
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-о/381/90/18
381/4183/18
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
26 листопада 2018 року м. Фастів Київської облласті
Суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Ковалевська Л.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1, заінтересована особа: Фастівська міська рада Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
в с т а н о в и в:
23.11.2018 ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту її проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю в м. Фастові з 19.12.1964 року по 24.07.1991 року. Вимоги мотивує тим, що при зверненні до Управління Пенсійного фонду в м. Фастові та Фастівському районі Київської області з заявою про призначення їй пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку, ОСОБА_1 було відмовлено, так як нею не представлено документів, які б підтвердили факт постійного проживання в м. Фастові з 01 січня 1989 року по 24 липня 1991 року.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Перевіривши заяву і додані до неї документи, суддя вважає, що у відкритті провадження слід відмовити виходячи з наступного.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
На підставі ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Як вбачається з матеріалів заяви, заявником чітко висловлено мету встановлення факту та зазначено, що встановлення даного факту їй необхідно для подальшої реалізації права на призначення пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку передбаченої ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Мета судового розгляду полягає саме у встановлені наявності або відсутності факту, а факт повинен мати безспірний характер.
Ці обставини свідчать про встановлення факту яке пов’язане з наступним вирішенням спору про право.
Як зазначено в Постанові Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.95 із змінами,«Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року із змінами передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаиіями).
Крім того, постановою Верховного суду від 07.11.2018 року у справі № 561/562/17 роз'яснено, що заява про встановлення факту проживання у зоні гарантованого добровільного відселення не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, а спір між фізичною особою та органом Пенсійного фонду України підлягає вирішенню у порядку адміністративного судочинства.
Крім того, частиною 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пенсійний фонд України (його територіальні органи) є суб'єктом владних повноважень, наділеним владними управлінськими функціями у сфері пенсійного забезпечення.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
У зв'язку з цим, заявник має можливість реалізувати своє право на доступ до правосуддя шляхом звернення із зазначеним позовом до відповідного адміністративного суду.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 4, 19, 186, 260, 261 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Фастівська міська рада Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення.
До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області через Фастівський міськрайонний суд Київської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Л.М.Ковалевська