
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3629/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Єгунової О.М.,
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Христенок Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії починаючи з 01 січня 2018 року, виходячи з 59 % його грошового забезпечення з урахуванням додатково до складу грошового забезпечення, з якого обрахована пенсія матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, отриманих за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що не врахування до складу грошового забезпечення, з якого обрахована пенсія матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, отриманих за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, при перерахунку пенсії 01.01.2018 суперечить вимогам Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і порушує його права та охоронювані законом інтереси.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до частини 4 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Механізм реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону №2262 було вирішено шляхом прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24 лютого 2018 року (далі - постанова КМУ №103).
Постановою КМУ №103 визначено наступне: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), шо визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"' (далі - постанова КМУ №704).
Вказаний нормативний акт визначає вичерпний перелік видів грошового забезпечення, який необхідно врахувати при перерахунку пенсії. До нього входить лише: 1. оклад за посадою; 2. оклад за військовим (спеціальним) званням; 3. відсоткова надбавка за вислугу років.
На виконання вимог постанови КМУ № 103, з урахуванням вимог постанови КМУ №704, головному управлінню було надано довідку № 38-6-2/321 від 29.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсі позивачу, видану Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту.
Вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. В ній зазначено, як цього і вимагає постанова КМУ №103, лише: 1. оклад за посадою; 2. оклад за військовим (спеціальним) званням; 3. відсоткова надбавка за вислугу років.
Жодних інших довідок для здійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103 від уповноваженого органу до головного управління не надходило.
Позивач не оскаржував вказану довідку.
З 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок з окладу військовослужбовця, який на даний час знаходиться на службі станом на 01.03.2018 за посадою з якої він був звільнений, а розмір грошового забезпечення з трьох складових складає 9193,00 грн.
Розмір пенсії позивача після перерахунку збільшився і склав 5423,87 грн. (9193,00 * 59%). Відповідно до п.2 постанови КМУ №103 розмір пенсії до виплати складає 4323,58 грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 2820,28 грн. та підвищення 1503,30 грн. (50% від 3006,59 грн.).
При цьому її розмір відповідно до Постанови 103 буде поступово збільшуватися кожного року.
Після перерахунку пенсії, на виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 02.12.2015 у справі №750/10286/15, на яку посилається позивач в адміністративному позові, сума пенсії складала 2417,28 грн.
Отже, право на перерахунок пенсії, виходячи з сучасного розміру грошового забезпечення військовослужбовця, і є державною соціальною гарантією позивача, як колишнього військовослужбовця, яка захищається.
Суд зазначає, що поняття "призначення" пенсії та "перерахунку" пенсії не є тотожними. Ці юридичні процеси різні за змістом і механізмом. Здійснення призначення пенсій, відповідно до Закону №2262, регулюється статтею 43 цього Закону, а здійснення перерахунку пенсій, регулюється статтею 63.
Стаття 43 враховує індивідуальні особливості проходження служби кожного військовослужбовця і саме для цього, при призначенні пенсії, враховуються додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення.
Стаття 63 визначає, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, є підвищення грошового забезпечення військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ №103, якраз і визначено умови, порядок та розміри здійснення перерахунку пенсії даної категорії військовослужбовців, до якої віднесено і позивача.
Крім того, механізм і порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, встановлено ще і постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №45).
Пункт 5 цього Порядку встановлює, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Тобто, якщо відбулися зміни у законодавстві, то відповідно відбувається і перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення працюючих військовослужбовців, а саме відбувається осучаснення призначених пенсій, а тому грошове забезпечення для перерахунку пенсій повністю змінюється.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, відповідно до постанови КМУ №103, здійснено головним управлінням на підставі довідки, виданої уповноваженим органом та з урахуванням вимог Закону №2262, постанови КМУ №103, постанови КМУ №45.
Зважаючи на наведене вище, у суду відсутні правові підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії починаючи з 01 січня 2018 року, виходячи з 59 % його грошового забезпечення з урахуванням додатково до складу грошового забезпечення, з якого обрахована пенсія матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, отриманих за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 27 листопада 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот