Рішення № 78154585, 16.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
0540/7824/18-а
Номер документу
78154585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2018 р. Справа№0540/7824/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Притулі С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Донецькій області до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення боргу,-

за участю представників сторін:

від позивача – ОСОБА_1, довіреність № 86 від 12.03.2018 року

від відповідача - ОСОБА_2, довіреність від 14.12.2017 року № 03-38

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління ДФС у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення до державного бюджету боргу з частини чистого прибутку у розмірі 5 723 466,00 грн.

В обґрунтування адміністративного позову зазначає, що КП «Компанія «Вода Донбасу» подано розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями» за 2017 рік, в якому ним самостійно визначено платіж в сумі 5 723 466,00 грн.

Відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про управління об’єктами державної власності» державні унітарні підприємства та їх об’єднання зобов’язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2018 року відкрито провадження у справі за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Донецькій області до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення боргу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 26 вересня 2018 року.

25.09.2018 року відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що в основу позовної заяви ГУ ДФС в Донецькій області покладено доводи про те, що державні унітарні підприємства та їх об’єднання зобов’язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету, а позивач є уповноваженим контролюючим органом, якому надано право стягнення у бюджет частини чистого прибутку, у разі не перерахування його підприємством самостійно.

Так, відповідач зазначає, що КП «Компанія «Вода Донбасу» не є державним унітарним підприємством. Згідно Статуту , КП «Компанія «Вода Донбасу» є комунальним комерційним підприємством, що діє на принципах підприємництва, госпрозрахунку та самофінансування.

На думку відповідача, позивачем невірно зазначено, що КП «Компанія «Вода Донбасу» подано «розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями», у той час як частину чистого прибутку за 2017 рік в розмірі 5 723 466,00 тис. грн. було нараховано на підставі Порядку, затвердженого рішенням Донецької обласної ради № 6/16-399 від 07.11.2012 року.

Контроль за дотриманням Порядку забезпечують управління з питань майна комунальної власності виконавчого апарату обласної ради та структурні підрозділи облдержадміністрації в межах власних повноважень. А тому, на думку відповідача частина чистого прибутку підлягає сплаті КП «Компанія «Вода Донбасу» до доходів обласного, а не Державного бюджету, а функції контролюючого органу у даному випадку відносяться до сфери повноважень Донецької обласної ради або Донецької обласної державної адміністрації, Донецької обласної військово - цивільної адміністрації.

У підготовчому засіданні 26 вересня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом оголошена перерва до 17 жовтня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.10.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13 листопада 2018 року о 15:40 год.

В судовому засіданні 13.11.2018 року оголошено перерву до 16.11.2018 року.

При цьому, представником позивача в судовому засіданні надано суду письмові заперечення (відповідь на відзив) від 12.11.2018 року, в яких останній зазначив, що позивач - Головне управління ДФС у Донецькій області і є уповноваженим контролюючим органом, якому надано право на звернення до суду з позовами про стягнення у бюджет частини чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних) унітарних підприємств та їх об’єднань), у разі їх неперерахування їх підприємством самостійно.

В судове засідання 16.11.2018 року з’явились повноважні представники позивача та відповідача та підтримали свої вимоги викладені в позовній заяві та у відзиві, та наданих до суду письмових поясненнях та запереченнях.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Відповідач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом: 00191678, місцезнаходження юридичної особи: вулиця К.Лібкнехта, 177 А, місто Маріуполь, Донецька область, 87547, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

КП «Компанія «Вода Донбасу» було подано «Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за 2017 рік», в якому останнім самостійно визначено платіж у розмірі 5 723 466,00 грн.

Згідно Статуту Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної ради від 28.08.2007 року № 98р., зі мінами внесеними 28.11.2014 року № 245р., Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» створене відповідно до рішення Донецької обласної ради від 28.12.2004 року № 4/24-557 із змінами внесеними рішенням від 23.03.2007 року № 5/8-181, шляхом перетворення Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет». Підприємство є об’єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні Донецької обласної ради. Органом управління Підприємством є Донецька обласна рада.

26.11.1996 року Маріупольська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області взяла відповідача на податковий облік.

Рішенням Донецької обласної ради від 07.11.2012 року № 6/16-399 затверджено Порядок відрахування до загального фонду обласного бюджету частини чистого прибутку (доходу) комунальними підприємствами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні обласної ради та форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті комунальними підприємствами.

