Рішення № 78152093, 23.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
0840/2710/18
Номер документу
78152093
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23 листопада 2018 року Справа № 0840/2710/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ СКАН ТРАНС» (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, 51, код ЄДРПОУ 39597599)

до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (69063, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14)

про визнання протиправною та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ СКАН ТРАНС» (надалі – позивач) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанови від 05 червня 2018 року №037903, від 20 березня 2018 року №024593, від 19 червня 2018 року №037967, від 19 червня 2018 року №037966, від 19 червня 2018 року №037965, від 19 червня 2018 року №037964, від 19 червня 2018 року №037963, від 06 березня 2018 рок №024498.

10 липня 2018 року ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 31 липня 2018 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви до 17 вересня 2018 року.

30 липня 2018 року позивачем на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху подано до канцелярію суду заяву з виправленими недоліками позовної заяви.

Ухвалою суду від 24 вересня 2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, а перше судове засідання призначено на 18 жовтня 2018 року.

18 жовтня 2018 року розгляд справи відкладено до 21 листопада 2018 року у зв’язку з неявкою в судове засідання позивача від якого не було відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, 20 листопада 2018 року від нього на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, 19 листопада 2018 року від нього на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності.

За таких обставин та керуючись частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження.

Так, адміністративний позов обґрунтовано тим, що на думку позивача суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність прийняття оскаржуваних постанов, оскільки не доведено, що порушення, за які на позивача накладено адміністративно-господарські штрафи, вчинено саме ним, як перевізником та відсутні докази вчинення конкретно-визначеного інкримінованого правопорушення.

Представник Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області проти адміністративного позову заперечив з підстав викладених у письмовому відзиві (вх.№32728) наданого до суду 17 жовтня 2018 року, відповідно до якого зазначає, що постанови від 05 червня 2018 року №037903, від 20 березня 2018 року №024593, від 19 червня 2018 року №037967, від 19 червня 2018 року №037966, від 19 червня 2018 року №037965, від 19 червня 2018 року №037964, від 19 червня 2018 року №037963, від 06 березня 2018 рок №024498 прийняті в межах та на підставі чинного законодавства за правопорушення вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю «АЗОВ СКАН ТРАНС», обставини яких доведені та викладені в Актах перевірок.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Відповідно до матеріалів справи 12 січня 2018 року державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області під час здійснення перевірки транспортного засобу марки Scania Р 380, д/н АР 5195 CM, який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу CAT 335621 належить ОСОБА_1, виявлено порушення - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлений щоденних реєстраційних листків обліку праці та відпочинку водія за 12 січня 2018 року (тахошайба).

За наслідками складання Акту № 012150 від 12 січня 2018 року на адресу ФОП ОСОБА_1 направлено його копію та запрошення на 06 березня 2018 року.

Так, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 листом повідомив, що не є автомобільним перевізником, а вказаний автомобіль надав в оренду TOB «ОСОБА_2 Транс» згідно договору оренди від 01 жовтня 2016 року №01/10/16, після чого на адресу TOB «ОСОБА_2 Транс» направлено копію акта від 12 січня 2018 року № 012150 та запрошення на 06 березня 2018 року на розгляд справи. Товариство отримало лист 28 лютого 2018 року.

TOB «ОСОБА_2 Транс» 06 березня 2018 року на адресу Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області надано заперечення та пояснення відносно Акту № 012150 від 12 січня 2018 року.

Беручи до уваги заперечення TOB «ОСОБА_2 Транс» та за результатами їх розгляду Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06 березня 2018 року № 024498 до автомобільного перевізника згідно документів, які були наявні в матеріалах справи у сумі 1700 грн.

Також, 21 лютого 2018 року державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області під час здійснення перевірки транспортного засобу марки Scania Р 410, д/н АР 2641 CT, який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХТ 672521 належить ОСОБА_1, виявлено порушення - надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів перелік яких визначено статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме роздруківки з цифрового тахографу за 21 лютого 2018 року. До акту долучено копію товарно-транспортної накладної від 20 лютого 2018 року № 2002, згідно якої перевізником є TOB «ОСОБА_2 Транс».

