
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/4555/18
Провадження № 3/636/1166/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2018 року
Чугуївський міський суд Харківської області
в складі: головуючого - судді Гуменного З.І.,
секретаря судового засідання Шикової К.Р.,
прокурора Чугуївської місцевої прокуратури ОСОБА_1,
за участю ОСОБА_2,
розглянувши матеріал, який надійшов від т.в.о. начальника Управління захисту економіки в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, яка народилася 06 квітня 1978 року в смт. Печеніги, Харківської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, фактично проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, заступника начальника відділу освіти Чугуївської міської ради,
за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП,
в с т а н о в и в:
До суду надійшли протоколи про адміністративне правопорушення № 416 та № 447 від 17.10.2018р. про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, згідно яких ОСОБА_2, перебуваючи на посаді заступника начальника відділу освіти Чугуївської міської ради, будучи згідно з підпунктом «В» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, 22.12.2017 згідно договору іпотеки № 1887, укладеного між ПАТ «Кредобанк» та ОСОБА_2, отримала кредит (готівкові кошти), а саме: дохід у розмірі 189 000 грн., що перевищує поріг у 50 мінімальних прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня 2017 року, про що відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» була зобов’язана повідомити НАЗК протягом 10 днів, а саме: до 31.12.2017, проте в порушення вимог зазначеної статті не подала повідомлення про суттєві зміни в майновому стані до НАЗК, та 22.12.2017 згідно договору № 1883 купівлі-продажу квартири придбала квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, вартістю на дату набуття - 270 000 грн., що перевищує поріг у 50 мінімальних прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня 2017 року, про що відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» була зобов’язана повідомити НАЗК протягом 10 днів, а саме: до 23 год. 59 хв. 31.12.2017, проте в порушення вимог зазначеної статті несвоєчасно подала повідомлення про суттєві зміни в майновому стані до НАЗК, а саме: 12.03.2018 (гіперпосилання на повідомлення про суттєві зміни в майновому стані в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування).
У судовому засіданні ОСОБА_2 вину у скоєні адміністративних правопорушень визнала, підтвердивши обставини його вчинення, як вони зазначені у протоколах.
Окрім визнання свої провини самою ОСОБА_2, її вина об’єктивно підтверджується наданими та дослідженими у судовому засідання матеріалами, а саме:
копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
копією зі сторінки офіційного веб-порталу єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо ОСОБА_2;
копією щорічної декларації за 2017 рік ОСОБА_2;
копією щорічної декларації за 2016 рік ОСОБА_2;
копією повідомлення про суттєві зміни ОСОБА_2 за 2017 рік;
Вислухавши ОСОБА_2, думку прокурора, який вважає, що ОСОБА_2 порушила вимоги Закону України «Про запобігання корупції», проаналізувавши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Рішенням НАЗК від 18.08.2016 р. №1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення НАЗК від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року».
Таким чином, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап – з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року, в тому числі і для таких етапів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені частиною другою ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на 01.09.2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
Другий етап починається – з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є:
1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб’єкти декларування – особи, зазначені у підпункті «в» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
На виконання вимог частини 1 статті 45 цього Закону, ОСОБА_2, займаючи посаду заступника начальника відділу освіти Чугуївської міської ради, 12.03.2018 о 18 год. 16 хв. подала щорічну декларацію за 2017 рік до Національного агентства з питань запобігання корупції, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua. Відповідно поданої щорічної декларації за 2017 рік було встановлено, що у розділі № 13 «Фінансові зобов’язання» ОСОБА_2 зазначає, що 22.12.2017 отримала кредит від ПАТ «КРЕДОБАНК» у розмірі 189 000 грн. Водночас встановлено, що ОСОБА_2 22.12.2017 року відповідно до договору іпотеки № 1887 від 22.12.2017, укладеного між ПАТ «Кредобанк» та ОСОБА_2, отримала кредит у розмірі 189 000 грн., тим самим отримала відповідний дохід.
