
Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/2621/18
Провадження №: 2/332/1298/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 р. Заводський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого - судді Андрюшиної Л.А. за участю секретаря судового засідання Ковтуна В.І., розглянувши заочно у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу № 332/2621/18 (провадження № 2/332/1298/18) за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім*ям,-
ВСТАНОВИВ:
УСЗН Запорізької міської ради по Заводському району звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім?ям у розмірі 5080,79грн. з тих підстав, що відповідач є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в УСЗН з 27.12.2016 року разом із сином. На підставі заяви від 17.07.2017 року та наданих документів відповідачу була призначена допомога малозабезпеченим сім?ям з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року у розмірі 1009,13грн. щомісячно, рішення про призначення допомоги від 23.08.2017 року. Відповідно до п.25 Постанови Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003р. «Про Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям» виплата допомоги малозабезпеченим сім?ям припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев'ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості. 09.01.2018 року від Запорізького міського центру зайнятості надійшла інформація про припинення реєстрації відповідача як безробітної особи, відповідно до якої відповідач з 21.07.2017 року знята з обліку як безробітна особа.Таким чином, за період з серпня 2017р. по грудень 2017р. виникла переплата державної допомоги у сумі 5080,79грн., яка до сьогодні не повернута у добровільному порядку, а тому просять суд стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям у розмірі 5080,79грн., а також покласти на відповідача судові витрати.
Представник позивача УСЗН Запорізької міської ради по Заводському району в судове засідання не з?явився. Про дату, час і місце судового засідання позивач був повідомлений своєчасно та належним чином в установленому законом порядку. Через канцелярію суду надійшла заява з проханням справу розглянути у відсутності представника позивача(а.с.49).
Відповідач ОСОБА_1 повторно в судове засідання не з'явилася і від неї не надійшло повідомлення про причини неявки, відзив на позовну заяву вона не подала. Про дату, час і місцесудового засідання відповідач повідомлялася своєчасно та належним чином, вустановленому законом порядку шляхом надіслання судової повістки за адресою її місця проживання. Положеннями п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України передбачено, що днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Відповідно до наданої суду довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - відповідача ОСОБА_1, остання значиться проживаючою за адресою: АДРЕСА_1, на яку й було надіслано судову повістку з повідомленням про дату, час і місце судового засідання, оскільки відповідач не повідомила суду іншої адреси. Конверт було повернуто на адресу суду з проставленням у поштовому повідомленні відмітки про невручення за закінченням строку зберігання. Відповідно до інформації наданої Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 12.09.2018 року інформація про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 відсутня у зв»язку з чим, відповідач, яка є внутрішньо переміщеною особою, повідомлялася своєчасно та належним чином в установленому законом порядку про дату, час і місце судового засідання у відповідно до ч.11 ст.128 ЦПК України, якою передбачено, що відповідач, зареєстроване місце проживання(перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликаються до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи. Оголошення про виклик до суду відповідача ОСОБА_1 було опубліковано на офіційному веб-сайті судової влади 06.11.2018 року. Але відповідач до суду жодного разу не з?явилася, причини своєї неявки не повідомила, відзиву на позовну заяву не надала.З урахуванням викладеного, суд, відповідно до положень ст.280 ЦПК України, дійшов до висновку про можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, проти чого позивач не заперечує.
Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, у їх сукупності, дійшов висновку, що позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 підлягаєзадоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління соціального захисту населення Запорізької міської радив Єдиній інформаційній базі як внутрішньо переміщена особа відповідно до заяви про взяття на облік та наданих документів з 27.12.2016 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000078153 від 27.12.2016 року(а.с.11) та довідкою №0000078283 від 27.12.2016 року про взяття на облік ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2(а.с.10).
Допомога малозабезпеченим сім»ям призначається та виплачується відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.
Відповідно до ст.1,4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї на підставі заяви про надання державної соціальної допомоги, поданої уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради з доданням до неї документу, що посвідчує особу;довідки про склад сім'ї; декларації про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідки встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Судом встановлено, що до УСЗН Запорізької міської ради по Заводському району із заявою від 17.07.2017 року про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг звернулася ОСОБА_1 для призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім*ям (а.с.8). У заяві відповідач власноруч засвідчила своїм підписом, що їй повідомлено про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги вона зобов'язується повідомити про це орган соціального захисту населення та її попередженопро відмову в призначенні або припиненні виплат призначених допомог, про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. Разом з тим, ОСОБА_1 в заяві зазначила, що не працює та перебуває на обліку в центрі зайнятості(а.с.8-зворот).