За результатами перевірки складено Акт перевірки № 027885 від 21 лютого 2018 року та його копію направлено на адресу TOB «ОСОБА_2 Транс» із запрошенням на 20 березня 2018 року на розгляд справи.

Так, представник TOB «ОСОБА_2 Транс» на розгляд справи не з'явився, через що Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області, на підставі виявлених порушень та наявних матеріалів, винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20 березня 2018 року № 024593 до автомобільного перевізника згідно документів, які були наявні в матеріалах справи у сумі 1700 грн.

Також, 22 квітня 2018 року державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області під час здійснення перевірки транспортного засобу марки Volvo, д/н АР 1306 CO, який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу CAT 710860 належить ОСОБА_1, виявлено порушення - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлені щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія за 22 квітня 2018 року. До акту долучено копію товарно-транспортної накладної від 20 квітня 2018 року № БЗ-0002004003, згідно якої автомобіль Volvo, д/н АР 1306 CO є автомобілем перевізника TOB «ОСОБА_2 Транс».

За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки № 012685 від 22 квітня 2018 року.

Так, 29 травня 2018 року на адресу відповідача від TOB «ОСОБА_2 Транс» надійшли заперечення та пояснення відносно Акту перевірки № 012685 від 22 квітня 2018 року.

За результатами розгляду заперечень та пояснень Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 05 червня 2018 року № 037903 до автомобільного перевізника згідно документів, які були наявні в матеріалах справи у сумі 1700 грн.

10 травня 2018 року державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області під час здійснення перевірки транспортного засобу марки Scania, д/н НОМЕР_1, який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХТ 409186 належить ОСОБА_1, виявлено порушення - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначено статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлений щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія (тахошайба) за 10 травня 2018 року. До акту долучено копію товарно-транспортної накладної від 10 травня 2018 року № 8797, згідно якої перевізником є TOB «ОСОБА_2 Транс».

За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки № 012685 від 22 квітня 2018 року.

На розгляд справи представник TOB «ОСОБА_2 Транс» не з'явився. Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19 червня 2018 року № 037963 до автомобільного перевізника згідно доказів, які були наявні в матеріалах справи у сумі 1700 грн.

10 травня 2018 року державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області під час здійснення перевірки транспортного засобу марки Scania, д/н НОМЕР_2, який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХМ 404338 належить ОСОБА_1, виявлено порушення - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлений щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія (тахошайба) за 10 травня 2018 року. До акту долучено копію товарно-транспортної накладної від 10 травня 2018 року № 8796, згідно якої перевізником є TOB «ОСОБА_2 Транс».

За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки від 10 травня 2018 року № 012698, який разом з запрошенням направлені до товариства позивача.

На розгляд справи представник TOB «ОСОБА_2 Транс» не з'явився. Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19 червня 2018 року № 037964 до автомобільного перевізника згідно документів, які були наявні в матеріалах справи у сумі 1700 грн.

Також, 02 травня 2018 року державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області під час здійснення перевірки транспортного засобу марки Scania, д/н НОМЕР_3, який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХТ 826128 належить ОСОБА_1, виявлено порушення - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлений дозвіл який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий уповноваженим органом або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, відсутня особиста картка водія до цифрового тахографа, відсутня роздруківка до цифрового тахографа на паперовому носії за 02 травня 2018 року.

За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки від 02 травня 2018 року № 012996.

Під час розгляду справи встановлено, що відповідно до договору сублізінгу з відповідальністю сублізінгоодержувача за збереження предмета лізінгу № 1583 від 15 липня 2018 року, транспортний засіб марки Scania, номерний знак НОМЕР_3 переданий у сублізінг ТОВ «АзовСканТранс» (а.с. 71 – 72).

На підставі Акту перевірки від 02 травня 2018 року № 012996 Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19 червня 2018 року № 037965 до автомобільного перевізника згідно документів, які були наявні в матеріалах справи у сумі 1700 грн.

Разом з тим, 02 травня 2018 року державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області під час здійснення перевірки транспортного засобу марки Scania, д/н АР 2488 CA, який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу САК 485011 належить ОСОБА_1, виявлено порушення - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлений дозвіл який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий уповноваженим органом або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів та відсутній щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія (тахошайба) за 02 травня 2018 року.

За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки від 02 травня 2018 року № 012997.

За результатами перевірки встановлено, що відповідно до договору оренди транспортних засобів № 01/10/16 від 01 жовтня 2016 року транспортній засіб марки Scania, номерний знак АР 2488 CA, передано в оренду ТОВ «АзовСканТранс». За матеріалами перевірки встановлено, що перевізником є ТОВ «АзовСканТранс», що підтверджується також товарно-транспортною накладною № 8451.

На підставі Акту перевірки від 02 травня 2018 року № 012997 Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19 червня 2018 року № 037966 до автомобільного перевізника згідно документів, які були наявні в матеріалах справи у сумі 1700 грн.

Також, 02 травня 2018 року державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області під час здійснення перевірки транспортного засобу марки Scania, д/н АР 4666 CO, який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХО 442576 належить ОСОБА_1, виявлено порушення - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів перелік яких визначено статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлений дозвіл який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий уповноваженим органом або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів та відсутній щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія (тахошайба) за 02 травня 2018 року.

За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки від 02 травня 2018 року № 012689, який направлено до підприємства позивача разом з запрошенням на розгляд справи на 19 червня 2018 року.

За результатами розгляду справи встановлено, що відповідно до договору оренди транспортних засобів № 01/10/16 від 01 жовтня 2016 року транспортній засіб марки Scania, номерний знак НОМЕР_4, передано в оренду ТОВ «АзовСканТранс».

На підставі Акту перевірки від 02 травня 2018 року № 012689 Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19 червня 2018 року № 037967 до автомобільного перевізника згідно документів, які були наявні в матеріалах справи.

Позивач не погоджуючись з постановами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області від 05 червня 2018 року №037903, від 20 березня 2018 року №024593, від 19 червня 2018 року №037967, від 19 червня 2018 року №037966, від 19 червня 2018 року №037965, від 19 червня 2018 року №037964, від 19 червня 2018 року №037963, від 06 березня 2018 рок №024498 звернувся до суду з адміністративним позовом.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно положень частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Правовідносини, між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт», Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» (надалі по тексту - Порядок).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (надалі по тексту – Положення №103).

Відповідно до пункту 1 Положення №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Пунктом 4 Положення №103 передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Процедуру здійснення державного контролю визначено постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» (далі по тексту - Порядок № 1567).

Пунктом 4 Порядку № 1567 установлено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.

За правилами частини 5 статті Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільний перевізник – це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Також за визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» послуга з перевезення пасажирів чи вантажів – це перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07 червня 2010 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 року за №811/18106, з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв колісних транспортних засобів, затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення № 340), відповідно до пункту 1.5 якого автомобільний перевізник – це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами.

Згідно з пунктом 1.4 Розділу І «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті», затвердженої 24 червня 2010 року Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за №946/18241 (надалі - «Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті»), у цій Інструкції перевізників визначено як суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільним транспортом.

Статтею 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів і забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства.

Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статями 39, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм режиму праці та відпочинку, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з частиною 2 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05 травня 2001 року документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

З метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю (частини 1,2 статті 18 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Відповідно до пункту 1.5 Положення про робочий час і відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, тахограф – це контрольний пристрій, який встановлюється на ТЗ для показу та реєстрації інформації про рух ТЗ.

У пункті 3.3 Розділу ІІІ «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті» зазначено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Як зазначено у пункті 3.5 Розділу ІІІ «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті», перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа. (пункт 3.6 Інструкції № 385)

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Положення №340 Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку. Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.

