Рішення № 78155960, 27.11.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
1240/2292/18
Номер документу
78155960
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

27 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2292/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення до Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» про стягнення капіталізованих платежів у сумі 387 053,12 грн,

ВСТАНОВИВ:

31 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулось Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення (далі - позивач, УВДФСС) з позовом до Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» (далі - відповідач, КП «Сєвєродонецькі теплові мережі»), у якому позивач просить суд:

- стягнути з КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» (код ЄДРПОУ 35549138) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (код ЄДРПОУ 41313100) в особі Сєвєродонецького міського відділення (код ЄДРПОУ 41457899) капіталізовані платежі у сумі 387053,12 грн;

- стягнути з КП "Сєвєродонецькі теплові мережі" на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у сумі 5805,80 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивачем у встановлений строк для пред'явлення вимог було подано відповідачу заяву від 27.04.2018 № 1262/06-1 про вступ з грошовими вимогами, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю працівникам, шляхом капіталізації відповідних платежів, в зв'язку з ліквідацією підприємства на суму 387053,12 грн. 04.05.2018 отримано поштове повідомлення про повернення листа, надісланого із заявою позивача до відповідача. За даними бази «Реєстр потерпілих» Фонду соціального страхування України наявна 1 справа потерпілого ОСОБА_1, який має зареєстрований страховий випадок профзахворювання, що отримане 09 серпня 2010 на КП «Сєвєродонецькі теплові мережі». Чинним законодавством України передбачено, що юридичні особи у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів. ОСОБА_1 перебуває на обліку у Сєвєродонецькому міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, де і зберігається його особова справа з оригіналами документів. Відповідно до особової справи потерпілого ОСОБА_1 ушкодив здоров'я внаслідок профзахворювання, що отримане 09 серпня 2010 року за час роботи на підприємстві відповідача. Згідно виписки із акту огляду МСЕК серії 12ААА №023509 від 01.12.2016, потерпілому встановлена стійка втрата професійної працездатності 25 відсотків до 01.12.2018 та вказана дата переогляду 15.11.2018. Розрахунок щомісячної виплати втраченого заробітку здійснюється з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності. Потреба в капіталізації коштів для виплати щомісячних страхових сум ОСОБА_1 складає 265358,75 грн. Потреба в капіталізації коштів для медикаментозного лікування по профзахворюванню ОСОБА_1 складає 121694, 37 грн. Відповідно, загальна сума капіталізації дорівнює 387053,12 грн. Чинним законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального України, шляхом внесення капіталізованих платежів.

Ухвалою суду від 03.08.2018 позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали шляхом надання до суду документа про сплату судового збору в дохід Державного бюджету України у сумі 5 805,80 грн (арк. спр. 40).

Ухвалою суду від 13.08.2018 прийнято позовну заяву після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).

Ухвалою суду від 02.10.2018 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, зобов'язано відповідача надати відзив на позовну заяву (арк. спр. 62).

Ухвалою суду від 11.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 71).

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі (арк. спр. 81).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином (арк. спр. 79, 80). Правом надання відзиву на адміністративний позов не скористався.

Згідно із частиною дев'ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом установлено, що Комунальне підприємство «Сєвєродонецькі теплові мережі» зареєстроване у якості юридичної особи 13.02.2008 за № 1383 102 000000 2436 Сєвєродонецької міською радою, з 07.03.2018 перебуває в стані припинення за рішенням засновників, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.09.2018 № НОМЕР_1 (арк. спр. 53-56).

27.04.2018 позивачем подано заяву № 1262/06-1 про вступ з грошовими вимогами, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю працівникам, шляхом капіталізації відповідних платежів, у зв'язку з ліквідацією підприємства на суму 387053,12 грн (арк. спр. 31-33).

04.05.2018 на адресу позивача повернуто поштове відправлення із надісланою заявою.

При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до преамбули Закону № 1105-XIV зазначений Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

Джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зазначеною нормою законодавець передбачає необхідність проведення страхувальником капіталізації страхових виплат із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 6 травня 2000 року "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами в наслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю" (далі - Порядок № 765).

Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343-XII визначено, що банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Відповідно до Закону № 1105-XIV одними з основних принципів страхування від нещасного випадку є своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком та обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю.

В силу вимог пункту 8 частини другої статті 15 Закону № 1105-XIV роботодавець як страхувальник зобов'язаний подавати звітність до Фонду у строки, в порядку та за формою, що встановлені правлінням Фонду.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України № 2464-VI від 8 липня 2010 року "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закон № 2464-VI, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на …загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За змістом частин першої та другої статті 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Як вже наголошувалось судом за приписами пунктів 1 та 5 частини першої статті 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду (крім інших) є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку.