Рішенням УСЗН Запорізької міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім*ям від 23.08.2017 року ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу з 01.07.2017 року включно по 31.12.2017 року включно у розмірі 60% прожиткового мінімуму для сім*ї щомісяця(а.с.12). Відповідно до розрахунку позивача від 23 серпня 2017 року, розмір державної соціальної допомоги з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року складає 1009,13грн. щомісяця(а.с.12 зворот).
Згідно розрахунку суми отриманої допомоги малозабезпеченій сім*ї ОСОБА_1 за період з серпня 2017 року по грудень 2017 року виплачена державна соціальна допомога у розмірі 5080,79грн.(а.с.13).
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім*ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, зокрема, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які, в тому числі, в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню).
Відповідно до п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, в тому числі, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев'ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198, - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.Згідно інформації Запорізького міського центру зайнятості вих. №67/01-20 від 09.01.2018 року реєстрація ОСОБА_1 як безробітної особи, яка включена до складу сім*ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев*ятнадцятим-двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198, припинена з 21.07.2017 року(а.с.17).
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставне набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. При цьому, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Пунктом 28 вище вказаного Порядку встановлено, що якщо сім»єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім»ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім»ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Позивачем на адресу відповідача 10.01.2018 року було надіслано повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим державним допомогам з проханням внести на рахунок управління суми 5080,79грн. надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги, яка була виплачена в період з 08.2017 року по 12.2017 року(а.с.18).
Зі змісту вище вказаних норм права вбачається, що обов'язковими умовами утримання надміру виплачених сум допомоги є наявність зловживань з боку отримувача такої допомоги, а саме: приховання або навмисне подання недостовірних даних про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру. Отже, повернення надміру сплачених сум допомоги передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини одержувача допомоги.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять повідомлення відповідачем ОСОБА_1 УСЗН Запорізької міської ради по Заводському району про припинення її реєстрації як безробітної особи та зняття з обліку з 21.07.2017 року.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що переплата допомоги малозабезпеченим сім»ям за період з серпня 2017 року по грудень 2017 року у розмірі 5080,79грн. відповідачу ОСОБА_1 виникла через неповідомлення нею Управлінню соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району про припинення її реєстрації як безробітної особи та зняття з обліку з 21.07.2017 року, а тому, враховуючи наявність зловживань з боку відповідача, які полягають у неподанні нею відповідної інформації, яку вона зобов'язана була повідомити, наявні підстави для стягнення з неї суми надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім»ям у розмірі 5080,79грн., у зв?язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. При цьому, при вирішенні спору по суті суд враховує вимоги ст.ст.12, 81 ЦПК України, відповідно до яких цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Відповідач в жодне судове засідання не з'явилася, не скористалася своїм процесуальним правом учасника справи, не надала відзиву на позов та не надала суду жодних доказів, якщо у неї такі малися, що спростовують доводи позивача і надані ним докази в обґрунтування позовних вимог.
Крім того, у відповідності зі ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Отже, оскільки позовні вимоги задоволені в повному обсязі, з відповідача на користь позивача також необхідно стягнути сплачений при подачі позову до суду судовий збір у сумі 1762,00грн..
Керуючись Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім*ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, ст. ст. 4,5,12, 81, 82,83, 89, 259, 263-265, 268,274,279, 280-282 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району(місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Аматорська, б.56, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37573859) до ОСОБА_1(зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2; фактичне місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) про стягнення надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім*ям - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1(зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2; фактичне місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району(місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Аматорська, б.56, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37573859)надміру виплачену допомогу малозабезпеченим сім*ям за період з серпня 2017року по грудень 2017року у сумі 5080,79грн.(п*ять тисяч вісімдесят гривень 79коп.).
Стягнути з ОСОБА_1(зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2; фактичне місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району(місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Аматорська, б.56, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37573859) судовий збір у сумі 1762,00грн..
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано до Заводського районного суду м. Запоріжжя протягом 30 днів з дня його ухвалення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його ухвалення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Запорізької області або через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПКУкраїни, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 26.11.2018 року.
Суддя Андрюшина Л.А.