний заказник "Чорний ліс" площею 8527,0га.

4) Держуправлінням екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області затверджено та погоджено з ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс" від 01.10.2002 (а.с. 46-51).

У відповідності до пункту 1.3. Положення Про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс", затвердженого Держуправлінням екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області, загальна площа заказника становить 15,1 тис. га. Рішенням обласної Ради від 14.03.2000 № 278-12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду", 8531,0 га надано у постійне користування ПП СЛМНДПЗГ " "Чорний ліс", для ведення лісового господарства в тому числі: Богородчанського - 2008га, Калуського - 3674га, Тисменицького-2849 га районів. Землі заказника належать до земель природоохоронного призначення.

ОСОБА_6 з приписами пунктів 3.1, 3.2, 3.3, 4.2, 4.7 Положення, управління заказником здійснює адміністрація ПП "СЛМНДПЗГ "Чорний ліс", структура, штати, кошторис витрат, плани матеріально-технічного забезпечення затверджуються ПП СЛМНДПЗГ " Чорний ліс" згідно з чинним законодавством, керівництво ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" несе відповідальність за додержанням встановленого режиму території заказника, який утримується та охороняється за рахунок ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс", охорона заказника покладається на службу лісової охорони ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс".

5) в державній статистичній звітності форми 6-зем за ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" обліковується земельна ділянка площею 8531га.

У Державному кадастрі територій та об'єктів природно-заповідного фонду України ПП СЛНДПЗГ "Чорний ліс" значиться як постійний землекористувач (том 2, а.с. 56).

26 листопада 1999 між Івано-Франківським філіалом інституту землеустрою УААН та ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" укладено договір № 147-99 на виготовлення проекту відведення (передачі) земельних площ лісів з видачею державного акту на право користування землею. З огляду на невиконання Івано-Франківським філіалом інституту землеустрою вищевказаного договору, 17.09.2003, ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до останнього про виконання умов останнього. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 у справі №12/263 позов ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" задоволено та зобов'язано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою виконати договір № 147-99 від 26 листопада 1999 р. і видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею.

На виконання вказаного рішення виданий наказ №17746 від 24.11.2003 року, яким зобов'язано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою виконати договір №147-99 від 26.11.1999 і видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею. Додатковим рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 10.09.2008, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2008, зобов'язано ОСОБА_7 управління Держкомзему в Івано-Франківській області видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею. 10.02.2009, Вищий господарський суд України ухвалив постанову, якою додаткове рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 10.09.2008 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2008 скасував.

Постановою ВП № 13739398 (том 1, а.с. 186) старшого державного виконавця ВДВС ГУЮ в Івано-Франківській області від 09.07.2009. відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення згідно Наказу №17746 від 24.11.2003 яке виконано частково в частині видачі проекту відведення земельних ділянок та передачі лісів в постійне користування ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" за рахунок земель лісового фонду Івано-Франківського ЛПК МО України на території Богородчанського, Калуського, Тисменицького районів.

29.07.2009, на виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області №17746 від 24.11.2003 року, згідно постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 13739398 від 09.07.2009, ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" передало, ДП "Івано-Франківський інститут землеустрою" по накладній №57а від 06.07.2000, проект відведення земельних ділянок та передачі лісів в постійне користування приватному підприємству СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" за рахунок земель лісового фонду Івано-Франківського ЛПК МО України на території Богородчанського, Калуського, Тисменицького районів Івано-Франківської області; даний факт підтверджується актом приймання-передачі матеріалів щодо виконавчого провадження з виконання наказу № 17746 виданого 24.11.2003 (том 1, а.с. 188).

ОСОБА_6 державного виконавця від 12.01.2010 (том 1, а.с. 187), в частині видачі державних актів на право постійного користування рішення суду не виконано, ОСОБА_6 серії 11-ІФ №000121, №000121, №000123, №000124 боржником ДП “Івано-Франківським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою" отримано, заповнено графічну частину, однак не виготовлено в повному обсязі і не передано стягувану, оскільки з часу винесення рішення суду змінилося законодавство в частині процедури виготовлення, заповнення, реєстрації, видачі та форма бланк Державного акту.

28.12.2010 року Івано-Франківською ОДА надано дозвіл на проведення інвентаризації земель лісового фонду ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" (том 2, а.с. 60).

ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" неодноразово зверталося до суду.

01.06.2010 останнім подано заяву про роз'яснення рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 у справі №12/263 в частині зобов'язання Івано-Франківського філіалу інституту землеустрою видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" державні акти на право постійного користування.