Відтак, саме автомобільні перевізники, зазначені у товарно-транспортній накладній № 2002 від 20 лютого 2018 року, №БЗ-0002004003 від 20 квітня 2018 року, №8797 від 20 травня 2018 року, №8796 від 10 травня 2018 року, №8451 від 02 травня 2018 року і повинні забезпечувати додержання водіями Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ СКАН ТРАНС» оформлення щоденного реєстраційного листку обліку праці та відпочинку водія (тахокарти при аналоговому тахометрі) чи застосування індивідуальної картки водія (чіп-карти до цифрового тахометру).

Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що законодавством у сфері автомобільного транспорту передбачено обов'язок водія мати при собі заповнені тахокарти та надавати при перевірці відповідному державному органу у визначеній кількості (а також бланки підтвердження діяльності в разі відсутності тахокарт), а перевізників - забезпечити їх наявність у водія.

Проте, враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку про те, що позивачем не було дотримано встановленої законодавством України в сфері автомобільного транспорту норм щодо не оформлення щоденного реєстраційного листка режимів праці та відпочинку водія.

Щодо належності транспортних засобів саме Товариству з обмеженою відповідальністю «АЗОВ СКАН ТРАНС», то судом під час розгляду справи досліджено договори оренди транспортних засобів №18/04/17 від 18 квітня 2017 року з актом приймання передачі транспортного засобу, №01/10/16 від 01 жовтня 2016 року з актом приймання передачі транспортних засобів, відповідно до яких транспортні засоби вказані в оскаржуваних постановах від 05 червня 2018 року №037903, від 20 березня 2018 року №024593, від 19 червня 2018 року №037967, від 19 червня 2018 року №037966, від 19 червня 2018 року №037965, від 19 червня 2018 року №037964, від 19 червня 2018 року №037963, від 06 березня 2018 рок №024498, належать на праві оренди/користування Товариству з обмеженою відповідальністю «АЗОВ СКАН ТРАНС».

Надаючи правову оцінку постановам про застосування адміністративно-господарського штрафу від 19 червня 2018 року № 037965, від 19 червня 2018 року № 037966, від 19 червня 2018 року № 037967, - суд зазначає про наступне.

Згідно з частиною 2 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05 травня 2001 року документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків (частина 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05 травня 2001 року).

Згідно з пунктом 3 «Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні», затвердженого 25 лютого 2009 року постановою Кабінету Міністрів України №207 (надалі - «Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні»), крім документів, зазначених у пунктах 1 і 2 цього переліку, є необхідними у разі перевезення: вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень - дозвіл на рух автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, виданий Державтоінспекцією.

Як зазначено у пункті 1 «Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні», для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, необхідними документами для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні є: - фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка; - товарно-транспортна накладна; - посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; - реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; - талон про проходження державного технічного огляду; - поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.

Відповідно до пунктів 11.1-11.6 «Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні», затверджених 14 жовтня 1997 року наказом Міністерства транспорту України №363, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за №128/2568 (надалі - «Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні»), основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил. Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (ветеринарні, санітарні та якісні - сертифікати, свідоцтва, довідки, паспорти тощо), що визначається правилами перевезень зазначених вантажів. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом Замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри товарно-транспортної накладної підписом і при необхідності печаткою (штампом). Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її екземпляри. Перший екземпляр товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається Перевізнику.

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення (частина 1 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Відповідно до пункту 31 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» видача дозволу та подання документів, необхідних для його отримання, переоформлення, видачі дубліката та анулювання, здійснюються через дозвільний центр. Для отримання дозволу перевізник або уповноважена ним особа подає дозвільному центру: заяву, в якій зазначаються заплановані строки проїзду транспортного засобу, маршрут руху, геометричні (висота, ширина, довжина) і вагові (загальна вага, осьові навантаження) параметри транспортного засобу, інформація про вантаж, найменування, адреса, телефон перевізника та прізвище відповідальної за перевезення особи; копії погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку щодо проїзду автотранспорту; документ, що підтверджує внесення плати за оформлення дозволу.

Рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (стаття 33 Закону України №2862-IV від 08 вересня 2005 року «Про автомобільні дороги»).