У відповідності до статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу - щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно із частиною третьою статті 110 цього Кодексу якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частиною другою статті 1205 Цивільного Кодексу України передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи, а не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що до спірних правовідносин підлягають застосовуванню приписи підпунктів 1 та 5 частини першої статті 11 Закону № 1105-XIV.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові цього суду від 26 червня 2012 року у справі № 21-156а12.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 765 капіталізація платежів нараховується за період, що визначається, з різниці між середньої тривалості життя для чоловіків і жінок і їхнім віком на момент проведення капіталізації.

Згідно із пунктом 4 цього Порядку до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість суб'єкта підприємницької діяльності-банкрута з виплат, пов'язаних з його зобов'язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, а саме: суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та виплат за листками непрацездатності.

В силу вимог пункту 1 частини другої статті 15 Закону № 1105-ХІV роботодавець як страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із Законом № 1105- ХІV.

У відділеннях робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України перебуває на обліку потерпілий, з яким стався нещасний випадок під час роботи на КП «Сєвєродонецькі теплові мережі»: ОСОБА_1 Факт нещасного випадку зафіксовано та підтверджується актом від 24.06.2010 розслідування хронічного професійного захворювання П- 4 № 1.

Згідно виписки із акту огляду МСЕК серії 12ААА № 023509 від 01.12.2016, потерпілому встановлена стійка втрата професійної працездатності 25 відсотків до 01.12.2018 та вказана дата переогляду 15.11.2018 (арк. спр. 17).

Розрахунок щомісячної виплати втраченого заробітку здійснюється з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності. Згідно з постановою Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 12.03.2018 № 1217/473/473/60 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2018, потерпілому ОСОБА_1 призначено перерахована щомісячна страхова виплата в розмірі 1388,15 грн (арк. спр. 19 зв.).

Середньоочікувана тривалість життя за довідкою Держстату для чоловіків у віці 59 років становить 15.93. Потреба в капіталізації коштів для виплати щомісячних страхових сум ОСОБА_1 складає 265358,75 грн (щомісячна виплата 1388,15 грн х 12 міс. х середньоочікувану тривалість життя 15.93).

Також за довідкою МСЕК від 01.12.2016 серії 12 ААА №023509 визначена потреба у медикаментозному лікуванні по профзахворюванню, тобто, за рахунок коштів Фонду потерпілому надаються медикаменти, визначені лікувальним закладом. За даними за 2017 рік фактичні витрати на медикаментозне лікування ОСОБА_1 склали 2546,44 грн:

- рахунок- фактура № 2 від 10.08.2017 на суму 634,38 грн із довідкою ВКК №1168;

- рахунок- фактура № 6 від 12.09.2017 на суму 634,96 грн із довідкою ВКК № 1288;

- рахунок- фактура № 15 від 30.10.2017 на суму 634,96 грн із довідкою ВКК № 1445;

- рахунок- фактура № 24 від 28.11.2017 на суму 642,14 грн із довідкою ВКК № 1585.

Потреба в капіталізації коштів для медикаментозного лікування по профзахворюванню ОСОБА_1 складає 121694,37 грн (щомісячна вартість ліків 121694,37 грн х 12 міс. х середньоочікувану тривалість життя 15,93).

Відповідно загальна сума капіталізації дорівнює 387053,12 грн та розраховується: 265358,75 грн (потреба в капіталізації коштів для виплати щомісячних страхових сум) + 121694,37грн (потреба в капіталізації коштів для медикаментозного лікування по профзахворюванню).

Загальний розмір капіталізованих платежів складає 387053,12 грн.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, право на подання якого доведено до відома відповідача ухвалою від 13.08.2018.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заявленої суми капіталізованих платежів у розмірі 387053,12 грн є правомірними та обґрунтованими, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, не відшкодовуються, оскільки відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення до Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» про стягнення капіталізованих платежів у сумі 387 053,12 грн задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» (код ЄДРПОУ 35549138, місцезнаходження: 93412, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, пр-т Космонавтів, б. 31) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення (код ЄДРПОУ 41457899, місцезнаходження: 93404, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, 17) капіталізовані платежі у сумі 387 053,12 грн (триста вісімдесят сім тисяч п'ятдесят три гривні 12 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя А.Г. Секірська