Враховуючи, що вартість набутого (придбаного) майна перевищує поріг у 50 мінімальних прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня 2017 року (80000 гривень), ОСОБА_2 на виконання ч. 2 ст. 52 цього Закону зобов’язана була у десятиденний термін з моменту набуття такого права подати повідомлення до НАЗК про суттєву зміну у майновому стані, тобто до 31.12.2017 року.
Крім того, на виконання вимог ч. 2 ст. 52 цього Закону, ОСОБА_2, займаючи посаду заступника начальника відділу освіти Чугуївської міської ради, 12.03.2018 о 18 год. 14 хв. повідомила про суттєві зміни в майновому стані Національне агентство з питань запобігання корупції, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua.
Відповідно до вимог ч. 9 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» датою і часом державної реєстрації прав вважається дата і час реєстрації відповідної заяви, за результатом розгляду якої державним реєстратором прийнято рішення про державну реєстрацію прав.
Водночас встановлено, що ОСОБА_2 22.12.2017 згідно № 1883 купівлі-продажу квартири придбала квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 32,9 м2, вартістю на дату набуття - 270 000 грн.
Враховуючи, що вартість набутого (придбаного) майна перевищує поріг у 50 мінімальних прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня 2017 року (80000 гривень), ОСОБА_2 на виконання частини 2 статті 52 Закону № 1700-УІІ зобов’язана була у десятиденний термін з моменту набуття такого права подати повідомлення до НАЗК про суттєву зміну у майновому, тобто до 31.12.2017 року.
Проте встановлено, що ОСОБА_2 не своєчасно подала повідомлення до НАЗК про суттєві зміни в майновому стані про набуття 22.12.2017 року права власності - придбала нерухоме майно - квартиру вартістю на дату набуття - 270 000 грн.
Відповідно до частини 2 статті 52 Закону, у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме: отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 мінімальних прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Враховуючи викладене, ОСОБА_2, в порушення частини 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, чим вчинила правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_2, перебуваючи на посаді заступника начальника відділу освіти Чугуївської міської ради, будучи згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, 22.12.2017 згідно договору № 1883 купівлі-продажу квартири придбала квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, вартістю на дату набуття - 270 000 грн., що перевищує поріг у 50 мінімальних прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня 2017 року, про що відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» була зобов’язана повідомити НАЗК протягом 10 днів, а саме до 23 год. 59 хв. 31.12.2017, проте в порушення вимог зазначеної статті не своєчасно подала повідомлення про суттєві зміни в майновому стані до НАЗК, а саме: 12.03.2018.
Таким чином, ОСОБА_2 винна у вчиненні адміністративного правопорушення та її дії суд кваліфікує за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП України – неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.
Обставиною, що пом’якшує відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, є щире каяття.
Відповідно ст. 36 КУпАП України, при вчиненні особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше, ступінь її вини, майновий стан, обставину, що пом’якшує відповідальність, – щире каяття, та відсутність обставин, що згідно ст.ст. 34, 35 КУпАП обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, суд вважає достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ч. 1 ст. 3, ч. 2, ч. 3 ст. 28 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», ст. ст. 40-1, 172-6 ч. 1, 247, 278, 283, 294 КУпАП, суд, -
п о с т а н о в и в:
Справи про адміністративне правопорушення № 636/4555/18 (провадження № 3/636/1166/18) та № 636/4556/18 (провадження № 3/636/1167/18) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-6 та ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, об’єднати в одне провадження, присвоївши справі єдиний номер № 636/4555/18 (провадження № 3/636/1166/18).
ОСОБА_2, яка народилася 06 квітня 1978 року, визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. на р/р 31111106020020, код бюджетної класифікації 21081100, одержувач: Чугуївське УК /м. Чугуїв/, код одержувача 37792204, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998.
Стягнути з ОСОБА_2, яка народилася 06 квітня 1978 року, судовий збір в дохід держави у сумі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп. на р/р 31211256026001, ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код 37993783, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Копію постанови направити до Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області та Чугуївської міської ради Харківської області.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя –