
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 листопада 2018 року Справа № 0840/3196/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Садового І.В.,
за участю секретаря судового засідання Вельможко К.С.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: не з'явився,
представників третьої особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання ОСОБА_4 (71400, Запорізька область, Великобілозерський район, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, буд. 353, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області ОСОБА_5 (71400, Запорізька область, Великобілозерський район, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, буд. 125)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Великобілозерська сільська рада Великобілозерського району Запорізької області (71400, Запорізька область, Великобілозерський район, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, буд. 125, Код ЄДРПОУ 25217686)
про: визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
07.08.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання ОСОБА_4 (далі - позивач) до Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області ОСОБА_5 (далі - відповідач -1) та Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області (далі - відповідач -2), в якій позивач просить суд визнати протиправними дії Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області ОСОБА_5 з видання розпорядження від 05.06.2018 за №129-ОД "Про скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання" і скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання.
Ухвалою суду від 13.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду в засіданні 11.09.2018 з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи відкладався до 20.09.2018 та до 01.10.2018.
Представником позивача 20.09.2018 подано до суду заяву про уточнення позовної заяви шляхом виключення Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області зі складу учасників адміністративної справи №0840/3196/18 та розгляд справи за позовом Депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання ОСОБА_4 до Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області ОСОБА_5 про визнання протиправними дій.
01.10.2018 на адресу суду надійшла заява Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області про вступ у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 01.10.2018 справу №0840/3196/18 призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та в процесі підготовчого провадження призначено підготовче судове засідання по справі на 12.11.2018.
У судовому засіданні 12.11.2018 представник позивача відкликав своє клопотання від 11.09.2018 про виклик свідків та просив його не розглядати.
Ухвалою суду від 12.11.2018 Великобілозерську сільську раду Великобілозерського району Запорізької області виключено зі складу учасників адміністративної справи №0840/3196/18 та допущено її у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача, закрито підготовче провадження у справі №0840/3196/18 за позовом Депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання ОСОБА_4 до Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області ОСОБА_5 про визнання протиправними дій та справу призначено до судового розгляду по суті на 19.11.2018.
У судовому засіданні 19.11.2018, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою "Акорд".
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві від 06.08.2018, з урахуванням заяви про уточнення від 20.09.2018 та відповіді на відзив від 20.09.2018, просив задовольнити їх у повному обсязі. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що у відповідності до частини 2 статті 37 Регламенту сільської ради, сесії ОСОБА_6, окрім першої, скликаються Великобілозерським сільським головою. За приписами частини 3 вказаної вище статті Регламенту, сесія ОСОБА_6 скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал. Позачергові сесії сільської ради можуть скликатися у виняткових випадках з питань, що потребують невідкладного вирішення або в інших випадках, якщо цього вимагає чинне законодавство. Згідно частини 8 статті 37 Регламенту сільської ради, рішення про скликання сесії ОСОБА_6 та порядок денний сесії приймається не пізніш як за 25 робочих днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за 3 дні до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення сесії та питань, які передбачається внести на розгляд ОСОБА_6.
Разом з тим, двадцять перша позачергова сесія Великобілозерської сільської ради сьомого була скликана розпорядженням Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області від 05.06.2018 за № 129-ОД з грубим порушенням приписів частини 8 статті 37 Регламенту сільської ради, оскільки розпорядження про її скликання було прийнято сільським головою 05.06.2018, а сама сесія скликана на 06.06.2018, тобто на передодні її проведення. Крім того, жодне питання, внесене в порядок денний позачергової сесії взагалі не потребує невідкладного вирішення, а є лише питаннями поточної діяльності сільської ради, а отже ця сесія повинна була бути скликана щонайменше не пізніш як за 25 робочих днів до її проведення. Представник позивача зауважив, що більшість питань внесених до порядку денного, скликаної оскаржуваним розпорядженням, позачергової сесії сільської ради важливі для територіальної громади, які підлягали ретельному вивченню, як депутатами ради, так і відповідними постійними комісіями ради, в тому числі з урахуванням пропозицій громадськості, а отже не повинні вирішуватись в такий короткий термін. Рішення з питань внесених до порядку денного двадцять першої позачергової сесії, яка відбулась 06.06.2018 року, в порушення приписів частин 5,6 статті 27 та частини 9 статті 51 Регламенту сільської ради, приймались без попередніх висновків та рекомендацій постійних профільних комісій сільської ради. Протиправні дії Великобілозерського сільського голови зі скликання позачергової сесії сільської ради, в порушення приписів частини 8 статті 37 Регламенту сільської ради призвели до порушення інших приписів чинного законодавства України та Регламенту сільської ради і, як наслідок, до протиправності рішень сільської ради, прийнятих 06.06.2018 під час двадцять першої позачергової сесії сільської ради.