Позивач просив роз'яснити, чи має право підприємство отримати державні акти на право постійного користування як документи, що посвідчують право на землю згідно рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 у справі №12/263. Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 07.06.2010р. у справі №12/263-14/136 роз’яснено вищевказане рішення та зазначено таке: відповідно до рішення від 12.11.2003 р. у справі №12/263, Івано-Франківський інститут землеустрою зобов”язаний був видати позивачу ( ПП СЛМНДПЗГ “ Чорний ліс”) проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування. Ухвалою від 29.09.2009 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області щодо зміни способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003. в частині видачі державних актів на право постійного користування землею ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс". Ухвалою від 16.06.2011 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви підрозділу з примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ в Івано-Франківській області про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003. Ухвалою від 10.11.2011 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2000.

11.07.2018 ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" повторно звернулося до господарського суду Івано-Франківської області із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення від 12 листопада 2003 р. у справі № 12/263-14/136 шляхом зобов'язання ДП "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" відновити межі земельних ділянок та виготовити електронні документи на підставі проекту відведення земельних ділянок для ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс", затвердженого рішенням сесії Івано-Франківської обласної ради від 14 березня 2000 № 278-12. Ухвалою від 29.08.2018 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви приватного підприємства "Спеціалізоване, лісомисливське, науково-дослідне, природно-заповідне господарство "Чорний ліс" про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12 листопада 2003 у справі за позовом приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" до Івано-Франківського філіалу інституту землеустрою та Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області про зобов'язання виконати умови Договору від 26 листопада 1999 р. № 147-99. ПП "Спеціалізоване лісомисливське Науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" звернулося в суд із адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області про скасування припису №15091 від 09.07.2009 (справа №2а-2318/09/0970). Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2010 у справі №2а-2318/09/0970 скасовано припис Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області №15091 від 09.07.2009 яким було встановлено що ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" використовує земельну ділянку площею 8531га згідно рішення Івано-Франківської обласної Ради №278-12/2000 від 14.03.2000 без документів що посвідчують право постійного користування та зобов’язано в 30-денний строк усунути виявлені порушення. ПП "Спеціалізоване лісомисливське Науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Держкомзему у Богородчанському районі про визнання нечинним та скасування припису № 04/032 від 26.08.2010, визнання незаконною та скасування постанови № 204/013 від 02.09.2010. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2010 у справі №2а-3149/10/0970 визнано протиправним та скасовано припис Управління Держкомзему в Богородчанському районі Івано-Франківської області №04/032 від 26.08.2010р., яким було встановлено, що земельна ділянка площею 2008га за межами населеного пункту с. Нивочин Богородчанського р-ну використовується ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" для ведення лісового господарства без правовстановлюючих документів та зобов’язано усунути недоліки. Приватне підприємство "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в Івано-Франківській області про визнання незаконним та скасування припису №000085 від 19.10.2012, визнання, як документа, які посвідчують право постійного користування землею у відповідності до ст.8 Цивільного кодексу України та ст.8 Цивільно процесуального кодексу України та п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до виготовлення державних актів на право постійного користування - матеріали лісовпорядкування, та планово - картографічні матеріали.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2012 у справі №2а-3552/12/0970 визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції сільського господарства в Івано-Франківській області №000085 від 19.10.2012р., яким було встановлено, що ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" використовує земельну ділянку площею 8531га надану в користування згідно рішення Івано-Франківської обласної Ради №278-12/2000 від 14.03.2000р. без документів що посвідчують право постійного користування та зобов’язано усунути недоліки. 10.08.2018 Приватне підприємство "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне Природно-заповідне господарство "Чорний ліс" звернулося до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій Івано-Франківської ОДА у відмові в затвердженні лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік, про визнання нечинним та скасування рішення Івано-Франківської ОДА про відмову в затвердженні лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік та зобов'язати Івано-Франківську ОДА затвердити ліміти на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік (справа № 9040/1431/18). 23.10.2018 прийнято рішення у справі у справі № 9040/1431/18 - позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації, щодо не розгляду по суті клопотання Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" від 13.06.2018 №03-78 про затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік. Зобов'язано Івано-Франківську обласну державну адміністрацію, повторно розглянути клопотання Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного природно-заповідного господарства "Чорний ліс" від 13.06.2018 №03-78 про затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік та прийняти за наслідками його розгляду рішення про затвердження відповідного ліміту або про вмотивовану відмову у його затвердженні. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Приватне підприємство "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" на території загально зоологічного заказника місцевого значення крім рекреаційної здійснює ще й лісогосподарську діяльність.

