
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року справа № 2340/3803/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,
представника позивача - Півнюка К.М. (за довіреністю),
представника відповідача - Пилипас І.Я. (за довіреністю),
розглянувши по суті в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торговельно-будівельний дім «Олді-Черкаси» до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними дій та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Торговельно-будівельний дім «Олді-Черкаси» (вул. Смілянська, 142/3, м. Черкаси, 18001, далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18001, далі - відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо прийняття наказу від 03.08.2018 №336-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності»;
- скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 03.08.2018 №336-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» зі змінами внесеними наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 17.08.2018 №366-ДК «Про внесення змін до наказу від 03.08.2018 №336».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що відповідачем протиправно повторно призначено перевірку оскаржуваним наказом щодо дотримання земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, оскільки така перевірка вже була проведена на виконання попереднього наказу від 03.11.2017 №275-ДК, а рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 26.06.2018 по справі №712/3471/18 не було зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області здійснити нову перевірку, оскільки вказаним рішенням суду лише надіслано справу про адміністративне правопорушення на новий розгляд до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.
Ухвалою суду від 26.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у даній справі.
Ухвалою суду від 14.11.2018 закрито підготовче засідання та здійснено розгляд справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що оскаржуваний наказ від 03.08.2018 №336-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» зі змінами внесеними наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 17.08.2018 №366-ДК «Про внесення змін до наказу від 03.08.2018 №336» - винесено у відповідності до положень земельного законодавства України та на виконання рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 26.06.2018 по справі №712/3471/18. Представник відповідача також зазначив, що положеннями земельного законодавства України не передбачено процедури та порядку розгляду справи після направлення її на новий розгляд, тому відповідачем з урахуванням строків розгляду справи та принципу невідворотності настання відповідальності було винесено оскаржуваний наказ
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із матеріалів справи судом встановлено, наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 03.11.2017 №275-ДК було призначено здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки використання земель у м. Черкаси по вул. Смілянська, 144/1.
За наслідками вказаної перевірки відповідачем складено акт перевірки від 06.11.2017 №275-ДК/275/АП/09/01/-17, акт обстеження земельної ділянки від 06.11.2017 №275-ДК/92/АО/10/01/-17, припис від 06.11.2017 №275-ДК/0125Пр/07/01/-17, протокол від 06.11.2017 №275-ДК/01/-07/01/-17 та постанову від 14.11.2017 №275-ДК/0115По/08/07/-17.
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 26.06.2018 по справі №712/3471/18 за позовом ОСОБА_3 до Державного інспектора в сфері контролю за використання та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Лавріненко Олега Миколайовича про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - позов задоволено частково, зокрема, скасовано постанову № 275-ДК/0115По/08/01/-17 від 14.11.2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ст. 53-1 КУпАП та надіслано справу на новий розгляд до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.
На виконання вищевказаного рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 26.06.2018 по справі №712/3471/18 відповідачем винесено оскаржуваний позивачем наказ від 03.08.2018 №336-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» зі змінами внесеними наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 17.08.2018 №366-ДК «Про внесення змін до наказу від 03.08.2018 №336».
За наслідками вказаної перевірки відповідачем складено акт перевірки від 21.08.2018 №336-дк/755/АП/09/01/-18, акт обстеження земельної ділянки від 22.08.2018 №336-дк/0347/АО/10/01/-18, припис від 22.08.2018 №336-дк/0508Пр/03/01/-18, протокол від 22.08.2018 №336-дк/0487П/07/01/-18.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує, що Земельні відносини регулюються Конституцією України 28 червня 1996 року, Земельним кодексом України №2768-III від 25 жовтня 2001 року, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Приписами статті 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.
Згідно з пунктом 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Держгекадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Згідно положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України Про державний контроль за використанням та охороною земель від 19.06.2003 №963-IV (далі - Закон №963-IV), який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Відповідно до статті 4 Закону № 963-IV об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Згідно зі статтею 5 Закону №963-IV державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Так, згідно положень статті 6 Закону № 963-IV до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Відповідно до статті 9 Закону № 963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема, проведенням перевірок та розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.
Статтею 10 Закону № 963-IV визначено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Отже, враховуючи що рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 26.06.2018 по справі №712/3471/18 надіслано справу на новий розгляд до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, тому в Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області були наявні правові підстави для прийняття спірного наказу від 03.08.2018 №336-ДК щодо здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності у відповідності до вимог Земельного кодексу України, Закону №963-IV та Закону України «Про охорону земель».
Щодо позовної вимоги про скасування наказу від 03.08.2018 №336-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», то суд зазначає, що в абз. 4 п. 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 червня 1997 року в справі №3/35-313 (№2-зп) зазначено, що за своєю природою ненормативні акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернення до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Також, в п. 5 Рішення Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 року № 9-рп/2008 у справі № 1-10/2008 зазначено, що при визначенні природи правового акту індивідуальної дії правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії) стосуються окремих осіб, розраховані на персональне (індивідуальне) застосування і після реалізації вичерпують свою дію.
Таким чином, оскаржуваний наказ є актом одноразового застосування та вичерпав свою дію фактом його виконання, оскільки за результатами реалізації прав, що випливають із вказаного наказу, контролюючим органом складено акт перевірки від 21.08.2018 №336-дк/755/АП/09/01/-18, акт обстеження земельної ділянки від 22.08.2018 №336-дк/0347/АО/10/01/-18, припис від 22.08.2018 №336-дк/0508Пр/03/01/-18, протокол від 22.08.2018 №336-дк/0487П/07/01/-18.
У зв'язку із вищевикладеними обставинами суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 26.11.2018.