Рішення № 78150601, 17.09.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
802/78/18-а
Номер документу
78150601
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

17 вересня 2018 р. Справа № 802/78/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

секретаря судового засідання: Гродської В.О.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1.

відповідача: Могиль Т.О., Циркун Д.В.,

третьої особи Могиль Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_4

до Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ГУ ДФС у Вінницькій області

про визнання протиправною та скасування вимоги,

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_4 до Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ГУ ДФС у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що Вінницькою ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області прийнято вимогу №Ф-1090-02у від 01.07.2017 про сплату 42048 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Позивач вважає, що вказана вимога підлягає скасуванню, оскільки, позивач не є суб'єктом нарахування та сплати єдиного внеску.

Ухвалою суду від 12.01.2018 задоволено заяву про забезпечення адміністративного позову вжито заходів забезпечення позову до подання позовної заяви ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області №Ф-1090-02у від 01.07.2017 року шляхом зупинення стягнення з ОСОБА_4, РНОКПП НОМЕР_1, на підставі виконавчого документа - вимоги Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області №Ф-1090-02у від 01.07.2017 року про сплату 42048 грн. (сорок дві тисячі сорок вісім гривень) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою суду від 26.01.2018 відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 20.02.2018 вирішено замінити засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням та вирішено в подальшому здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 06.03.2018 витребувано додаткові документи та матеріали.

Ухвалою суду від 14.03.2018 задоволено клопотання представника позивача та призначено у адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ГУ ДФС у Вінницькій області про визнання протиправною і скасування вимоги судову почеркознавчу експертизу.

Проведення почеркознавчої експертизи доручити Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Батозька, 1, м. Вінниця).

На розгляд судової почеркознавчої експертизи поставити наступне питання:

- Чи виконано підпис від імені ОСОБА_4 на Типовому договорі №2 про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування від 01.10.2013 року (а.с. 121-123) ОСОБА_4 чи іншою особою.

При проведенні судової почеркознавчої експертизи, експерт має право використовувати наступні аркуші справи, на яких містяться вільні підписи ОСОБА_4 ( а.с. 10, 33, 47, 48, 130); умовно-вільні зразки підпису ОСОБА_4 ( а.с. 98, 101, 103, 104, 105-107, 111, 114 (у тому числі на зворотах вказаних аркушів); експериментальні зразки підпису ОСОБА_4, ( а.с. 124-129). Провадження у справі вирішено зупинити до одержання результатів призначеної експертизи.

Ухвалою суду від 01.08.2018 провадження у справі поновлено, так як позивач не оплатила дану експертизу.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Додатково зазначено, що позивач не є суб'єктом нарахування та сплати єдиного внеску. В судовому засіданні позивачка ОСОБА_4 заявила, що не підписувала і не укладала жодного договору про добровільну участь в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, а цей договір від її імені підписано невідомою особою, а підпис підроблений.

Представники відповідача та третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Судом встановлено, що позивач 09.01.2018 отримано від ГУ ДФС у Вінницькій області копію вимоги № Ф-1090-02у від 01.07.2017 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 42048 грн., яку вважає безпідставною і прийнятою за відсутності законних підстав.

Так, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (Закон №2464-VI).

Стаття 1 цього Закону визначає єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Поряд із цим, за приписами частини четвертої цієї статті особи, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналогічні за змістом положення відображені у п. 4 Розділу ІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015, та у п. 3 Розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015.

Із зазначеного слідує, що необхідними умовами для застосування положень частини 4 статті 4 Закону № 2464-VI є отримання особою статусу пенсіонера чи встановлення такій особі інвалідності, а також отримання нею відповідно до закону пенсії або соціальної допомоги. При цьому єдиною підставою, за наявності якої вказані положення не підлягають застосуванню, - це добровільна згода особи на участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"

Відповідно до ч. 1 ст. 10 із Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску є, зокрема, особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд зауважує, що станом на момент прийняття оскаржуваної вимоги Вінницькою ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області № Ф-1090-02-у від 01.07.2017, в законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (у редакції від 26.04.2017 року ) не було пункту 5 з приміткою 1 частини 1 статті 4 вказаного Закону в якій йдеться про те, що платниками єдиного внеску є члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3 статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" особи, зазначені в частині першій цієї статті, беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року (крім договорів про одноразову сплату).

Особи, зазначені в частині першій цієї статті, подають до органу доходів і зборів за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Орган доходів і зборів, що отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, особи, які не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах. У такому разі вони подають до органу доходів та зборів за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Крім того, ч. 3 Розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015, передбачено, що Звіт зазначеними особами не подається.

У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію за віком або соціальну допомогу, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.

В даному випадку, враховуючи, що позивач - ОСОБА_4 є пенсіонером за віком та перебуває на спрощеній системі оподаткування, отримує пенсію за віком, що власне й не заперечувалось відповідачем, суд приходить висновку, що позивач на підставі положень частини 4 статті 4 Закону №2464-VI звільнена від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В судовому засіданні також представник позивача стверджував, що сплата єдиного внеску є добровільною сплатою, а тому це право позивача сплачувати внесок а не обов'язок. Зазначив, що жодного договору про добровільну участь в системі загальнообов'язкового соціального страхування ОСОБА_4 не укладала і не підписувала, а її підпис було підроблено невстановленими особами. Але до даних тверджень суд ставиться критично.

Так, оцінивши пункт 2 п.п.7.2 Типового договору №2 про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (а.с.65-66) між сторонами та положення п.2 ч.8 ст. 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" договір про добровільну участь може бути дострокового розірваний органом доходів і зборів у разі систематичного порушення застрахованою особою умов договору.

Суд вважає, що податковий орган обрав невірний шлях по нарахуванню несплачених добровільних внесків та винесенням оскаржуваної вимоги, так як дані відносини між сторонами є договірні, а тому їх вирішення між сторонами (позивачем і відповідачем) мають бути направлені в розрізі цивільного законодавства України, що може виразитись розірванням укладеного договору достроково.

Таким чином, враховуючи усі вищевикладені обставини, суд приходить висновку, що сформована ГУ ДФС у Вінницькій області вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1090-02у від 01.07.2017 є протиправною та, як наслідок, підлягає скасуванню.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області №Ф-1090-02у від 01.07.2017 року про визначення ОСОБА_4 боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 42048 грн. (сорок дві тисячі сорок вісім гривень).

Стягнути на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області (вул. Костянтина Василенка, буд. 21, м. Вінниця, 21027, код ЄДРПОУ 39476158 ).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

позивач - ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач - Вінницька ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області (вул. Костянтина Василенка, буд. 21, м. Вінниця, 21027, код ЄДРПОУ 39476158 )

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ГУ ДФС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 39402165)

Суддя /підпис/ Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом Суддя

Помічник судді