У відповідності до ст.48 Лісового кодексу, за погодженням з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області, управлінням лісового та мисливського господарства затверджено протоколи 1-ї та 2-ї лісовпорядної наради з базового лісовпорядкування СЛМНДПЗГ " Чорний ліс" (додаток 1 і 2), також погоджено Зведену відомість розрахункової лісосіки на 2013 та наступні роки для СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" (додаток 3) та інші. Вищевикладене підтверджується ОСОБА_6 №386 планової перевірки державного нагляду(контролю) щодо додержання суб’єктом господарювання у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, проведеної Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в період з 04.12.2017 по 15.12.2017, в якому зазначено, що ПП СЛМНДПЗГ " Чорний ліс" веде свою господарську діяльність згідно рішення Івано-Франківської обласної Ради від 14.03.2000р. №278-12/2000; базове лісовпорядкування проведено Львівською лісовпорядною експедицією ВО "Укрдержліспроект" у 2012 році. Проект організації та розвитку лісового господарства СЛМНДПЗГ " Чорний ліс" наявний. Розрахункова лісосіка СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" затв. наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.11.2013р. №486 в розмір 5,44 тис.м3 та в цілому по результатах перевірки порушень природоохоронного законодавства не встановлено (том 1, а.с. 133-151).

Не встановлено порушень природоохоронного законодавства і за результатами перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області № 433 від 08.12. 2016 (том 1, а.с. 152-160).

В зазначених вище актах перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області зазначено, що ПП СЛМНДПЗГ “Чорний ліс” здійснювало лісогосподарську діяльність в частині освоєння лісосічного фонду у 2015 році - 4386 м5 деревини в порядку головного користування та 8216 м3 - рубок догляду та санітарних рубок; у 2016 році - 1905 м3 деревини в порядку головного користування та 9833 м3 при проведенні рубок догляду та санітарних рубок; протягом січня-листопада 2017 року - 1860 м3 деревини в порядку головного користування та 4807 м3 - при проведенні рубок догляду та санітарних рубок. а також сплатою рентної плати у 2014-2015 роках за спеціальне використання лісових (том 1, а.с. 168-169, 172-173).

ОСОБА_6 наявних в матеріалах справи доказів, з 2000 року органи прокуратури неодноразово проводили розгляд звернень та перевірку діючого законодавства на предмет правомірності користування відповідачем землями лісового фонду, підстав для прокурорського реагування не вбачалося.

В матеріалах справи наявні:

- лист-повідомлення Івано-Франківської міжрайонної природоохоронної прокуратури від 30.03.2000 № 144/2000 вх. про роз'яснення порядку надання земель лісового фонду поза межами населених пунктів у постійне користування (том 1, а.с. 222);

- лист Івано-Франківської міжрайонної природоохоронної прокуратури від 22.01.2001 № 16/2001 (том 1, а.с. 229) ОСОБА_7 обласної державної адміністрації та ОСОБА_7 обласної ради в якому зазначено, що ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс", за період з червня 2000 року, здійснюючи заходи по охороні та відтворенню лісів поряд з іншими лісокористувачами направило в органи прокуратури значну кількість справ. Природоохоронна прокуратура вважає за доцільне вирішити питання про виділення додаткових коштів для подальшого проведення лісо і землевпорядкування в с. Посіч та покращення роботи лісової охорони позовом приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс";

- повідомлення Головного управління сільського господарства і продовольства Івано-Франківської обласної адміністрації від 02.12.2004 № 950/01-17/07 (том 2, а.с. 59) щодо розгляду листа ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" про переоформлення права постійного користування землями лісового фонду на право довгострокової оренди обласним головним управлінням земельних ресурсів;

- відповідь нач. Управління Міністерства внутрішніх справ України УМВС України в Івано-Франківській області від 18.08.08 (том 1, а.с. 227-228) на звернення ОСОБА_7 Івано-Франківської обласної адміністрації ОСОБА_8 щодо законності використання земель та ведення лісового господарства ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" в якій зазначено, що питання законності використання земель на ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" знаходиться на контролі керівництва УМВС;

- відповідь в.о. прокурора Івано-Франківської області від 20.08.08 (том 1, а.с. 226) на звернення ОСОБА_7 Івано-Франківської обласної адміністрації ОСОБА_8 щодо правомірності користування землями лісового фонду ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" в якій зазначено, що за результатами перевірки підстав для внесення документів прокурорського реагування не вбачається;

- відповідь першого заступника прокурора Івано-Франківської області від 13.03.2009 (том 1, а.с. 225) на звернення нач. Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області щодо відведення ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" земельних ділянок, законності судового рішення по господарській справі та його виконання в частині зобов'язання Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області видати останньому проект відведення земель лісового фонду, а також земельні акти на право постійного користування землею в якій зазначено, що рішення господарського суду від 12.11.2003 набрало законної сили, підстав для прокурорського реагування не вбачається;

- повідомлення Державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" від 05.08.2009 № 734/111А щодо заяви про зміну способу порядку виконання рішення Господарського суду від 12.11.2003 у справі №12/263 в якому зазначені документи необхідні Державному кадастровому реєстратору для державної реєстрації земельної ділянки державному виконавцю (том 2, а.с. 45);

