
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 552/4204/18
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Лях О.П.
суддів: Яковенка М.М. , Старосуда М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року (повний текст складено 17.09.2018 року, головуючий суддя І інстанції Головко А.Б., м.Полтава) по справі № 552/4204/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м.Полтаві ради про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м.Полтаві ради (далі - УПСЗН ВК Київської районної в м.Полтаві ради) про призначення субсидії з дати подачі заяви. (а.с.1-2)
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення відповідача щодо відмови в призначенні субсидії .
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі № 552/4204/18 відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (а.с.56-59)
Не погодившись із даним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі № 552/4204/18 та ухвалити постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В доводах апеляційної скарги зазначає про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права (а.с.64-65)
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач наполягає на законності та обгрунтованості рішення суду першої інстанції та відсутності підстав для задоволення апеляційної скарги позивача. .
Враховуючи неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, а особиста участь сторін в судовому засіданні не визнана обов'язковою, суд на підставі положень ч.4 ст.229 та п.2 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст.308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як свідчать матеріали справи, 20.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою № 2077 про призначення житлової субсидії, у якій просив призначити житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. (а.с.49)
До даної заяви позивачем було долучено декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, із якої слідує, що його дружина (якає членом його родини) 24.04.2018 придбала транспортний засіб марки: НYUNDAI-ACCENT 2018 року за 329000,00 грн. Так, договором купівлі-продажу від 23.04.2018 № ХЦ-00290 підтверджується придбання ОСОБА_2 вказаного автомобіля. (а.с.6-7, 45, 47-48)
21.06.2018 року УПСЗН ВК Київської районної в м.Полтаві ради було прийнято рішення о/р 6613 від 21.06.2018 року про подання документів на розгляд комісії щодо призначення субсидії гр. ОСОБА_1 відповідно до п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій. (а.с.46)
03.07.2018 року державним соціальним інспектором було складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №686 (а.с.43), із якого вбачається, що ОСОБА_1 до призначення житлової субсидії був власником автомобіля Рено-Логан, 2010 р.в. (а.с.5), який 22.05.2018 продав за довіреністю (а.с.44).
Комісією з розгляду заяв громадян з питань житлових субсидій та інших соціальних виплат при УПСЗН ВК Київської районної в м.Полтаві ради було прийнято рішення про відмову у призначенні субсидії як виняток особі, коли будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації з дати випуску якого минуло менше п'яти років ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
При цьому, позивачем було надано до матеріалів справи витягом з протоколу комісії з питань призначення та припинення житлових субсидій та інших соціальних виплат від 27.06.2018 № 15 (а.с.4, 42), але відповідачем вказано про здійснення технічної описки під час виготовлення відповідного витягу та вказано про те, що дане рішення оформлене протоколом №16 від 11.07.2018, в підтвердження чого посилається на отримання позивачем відповідного витягу лише після 11.07.2018 року.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що комісія прийняла обґрунтоване рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 були внесені зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", а саме зазначене Положення було викладено у новій редакції (далі - Положення №848 в редакції постанови №329).
Саме з огляду на внесення відповідних змін до Положення №848 позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою про призначення субсидії.
Відповідно до п.1 Положення №848 в редакції постанови №329 це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме: витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Отримання житлових субсидій не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Згідно із п.2 Положення №848 в редакції постанови №329 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та акта обстеження стану зовнішньо- і внутрішньобудинкових електромереж щодо їх відповідності вимогам нормативно-правових актів, що проведені організаціями, які здійснюють обслуговування таких мереж.
Приписами п.3 вказаного Положення передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
У територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
Пунктом 6 Положення передбачено перелік умов, за наявності яких, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період).
Так, відповідно до п.п.2 та 4 п.6 Положення №848 в редакції постанови №329 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:
2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу;
4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
В той же час, згідно із п.7 Положення №848 в редакції постанови №329 за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення.
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Приписами Положення №848 в редакції постанови №329 також передбачено порядок подання заяви про призначення субсидії та перелік документів, які до неї додаються.
При цьому, для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань.
Також визначено, що рішення комісії про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії приймається на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи позивача про порушення норм матеріального права з посиланням на приписи Положення №848 в редакції постанови №329, відповідно до яких житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим-четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: отримували хоча б один із таких видів доходів як пенсію, допомогу особам з інвалідністю , оскільки вказаний ОСОБА_1 нормативно-правовий припис Положення №848 в редакції постанови №329 є абзацом сьомим підпункту 3 пункту 6 даного Положення.
Таким чином, відсилку до абзаців другого-четвертого цього підпункту треба трактувати як відсилку до приписів, викладених у абзацах другому-четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення №848 в редакції постанови №329, які не стосуються спірних правовідносин.
Крім того слід враховувати, що діючим законодавством встановлена процедура прийняття відповідного рішення про призначення/непризначення субсидії і суд не може підміняти цю процедуру та орган, до компетенції якого віднесено прийняття відповідних рішень.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим Кодексом адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб'єкта владних повноважень в межах такої перевірки.
Так, у відповідності з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Крім іншого, варто відмітити, що Європейський суд з прав людини, неодноразово наголошував на необхідності ефективного способу захисту порушених прав в разі зловживання владними суб'єктами своїми дискреційними повноваженнями та зазначає, що правосуддя не повинно бути ілюзорним і має забезпечувати реальний захист прав особи і гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні (рішення у справі "Кутіч проти Хорватії" від 01.03.2002, рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13.01.2011).
Щодо доводів позивача про підробку відповідачем протоколу, яким оформлено оскаржуване рішення відповідача, колегія суддів відмічає, що матеріали справи не містять будь-яких достатніх, беззаперечних та об'єктивних доказів на підтвердження даних доводів позивача у зв'язку із чим такі доводи оцінюються судом критично.
Суд також приймає до уваги доповнення до відзиву відповідача від 20.11.2018 року за №08-09/17504 відповідно до якого після змін в сімейному стані позивач подав повторну заяву про призначення житлової субсидії від 01.10.2018 року, яка в теперішній час розглянута і позивачу призначена субсидія на житлово-комунальні послуги на загальних підставах у розмірі 613,56 грн. з жовтня 2018 року. В подальшому позивач також матиме право на отримання житлової субсидії.(а.с.91-92)
З огляду на вказане, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Щодо доводів апеляційної скарги позивача про порушення судом першої інстанції норм процесуального права в частині розгляду справи за відсутності позивача, занятого в іншому судовому засіданні колегія суддів зазначає, що відсутність позивача з причин зазначених в клопотанні не є підставою вважати рішення суду першої інстанції законним та обгрунтованим.
Відповідно до ч.1 ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст.2, 229, 241, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі № 552/4204/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 28 листопада 2018 року.
Головуючий суддя (підпис)О.П. Лях Судді(підпис) (підпис) М.М. Яковенко М.І. Старосуд