Як зазначено у пункті 6.3 «Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні», при перевезенні вантажів у критих автомобілях і причепах, окремих секціях автомобілів, контейнерах і цистернах, опломбованих Замовником, визначення маси вантажу виконується Замовником.

Згідно з пунктом 6.5 «Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» визначати масу чи кількість вантажу у вантажовідправника і вантажоодержувача потрібно однаковим способом. При прийманні вантажу для перевезення за масою треба зважити весь вантаж. Визначення загальної маси вантажу зважуванням окремих місць забороняється.

Відтак, судом не беруться до уваги зауваження позивача щодо неможливості визначення маси автотранспортного засобу за товарно-транспортною накладною та вагою, зазначеною в ній замовником (у тому числі і вантажовідправником).

Згідно з підпунктом 12 пункту 2 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні» повторне вимірювання і зважування - це будь-яке наступне вимірювання транспортного засобу, що перебуває в межах одного стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю, з часу в'їзду такого транспортного засобу на територію пункту до виїзду з неї. Не є повторним вимірювання, яке проводиться через технічні перебої в роботі вимірювального і зважувального обладнання, що не суперечить вимогам затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології методики.

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п.6 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні»).

За результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансінспекції або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (абзац 1 пункту 20 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні»).

Доказів висування водіями вимог (клопотань, зауважень) щодо повторного вимірювання і зважування транспортних засобів та причипів до них до суду не надано.

Відтак, у суду відсутні зауваження стосовно габаритно-вагового контролю транспортних засобів марки SCANIA (д/н НОМЕР_3, д/н АР 2488 CA, д/н АР 4666 CO).

Як зазначено у пункті 26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У суду відсутні зауваження щодо своєчасного та належного оповіщення позивача про дату, час і місце розгляду справа про порушення на автомобільному транспорті. Явка позивача для розгляду такої справи - не є обов'язковою.

Відповідно до пункту 27 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

В абзаці 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» зазначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п.5 підрозділу 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.

Суд погоджується з думкою відповідача про те, що стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт саме до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.

Таким чином, відповідачем доведено здійснення перевезень вантажів з порушенням вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» саме Товариством з обмеженою відповідальністю «АЗОВ СКАН ТРАНС», як то зазначено у Постановах про застосування адміністративно-господарського штрафу: від 05 червня 2018 року №037903, від 20 березня 2018 року №024593, від 19 червня 2018 року №037967, від 19 червня 2018 року №037966, від 19 червня 2018 року №037965, від 19 червня 2018 року №037964, від 19 червня 2018 року №037963, від 06 березня 2018 рок №024498.

Сам факт належності транспортних засобів Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 не свідчить про автоматичне здійснення саме ним вантажних перевезень як автомобільним перевізником, у розумінні статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Вказане твердження опосередковано підтверджується і Договором оренди транспортних засобів №01/10/16, укладеним 01 жовтня 2016 року між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (як орендодавцем) та ТОВ «ОСОБА_2 Транс» (як орендарем), Додатковими угодами та Актом приймання-передачі до цього Договору (а.с.66-72).

У той же час, товарно-транспортні накладні № 2002 від 20 лютого 2018 року, №БЗ-0002004003 від 20 квітня 2018 року, №8797 від 20 травня 2018 року, №8796 від 10 травня 2018 року, №8451 від 02 травня 2018 року, за якими здійснювались вантажні перевезення водієм свідчать, що перевізником був саме товариство позивач.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 КАС України).

За приписами частини 2статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих на час розгляду справи обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що відповідачеи доведено правомірність прийнятих рішень, та надано на таке обґрунтування всі необхідні для цього докази.

Із системного аналізу вищезазначеного, з урахуванням з'ясованих на час розгляду справи обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «ОСОБА_2 Транс» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ СКАН ТРАНС» (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, 51, код ЄДРПОУ 39597599) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (69063, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14) про визнання протиправною та скасування постанов – відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 23 листопада 2018 року.

Суддя Д.В. Татаринов