- лист Івано-Франківської міжрайонної природоохоронної прокуратури від 02.08.2011 № 81-997 вих. 11 (том 1, а.с. 223-224) в якому повідомляється заступника прокурора Івано-Франківської області, що Івано-Франківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою проведено перевірку по зверненню депутатів обласної ради з приводу законності користування землями лісового фонду ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс". За результатами проведеної перевірки підстав для внесення документального прокурорського реагування не встановлено;

- відповідь Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на лист від 28.03.2018 № 05-444вих-18 Першому заступнику прокурора Івано-Франківської області від 29.03.2018 № 10-9-0.6-2011/0/2-18 (том 1, а.с. 161-162);

- лист Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА №05-15/2845 від 14.06.2018 в якому в контексті статті 9-1 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" в редакції Закону від 22.03.2018р., який вступив в дію 19.04.2018 стосовно погодження та затвердження лімітів, обгрунтовано, що в період з 2015 по 01.06.2018р. ліміти на використання природних ресурсів в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення для ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" не розглядались та не затверджувались, так як це питання законодавчо не було врегульовано (том 1, а.с. 167);

- лист-відповідь Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА №05-16/2916 від 20.06.2018 на звернення прокурора Тисменицької місцевої прокуратури (том 1, а.с. 170);

- лист-відповідь Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства №2-22/57-1309 від 20.06.2018 на звернення прокурора Тисменицької місцевої прокуратури (том 1, а.с. 171);

- пояснення Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 08.08.2018 № 9-9-0.6-4844/0/2-18 щодо заяви про зміну способу порядку виконання рішення Господарського суду від 12.11.2003 у справі №12/263 в якому зазначені документи необхідні Державному кадастровому реєстратору для державної реєстрації земельної ділянки (том 2, а.с. 39-40);

- лист відповідача від 20.04.2018 Прокурору Івано-Франківської області старшому раднику юстиції ОСОБА_9 (том.2, а.с.61);

- відповідь Прокуратури Івано-Франківської області на вищеказаний лист (том.2, а.с.62);

- листи відповідача ОСОБА_7 Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 14.05.2018 (том.2, а.с. 63-65).

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що станом на час розгляду справи № 909/548/18 не виконано рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 року у справі № 12/263 та не видано ПП "Спеціалізоване лісомисливське Науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" акти на право постійного користуванння землею - площею 8527 га на якій розташовано об'єкт природно-заповідного фонду загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс", виконавче провадження по виконанню даного рішення суду не завершене.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини між сторонами регулюються нормами ЦК України, Господарського кодексу України (далі ГК - України), Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про природно-заповідний фонд України", Лісовим кодексом України та Земельним кодексом України.

ОСОБА_6 приписів статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

У відповідності до статті 61 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Ділянки суші та водного простору, природні комплекси й об'єкти, які мають особливу екологічну, наукову, естетичну і економічну цінність і призначені для збереження природної різноманітності, генофонду видів тварин і рослин, підтримання загального екологічного балансу та фонового моніторингу навколишнього природного середовища, вилучаються з господарського використання повністю або частково і оголошуються територією чи об'єктом природно-заповідного фонду України. До складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища. Порядок організації, використання і охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду, додаткові їх категорії визначаються законодавством України.

Статтею 25 Закону України "Про природньо-заповідний фонд України" встановлено, що заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів.

Стаття 7 Земельного Кодексу України, 1990р, №561-Х11, в редакції, що діяла на час надання відповідачу спірної земельної ділянки лісового фонду, передбачала, у постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності: для ведення лісового господарства спеціалізованим підприємствам. Відповідно до ч.1 п.1 статті 13 Лісового кодексу України, 1994р. № 3853-Х11, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин з надання відповідачу спірної земельної ділянки лісового фонду, до відання обласних Рад народних депутатів у галузі регулювання лісових відносин на їх території належить:

1) надання земельних ділянок лісового фонду за межами населених пунктів у постійне користування та припинення права користування ними.

В статті 9 Лісового кодексу України. 1994 р. встановлено, що у постійне користування земельні ділянки лісового фонду надаються спеціалізованим лісогосподарським підприємствам, іншим підприємствам, установам, організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи (далі - постійні лісокористувачі), для ведення лісового господарства, а також для спеціального використання лісових ресурсів, потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення науково-дослідних робіт в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Право постійного користування земельними ділянками лісового фонду посвідчується державним актом на право постійного користування землею. Положеннями статті 126 Земельного кодексу 2001 року також встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою посвідчується Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлені підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності: громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням 12 сесії Івано-Франківської обласної Ради від 14.03.2000р. № 278-12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду", у встановленому вищезазначеними законами порядку, надано приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" в постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га, в тому числі: Богородчанського - 2008га, Калуського - 3674га, Тисменицького-2849 га районів (п.3); зобов'язано приватне підприємство "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" у місячний термін замовити виготовлення документів, що посвідчують право користування землею відповідно до чинного законодавства(п.4).

