Рішення № 78121012, 27.11.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
2340/4121/18
Номер документу
78121012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2018 року справа № 2340/4121/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням першого судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, Черкаського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа - ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовною заявою звернулася ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Дніпровського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві (02100, м. Київ, бул. Верховної Ради, 8/20), Черкаського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Чорновола, 157), в якій просить:

-визнати неправомірною відмову Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Черкаський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану від 15.09.2018 за № 887/16.20-03.4;

-зобов'язати Дніпровський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису ОСОБА_1 № 4294 від 18 листопада 1982, складеного Дніпровським відділом РАЦС м. Київ, виправити національність матері - ОСОБА_2 з "росіянка" на "єврейка".

22.11.2018 перейдено до розгляду справи в письмовому провадженні.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 25.01.2018 у справі № 707/2348/17, встановлено юридичний факт, що мати позивача - ОСОБА_2, за національністю є єврейка по лінії своєї матері - ОСОБА_4. А також зобов'язано внести зміни до актового запису про народження № 187 від 12 серпня 1963 р., складеного Придніпровським міським РАЦС Дніпропетровської області, виправити національність матері - ОСОБА_4 з «росіянка» на «єврейка». Однак, всупереч встановленому юридичному факту, відповідач відмовив у внесенні змін щодо виправлення національності матері з «росіянка» на «єврейка» в актовому записі про народження позивача № 4294 від 18.11.1982р.

В першому судовому засіданні представник Черкаського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області вказав, що документи, представлені заявником, свідчать про неможливість внесення змін в частині графи "національність" матері з росіянка"на"єврейка", так як актові записи про шлюб матері позивача №1056 від 09.04.1982р. та про народження позивача №4294 від 18.11.1982 містять суперечливі відомості.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно актового запису про народження № 4294 від 18.11.1982 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в графі 11 «відомості про матір» зазначено ОСОБА_2(ІНФОРМАЦІЯ_2).

Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 25.01.2018 у справі №707/2348/17, встановлено юридичний факт, що ОСОБА_2, за національністю є єврейка по лінії своєї матері - ОСОБА_4. А також, зобов'язано внести зміни до актового запису про народження № 187 від 12 серпня 1963 р., складеного Придніпровським міським РАЦС Дніпропетровської області, виправити національність матері - ОСОБА_4 з «росіянка» на «єврейка».

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію народження № 00020072908 від 03.05.2018, у розділі «відомості про матір» ОСОБА_2, зазначено - ОСОБА_4 за національністю «єврейка».

15.09.2018 Черкаським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області за № 887/16.20-03.4 складено висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, згідно з яким неможливо внести зміни до актового запису про народження № 4294 від 18.11.1982, а саме: виправити національність матері з "росіянка" на "єврейка" у зв'язку з відсутністю підстав.

Не погоджуючись з останнім позивач подав позов до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398), цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Стаття 2 Закону № 2398 передбачає, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону № 2398 державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Відповідно до частини 1 ст. 22 Закону № 2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно п. 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Відповідно до п. 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Зміст п. 2.5 Правил свідчить про те, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану може бути подана особою, щодо якої складено актовий запис.

Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (п. 1.10 Правил).

Відповідно до п. 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7. Правил).

Згідно з п. 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Пункт 2.12 Правил визначає, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку (п. 1.15 Правил).

Згідно з п.п. 2.13.1, 2.13.2 п. 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.

Судом встановлено, що відмова відповідача у внесенні змін до актового запису ґрунтується на тому, що жоден із зібраних актових записів не містить відомостей щодо належності матері заявника до єврейської національності.

Проте, рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 25.01.2018 у справі № 707/2348/17, встановлено юридичний факт, що мати позивача ОСОБА_2, за національністю є єврейка по лінії своєї матері - ОСОБА_4.

Судове рішення у справі №707/2348/17 набрало законної сили 27.02.2018.

Відповідно до ст. 11 Закону України від 25.06.1992 № 2494-XII "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Підпункт 2.13.2 пункту 2.13 Правил передбачає, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. Відповідно до п.п. 2.16.7 п.2.16 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку (п. 6 ст. 22 Закону №2398 та п. 2.22 Правил).

Зміст п. 1.7 Правил свідчить, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Таким чином, повноваженнями щодо внесення змін до актового запису про народження позивача наділений Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві.

Враховуючи наявність судового рішення про встановлення юридичного факту щодо національності матері позивача, керуючись принципом верховенства права, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання Дніпровського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису про народження позивача № 4294 від 18.11.1982, а саме у відомостях про матір - в графі "національність" матері "русская" замінити на "єврейка".

Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд при вирішенні спору враховує приписи ч. 2 ст. 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірною відмову Черкаського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 15.09.2018 за № 887/16.20-03.4.

Зобов'язати Дніпровський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису ОСОБА_1 № 4294 від 18 листопада 1982 року, складеного Дніпровським відділом РАЦС м. Київ, виправити національність матері - ОСОБА_2 з "росіянка" на "єврейка".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (код ЄДРПОУ 04060996) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення суду.

Суддя П.Г. Паламар