Так, згідно п. 2 вказаного Порядку визначено, що у разі виникнення прибутку, визначеного у відповідності з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та відображеного у фінансовій звітності за відповідний період, відрахування частини чистого прибутку (доходу) до загального фонду обласного бюджету за результатами фінансово – господарської діяльності здійснюється підприємствами в розмірі 5 %.

Підприємства заповнюють і подають в органи податкової служби розрахунок частини чистого прибутку (доходу), який підлягає сплаті в загальний фонд обласного бюджету за результатами щоквартальної фінансово – господарської діяльності (далі – Розрахунок), згідно з формою, затвердженої рішенням обласної ради, та відображають його в декларації з податку на прибуток Підприємства. Розрахунок подається в терміни передбачені для подання декларації з податку на прибуток Підприємств (п. 5).

Згідно п. 9 цього Порядку передбачено, що контроль за дотриманням Порядку забезпечують управління з питань майна комунальної власності виконавчого апарату обласної ради та структурні підрозділи облдержадміністрації в межах власних повноважень.

Статтею 67-2 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі припинення діяльності органів місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей, їх функції в частині бюджетних повноважень, здійснюються місцевими державними адміністраціями та виконавчими органами міських рад за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, що приймається на підставі звернення відповідної обласної державної адміністрації або військово-цивільними адміністраціями, відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» у разі їх утворення.

Згідно з абзацом третім ст. 142 Конституції України держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.

Відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності.

Правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону (ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Пунктом 2 статті 327 Цивільного кодексу України встановлено, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 12.3 ст. 12 Кодексу сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

При цьому п.п. 29 ч. 1 ст. 26 Закону встановлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету, що вирішуються на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Пунктом 1 статті 78 Господарського кодексу України визначено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Указом Президента України від 05.03.2015 року №123/2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» утворено Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію.

На підставі Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» Донецька обласна державна адміністрація набула статусу обласної військово-цивільної адміністрації, який наділяє облдержадміністрацію повноваженнями обласної ради.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації передбачено, що місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Згідно п. 35 ч. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу визначено, що до доходів загального фонду бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, міст Києва та Севастополя, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад належить, зокрема, частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до бюджету, в порядку, визначеному відповідними місцевими радами;

Також, відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 66 Бюджетного кодексу передбачено, що до доходів загального фонду бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів належать частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до бюджету, у порядку, визначеному Верховною Радою Автономної Республіки Крим та обласними радами.

Згідно статті 67-2 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі припинення діяльності органів місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей їх функції в частині бюджетних повноважень здійснюються місцевими державними адміністраціями та виконавчими органами міських рад за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, що приймається на підставі звернення відповідної обласної державної адміністрації або військово-цивільними адміністраціями відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» у разі їх утворення.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», Військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із, зокрема, встановлення для підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету та здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року № 138 затверджено Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (далі - Порядок).

Частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств (п. 2. Порядку).

Згідно п.3 Порядку частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

В контексті викладеного, суд зазначає, що відрахування до місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями здійснюється відповідно до порядку та нормативів, визначених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідними місцевими радами. При цьому, у разі відсутності порядку та нормативів відрахування частини чистого прибутку (доходу) комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затверджених відповідними місцевими радами, відрахування до місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями не здійснюється.

Враховуючи те, що рішенням Донецької обласної ради № 6/16-399 від 07.11.2012 року затверджено Порядок відрахування до загального фонду обласного бюджету частини чистого прибутку (доходу) та форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), який підлягає сплаті, суд доходить висновку, що в даному випадку постанова Кабінету Міністрів України від 23.02.11 № 138 не поширюється на комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання.

Таким чином, суб'єкти господарювання з комунальною формою власності повинні сплачувати за результатами фінансово-господарської діяльності частину чистого прибутку до місцевого бюджету за нормативами та у порядку, встановленими відповідними місцевими радами. При цьому, у разі прийняття відповідними місцевими радами рішення про виплату зазначеного платежу, суб'єкти господарювання з комунальною формою власності повинні надавати до органів ДПС звітність, на підставі якої здійснюється нарахування та сплата такого платежу.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 162, 241-246, 250, 251, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028) до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678) про стягнення до державного бюджету боргу з частини чистого прибутку у розмірі 5 723 466,00 грн. - відмовити.

Вступну та резолютивну частину рішення складено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 16 листопада 2018 року в присутності представників сторін, що з'явилися.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 26 листопада 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII Перехідні положення КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кочанова П.В.