Слід зазначити, що вищевказане рішення Івано-Франківської обласної Ради "Про вилучення і надання земель лісового фонду" є чинним на сьогоднішній день, не оскаржувалось в судовому порядку.

З огляду на те, що Івано-Франківський філіал інституту землеустрою не виконав умови укладеного з відповідачем договору № 147-99 від 26.11.1999р. по виготовленню проекту відведення земельних площ лісів з видачею Державного акту на право користування землею, ПП "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповідне господарство "Чорний ліс" звернулося до господарського суду з позовом про виконання умов зазначеного договору в частині видачі Державного акту на право користування землею (справа № 12/263).

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 у справі №12/263 позов ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" задоволено та зобов'язано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою виконати договір № 147-99 від 26 листопада 1999 і видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею.

ОСОБА_6 приписів ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Зазначеним вище рішенням суду встановлено, що рішенням обласної Ради від 14.03.2000 року № 278-12 затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" і надано 8531 га земель лісового фонду в постійне користування.

Рішення господарського суду Івано-Франківської області у справі №12/263 в частині видачі Державних актів не виконано.

ОСОБА_6 статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Також статтею 18 ГПК України встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності встановленої законом. Відповідно до ч.4 статті 13 Конституції України, держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем вжито і вживається всіх можливих заходів щодо виконання останнього. Статтею 1 Лісового кодексу України встановлено, що земельна лісова ділянка-земельна ділянка лісового фонду України з визначеними межами, яка надається або вилучається у землекористувача чи власника земельної ділянки для ведення лісового господарства або інших суспільних потреб відповідно до земельного законодавства. В статті 64 Лісового кодексу передбачено основні вимоги щодо ведення лісового господарства, зокрема, забезпечувати безперервне, невиснажливе і раціональне використання лісових ресурсів для задоволення потреб виробництва і населення в деревині та іншій лісовій продукції; здійснювати відтворення лісів; забезпечувати підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах; здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; раціонально використовувати лісові ділянки. ОСОБА_6 приписів частини 5 статті 48 Лісового кодексу вбачається, що затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Статтею 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд" встановлено, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій

та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також на підставі дозволів. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення (крім корисних копалин) здійснюється на підставі дозволів, що видаються місцевими радами за погодженням з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України. Видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється на безоплатній основі. Видача дозволів здійснюється на підставі клопотання (заявки) природокористувача, погодженого із власником або постійним користувачем земельної ділянки та заінтересованими органами. Дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів може

бути анульований органом, що його видав, у разі: різкого погіршення стану навколишнього природного середовища внаслідок природокористування, ліквідації підприємства, установи або організації, яка отримала дозвіл; порушення умов

природокористування та режиму території природно-заповідного фонду; втрати чи пошкодження дозволу, що не дає можливості визначити зміст дозволу. Здійснення господарської та іншої діяльності за декларативним принципом заборонено. Дозвіл видається після затвердження лімітів протягом місяця з моменту подання клопотання. Підставами для відмови у видачі дозволу є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду. Рішення про відмову у видачі дозволу може бути оскаржено до центральнoго органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, або до суду. Прийняття рішення про відмову у видачі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється у місячний строк. Заява про оскарження рішення про відмову у видачі дозволу подається до центральнoго органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, протягом строку, що не перевищує десять днів з дня одержання відповідного рішення. Заява розглядається у десятиденний строк. Про результати розгляду заявник повідомляється у письмовій формі.

Проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших видів рубок здійснюється в межах затверджених планів та на підставі рішень науково-технічних рад установ природно-заповідного фонду згідно з лімітом на використання природних ресурсів на підставі дозволів.

Вся діяльність підприємства здійснюється виключно на підставі матеріалів лісовпорядкування, розроблених Львівською державною лісовпорядною експедицією Українського державного лісовпорядного виробничого об'єднання Державного агентства лісових ресурсів у 2002-2012 роках.

