
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 листопада 2018 р. № 2040/7314/18
Харківський окружний адміністративний суд
в складі головуючого - судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.А.,
за участю позивача – ОСОБА_1, представника третьої особи – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61082, код НОМЕР_1) до Державної екологічної інспекції у Полтавській області (вул. Коцюбинського, буд. 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 38019348), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державна екологічна інспекція України (01042, м. Київ, Новопечерський пров., 3, корп. 2) про стягнення заробітної плати, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Полтавській області, в якому просить суд стягнути з Державної екологічної інспекції у Полтавській області на користь ОСОБА_3 заробітну плату за серпень 2018 року у сумі 57621,36 грн.
Ухвалою суду від 10.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження.
Ухвалою суду від 05.10.2018 залучено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Полтавській області про стягнення заробітної плати, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державну екологічну інспекцію України. Призначено розгляд справи в судовому засіданні.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працює у Державній екологічній інспекції у Полтавській області та за серпень позивачу нарахована заробітна плата у розмірі 57621,36 грн, однак виплачена не була. У зв’язку з зазначеним позивач звернувся до суду з цим позовом про стягнення заробітної плати за серпень 2018 року у сумі 57621,36 грн.
За підписом начальника Державної екологічної інспекції у Полтавській області ОСОБА_4 до суду надійшов відзив, в якому зазначено про визнання позову в повному обсязі.
Представник третьої особи, Державної екологічної інспекції України, надав пояснення в яких повідомив, що Державна екологічна інспекція у Полтавській області перебуває в стані ліквідації, головою ліквідаційної комісії Державної екологічної інспекції у Полтавській області є ОСОБА_5 Таким чином, нарахування, виплата заробітної плати ОСОБА_3, а також надання відповідних довідок про стан заборгованості належить до компетенції голови ліквідаційної комісії Державної екологічної інспекції у Полтавській області. Також зазначив, що оскільки, працівники сектору бухгалтерського обліку та фінансів Державної екологічної інспекції у Полтавській області були звільнені та інформація щодо призначення головного бухгалтера або спеціаліста, на якого покладається виконання завдань та функціональних обов’язків бухгалтерської служби, до Державної екологічної інспекції України не надходила, виділення асигнувань на серпень 2018 року були перенесені до вирішення зазначеного питання. На даний час Державна екологічна інспекція у Полтавській області профінансована в повному обсязі, відповідно до затвердженого плану асигнувань загального фонду бюджету на січень-серпень 2018 року за КПКВ 2405010 «Керівництво та управління у сфері екологічного контролю».
Також, представник третьої особи, Державної екологічної інспекції України, надав додаткові пояснення в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що довідку про нарахування позивачеві заробітної плати за серпень 2018 надала неуповноважена особа, оскільки відповідач перебуває у процедурі ліквідації. ОСОБА_4 не мав права видавати та підписувати довідку про нараховану заробітну плату та не мав право подавати відзив, так як з 31.07.2018 видано наказ про ліквідацію Державної екологічної інспекції у Полтавській області та призначено голову та членів ліквідаційної комісії.
Представник позивача надав відповідь на пояснення, в якій зазначив, що не погоджується з доводами зазначених пояснень, посилаючись на те, що на його думку, Наказ Державної екологічної інспекції у Полтавській області від 06.08.2018 №02 «Про створення ліквідаційної комісії в Державній екологічній інспекції у Полтавській області» є незаконним, а ОСОБА_4 є уповноваженою особою.
Позивач, ОСОБА_1, в судовому засіданні просив задовольнити позов з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача - Державної екологічної інспекції у Полтавській області – в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв та клопотань не надав.
Представник третьої особи - Державної екологічної інспекції України ОСОБА_2 – в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у поясненнях та додаткових поясненнях.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.
Позивач, ОСОБА_1, працює на посаді начальника відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними речовинами Державної екологічної інспекції у Полтавській області (державна служба), що підтверджується копією трудової книжки позивача.
ОСОБА_1 не було виплачено заробітну плату за серпень 2018 року, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заробітної плати за серпень 2018 року, надавши довідку від 31.08.2018 за підписом начальника Державної екологічної інспекції у Полтавській області ОСОБА_4 та в.о. головного бухгалтера ОСОБА_6
Вирішуючи спір по суті, суд встановив такі обставини.
