
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2181/18
26 листопада 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Кухар О.Л.;
представника відповідача: Дядишин Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 (надалі - позивач) із адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (надалі - відповідач, УДМС України в Тернопільській області) в якій позивач просить визнати дії конкурсної комісії управління держаної міграційної служби України в Тернопільській області щодо недопущення позивача до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору з питань громадянства відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції управління Держаної міграційної служби України в Тернопільській області з підстав неподання заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання протиправними.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17 жовтня 2018 року відповідач повідомив про недопуск позивача до тестування, як одного з етапів конкурсу на зайняття посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції УДМС України в Тернопільській області з підстав неподання заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Позивач зазначає, що чинним законодавством не передбачений обов'язок особи, що претендує на зайняття вакантної посади державної служби, подавати для участі у конкурсі зазначену вище заяву, а тому вважає дії відповідача протиправними.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №500/2181/18 та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 12 листопада 2018 року.
У поданому до суду відзиві на адміністративний позов представник відповідача зазначив, що статтею 25 Закону України «Про державну службу» передбачено обов'язок особи, яка бажає взяти участь у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії «А» або «Б», подати до конкурсної комісії заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Всупереч зазначеним нормам законодавства позивач не подав вказаної заяви при поданні документів для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби в УДМС України в Тернопільській області, а також не усунув недоліки у поданих ним документах шляхом подання вказаної заяви до запропонованого відповідачем терміну - 16 жовтня 2018 року.
Більше того, відповідач вказує на те, що у позивача наявна заборгованість зі сплати аліментів сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Враховуючи зазначене вище, представник відповідача вважає дії УДМС України в Тернопільській області щодо недопущення позивача до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору з питань громадянства відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції УДМС України в Тернопільській області правомірними, просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, від 12 листопада 2018 року розгляд справи було відкладено.
12 листопада 2018 року через канцелярію суду надійшла заява позивача про зміну підстав позову. Представник відповідача подала через канцелярію суду 22 листопада 2018 року заперечення на заяву про зміну підстав позову. В судовому засіданні додатково пояснила, що позивач звернувся до суду із вказаною заявою із пропуском строків, передбачених статтею 47 КАС України. У задоволенні вказаної заяви ОСОБА_2 ухвалою від 26 листопада 2018 року було відмовлено.
В судове засідання 26 листопада 2018 року представник позивача не прибув, проте подав до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
У відповідності до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, прийшов до переконання, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом УДМС України в Тернопільській області №183/06 від 26 вересня 2018 року оголошено конкурс на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» та «В» УДМС України в Тернопільській області, зокрема на посаду завідувача сектору з питань громадянства відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції (а. с. 21) та затверджено умови його проведення (а. с. 22-26).
У оголошенні про конкурс на зайняття посад державної служби в УДМС України в Тернопільській області зазначено, що документи для участі у конкурсі подаються особисто до 18.00 год. 16 жовтня 2018 року (а. с. 27-28).
Як слідує із наявної в матеріалах справи та дослідженої безпосередньо у судовому засіданні копії журналу обліку вхідної документації відповідача (а. с. 34-39), 10 жовтня 2018 року ОСОБА_2 до УДМС України в Тернопільській області було подано: заяву для участі в конкурсі, резюме (а. с. 40, 42), заяву про проведення перевірки згідно Закону України «Про очищення влади» (а. с. 41), особову картку державного службовця (а. с. 43-46), копію паспорта громадянина України (а. с. 47), копію картки фізичної особи - платника податку (а. с. 48), копії документів про освіту (а. с. 49-51), декларація за 2017 рік (а. с. 52-55), заява щодо зарахування стажу державної служби з додатками (а. с. 56-63).
Листом від 11 жовтня 2018 року за результатами перевірки поданих позивачем документів відповідач повідомив його про не допуск до тестування у зв'язку з відсутністю серед поданих до конкурсної комісії документів заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. У вказаному листі також зазначено, що кандидат, якого не допущено до тестування після усунення недоліків у поданих ним документах у межах встановленого строку для подання таких документів може подати їх повторно в передбаченому порядку. В іншому разі кандидат вважається таким, що не пройшов конкурс, про що зазначається у протоколі засідання конкурсної комісії (а. с. 65).