Як зазначалося вище, 10.08.2018, відповідач звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій Івано-Франківської ОДА у відмові в затвердженні лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік, про визнання нечинним та скасування рішення Івано-Франківської ОДА про відмову в затвердженні лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік та зобов'язати Івано-Франківську ОДА затвердити ліміти на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік (справа № 9040/1431/18). 23.10.2018 прийнято рішення у справі у справі № 9040/1431/18 - позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації, щодо не розгляду по суті клопотання Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" від 13.06.2018 №03-78 про затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік. Зобов'язано Івано-Франківську обласну державну адміністрацію, повторно розглянути клопотання Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" від 13.06.2018 №03-78 про затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 2018 рік та прийняти за наслідками його розгляду рішення про затвердження відповідного ліміту або про вмотивовану відмову у його затвердженні. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вищезазначеним рішенням встановлено:

"Рішенням Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 року за №278-12/2000: - затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства Приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс"; вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу Міністерства оборони України землі лісового фонду загальною площею 8531 га;надано Приватному підприємству «Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство «Чорний ліс» у постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га, в тому числі на території Богородчанського району 2008 га, Калуського району 3674 га, Тисменицького району 2849 га. У пункті 7 вказаного Рішення зазначено, що "користувачу земель лісового фонду дотримуватись вимог чинного законодавства та рішення Івано-Франківської обласної ОСОБА_1 народних депутатів від 26.04.1995 "Про утворення загально-зоологічного заказника "Чорний ліс"(а.с.37).

Відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 25.03.2000 року за №118 затверджено розрахункову лісосіку на 2004-2013 роки для Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" (а.с.39).

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.11.2013 року за №483 затверджено розрахункову лісосіку на 2004-2013 роки для Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" (а.с.41).

Відповідно до Наказу державного лісового агентства лісових ресурсів України від 19.11.2013 року за №349, на підставі клопотання Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання, погодженого з постійним лісокористувачем, Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, Івано-Франківською обласною державною адміністрацією та Івано-Франківською обласною радою, віднесено ліси Івано-Франківської області, що знаходяться в користуванні Спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного Природно-заповідного господарства "Чорний ліс" до лісів природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення (а.с.43-44)."

Статтею 16 Лісового кодексу України встановлено, що право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

У відповідності до ст. 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. У постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі прийняття рішення про надання лісів у постійне користування обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями таке рішення погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Прийняття рішень Кабінетом Міністрів України не потребує погоджень з іншими органами. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

ОСОБА_6 приписів ст. 22 Лісового кодексу України підставами припинення права постійного користування лісами є: припинення права користування земельною лісовою ділянкою у випадках і порядку, встановлених законом; використання лісових ресурсів способами, які завдають шкоду навколишньому природному середовищу, не забезпечують збереження оздоровчих, захисних та інших корисних властивостей лісів, негативно впливають на їх стан і відтворення; використання лісової ділянки не за цільовим призначенням. Право тимчасового користування лісами припиняється у випадках, передбачених статтею 78 цього Кодексу для припинення права використання лісових ресурсів.

У відповідності до статті 24 Лісового кодексу права власників лісів, лісокористувачів та громадян охороняються законом і можуть бути обмежені або припинені лише у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

ОСОБА_6 приписів статті 78 Лісового кодексу України, право використання лісових ресурсів припиняється в разі: добровільної відмови від використання лісових ресурсів; закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів; припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів; порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; порушення встановлених строків справляння збору за використання лісових ресурсів; використання лісової ділянки не за цільовим призначенням; невідшкодування в установленому порядку збитків, заподіяних лісовому господарству внаслідок порушень лісового законодавства, та невиконання вимог щодо усунення виявлених недоліків. Припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали. У випадках, передбачених пунктами 4-8 частини першої цієї статті, рішення про анулювання лісорубного квитка або лісового квитка може бути оскаржене лісокористувачем до суду. Законом можуть бути передбачені й інші випадки припинення права використання лісових ресурсів. У відповідності до статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Оцінка судом аргументів учасників справи.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).

Застосовуючи вказане рішення Європейського суду з прав людини при вирішенні даної справи, господарський суд вважає, що вирішальне значення мають наступні висновки суду щодо оцінки доводів прокуратури та свідчать про передчасність позову, помилковість обраних способів захисту та недоведеність позовних вимог.

Помилково обраний спосіб судового захисту.

Застосування конкретного способу захисту порушеного права чи охоронюваного інтересу залежить як від змісту суб’єктивного права (охоронюваного інтересу), за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

ЦК України, ГК України, ЗК України та іншими законами може встановлюватися для захисту певних чи окремих категорій прав спеціальні способи захисту прав. З урахуванням наведеного, суд під час розгляду і вирішенні справи визначає спосіб захисту виходячи із закону, який регулює конкретні правовідносини, і тих юридичних фактів, що обумовлюють виникнення цих правовідносин та цього спору.

Особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачений нормою матеріального права або може скористатися можливістю вибору між декількома способами захисту, якщо це не заборонено законом. Якщо ж спеціальні норми не встановлюють конкретних заходів, то особа має право обрати спосіб із числа передбачених ЦК України, ГК України, ЗК України з урахуванням специфіки порушеного права й характеру правопорушення.