Вважає дії Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області з видання розпорядження від 05.06.2018 за № 129-ОД протиправними, такими що вчиненні з грубим порушенням вимог чинного законодавства України та Регламенту Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, такими що призвели до порушення прав позивача передбачених приписами Закону України "Про статус депутата місцевої ради", оскільки він, як депутат Сільської ради участь у вказаній сесії Сільської ради не приймав, через перебування на лікуванні. На підставі вищевикладеного, просить адміністративний позов задовольнити та визнати протиправними дії Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області ОСОБА_5 з видання розпорядження від 05.06.2018 за №129-ОД "Про скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання" і скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання.
Відповідач до суду не прибув. Направив на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. У відповідності до відзиву на позовну заяву від 31.08.2018 та заперечення на відповідь на відзив від 27.09.2018 відповідачем зазначено, що видаючи розпорядження від 05.06.2018 за №129-ОД "Про скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання" і скликаючи двадцять першу позачергову сесію Великобілозерської сільської ради сьомого скликання він діяв у відповідності до своїх повноважень як сільського голови Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області та відповідно до вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Розпорядження від 05.06.2018 за №129-ОД, яким було скликано двадцять першу позачергову сесію Великобілозерської сільської ради сьомого скликання, було видано у строк, визначений ч. 10 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - за день до сесії, воно містило зазначення часу скликання сесії, відомості про місце проведення сесії та перелік питань, які передбачається внести на розгляд ради. Розпорядженням № 129-ОД від 05.06.2018 були внесені питання порядку денного, більшість з яких потребувала невідкладного розгляду, що обґрунтовувало необхідність термінового скликання сесії. При цьому, член Постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, перспективного планування та екології ОСОБА_4 був присутній на спільному засіданні Постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, перспективного планування та екології Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області та Постійної комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, на якому були розглянуті всі 18 питань, винесені на позачергову сесію, брав участь у голосуванні за питання порядку денного. Зважаючи на викладене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представники третьої особи проти позову заперечили та зазначили, що хоча позивач і не був присутній на засіданні двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області 06.06.2018, але він був присутній 05.06.2018 під час розгляду питань, внесених до порядку денного двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради, постійною комісією, членом якої він є (даний факт підтверджується протоколом № 13 спільного засідання Постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, перспективного планування та екології Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області та Постійної комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області від 05.06.2018). ОСОБА_4 як депутат сільської ради 05.06.2018 при розгляді питань, що виносяться на двадцять першу позачергову сесію Великобілозерської сільської ради, мав можливість реалізувати свої права щодо внесення пропозицій і зауважень до порядку денного, брати участь у обговоренні питань порядку денного та їх суті; подавати свої пропозиції щодо додаткових питань, що мають бути винесені на двадцять першу позачергову сесію Великобілозерської сільської ради або пропонувати виключити окремі питання, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні; виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та мотивів голосування. Реалізація цих прав залежала лише від волевиявлення позивача, ні відповідач, ні третя особа не створювали жодних перешкод для реалізації цих прав позивачем. Тобто, права, свободи або законні інтереси Депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання ОСОБА_4 порушені не були. Дії Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області ОСОБА_5 з видання розпорядження від 05.06.2018 за №129-ОД "Про скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання" і скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання вважають законними, вчиненими у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_4 є депутатом Великобілозерської сільської ради сьомого скликання, що підтверджується посвідченням №2 (а.с.10).
Розпорядженням Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області від 05.06.2018 за №129-ОД "Про скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання", на підставі частини 8 статті 42, частини четвертої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", скликано двадцять першу позачергову сесію Великобілозерської сільської ради сьомого скликання 06.06.2018 о 14.00 у залі засідань адміністративної будівлі Великобілозерської сільської ради по вул. Центральна, 120. (а.с.11, 48, 205).
Розпорядженням № 129-ОД від 05.06.2018 були внесені питання порядку денного, більшість з яких потребувала невідкладного розгляду.
