Рішення № 78157158, 27.11.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
1240/2836/18
Номер документу
78157158
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

27 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2836/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про скасування рішення та зобов’язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернулася до ОСОБА_2 окружного адміністративного суду із позовом до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі -УПСЗН Станично-Луганської РДА Луганської області, відповідач) про скасування рішення та зобов’язати вчинити певні дії, в якому просила суд:

-скасувати рішення відповідача від 01.03.2018 про відмову в призначенні соціальної допомоги дитини;

- зобов’язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити соціальну допомогу на дитину, над якою встановлено опіку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з дати звернення, а саме 01.03.2018.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є опікуном ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.

01 березня 2018 року звернулася до відповідача із заявою проотримання соціальної допомоги, в призначенні якої відмовлено, у зв’язку із ненаданням довідки про аліменти.

Посилається на пункт 27 порядку «Про призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, та зазначає, що довідку про місячний розмір аліментів, не мала можливості надати, оскільки виконавче провадження, відкрите на підставі виконавчого листа про стягнення аліментів з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1, вважається втраченим, у зв’язку із проведенням АТО в ОСОБА_2 та Донецькій областях.

Позивач в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлялася належним чином. 29.10.2018 до віддділу діловодства та обліку звернення громадян суду (канцелярію) подала клопотання про розгляд справи за її відсутності, в якому також зазначено, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі (арк. спр. 34).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлялася належним чином. 29.10.2018 до віддділу діловодства та обліку звернення громадян суду (канцелярію) подав відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити (арк. спр. 36-38). 26.11.2018 до віддділу діловодства та обліку звернення громадян суду (канцелярію) подав клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника (арк. спр. 55).

Ухвалою суду від 24.09.2018 позовну заяву залишено без руху, встановлено строк для усунення недоліків протягом 5 (п’яти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали (арк. спр. 19-20).

Ухвалою суду від 16.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення недоліків та відкрито провадження у справі (арк. спр. 1-3).

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вимоги частини 9 статті 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є опікуном ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішенням Слов’яносербського районного суду Луганської області від 12.12.2011 у справі № 2-1239/11 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3. Позбавлено батькіських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 (арк. спр. 12)

Розпорядженням Станично-Луганської районної державної адміністрації від 02.02.2012 № 39 «Про встановлення опіки над малолітнім ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, встановлено опіку над малолітнім ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4. Призначено громадянку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, опікуном над малолітнім ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 (арк. спр. 8).

01 березня 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення усіх видів соціальної домоги, компенсацій та пільг, а саме: допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (арк. спр. 39-40).

Рішенням управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 01.04.2018 відмовлено позивачу в призначенні соціальної допомоги, у зв’язку з закінченням терміну надання документів (довідки про аліменти) (арк. спр. 41).

Вирішуючи питання щодо законності рішення відповідача від 01.04.2018 про відмову у призначенні допомоги в призначенні соціальної допомоги, суд виходить з наступного.

Порядок призначення і виплати соціальної допомоги визначений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, якою затверджений порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі -Порядок).

Пунктом 25 Порядку визначено, що відповідно до статті 16 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( 2811-12 ) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

Пунктом 27 Порядку визначено, що для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, до органу соціального захисту населення

подаються такі документи:

1)заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, яка складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2)копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;

3)копія свідоцтва про народження дитини;

4)довідка про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини (для дітей, над якими встановлено опіку чи піклування і які є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів, - видана органом реєстрації довідка, в якій зазначено статус дитячого навчального закладу та за які кошти він фінансується, а також підтверджено факт перебування в ньому дітей);

5)довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що

одержує на дитину опікун чи піклувальник (у разі одержання пенсії на дитину органи соціального захисту населення використовують відомості про розмір пенсії, що надійшли від органів Пенсійного фонду України на електронних носіях інформації);

6) медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.

У разі неможливості одержання довідки про розмір аліментів від органів державної виконавчої служби, розташованих на тимчасово окупованій території України та в районі проведення антитерористичної операції, державна допомога призначається на підставі письмової заяви опікуна чи піклувальника про одержання (неодержання) аліментів.