Суд вправі застосовувати способи захисту прав, які випливають із характеру правопорушень, визначених спеціальними нормами права, а також повинен ураховувати критерії ефективності таких засобів захисту

Оцінюючи належність обраного при зверненні з позовом способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, слід виходити із його ефективності, і це означає, що вимога на захист права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити реальне поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати можливість отримання відповідного відшкодування.

При цьому слід ураховувати і те, що у резолютивній частині судового рішення остаточно закріплюється висновок суду щодо позовних вимог і судове рішення має бути виконано в процесі виконавчого провадження у справі, адже, як уже зазначалося, ефективний спосіб судового захисту зрештою повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати можливість отримання відповідного відшкодування.

Відсутність порушеного права (охоронюваного інтересу) чи невідповідність обраного способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є окремою підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Як вбачається із позовної заяви, прокурор просить суд зобов’язати ПП СЛНДПЗГ "Чорний ліс" припинити дії, пов’язані із спеціальним використанням природних ресурсів в межах території об’єкта природно-заповідного фонду - загальнозоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс" на площі 8527 га та зобов’язати ПП СЛНДПЗГ "Чорний ліс" передати Івано-Франківській обласній державній адміністрації природні ресурси в межах території об’єкта природно-заповідного фонду - загальнозоологічного заказника місцевого значення "Чорний ліс".

Дослідивши характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку про помилковість обраних прокурором способів судового захисту, їх невідповідність суті спірних правовідносин та способам судового захисту, що встановлені нормами Господарського кодексу України, Земельного кодексу України, Лісового кодексу України, які регулюють спірні відносини.

Передчасність звернення з позовом.

Як вбачається з матеріалів справи, Івано-Франківською обласною радою третього демократичного скликання було прийнято рішення № 278-12/2000 від 14.03.2000 р. "Про вилучення і надання земель лісового фонду", згідно якого затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природо-заповітне господарство "Чорний ліс", вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу МО України землі лісового фонду загальною площею 8531 га та надано в постійне користування ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс".

ОСОБА_6 зведеного акту прийому-передачі земель лісового фонду від 25.05.2000 р., землі лісового фонду було передано в постійне користування відповідача.

Вказане рішення обласної ради в судовому порядку не оскаржувалось і є чинним.

Як встановлено судом при розгляді справи, відповідач впродовж тривалого часу вчиняє дії, спрямовані на оформлення прав на земельну ділянку.

Так, рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 у справі №12/263 позов ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" задоволено та зобов'язано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою виконати договір № 147-99 від 26 листопада 1999 р. і видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею.

На виконання вказаного рішення виданий наказ №17746 від 24.11.2003 року, яким зобов'язано Івано-Франківський філіал інституту землеустрою виконати договір №147-99 від 26.11.1999 і видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею. Додатковим рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 10.09.2008, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2008, зобов'язано ОСОБА_7 управління Держкомзему в Івано-Франківській області видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею. 10.02.2009, Вищий господарський суд України ухвалив постанову, якою додаткове рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 10.09.2008 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2008 скасував.

Постановою ВП № 13739398 старшого державного виконавця ВДВС ГУЮ в Івано-Франківській області від 09.07.2009. відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення згідно Наказу №17746 від 24.11.2003 яке виконано частково в частині видачі проекту відведення земельних ділянок та передачі лісів в постійне користування ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" за рахунок земель лісового фонду Івано-Франківського ЛПК МО України на території Богородчанського, Калуського, Тисменицького районів.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 07 червня 2010 р. у справі №12/263-14/136 роз’яснено рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12 листопада 2003 р., наступним чином: суд вважає, що відповідно до рішення від 12.11.2003 р. у справі №12/263 Франківський інститут землеустрою зобов’язаний був видати позивачу (ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс") проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування.

Ухвалою від 29.09.2009 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області щодо зміни способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003. в частині видачі державних актів на право постійного користування землею ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс". Ухвалою від 16.06.2011 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви підрозділу з примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ в Івано-Франківській області про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003. Ухвалою від 10.11.2011 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2000.

