
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3476/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування позивачу пенсії у невідповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 40% грошового забезпечення виходячи з розміру посадового окладу 5500 грн, окладу за військове звання 1340 грн, процентної надбавки за вислугу років 2736 грн, неврахування розміру додаткового грошового забезпечення у ході перерахунку пенсії та відтермінування виплат пенсії у 2018-2019 роках у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зобов'язання відповідача здійснити новий перерахунок та виплату з 01.01.2018 пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі розрахунку № 9/557 від 25.09.2018 із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем при перерахунку пенсії з 01.01.2018 протиправно не враховано всіх складових додаткового грошового забезпечення позивача, встановлених при виході на пенсію. Вважає, що при перерахунку пенсії необхідно врахувати довідку № 9/557 від 25.09.2018, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача складає 32792,00 грн.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ГУПФУ в Чернігівській області 12.11.2018 подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивачу проведено перерахунок і здійснено доплату пенсії з 01.01.2018, після проведення якого пенсія виплачується в новому збільшеному розмірі. При перерахунку були враховані складові оновленого грошового забезпечення, визначені уповноваженим органом, у відповідності до вимог чинного законодавства. Довідка про грошове забезпечення позивача була надана головному управлінню у встановленому порядку, її зміст не оскаржувався, і вона містить вичерпний перелік виплат, з урахуванням яких має бути проведено перерахунок пенсії позивача. Також зазначає, що ГУПФУ в Чернігівській області проводить перерахунок пенсії виключно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103, яка передбачає перерахунок пенсії позивачу в розмірі 100% лише з 01.01.2020.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з травня 2015 року та отримує пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок загального захворювання, та пов'язаного з проходженням військової служби відповідно до ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно довідки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 10.04.2018 № 331 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018) посадовий оклад становить 5500 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1340 грн та надбавка за вислугу років (40%) - 2736 грн, а всього 9576 грн (а.с.19).
Як вбачається з матеріалів справи позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 та на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відповідачем проведено перерахунок пенсії та здійснено доплату пенсії з 01.01.2018.
Також, на підставі вказаної постанови Кабінету Міністрів України підвищення складає 1626,12 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 813,06 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 1219,59 грн.; з 01.01.2020 - щомісячно 100% від підвищення пенсії - 1626,12 грн (а.с.20).
02.10.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с.13-16).
Листом від 11.10.2018 № 4277/03/Г-12 ГУПФУ в Чернігівській області повідомило позивача, що останній перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію в розмірі 4872,34 грн, яка виплачується згідно з чинним законодавством (а.с.17-18).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах:
б) іншим інвалідам III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Статтею 43 вказаного Закону передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Необхідно зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).
Згідно пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
В матеріалах справи наявна довідка Управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 10.04.2018 № 9/331, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням майор, надбавки за вислугу років 40% (а.с.19), та яка була використана відповідачем для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018.
Таким чином, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області.
Також необхідно зазначити, що суд не приймає до уваги розрахунок від 25.09.2018 № 9/557 (а.с.23), оскільки довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 10.04.2018 № 9/331 (а.с.19) з установленими в ній показниками на час розгляду справи в суді є чинною, а розрахунок з вказаними в ньому показниками Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області не виготовлявся та відповідно до вимог Порядку № 45 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не направлявся, а тому дії ГУПФУ в Чернігівській області щодо неврахування розміру додаткового грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивача є правомірними.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75%; з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
Приписами статті 117 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій, а тому відповідач діяв в рамках, встановлених законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Пенсійний орган діяв в рамках, встановлених законом, оскільки такий перерахунок проведено на виконання Постанови № 103, що кореспондується з приписами частини четвертої статті 63 Закону в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 02.05.2018 по справі № 818/1076/18.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Як наслідок також не підлягає задоволенню клопотання позивача про встановлення судового контролю.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000);
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне судове рішення складено 27.11.2018.
Суддя О.М. Тихоненко