
Справа № 752/4389/16-а
Провадження №: 2-а/752/4/18
РІШЕННЯ
іменем України
28 листопада 2018 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Хоменко В.С.
при секретарі Павлюх П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
в березні 2016 року позивач звернувся до Голосіївського районного суду м.Києва з адміністративним позов до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, яким просив зобов'язати здійснити йому перерахунок з 24.12.2015 року пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, врахувавши заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження згідно довідки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва.
В обґрунтування вимог вказав на те, що в 1989 році брав безпосередню участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить довідка КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м.Києва. Проте, управління відмовило йому у здійсненні перерахунку з огляду на невідповідність вказаної довідки вимогам законодавства.
Відповідно п. 10 розділу VII КАС України «Перехідні положення» (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017 року, дану справу, провадження в якій відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, суд розглядає за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити із заявлених в позовній заяві підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив з задоволені позовних вимог відмовити в повністю.
Суд, вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з таких мотивів.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
При розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС (а.с. 6).
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Києві з 12.07.2007 року та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до протоколу № 59461 від 21.08.2007 року.
Відповідно до розпорядження № 803315 від 30.11.2012 року ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
24.12.2015 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, врахувавши заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження згідно довідки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва (а.с. 7).
Листом № 1170/11 від 21.01.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку з огляду на невідповідність довідки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва вимогам чинного законодавства (а.с. 9-10).
Суд встановив, що ОСОБА_1 працював на посаді дільничного лікаря-терапевта Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» та з 11.07.1989 року по 31.10.1989 року за роботу в зоні відчуження виплачена заробітна плата 1 979,50 крб., з них чорнобильські - VII - 192,33 крб., VIII - 326,60 крб., IХ - 326,60 крб., Х - 326,60 крб., з урахуванням коефіцієнта 4 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7, про що КПП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва видано довідку (а.с. 8).
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
До 01.01.2012 року діяв Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 523, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 1240 від 22.09.2004 року, згідно якого пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, у I зоні - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
З 01.01.2012 року Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (далі - Порядок), котрий визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. ст. 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п. 1 Порядку).
Відповідно до п. 7 вказаного Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відмовляючи у здійсненні перерахунку відповідач посилався на невідповідність довідки КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва вимогам законодавства, проте, відповідачем не враховано, що праця в зоні відчуження та її оплата підтверджується довідкою, виданою саме КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва та архівною довідкою № 1119 від 10.04.1992, виданою Штабом Червонопрапорного Київського військового округу (а.с. 17).
При цьому, суд приймає до уваги те, що довідка КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва містить перелік обов'язкових відомостей, визначених п 7 постанови № 1210, що виключає неможливість проведення перерахунку пенсії відповідно до цього пункту.
Окремо суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України № 796-ХІІ, військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіаційного забруднення, оплата праці провадиться згідно зі ст. 39 цього Закону, за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
В матеріалах справи на аркуші справи 18 міститься архівна довідка МО України № 82207 від 05.07.2012, згідно якої позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 11.07.1989 наказ № 189 по 24.10.1989.
Проте, аналіз наведених вище норм матеріального права дає підстави вважати, що невід'ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання (правова позицію Верховного Суду України у постанові від 04.11.2015 року (справа № 21-3120а15).
В даному випадку, такою довідкою є саме довідка КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва.
Отже, суд дійшов висновку про те, що безпідставними є посилання відповідача невідповідність довідки КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва вимогам законодавства, остання містить детальний розрахунок заробітної плати за період роботи в зоні відчуження, а тому встановлює обов'язок відповідача здійснити перерахунок, тобто діяти у відповідності до ст.19 Конституції України.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Отже, виходячи із вказаного, приймаючи до уваги те, що відповідна заява позивачем була подана 24.12.2015 року, перерахунок пенсії згідно приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинен здійснюватися з першого числа наступного місяця, тобто з 01.01.2016 року.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи.
Відповідачем відповідно положень ст. 77 КАС України не доведено суду правомірності відмови позивачу в перерахунку пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, врахувавши заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження згідно довідки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва, згідно його заяви від 24.12.2015 року, тому, враховуючи вищевикладене, відмова в перерахунку пенсії є неправомірною, відповідно, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, проте, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-247, 250, 255, 292, 293, 295, 297, 371 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, врахувавши заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження згідно довідки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Голосіївського району м. Києва, починаючи з 01.01.2016 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга до Шостого апеляційного адміністративного суду подається через суд першої інстанції, яким ухвалено судове рішення.
Суддя В.С. Хоменко