Під час проведення двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання 06.06.2018 з цих питань були прийняті відповідні рішення.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо видання розпорядження від 05.06.2018 за № 129-0Д, такими що вчиненні з грубим порушенням вимог чинного законодавства України та Регламенту Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, порушуючими права позивача визначеними Закону України "Про статус депутата місцевої ради", позивач звернувся до суду із даним позовом.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані сторонами докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно приписів статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно приписів статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Спосіб ухвалення рішень органами та посадовими особами місцевого самоврядування, визначений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У відповідності до приписів частини 1 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
За приписами частини 4 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Рішенням Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області від 30.05.2017 за №3 (а.с.12, 49) затверджено Регламент Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області (далі - Регламент) (а.с.13-16, 50-115), пунктом 2 ст.1 якого визначено, що порядок діяльності ОСОБА_6, її органів, депутатів, посадових осіб визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", "Про запобігання корупції", "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", "Про захист персональних даних", іншими законодавчими актами та цим Регламентом.
Відповідно до приписів частини 1 статті 2 Регламенту сільської ради, він визначає порядок проведення першої сесії ОСОБА_6, порядок обрання секретаря сільської ради, затвердження на посади заступників сільського голови, керуючого справами виконавчого комітету сільської ради, скликання чергової та позачергової сесій ОСОБА_6, призначення пленарних засідань ОСОБА_6, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ОСОБА_6 про затвердження порядку денного сесії та з процедурних питань, а також порядок роботи сесії ОСОБА_6. Регламент затверджується не пізніше як на другій сесії ОСОБА_6 рішенням ОСОБА_6, прийнятим більшістю голосів депутатів від загального складу ОСОБА_6. У такому ж порядку приймається рішення про внесення змін і доповнень до Регламенту.
Згідно приписів частини 1 статті 16 Регламенту сільської ради, Великобілозерський сільський голова (далі - сільський голова) є головною посадовою особою Великобілозерської сільської об'єднаної територіальної громади.
Приписами частини 14 статті 16 Регламенту сільської ради, сільський голова, зокрема скликає сесії ОСОБА_6, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ОСОБА_6 і головує на пленарних засіданнях ОСОБА_6 та видає розпорядження у межах своїх повноважень.
У відповідності до частини 2 статті 37 Регламенту сільської ради, сесії ОСОБА_6, окрім першої, скликаються Великобілозерським сільським головою.
За приписами частини 3 вказаної вище статті Регламенту, сесія ОСОБА_6 скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал. Позачергові сесії сільської ради можуть скликатися у виняткових випадках з питань, що потребують невідкладного вирішення або в інших випадках, якщо цього вимагає чинне законодавство.
Згідно частини 8 статті 37 Регламенту сільської ради, рішення про скликання сесії ОСОБА_6 та порядок денний сесії приймається не пізніш як за 25 робочих днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за 3 дні до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення сесії та питань, які передбачається внести на розгляд ОСОБА_6.
Разом з тим, відповідно до частини 10 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Як свідчать матеріли справи, Розпорядження від 05.06.2018 за №129-ОД, яким було скликано двадцять першу позачергову сесію Великобілозерської сільської ради сьомого скликання, було видано у строк, визначений ч. 10 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - за день до сесії, воно містило зазначення часу скликання сесії, відомості про місце проведення сесії та перелік питань, які передбачається внести на розгляд ради.
На офіційному веб-сайті Великобілозерської громади Великобілозерського району Запорізької області http://vbilozerska.gromada.org.ua/ 05.06.2018 було оприлюднено як всі 18 проектів рішень, винесених на розгляд позачергової сесії 06.06.2018 (які були оприлюднені на офіційному веб-сайті у розділі "Проекти рішень", що підтверджується роздруківкою з веб-сайту http://vbilozerska.gromada.org.ua/dvadcyat-persha-pozachergova-sesiya-06062018- 1528179952/), так і саме розпорядження № 129-ОД від 05.06.2018 (яке було оприлюднено на офіційному веб-сайті у розділі "Розпорядження сільського голови про скликання сесій", що підтверджується роздруківкою з веб-сайту http://vbilozerska.gromada.org.ua/sklikamiya-sesii-18-33-14-04-08-2017/) та листом ФОП ОСОБА_7 від 15.11.2018 № 2231 (а.с.203-204, 235).
