Рішення № 78135629, 21.11.2018, Зачепилівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
21.11.2018
Номер справи
620/884/18
Номер документу
78135629
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 620/884/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.11.2018 Зачепилівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Яценка Є.І.,

при секретарі - Ніколенко Л.О.,

розглянувши у відкритомусудовому засіданнів залісуду сел.Зачепилівка Харківськоїобласті цивільну справу запозовом заступникакерівника Первомайськоїмісцевої прокуратуриХарківської областів інтересахдержави вособі Головногоуправління Держгеокадаструу Харківськійобласті,Рунівщинської сільськоїради Зачепилівськогорайону Харківськоїобласті доОСОБА_1 проскасування державноїреєстрації договоруоренди тасуборенди земельноїділянки,повернення земельноїділянки увласність держави, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява заступника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації договору оренди та суборенди земельної ділянки, повернення земельної ділянки у власність держави.

В обґрунтування позову прокурор зазначає, що Зачепилівським відділом Первомайської місцевої прокуратури проводилася перевірка дотримання законодавства в частині раціонального використання земель державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Зачепилівського району Харківської області. Результатами перевірки встановлено, що розпорядженням Зачепилівської РДА Харківської області від 10.10.2012 ОСОБА_2 надано в оренду дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення розміром 42,5 га (рілля) та 17,3038 га (багаторічні насадження). 26.07.2013 між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області та ОСОБА_2 строком на 7 років укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 6322283500:05:000:0011 розміром 42,5 га, яка розташована на території Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області.

Як зазначив прокурор, в подальшому, на підставі письмового дозволу наданого ГУ Держгеокадастру в Харківській області, ОСОБА_2 строком на 5 років укладено з ОСОБА_1 договір суборенди вищевказаної земельної ділянки без номера та дати, який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 04.08.2015 за № 23386574.

Прокурор вказав, що 08.09.2015 ОСОБА_2 зареєстровано фермерське господарство «Скорпіон-агро», проте право оренди (суборенди) земельної ділянки розміром 42,5 га за ним не обліковано та дана земля так і не увійшла до земельного банку фермерського господарства. Тому позивач вважає, що ОСОБА_2 не мав на меті використання спірної земельної ділянки для потреб фермерського господарства, а отримав її в оренду поза конкурсною процедурою виключно для передачі в суборенду.

Як зазначив прокурор, ОСОБА_2 помер 30.05.2017, але державна реєстрація фермерського господарства «Скорпіон-агро» не скасовано, а спірною земельною ділянкою продовжує користуватися ОСОБА_1 на підставі договору суборенди.

Позивач просить суд винести рішення, яким скасувати державні реєстрації договору оренди земельної ділянки між ГУ Держгеокадастру в Харківській області та ОСОБА_2 та договору суборенди між ОСОБА_2 та ОСОБА_1; зобовязати ОСОБА_1 повернути спірну земельну ділянку розміром 42,5 га, розташовану на території Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області; стягнути з відповідача на користь прокуратури Харківської області судовий збір у розмірі 9047,81 грн.

Прокурор Іванчак В.М. в судовому засіданні вказала, що на час розгляду даної цивільної справи в суді договір суборенди між ОСОБА_2 та відповідачем ОСОБА_1 припинено, про що внесено відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тому вона змінила позовні вимоги та просила суд скасувати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки розміром 42,5 га з кадастровим номером 6322283500:05:000:0011, яка розташована на території Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області, укладений між ГУ Держгеокадастру в Харківській області та ОСОБА_2 та зобовязати ОСОБА_1 повернути дану землю у відання держави.

Відповідач в судовому засіданні вказав, що він на даний час розірвав договір суборенди укладений між ним та ОСОБА_2, тому в розгляді даної справи покладається на розсуд суду.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_3 та сільський голова Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області ОСОБА_4 надали суду клопотання про розгляд справи без їхньої участі.

Суд, вивчивши та дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно розпорядження Зачепилівської РДА Харківської області від 10.10.2012 для створення та ведення фермерського господарства на території Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області гр. ОСОБА_2 надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 59,8038 га, з яких рілля 42,5 га, багаторічних насаджень 17,3038 га.

26.07.2013 між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області та ОСОБА_2 строком на 7 років укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 6322283500:05:000:0011 розміром 42,5 га, розташованої на території Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області. Вищевказане вбачається з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого права, реєстраційний номер 7699914, в якому зазначене цільове призначення орендованої земельної ділянки кадастровий номер 6322283500:05:000:0011 «для ведення фермерського господарства».

08.09.2015 ОСОБА_2 став засновником та керівником фермерського господарства «Скорпіон-агро».

В своїй заяві від 17.06.2015 ОСОБА_2 просив Головне управління Держгеокадаструв Харківській області, як орендодавця, надати дозвіл на передачу в суборенду земельної ділянки площею 42,5 га кадастровий номер 6322283500:05:000:0011. Після цього на підставі письмового дозволу ГУ Держгеокадастру в Харківській області № 19-20-14-14861/0/9-15 від 22.06.2015, ОСОБА_2 строком на 5 років було укладено договір суборенди з ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 6322283500:05:000:0011 розміром 42,5 га, розташованої на території Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області. Даний договір суборенди (без номера та дати) зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 04.08.2015 за № 23386574.