11.07.2018 ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" повторно звернулося до господарського суду Івано-Франківської області із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення від 12 листопада 2003 р. у справі № 12/263-14/136 шляхом зобов'язання ДП "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" відновити межі земельних ділянок та виготовити електронні документи на підставі проекту відведення земельних ділянок для ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс", затвердженого рішенням сесії Івано-Франківської обласної ради від 14 березня 2000 № 278-12. Ухвалою від 29.08.2018 у справі №12/263-14/136 відмовлено в задоволенні заяви приватного підприємства "Спеціалізоване, лісомисливське, науково-дослідне, природно-заповідне господарство "Чорний ліс" про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12 листопада 2003 у справі за позовом приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" до Івано-Франківського філіалу інституту землеустрою та Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області про зобов'язання виконати умови Договору від 26 листопада 1999 р. № 147-99.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що станом на час розгляду справи № 909/548/18 не виконано рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 року у справі № 12/263 з незалежних від відповідача причин, проте виконавче провадження по виконанню даного рішення суду не завершене.

Таким чином, відповідачем уже було реалізовано у спосіб, визначений законодавством, право на судовий захист права постійного землекористування на підставі чинного рішення господарського суду Івано-Франківської області від 12.11.2003 р. у справі 12/263 з урахуванням додаткового рішення від 10.09.2008 р., яким зобов'язано головне управління Держкомзему в Івано-Франківській області видати ПП СЛМНДПЗГ "Чорний ліс" проект відведення земель лісового фонду та державні акти на право постійного користування землею.

Невиконання чи неможливість виконання такого судового рішення органами Державної виконавчої служби України, не виключають можливості відповідача звернутись із іншим позовом про захист права постійного користування земельною ділянкою у інший спосіб, оскільки законність прийняття рішення обласної ради №278-12/2000 від 14.03.2000 р. не спростована у встановленому порядку, а саме вказане рішення є підставою для набуття прав на землю відповідачем відповідно до положень ЗК України.

Реєстрація права є похідною від відповідного рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи в користування, з урахуванням чинності рішення обласної ради № 278-12/2000 від 14.03.2000 року, доводи прокуратури про неможливість оформлення та державної реєстрації відповідачем прав на земельну ділянку є передчасними.

Крім того, при зверненні із позовом, прокурором не враховано судових рішень у справах №5/289, №909/726/13, які в силу норм ч.4 ст. 75 ГПК України мають преюдиційний характер для даної справи, оскільки обставини встановлені даними судовими рішеннями не потребують доведення.

Так, при розгляді вищевказаних справ судами було встановлено, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.06.2003 р. № 346-р, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.06.2003 р. № 852 передано цілісний майновий комплекс 30-го загальновійськового полігону в/ч А-1453, що розташований в с. Старий Лисець Тисменицького району Івано-Франківської області до сфери управління МВС з дальшою передачею на баланс Прикарпатської філії Національної академії внутрішніх справ України, правонаступником якої є Прикарпатський юридичний інститут Львівського державного університету внутрішніх справ.

ОСОБА_6 акту прийому-передачі від 23.07.2003 р. до сфери управління МВС передавалося наступне військове майно: військове містечко № 1 в районі села Лисець, земельна ділянка площею 933,41 га, на якій розташований 30-ий загальновійськовий полігон.

На об'єкти нерухомості вказаного цілісного майнового комплексу Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ було оформлено право державної власності.

У межі земельних ділянок, які відводились на підставі рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 р. № 278-12/2000 приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" входять землі колишньої військової частини загальної площею 932 га, майно якої передано Прикарпатському юридичному інституту Львівського державного університету внутрішніх справ МВС України.

Факт накладення спірної земельної ділянки переданої приватному підприємству "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" на земельну колишньої військової частини загальної площею 932 га, майно якої передано Прикарпатському юридичному інституту Львівського державного університету внутрішніх справ МВС України, встановлений у справах №5/289, №909/726/13 не потребує доведення при вирішенні даного спору.

Проте, при зверненні із позовом вказані обставини, які є преюдиційними і не потребують доказування і стосуються спірних правовідносин у даній справі, прокурором не враховані, а отже доводи про використання саме відповідачем площі 8527 га загальнозоологічого заказника “Чорний ліс”, як і розміру цієї земельної ділянки є недоведеними.

Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. ОСОБА_6 з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За наведених обставин та правових норм суд дійшов висновку про те, що прокурором не доведено обгрунтованості позовних вимог, у задоволенні позову слід відмовити.

Розподіл судових витрат.

ОСОБА_6 з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За поданий позов прокуратура Івано-Франківської області сплатила судовий збір у розмірі 3 524 грн. Враховуючи відмову в позові Першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України та Івано-Франківської обласної державної адміністрації, судовий збір слід покласти на прокуратуру Івано-Франківської області.

Керуючись ст.ст. 2, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

в позові Першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України та Івано-Франківської обласної державної адміністрації до Приватного підприємства "Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство "Чорний ліс" про зобов'язання припинити дії, пов'язані із спеціальним використанням природних ресурсів та зобов'язання передати природні ресурси - відмовити.

Судовий збір покласти на прокуратуру Івано-Франківської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 29.11.2018

Суддя Л.М. Неверовська