Суд критично оцінює посилання позивача на порушення відповідачем порядку скликання позачергової сесії, оскільки відповідач мав би керуватися не ч. 10 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а ч. 8 ст. 37 Регламенту, що передбачає прийняття рішення про скликання сесії ради у виняткових випадках не пізніш як за 3 дні до сесії, оскільки Закон України Про місцеве самоврядування в Україні" визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої, другої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Виключно законами України визначаються: засади місцевого самоврядування (п. 15 ч. 1 ст. 92 Конституції України)
Тому, суд зауважує, що якщо окремі положення у регламенті місцевої ради суперечать Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", підлягають застосуванню саме положення Закону.
А, відтак, при скликанні та проведенні сесії ради, сільська рада має керуватися не лише Регламентом, але й, першочергово, Законом України Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Згідно з ч.14 ст. 16 Регламенту сільський голова вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ОСОБА_6.
Відповідно до частини 8 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Тобто, дії відповідача щодо внесення питань порядку денного двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання шляхом прийняття розпорядження № 129-ОД від 05.06.2018 відповідали положенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ч. 14 ст. 16 Регламенту.
Розпорядженням № 129-ОД від 05.06.2018 були внесені питання порядку денного, більшість з яких потребувала невідкладного розгляду, що обґрунтовувало необхідність термінового скликання сесії.
Зокрема, термінового розгляду потребували питання:
- "Про надання дозволу гр. ОСОБА_8 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність",
- "Про надання дозволу гр. ОСОБА_9 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду",
- "Про надання дозволу гр. ОСОБА_6 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду",
- "Про надання дозволу гр. ОСОБА_10 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду",
- "Про надання дозволу гр. ОСОБА_11 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність",
- "Про надання дозволу гр. ОСОБА_12 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність",
- "Про внесення змін до рішення сільської ради від 19.04.2018 № 20 "Про передачу у приватну власність земельних ділянок під житловими будинками гр. ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15В.".
Вказані питання були до цього розглянуті відділом земельних відносин та екології Великобілозерської сільської ради, вони потребували невідкладного вирішення, про що відповідача було повідомлено листом начальника відділу земельних відносин та екології від 01.06.2018 (а.с.166).
Окрім того, термінового розгляду потребували питання:
- "Про припинення шляхом ліквідації Великобілозерської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області",
- "Про припинення шляхом ліквідації Великобілозерської загальноосвітньої школи 1-ІІІ ступенів № 6 Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області".
Про необхідність вирішення даних питань відповідача було повідомлено доповідною запискою першого заступника сільського голови ОСОБА_16 від 04.06.2018 (а.с.167)
Вищевикладене свідчить, про безпідставність доводів позивача, про те, що жодне питання, внесене в порядок денний позачергової сесії не потребує невідкладного вирішення.
Посилання позивача на те, що питання, внесені до порядку денного двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання приймалися без попередніх висновків та рекомендацій постійних профільних комісій сільської ради, спростовуються матеріалами справи та наступним.
За приписами ч. 1, 2, 4 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Відповідно до частини 10 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 22 Регламенту відповідно до компетенції, визначеної положенням про постійні комісії ОСОБА_6, постійні комісії розглядають на своїх засіданнях та готують висновки та рекомендації щодо проектів нормативних та інших юридичних актів сільської ради, незалежно від суб'єкта їх внесення.
Рішенням першої сесії Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання від 30.05.2017 № 6 (а.с.116) було затверджено Положення про постійні комісії Великобілозерської сільської ради та обрано постійні комісії Великобілозерської сільської ради (далі - Положення про постійні комісії) (а.с.117-121).
Відповідно до пункту 3.1 Положення про постійні комісії, основним завданням постійної комісії є розробка та попередній розгляд проектів рішень, що вносяться на розгляд ради, підготовка висновків з питань, які планується внести на розгляд ради.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії (п. 3.5 Положення про постійні комісії).
Відповідно до пункту 3.9 Положення про постійні комісії, всі питання, які вносяться на розгляд сесії, повинні обов'язково розглядатись профільною постійною комісією.
Засідання постійної комісії є основною формою її роботи і скликається головою комісії за потребою, відповідно до плану роботи комісії або у зв'язку з проведенням надзвичайної чи позачергової сесії ОСОБА_6 та інших обставин, згідно з цим положенням. Засідання комісії є правочинним, якщо у ньому бере участь не менше половини депутатів від складу комісії (ч. 1,4 ст. 24 Регламенту).