Лист від 11 жовтня 2018 року того ж дня був надісланий позивачу на електронну адресу, що вказана ним у заяві для участі в конкурсі, що підтверджується скріншотами зі сторінки електронної пошти представника відповідача (а. с. 66-67).
В подальшому, протоколом засідання конкурсної комісії УДМС України в Тернопільській області №76 від 17 жовтня 2018 року встановлено, що документи кандидата ОСОБА_2 не відповідають встановленим вимогам, а саме немає заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, станом на 18.00 год. 16 жовтня 2018 року ОСОБА_2 вказану заяву не подав (а. с. 68-74), у зв'язку з чим 17 жовтня 2018 року позивачу надіслано лист, в якому повідомляється, що він не допущений до тестування як одного з етапів конкурсу (а. с. 75).
Не погодившись із рішенням конкурсної комісії УДМС України в Тернопільській області щодо недопущення до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця регулює Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Частиною першою статті 6 Закону України «Про державну службу» передбачено, що посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.
Частиною першою статті 21 вказаного Закону встановлено, що вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.
Порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби визначений главою 2 розділу IV Закону України «Про державну службу».
Частинами першою та другою статті 22 Закону України «Про державну службу» передбачено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України. Проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійної компетентності, особистих якостей і досягнень кандидатів на зайняття вакантної посади.
Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246 у пункті 6 розділу - Умови проведення конкурсу, передбачено, що конкурс проводиться такими етапами:
1) прийняття рішення про оголошення конкурсу;
2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу;
3) прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі;
4) перевірка поданих документів на відповідність установленим законом вимогам;
5) проведення тестування та визначення його результатів;
6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у випадках, передбачених цим Порядком);
7) проведення співбесіди та визначення її результатів;
8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу і другого за результатами конкурсу кандидата;
9) оприлюднення результатів конкурсу.
У статті 25 Закону України «Про державну службу» зазначено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії такі документи:
1) копію паспорта громадянина України;
2) письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме у довільній формі;
3) письмову заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону;
4) копію (копії) документа (документів) про освіту;
5) посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою;
6) заповнену особову картку встановленого зразка;
7) у разі проведення закритого конкурсу - інші документи для підтвердження відповідності умовам конкурсу;
8) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії «А» або «Б», також подає до конкурсної комісії заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Статтею 26 Закону України «Про державну службу» встановлено порядок визначення відповідності кандидатів умовам конкурсу, зокрема передбачено, що служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність встановленим законом вимогам та повідомляє кандидата про результати такої перевірки. Кандидати, документи яких пройшли перевірку, передбачену частиною першою цієї статті, проходять тестування відповідно до Порядку проведення конкурсу, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Кандидати, які пройшли тестування, передбачене частиною другою цієї статті, проходять співбесіду та/або інші види оцінювання відповідно до Порядку проведення конкурсу.
Пунктом 22 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246 передбачено, що кандидати, у яких досвід роботи та/або подані документи не відповідають установленим вимогам, не допускаються до тестування, про що їм повідомляє спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс.
Кандидат, якого не допущено до тестування, після усунення недоліків у поданих ним документах у межах встановленого строку для подання таких документів може подати їх повторно у передбаченому порядку. В іншому разі кандидат вважається таким, що не пройшов конкурс, про що зазначається у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії.
Повідомлення може здійснюватися одним із доступних способів, обраним кандидатом, зокрема у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв'язку.
Судом встановлено, що позивач претендував на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору з питань громадянства відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції УДМС України в Тернопільській області, а тому, як слідує із аналізу вказаних вище норм законодавства, зобов'язаний був подати відповідачу документи, передбачені статтею 25 Закону України «Про державну службу», що включає і заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, чого він не зробив. Позивач не скористався своїм правом на усунення недоліків у поданих ним документах та не подав повторно документи, що повністю відповідають переліку у межах встановленого строку для подання таких документів, тобто до 18 год. 16 жовтня 2018 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у передбачений законодавством спосіб та у межах своїх повноважень, а відповідно недопущення конкурсною комісією УДМС України в Тернопільській області позивача до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору з питань громадянства відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції управління Держаної міграційної служби України в Тернопільській області з підстав неподання заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання є правомірним.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (46001, бул. Шевченка, 10, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 37839038) про визнання протиправними дій конкурсної комісії Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області щодо недопущення до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору з питань громадянства відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 28 листопада 2018 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.