Рішення № 78120892, 07.11.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
2340/3193/18
Номер документу
78120892
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2018 року справа № 2340/3193/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Зачепи Х.В.,

позивача ОСОБА_1 - особисто,

представника відповідача Ушанова О.В. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження, в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного виконавця виконавчого округу Черкаської області ОСОБА_1 до Головного управління статистики у Черкаській області про визнання відмови протиправною,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся приватний виконавець виконавчого округу Черкаської області ОСОБА_1 (далі - позивач), в якому просить визнати протиправною відмову Головного управління статистики у Черкаській області (далі - відповідач), викладену у листі від 03.07.2018 № 08-15/2035, у наданні копії балансу, звіту про фінансові результати, звіту про власний капітал, приміток до річної фінансової звітності на останню звітну дату.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність відмови Головного управління статистики у Черкаській області у наданні запитуваної інформації з огляду на позбавлення таким чином приватного виконавця повно та всебічно дослідити майнове становище боржника у виконавчому провадженні № 56677438 та належним чином виконати свої обов'язки за Законом України "Про виконавче провадження". Зауважує, що такими діями посадових осіб відповідача проігноровано положення статті 18Закону України "Про виконавче провадження".

Ухвалою від 13.08.2018 відкрито провадження за даним позовом та призначено підготовче засідання.

Заперечуючи проти позову відповідач 30.08.2018 надав до суду відзив, в якому вказує про необґрунтованість позовних вимог, оскільки інформація, яку запитує приватний виконавець є конфіденційною, вільне поширення якої обмежено законом.

27 вересня 2018 року від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких відповідач посилається на доводи аналогічним, викладеним у відзиві на позов.

Згідно з додатковими поясненнями позивача поданими до суду 08.10.2018 позивач вказує, що посадові особи відповідача своїми діями перешкоджають роботі приватного виконавця, посилаючись на обмеженість доступу до інформації та її конфіденційність.

Ухвалою від 08.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду справи по суті.

29 жовтня 2018 року позивачем надано додаткові пояснення по справі, в яких позивач посилається на те що норми Закону України "Про виконавче провадження" є спеціальними по відношенню до положень Закону України "Про державну статистику".

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини викладені у відзиві та письмових поясненнях.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Суд встановив та визнається сторонами, що на виконанні у приватного виконавця ОСОБА_1 перебуває виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Черкаської області від 23.06.2018 у справі №925/251/18 про стягнення з ТОВ "СТОВ "АВАНГАРД" на користь ТОВ "СПЕКТР-АГРО" 16 571 946 грн 80 коп.

28 червня 2018 року приватний виконавець ОСОБА_1 направив на адресу Головного управління статистики у Черкаській області вимогу приватного виконавця за вих. № 1126 про надання повної та необхідної для виконання судового рішення інформації щодо боржника ТОВ "СТОВ "АВАНГАРД", а саме: копії балансу; звіту про фінансові результати; звіту про власний капітал; приміток до річної фінансової звітності на останню звітну дату.

У відповідь на вказану вимогу листом від 03.07.2018 № 08-15/2035 Головне управління статистики у Черкаській області повідомило позивача про неможливість надання запитуваних останнім копій фінансової звітності ТОВ "СТОВ "АВАНГАРД" з посиланням на конфіденційність інформації та на статтю 21 Закону України "Про державну статистику", відповідно до якої статистична інформація, отримана органами державної статистики у процесі статистичних спостережень, не може вимагатися державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими юридичними особами, об'єднаннями громадян, посадовими та іншими особами з метою використання для прийняття рішень до конкретного респондента.

Вважаючи дії щодо ненадання інформації на вимогу приватного виконавця протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 1 Законом України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною першою статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

За приписами частини другої статті 5 цього ж Закону приватний виконавець здійснює примусове виконання рішень, передбачених статтею 3 цього Закону, крім: 1) рішень про відібрання і передання дитини, встановлення побачення з нею або усунення перешкод у побаченні з дитиною; 2) рішень, за якими боржником є держава, державні органи, Національний банк України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25 відсотків, та/або які фінансуються виключно за кошти державного або місцевого бюджету; 3) рішень, за якими боржником є юридична особа, примусова реалізація майна якої заборонена відповідно до закону; 4) рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи; 5) рішень адміністративних судів та рішень Європейського суду з прав людини; 6) рішень, які передбачають вчинення дій щодо майна державної чи комунальної власності; 7) рішень про виселення та вселення фізичних осіб; 8) рішень, за якими боржниками є діти або фізичні особи, які визнані недієздатними чи цивільна дієздатність яких обмежена; 9) рішень про конфіскацію майна; 10) рішень, виконання яких віднесено цим Законом безпосередньо до повноважень інших органів, які не є органами примусового виконання; 11) інших випадків, передбачених цим Законом та Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Спосіб дій виконавця, зокрема, приватного визначений ч. 1 ст. 13 Закону України "Про виконавче провадження", де вказано, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною третьою статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавцеві надано право під час здійснення виконавчого провадження з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.