30.05.2017 ОСОБА_2 помер, після його смерті і на теперішній час державна реєстрація фермерського господарства «Скорпіон-агро» не скасована, спірна земельна ділянка використовуються ОСОБА_1 згідно договору суборенди.

Відповідно до ч. 1ст. 13 Конституції Україниземля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією.

Відповідно до ч.2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідност. 3 ЗК України земельні відносини регулюютьсяКонституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

З метою визначення правових, економічних та соціальних засад створення та діяльності фермерських господарств, як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України, прийнятоОСОБА_4 України «Про фермерське господарство», завданням якого є, серед іншого, забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України.

Згідно зіст. 2 Законувідносини, пов'язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюютьсяКонституцією України,Земельним кодексом України, цимЗакономта іншими нормативно- правовими актами України.

Таким чином, порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства регулюється, крімЗемельного кодексу України, вказанимЗаконом, який є спеціальним нормативно-правовим актом.

Відповідно до ст.ст.15-1,122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з ч. 1ст. 116 ЗК Українигромадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

В силуст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначенимистаттею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьоюстатті 134 цього Кодексу

Частинами 2,3ст. 134 ЗК України(в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначені випадки, коли земельні торги не проводяться, а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу. Зокрема. Земельні торги не проводяться в разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Відповідно до ч. 1ст.1Закону України «Про фермерське господарство», в редакції чинній на час виникнення спірних відносин, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Окрім цього, згідно з ч.3ст. 7 цього Законуземельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.

Статтею 8 цього Законувизначено, що після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленомузакономдія державної реєстрації юридичних осіб.

Тобто, передача громадянину земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону) тоді, коли земельна ділянка передається громадянину, який виявив бажання займатися фермерським господарством, саме для створення цього господарства як юридичної особи та реєстрації його у встановленомузакономпорядку, а не для передачі її в суборенду.

Відповідно до ст.ст.16,21 Цивільного кодексу України,ст. 152 Земельного кодексу України, одним зі способів захисту цивільних прав є визнання недійсними рішень органів державної влади. Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 не мав на меті використання спірної земельної ділянки для потреб фермерського господарства, а отримав її в оренду поза конкурсною процедурою виключно для передачі в суборенду, тому необхідно скасувати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 26.07.2013.

Статтею 16 ЦК Українитастаттею 152 ЗК Україниодним із способів захисту судом цивільного права є відновлення становища, яке існувало до порушення.

Відповідно дост. 34 Закону України «Про оренду землі»у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобовязаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Згідно з частинами першою та другоюстатті 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобовязана повернути потерпілому це майно. Особа зобовязана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи викладене спірна ділянки повинна бути повернута державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.

Статтею 131-1Конституції Українина органи прокуратури покладена функція представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено такожст. 23 Закону України «Про прокуратуру»таст. 56 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч.2ст.45ЦПК України з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначенихзаконом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно ч. 4ст. 56 ЦПК Українипрокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначенізакономпідстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Статтями 14 Конституції Українита 373ЦК Українивстановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Незаконне надання в оренду ОСОБА_2 спірної земельної ділянки порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів, суперечить державній політиці у сфері земельних відносин, не сприяє досягненню цілей, передбаченихЗаконом України «Про фермерське господарство»щодо створення умов для реалізації ініціативи громадян в сфері виробництва товарної сільськогосподарської продукції, забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств.

Тому суд приходить до переконання, що надання ОСОБА_2 у такий спосіб землі було фактично спрямовано на набуття прав на землю у позаконкурсному порядку з метою в подальшому передати в суборенду, внаслідок чого не забезпечено застосування ринкових ставок орендної плати за землю, що завдає істотної шкоди інтересам держави та є підставою для їх захисту органами прокуратури шляхом пред'явлення цього позову.

Таким чином, позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

Питання відшкодування судових витрат судом не вирішувалось, оскільки позивачем в судовому засіданні було змінено позовні вимоги, серед яких вимога про стягнення з відповідача судового збору відсутня.

На підставі викладеного, керуючись, ст. ст.6,13,14,15 Закону України «Про оренду землі», ст. ст.93,116,122,124 Земельного кодексу України,ст. ст.210,638,792,1212,1213 ЦК України, ст. ст.12,76,81,141,259,263 - 265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації договору оренди та суборенди земельної ділянки, повернення земельної ділянки у власність держави - задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6322283500:05:000:0011 від 26.07.2013, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Харківській області та ОСОБА_2, зареєстрованого 08.08.2013 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за № 4834459.

Зобовязати ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, повернути земельну ділянку сільськогосподарського призначення розміром 42,5 га з кадастровим номером 6322283500:05:000:0011, розташовану на території Рунівщинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області у відання держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Зачепилівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текстрішення виготовлено26листопада 2018року.

Головуючий, суддяЄ.І. Яценко