Рішення № 78167035, 23.11.2018, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
537/4540/18
Номер документу
78167035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження: 2-а/537/126/2018

Справа № 537/4540/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.11.2018 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Мєняйлові О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кременчуці за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, звернувся до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити рішення, яким визнати дії Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області в особі державного виконавця Яременка О.О. щодо винесення повідомлення від 21 вересня 2018 року про повернення виконавчого документа №2а-4663/2011, виданого 15 вересня 2011 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_1 допомоги без прийняття до виконання, неправомірними; скасувати повідомлення державного виконавця від 21 вересня 2018 року про повернення виконавчого документа без прийняття; зобов’язати Крюківськмй відділ державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області прийняти до виконання виконавчий лист №2а-4663/2011, виданий 15 вересня 2011 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_1 допомоги.

Свої вимоги мотивував тим, що 29 вересня 2018 року головний державний виконавець Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 виніс повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо виконавчого листа №2а-4665/2011, виданого 15 вересня 2011 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області 15 вересня 2011 року про стягнення з ОСОБА_1 коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 3 285 грн. 60 коп. на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Крюківської районної ради. Винесення оскаржуваного повідомлення обумовлене державним виконавцем не наданням підтвердження про сплату авансового внеску, сплата якого передбачена пунктом 8 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження». Представник позивача вважає сплату авансового внеску в даному випадку необов’язковою, оскільки зазначеним вище Законом передбачено, що від сплати авансового внеску звільнені державні органи. Управління праці та соціального захисту населення є органом місцевого врядування, однак в даному випадку виконує повноваження, делеговані державою щодо стягнення коштів з боржника, які будуть направлені до державного бюджету. Також заявник вважає дії державного виконавця неправомірними, оскільки зазначеним Законом від сплати авансового внеску звільнені стягувачі за рішеннями, зокрема, щодо інших соціальних виплат, допомоги. За викладених обставин позивач вважає дії головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 щодо винесення повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо виконавчого листа №2а-4665/2011 неправомірними, у зв’язку із чим і вимушений звернутись до суду.

Представник позивача, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області – ОСОБА_3, в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача, Крюківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області – ОСОБА_2, в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та просив в його задоволенні відмовити з тих підстав, що Законом України «Про виконавче провадження» не визначено, що від сплати авансового внеску звільняються органи місцевого самоврядування при виконанні ними делегованих державою повноважень, зокрема, по відшкодуванню до державного бюджету коштів. Держаний виконавець зазначив, що вказаним Законом передбачено, що витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зокрема, авансового внеску стягувача. За таких обставин представник відповідача вважає, що прийняте державним виконавцем рішення про прийняття до виконання виконавчого документу без сплати стягувачем авансового внеску, якщо його сплата є обов’язковою, може призвести до безпідставних витрат за рахунок Державного бюджету України. Також відповідач вказав, що під час пред’явлення виконавчого документу до виконання, стягувачем не надано буь-яких доказів, що характер стягнення коштів за виконавчим документом належить до переліку, визначеному статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження».

Суд, вислухавши думку представника позивача, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області – ОСОБА_3, представника відповідача, Крюківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області – ОСОБА_2, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлені статтею 78 цього Кодексу.

В судовому засіданні встановлено, що Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області 15 вересня 2011 року було видано виконавчий лист №2а-4663/2011 про стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Крюківської районної ради міста Кременчука відшкодування тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості їх утримувати або місце проживання яких невідоме, в сумі 3 285 грн. 60 коп.

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 23 грудня 2015 року змінено назву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради на Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 27 вересня 2016 року змінено назву з Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.

Згідно матеріалів справи, 10 вересня 2018 року в.о. начальника Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області ОСОБА_4 звернулась до начальника Крюківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області із заявою за вих..02/8523 про примусове виконання рішення Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області по справі №2а-4663/2011 про стягнення з ОСОБА_1 на користь управління коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості їх утримувати або місце проживання яких невідоме, в сумі 3 285 грн. 60 коп., згідно виконавчого листа, виданого 15 вересня 2011 року, із зазначенням про відсутність підстав для сплати авансового внеску, передбачених статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження».

Повідомленням головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 від 21 вересня 2018 року повернуто виконавчий документ стягувачу без прийняття до виконання щодо виконавчого листа №2а-4665/2011 від 15 вересня 2011 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Крюківської районної ради коштів в розмірі 3 285 грн. 60 коп., яке мотивоване не наданням підтвердження сплати авансового внеску, та із посиланням на пункт 8 частини 4 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно частини 1 статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

На підставі пункту 2 частини 1 статті 3 зазначеного вище Закону, підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів – ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.

Згідно із вимогами пункту 8 частини 4 статті 4 зазначеного Закону, виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов’язковим.

При цьому, частиною 2 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року передбачені підстави для звільнення стягувача від сплати авансового внеску, зокрема, від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; від сплати авансового внеску звільняються державні органи.

Вирішуючи питання щодо звільнення або відсутності такого стягувача в особі Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від сплати авансового внеску, суд виходить з положень статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року, відповідно до якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) та делеговані повноваження.

Згідно із положеннями статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року, делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.

Частиною 10 статті 181 Сімейного кодексу України передбачено, що суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Крюківської районної ради міста Кременчука (Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області) є стягувачем за рішенням Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області від 23 серпня 2011 року про стягнення саме державної допомоги на підставі абзацу 4 частини 2 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року , та призначення тимчасової державної допомоги є наслідком реалізації державної функції, та в частині питання стягнення коштів тимчасової державної допомоги департамент здійснює державно - владні повноваження, має всі притаманні державному органу ознаки, а відтак на нього також поширюється право щодо звільнення від сплати авансового внеску.

За викладених обставин, оскільки в судовому засіданні встановлено, що стягувач в особі Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Крюківської районної ради міста Кременчука (Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області) звільнений від сплати авансового внеску, суд приходить до висновку про законність позовних вимог останнього в частині визнання дій державного виконавця щодо винесення повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання протиправними та скасування зазначеного повідомлення.

Вирішуючи позовні вимоги в частині зобов’язання Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області прийняти до виконання виконавчий лист №2а-4663/2011, суд виходить з наступного.

Повноваження суду при вирішенні справи передбачені статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до положень якої суд може зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії у випадку визнання лише бездіяльності останнього протиправною.

Окрім того, права державного виконавця, в тому числі при відкритті виконавчого провадження, чи відмови у відкритті, врегульовані Законом України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року. При цьому, суб'єкт владних повноважень враховує ряд вимог необхідних для прийняття відповідного рішення.

За викладених обставин, у суду відсутні правові підстави щодо зобов’язання відповідача прийняти до виконання виконавчий лист, у зв’язку із чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5, 6, 9, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 192, 241 – 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання – задовольнити частково.

Визнати дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області в особі державного виконавця Яременка Олексія Олександровича щодо винесення повідомлення від 21 вересня 2018 року про повернення виконавчого документа №2а-4665/2011, виданого 15 вересня 2011 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_1 допомоги в розмірі 3 285 грн. 60 коп. без прийняття до виконання - протиправними.

Повідомлення державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області в особі державного виконавця Яременка Олексія Олександровича від 21 вересеня 2018 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання - виконавчого листа №2а-4665/2011, виданого 15 вересня 2011 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_1 допомоги в розмірі 3 285 грн. 60 коп. – скасувати.

В задоволенні інших вимог Управлінню соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Д.О. Зоріна