З аналізу наведеної норми слідує, що визначений чіткий перелік документів, необхідних для призначення допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. А у разі неможливості одержання довідки про розмір аліментів від органів державної виконавчої служби, розташованих на тимчасово окупованій території України та в районі проведення антитерористичної операції, державна допомога призначається на підставі письмової заяви опікуна чи піклувальника про одержання (неодержання) аліментів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.1996 № 461 затверджено Типове положення про управління соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, відповідно до якого управління здійснює керівництво у сфері соціального забезпечення населення та соціального захисту пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних громадян, дітей-сиріт, одиноких матерів, багатодітних, а також малозабезпечених сімей з дітьми, інших соціально незахищених громадян, які потребують допомоги і соціальної підтримки з боку держави (далі - соціально незахищені громадяни), відповідно на території району, району в містах Києві та Севастополі.

Відповідно до пп.3 п. 4 даного Типового положення управління відповідно до покладених на нього завдань надає правову допомогу підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності у підготовці документів для призначення пенсій працівникам і членам їхніх сімей, а також сприяє громадянам в одержанні документів, необхідних для призначення пенсій та допомоги.

Таким чином, одним із основних завдань управління соціального захисту населення є сприяння громадянам в одержанні документів, необхідних для призначення допомоги.

Крім того, судом встановлено, що ухвалою Біловодського районного суду Луганської області від 25.06.2018 № 2-355 подання ОСОБА_2 міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про видачу дубліката виконавчого листа – задоволено. ОСОБА_2 міському відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області дублікат виконавчого листа у справі № 2-355 за рішенням Станично-Луганського районного суду Луганської області від 29 січня 2008 року, яким стягнуто з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6, уроженця смт. Станично-Луганський район, не працюючого, мешкаючого за адресою: Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. Советська, 44/12 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 в розмірі ? частини усіз видів заробітку (доходу), але не менше ніж 30 відсотків від прожиткового мінеімуму для дітей відповідного віку щомісячно, починаючи з 14.01.2008 та до досягнення ним повноліття (арк. спр. 56-57).

15 серпня 2018 року позивач знов звернулась до відповідача із заявою про призначення усіх видів соціальної домоги, компенсацій та пільг, а саме: допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, до якої також надано довідку, видану ОСОБА_2 міським відділом Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_1, від 15.08.2018 № 9887/16.1-41 про недоотримання аліментів (арк. спр. 42-43, 44).

На підставі поданої позивачем заяви від 15.08.2018 про призначення допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, та пакету документів, відповідачем прийнято рішення від 27.08.2018 про призначення допомоги сім’ям з дітьми, з 01.08.2018 по 31.07.2019 (арк. спр. 45).

Відповідно до статті третьої Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВРУ №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов’язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов’язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам, а тому не можна позбавити дитину благ, гарантованих їй державою.

Таким чином, судом достовірно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що опікуном – ОСОБА_1, до заяви від 01.03.2018 про призначення допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, з об’єктивних причин не було надано довідки про місячний розмір аліментів, оскільки виконавче провадження з виконання рішення Станично-Луганського районного суду Луганської області від 29 січня 2008 року втрачено та ухвалою Біловодського районного суду Луганської області від 25.06.2018 № 2-355 задоволено подання ОСОБА_2 міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про видачу дубліката виконавчого листа, після чого виконачою службою позивачу видано необхідну довідку для призначення допомоги, та допомога на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, за своєю природою є допомогою самій дитині, тому не можна позбавити дитину благ, гарантованих їй державою, відтак рішення відповідача про відмову в призначенні допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, прийнято не на підставі та не у спосіб що визначені Конституцією та законами України, без належної оцінки та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому підлягає скасуванню.

Отдже, суд дійшов висновку, що в даному випадку рішення про відмову в призначенні допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, в першу чергу порушує право дитини позивача на соціальний захист гарантований Конституцією України та чинним законодавством України.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про скасування рішення та зобов’язати вчинити певні дії є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки ухвалою суду позивача звільнено від сплати судового збору за подання адміністративного позову, питання по судових витратах судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про скасування рішення та зобов’язати вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення управління соціального захисту населення Станично - ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області від 10.04.2018 про відмову в призначенні соціальної допомоги.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код юридичної особи: 03197049, Луганська область, Станично-Луганський район, смт.Станиця Луганська, вул.Центральна, буд.52) призначити, нарахувати та виплатити соціальну допомогу на дитину, над якою встановлено опіку, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване місце проживання: 93600, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), з 01.03.2018.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_2 окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя ОСОБА_5