Частиною четвертою статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Посадові особи Головного управління статистики у Черкаській області відмовляючи приватному виконавцеві у наданні запитуваної інформації посилаються на те, що інформація, яку має намір отримати позивач належить до конфіденційної, а розголошення також інформації щодо конкретного респондента у відповідності до ст. 21 Закону України "Про державну статистику" забороняється.

Разом з цим, відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулює Закон України «Про інформацію».

Відповідно до статті 10 Закону України «Про інформацію» за змістом інформація поділяється на види, зокрема, одним із видів є статистична інформація.

Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону України «Про інформацію» правовий режим державної статистичної інформації визначається Законом України «Про державну статистику», іншими законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 1 Закону України «Про державну статистику» визначено, що респондент - особа або сукупність осіб, які підлягають статистичному спостереженню у встановленому законодавством порядку і визначені у статті 4 цього Закону.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 4 Закону України «Про державну статистику» юридичні особи належать до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Статтею 18 Закону України «Про державну статистику» визначені основні права і обов'язки респондентів.

Респонденти мають право знати, які первинні дані про них збираються у процесі статистичних спостережень, з якою метою, як, ким і з якою метою будуть використовуватися. Респонденти зобов'язані безкоштовно (за винятком проведення окремих вибіркових обстежень фізичних осіб або сукупностей таких осіб, за участь у яких респонденти отримують грошову компенсацію за витрату часу) в повному обсязі за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, у визначені строки подавати органам державної статистики достовірну інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, і дані бухгалтерського обліку. Склад, обсяги та методологія розрахунків показників, адреси і строки подання статистичної інформації, зазначені у звітно-статистичній документації, є обов'язковими для всіх респондентів і не можуть бути змінені без відповідного дозволу органів державної статистики.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про державну статистику» первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень, є конфіденційною інформацією, яка охороняється Законом і використовується виключно для статистичних цілей у зведеному знеособленому вигляді. Поширення статистичної інформації, на підставі якої можна визначити конфіденційну статистичну інформацію щодо конкретного респондента, забороняється. Статистична інформація, отримана органами державної статистики у процесі статистичних спостережень, не може вимагатися органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими юридичними особами, об'єднаннями громадян, посадовими та іншими особами з метою використання для прийняття рішень до конкретного респондента. Зазначені положення не розповсюджуються на інформацію, зазначену у статті 22 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну статистику» статистична інформація, яка дозволяє прямо чи опосередковано встановити конкретного респондента або визначити первинні дані щодо нього, може бути поширена за згодою цього респондента і відповідно до погоджених з ним умов, або якщо вона отримана із загальнодоступних джерел.

Абзацом 7 статті 1 Закону України «Про державну статистику» визначено, що конфіденційна інформація - статистична інформація, яка належить до інформації з обмеженим доступом і знаходиться у володінні, користуванні або розпорядженні окремого респондента та поширюється виключно за його згодою відповідно до погоджених з ним умов.

Частинами 1, 2 статті 21 Закону України «Про інформацію» передбачено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.

Із системного аналізу наведених норм вбачається, що статистична інформація, отримана від респондента, не являється конфіденційною статистичною інформацією для самого респондента, а тому дії відповідача щодо відмови позивачу у наданні копій фінансових звітів ТОВ "СТОВ "АВАНГАРД" є протиправними.

Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.01.2015 у справі № К/800/19154/14.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністравтиного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 2 цієї статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Пунктом 1 статті 6 Конвенції передбачено, що кожен має право на розгляд його справи судом.

Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції), зокрема у п.58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04 повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 704 грн 80 коп.

Враховуючи, що позов підлягає до задоволення повністю, вказані судові витрати, понесені позивачем, належить компенсувати останньому за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління статистики у Черкаській області.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов приватного виконавця виконавчого округу Черкаської області ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління статистики у Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Остафія Дашковича, 39, ідентифікаційний код 02357999) про визнання відмови протиправною - задовольнити повністю.

Визнати відмову Головного управління статистики у Черкаській області викладену у листі від 03.07.2018 № 08-15/2035 у наданні копії балансу, звіту про фінансові результати, звіту про власний капітал, приміток до річної фінансової звітності на останню звітну дату протиправною.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління статистики у Черкаській області на користь приватного виконавця виконавчого округу Черкаської області ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 26.11.2018.

Суддя С.О. Кульчицький