
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3271/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення тридцятої позачергової сесії VII скликання Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області № 632 від 10.07.2018 «Про розгляд заяви щодо надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1» та зобов'язання відповідача прийняти рішення, яким надати позивачу дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,02 га для індивідуального садівництва за рахунок земель комунальної власності Новгород-Сіверської міської ради, що розташована поряд з АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відмова відповідача у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність є не мотивованою, а тому рішення тридцятої позачергової сесії VII скликання не відповідає ч. 3 ст. 118 Земельного кодексу України і повинно бути скасованим.
03.10.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі до суду відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
07.05.2018 відповідачем, в межах встановленого судом строку, надано відзив на позов, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що бажана земельна ділянка відповідно до генерального плану міста Новгород-Сіверський Чернігівської області знаходиться в зоні індивідуальної житлової забудови та частково знаходиться на земельній ділянці, яка відводилася під домоволодіння по АДРЕСА_1, а тому відповідач приймаючи оскаржуване рішення, яким відмовив ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва діяв у відповідності до вимог чинного законодавства. Крім того, зазначив, що ненадання відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні у встановлений строк не перешкоджає розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки особа має право замовити розробку такого проекту самостійно. Тобто дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є рішенням, без якого не може бути реалізоване право на отримання земельної ділянки у власність.
Позивачем 24.10.2018 надано відповідь на відзив, в якій останній зазначає про обставини, викладені в позові та просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
29.10.2018 Новгород-Сіверською міською радою Чернігівської області подано заперечення, в яких зазначено про обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
25.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до Новгород-Сіверського міського голови (на розгляд сесії Новгород-Сіверської міської ради) з клопотанням у відповідності до ст. 118 Земельного кодексу України про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення позивачу у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,02 га для індивідуального садівництва за рахунок земель комунальної власності Новгород-Сіверської міської ради, що розташована поряд з АДРЕСА_1. Зазначає, що земельну ділянку планує використовувати виключно за цільовим призначенням (а.с.13).
Рішенням Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області (тридцята позачергова сесія VІІ скликання) від 10.07.2018 № 623 про розгляд заяви щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 вирішено відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,0200 га по АДРЕСА_1 (відповідно до схем розташування земельної ділянки) у зв'язку із невідповідністю містобудівній документації (а.с.15).
Як вбачається з матеріалів справи позивач 16.07.2018 звернувся до Новгород-Сіверського міського голови з інформаційним запитом (а.с.32).
23.07.2018 позивачу надана відповідь, в якій Новгород-Сіверська міська рада Чернігівської області зазначає, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 відповідно до генерального плану міста Новгород-Сіверський Чернігівської області, який затверджений рішенням Чернігівського обласного виконавчого комітету від 20.12.1976 № 576, знаходиться в зоні індивідуальної житлової забудови. Земельні ділянки для індивідуального садівництва згідно ст. 22 Земельного кодексу України відносяться до земель сільськогосподарського призначення. Також, відповідно до генерального плану присадибної ділянки по АДРЕСА_1 від 25.12.1990 земельна ділянка, яка зазначена в клопотанні позивача, частково знаходиться на земельній ділянці житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.33).
Зі схеми розміщення земельної ділянки по АДРЕСА_1 вбачається, що частину земельної ділянки, яку має намір отримати позивач у власність вже відведено під домоволодіння (а.с.34).
Згідно викопіювання з генерального плану М 1:5000 (генеральний план та перша черга будівництва. Схема режимних зон) м. Новгород-Сіверський Чернігівської області земельна ділянка зазначена в клопотанні позивача від 25.06.2018 по АДРЕСА_1 перебуває на території індивідуальної забудови (а.с.35).
Також згідно генерального плану присадибної ділянки по АДРЕСА_1 від 25.12.1990 земельна ділянка, яку має намір отримати позивач у власність для індивідуального садівництва знаходиться на земельній ділянці житлового будинку (а.с.36).
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, у тому числі, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною першою статті 35 ЗК України встановлено, що громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.
Земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо (ч.3 ст.35 ЗК України).
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Таким чином, враховуючи той факт, що позивач, маючи намір отримати у власність земельну ділянку орієнтовною площею 0,02 га для індивідуального садівництва, яка відповідно до містобудівної документації (а.с.34-36) знаходиться в зоні індивідуальної житлової забудови, тобто не відповідає місцю розташування, відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,0200 га по АДРЕСА_1 (відповідно до схем розташування земельної ділянки) у зв'язку із невідповідністю містобудівній документації.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 16000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Відповідач: Новгород-Сіверська міська рада Чернігівської області (вул. Губернська, 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000 код ЄДРПОУ 04061978).
Повний текст рішення складено 28.11.2018.
Суддя О.М. Тихоненко