У Великобілозерській сільській раді, відповідно до Рішення першої сесії Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання від 30.05.2017 № 6 працюють наступні постійні комісії:
- Постійна комісія з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку;
- Постійна комісія з питань земельних відносин, будівництва, перспективного планування та екології (членом якої є Позивач);
- Постійна комісія з питань промисловості, підприємництва, інфраструктури, транспорту, зв'язку, сфери послуг, житлово-комунального господарства та комунальної власності;
- Постійна комісія з питань охорони здоров'я, освіти, культури, фізичного виховання і спорту та соціальної політки;
- Постійна комісія з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики.
Згідно пункту 3.8 Положення про постійні комісії, питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, сільського голови, секретаря ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
Судом встановлено, що всі питання порядку денного, винесені на двадцять першу позачергову сесію Великобілозерської сільської ради, були розглянуті всіма п'ятьма постійними комісіями Великобілозерської сільської ради.
Відповідно до протоколу від 05.06.2018 за №13 спільного засідання постійних засідань 05.06.2018 на спільному засіданні Постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, перспективного планування та екології Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області та Постійної комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, були розглянуті всі 18 питань, винесені на позачергову сесію. Депутати, які є членами цих комісій, обговорили питання порядку денного та дійшли висновку внести проекти відповідних рішень на розгляд позачергової сесії Великобілозерської сільської ради (а.с.122-132).
При цьому, як вбачається з протоколу № 13 спільного засідання постійних комісій від 05.06.2018, член Постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, перспективного планування та екології ОСОБА_4 був присутній на спільному засіданні постійних комісій та брав участь у голосуванні за питання порядку денного.
Відповідно до протоколу від 05.06.2018 за №14 спільного засідання постійних засідань 05.06.2018 на спільному засіданні Постійної комісії з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, Постійної комісії з питань охорони здоров'я, освіти, культури, фізичного виховання і спорту та соціальної політки Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області та Постійної комісії з питань промисловості, підприємництва, інфраструктури, транспорту, зв'язку, сфери послуг, житлово-комунального господарства та комунальної власності Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області так само були розглянуті всі 18 питань, винесені на позачергову сесію. Депутати, які є членами цих комісій, обговорили питання порядку денного та дійшли висновку внести проекти відповідних рішень на розгляд позачергової сесії Великобілозерської сільської ради (а.с.143-154).
Таким чином, будучи присутнім на спільному засіданні постійних комісій 05.06.2018, приймаючи участь у голосуванні за внесення проектів рішень на розгляд сесії 06.06.2018, позивач не міг не усвідомлювати значення своїх дій або ж голосувати за проекти рішень, що виносяться на сесію, не ознайомившись з ними, та, будучи депутатом Великобілозерської сільської ради, не міг не знати положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і Регламенту сільської ради, які передбачають, що розгляду питань порядку денного сесії сільської ради передує їхній розгляд постійними комісіями.
Отже, посилання позивача на неможливість реалізувати свій обов'язок перед територіальною громадою та виборцями свого виборчого округу, передбачений приписами статті 18 Закону України "Про статус депутата місцевої ради" та свої права, передбачені приписами статті 19 цього Закону, у зв'язку із перебуванням на лікуванні, є необґрунтованим та таким, що спростовується матеріалами справи.
Крім того, суд зауважує, що позивачем не надано суду доказів його перебування у зазначений період на лікуванні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 2 ст.2 КАС України, відповідно до яких встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Виходячи з меж позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що відповідач видаючи розпорядження від 05.06.2018 за №129-ОД "Про скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання" і скликаючи двадцять першу позачергову сесію Великобілозерської сільської ради сьомого скликання діяв у відповідності до своїх повноважень як сільського голови Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області та відповідно до вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ч. 1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд приходить до висновку, що дії відповідача з видання розпорядження від 05.06.2018 за №129-ОД "Про скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання" і скликання двадцять першої позачергової сесії Великобілозерської сільської ради сьомого скликання не порушують права, свободи або законні інтереси позивача.
З огляду на це, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог Депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання ОСОБА_4, а відтак, відмовляє у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання ОСОБА_4 (71400, Запорізька область, Великобілозерський район, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, буд. 353, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Великобілозерського сільського голови Великобілозерського району Запорізької області ОСОБА_5 (71400, Запорізька область, Великобілозерський район, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, буд. 125) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Великобілозерська сільська рада Великобілозерського району Запорізької області (71400, Запорізька область, Великобілозерський район, с. Велика Білозерка, вул. Центральна, буд. 125, Код ЄДРПОУ 25217686) про визнання протиправними дій, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 28.11.2018.
Суддя І.В. Садовий