Наказом Державної екологічної інспекції України від 31.07.2018 №146 ліквідовано як юридичну особу публічного права Державну екологічну інспекцію у Полтавській області. Утворено ліквідаційну комісію Державної екологічної інспекції у Полтавській області (далі – ліквідаційна комісія) та призначено головою ліквідаційної комісії першого заступника начальника Державної екологічної інспекції у Полтавській області – першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області ОСОБА_7.
Наказом від 31.07.2018 № 146 «Про ліквідацію Державної екологічної інспекції у Полтавській області» утворено ліквідаційну комісію Державної екологічної інспекції у Полтавській області та призначено її головою першого заступника начальника Державної екологічної інспекції у Полтавській області - першого заступника Головного державного Інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області ОСОБА_7.
Наказом від 06.08.2018 № 02 голови ліквідаційної комісії Державної екологічної інспекції у Полтавській області Г.І.Гаджієнко затверджено персональний склад ліквідаційної комісії.
На підставі заяви ОСОБА_7 від 28.09.2018, наказом Державної екологічної інспекції України від 08.10.2018 № 334-0 ОСОБА_7 звільнено із займаної посади та призначено головою ліквідаційної комісії ОСОБА_8.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти: лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Згідно даних, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державна екологічна інспекція у Полтавській області з 06.08.2018 перебуває в стані припинення.
Відповідно до пункту 19 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою КМУ від 20.10.2011 № 1074, право підписувати документи щодо припинення органу виконавчої влади або територіального органу надається голові комісії з моменту його затвердження до дня внесення запису про державну реєстрацію припинення органу виконавчої влади або територіального органу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Для здійснення своїх повноважень голова комісії видає наказі, використовуючи бланки органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 1074 комісія: складає перелік підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління органу Виконавчої влади, що припиняється, звертається у разі відсутності правонаступника до Кабінету Міністрів України - щодо необхідності визначення суб'єкта управління зазначеними підприємствами, установами та організаціями; здійснює заходи, пов'язані з: виявленням кредиторів та задоволенням відповідно до законодавства їх вимог; одержанням дебіторської заборгованості; закриттям рахунків в органах Казначейства та переведенням залишків коштів правонаступникові або до державного бюджету в установленому законодавством порядку; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Отже, з 06.08.2018 голова ліквідаційної комісії є особою, уповноваженою діяти від імені відповідача, видавати та підписувати довідки та інші документи Державної екологічної інспекції у Полтавській області.
З огляду на зазначене, судом не враховується наданий за підписом ОСОБА_4 відзив на позовну заяву від 21.09.2018.
Як пояснив позивач в судовому засіданні, документи за підписами ОСОБА_4 органами державної казначейської служби не приймаються до виконання. Печатка Державної екологічної інспекції у Полтавській області знаходиться у ОСОБА_4, який вважає себе уповноваженим керівником Державної екологічної інспекції у Полтавській області. Саме з цієї причини виплата заробітної плати за серпень не здійснена.
До суду ані відповідачем, ані третьою особою не надані докази виплати заробітної плати позивачу за серпень 2018 року, при цьому трудові відносини позивача з відповідачем протягом серпня 2018 не припинені.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», яка дублюється положеннями ст. 115 Кодексу законів про працю в Україні, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Оскільки довідки про розмір заробітної плати, яка належить до виплати позивачу за серпень 2018, за підписом уповноваженої на їх видачу особи суду не надано, однак позивач має право на отримання заробітної плати за серпень 2018, суд вважає належним способом захисту порушеного права позивача зобов’язання Державної екологічної інспекції у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за серпень 2018 року.
При цьому в задоволенні позовних вимог про стягнення заробітної плати в розмірі 57621,36 грн. належить відмовити. Крім того, суд зазначає, що у будь-якому разі сума, про стягнення якої просить позивач, є необґрунтованою, оскільки включає в себе податки та збори, які мають утримуватися із нарахованої суми.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61082, код НОМЕР_1) до Державної екологічної інспекції у Полтавській області (вул. Коцюбинського, буд. 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 38019348), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державна екологічна інспекція України (01042, м. Київ, Новопечерський пров., 3, корп. 2) про стягнення заробітної плати – задовольнити частково.
Зобов’язати Державну екологічну інспекцію у Полтавській області (вул. Коцюбинського, буд. 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 38019348) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61082, код НОМЕР_1) заробітну плату за серпень 2018 року.
В задоволенні позовних вимог про стягнення заробітної плати – відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 28 листопада 2018 року.
Суддя Білова О.В.