
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2018 р. Справа № 480/3825/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савицької Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Веріч А.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3825/18 за позовом заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до виконавчого комітету Шосткинської міської ради про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до виконавчого комітету Шосткинської міської ради (далі - відповідач), і просить суд:
- зобов'язати виконавчий комітет Шосткинської міської ради Сумської області розглянути у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах дітей - інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", батьків та осіб, які їх замінюють, у сім'ях яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму) та зменшення на 50 відсотків розміру плати за харчування для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що виконавчим комітетом Шосткинської міської ради прийнято рішення від 26.12.2017 № 347 "Про забезпечення харчування дітей в дошкільних навчальних закладах у 2018 році". Так, вказане рішення не відповідає вимогам чинного законодавства та не передбачає пільгові умови оплати для окремих категорій сімей з дітьми, яким держава надає додаткові гарантії соціального захисту, у тому числі щодо пільгових умов оплати харчування у закладах дошкільної освіти.
Ухвалою суду від 12.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач до суду надіслав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 23-29), у якому проти позову заперечував і посилався на норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" , Закон України "Про дошкільну освіту" та Закон України "Про охорону дитинства" та зазначив, що питання щодо визначення розміру плати за харчуваня дітей у дошкільних навчальних закладах встановлюють органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім'ї та режиму роботи закладу. Також можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій та установ.
Крім того зазначив, що органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства можуть забезпечувати харчуванням учнів інших категорій та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів.
Відповідач також посилався на п.5 ст.61 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якого втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається, за винятком випадків, передбачених цим та іншими законами.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено та призначено розгляд справи на 14.11.2018.
14.11.2018 у судовому засіданні клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю представника у підготовці засідання Шосткинської міської ради було задоволено та відкладено розгляд справи.
27.11.2018 у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю представника у підготовці засідання виконкому Шосткинської міської ради (а.с. 52), але доказів на підтвердження цього не надав. Відтак, судом було ухвалено проводити судове засідання без участі представника відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце розгляду справи по суті (а.с.51).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 53 Конституції передбачено, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини визначає Закон України "Про охорону дитинства".
Відповідно до ч. 2 ст. 6 цього Закону держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Судом встановлено, що 26.12.2017 виконавчим комітетом Шосткинської міської ради прийнято рішення № 347 "Про забезпечення харчування дітей в дошкільних навчальних закладах у 2018 році".(а.с. 28).
Пунктом 2 рішення від 26.12.2017 встановлено з 01.01.2018 по 31.12.2018 плату за харчування в дошкільних навчальних закладах батькам або особам, які їх замінюють у розмірі, що становить 60 відсотків від вартості харчування на добу.
Пунктом 3 вказаного рішення звільнено від оплати за харчування з 01.01.2018 по 31.12.2018:
3.1. На 100 відсотків від вартості харчування:
- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування дошкільних навчальних закладів міста;
- дітей-зі складними дефектами розвитку та з ваддами опорно-рухомого апарату дошкільного навчального закладу №9;
- дітей- працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов'язків;
- дітей із сімей військовослужбовців Збройних сил України та інших військових формувань, які призвані та були відряджені для виконання службових завдань у зоні проведення АТО, учасників бойових дій.
3.2. На 80 відсотків:
- дітей, із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям";
- діти із сімей (у тому числі багатодітних сімей), у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом "Про Державний бюджет України" для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у комунальних дошкільних навчальних заакладах.
3.3. На 70 відсотків:
- дітей з малими та загасаючими формами туберкульозної інфекції санаторного дошкільного навчального закладу №6.
3.4. На 60 відсотків:
- дітей спеціальних груп з порушеням зору дошкільного навчального закладу №11.
Пунктом 5 ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту" передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.
Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.
Відповідно до п. 2.4 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах. затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 677 від 21.11.2002, від плати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
Відповідно до інформації виконавчого комітету Шосткинської міської ради від 10.06.2018 № 01-28/2155 у закладах дошкільної освіти міста перебувало 30 дітей з інвалідністю, виховувалось 154 дитини з багатодітних сімей та 543 дитини з сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (а.с.14).
Згідно інформації управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради №3030 від 10.08.2018 на обліку в управлінні перебувають 54 дитини з інвалідністю віком до 6 років, 213 дітей дошкільного віку з багатодітних сімей, у яких троє і більше дітей, 602 дитини дошкільного віку із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (а.с.13).
Таким чином, рішення виконавчого комітету Шосткинської міської ради 26.12.2017 "Про забезпечення харчування дітей в дошкільних навчальних закладах у 2018 році" не відповідає вимогам ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту", у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави (вул. Свободи, 65, м. Шостка, Сумська область, 41100) до виконавчого комітету Шосткинської міської ради (вул. Садовий бульвар, б.14, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 04057994) про зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов'язати виконавчий комітет Шосткинської міської ради Сумської області розглянути у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах дітей - інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", батьків та осіб, які їх замінюють, у сім'ях яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму) та зменшення на 50 відсотків розміру плати за харчування для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 28.11.2018.
Суддя Н.В. Савицька