
Справа № 815/3155/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2018 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Балабан М.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправними дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про відмову в перерахунку пенсії та перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі перевести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та обчислити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату від 13.06.2016 року № 11/169, наданої ПАТ «Асфальтобетонний завод «АБ Столичний» виданої її чоловіку ОСОБА_2, здійснити перерахунок і виплату державної пенсії, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з дня подачі заяви про перерахунок, тобто з 28.11.2017 року, при цьому, розрахувати пенсію згідно формули наданої в п. 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не позбавляючи права на подальші збільшення розміру пенсії, які відбуватимуться у майбутньому передбаченими законом шляхами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є вдовою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2, що підтведжується посвідченням дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Після смерті свого чоловіка ОСОБА_2, звернулась до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі із заявою про перерахунок пенсії та перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на пенсію по втраті годувальника згідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте, листом № 84/Б-5 від 15 березня 2018 року відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії та переході з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, мотивуючи це тим, що недоцільно проводити перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, адже сума пенсії буде меншою від тієї що вона отримує на даний момент. Разом з тим, позиція відповідача є хибною, адже пенсія по втраті годувальника згідно ч.1 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської істрофи» можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Таким чином, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня подачі заяви про перерахунок пенсії.
Представником Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що позивач звернулась до управління із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Після розгляду заяви та у зв'язку з тим, що позивач отримувала пенсію у більшому розмірі, управлінням було визнано недоцільним переведення позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Отже, управління не порушувало прав, свобод та інтересів позивача, а діяло лише на підставі норм діячого законодавства. При цьому, довідка на яку посилається позивач, не підтверджена первинними документами. Таким чином, відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що довідка про заробітну плату № 11/169 від 13.06.2016 року є чинною та необхідно її врахування в пенсію підтверджена рішеннями судів, а саме постановою Суворовського районного суду від 12 грудня 2016 року та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2016 року по справі № 523/15299/16-а.
Ухвалою суду від 16 липня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1, відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 23 липня 2018 року на 14:30 год.
Ухвало суду, занесеною до протоколу судового засідання, від 24 вересня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження.
23 жовтня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонеркою, дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 11-14)
28 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію по втраті годувальника (а.с. 35, 146).
06 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою в якій просила повідомити про причини, з яких їй не вигідно здійснювати перехід на пенсію померлого чоловіка (а.с. 19).
15 березня 2018 року Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі листом № 84/Б-5 повідомлено ОСОБА_1, що розпорядженням управління від 05.02.2018 року перевірено доцільність перерахунку з одного виду пенсії на інший, за документами наданими із заявою від 28.11.2017 року, та оскільки вона отримує пенсію за віком в більшому розмірі, переведення на пенсію по втраті годувальника недоцільне (а.с. 20).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній на момент звернення позивача до пенсійного органу) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У п. 1 Порядку № 1210 закріплено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Згідно з пп. 4 п. 3 Порядку № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Пунктом 6 цього Порядку передбачено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7, що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках призначаються, виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з у рахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Зазначена постанова набула чинності 01.01.2012 р.
Отже, з аналізу діючого законодавства слідує, що для перерахунку пенсії по інвалідності згідно Порядку № 1210 необхідно надати довідку про заробітну плату, одержану за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження, а розрахунок пенсії здійснюється органами ПФУ на підставі відповідної довідки, виданої підприємством, установою, організацією, на якому працювала така особа.
Постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 12 грудня 2016 року по справі № 523/15299/16-а зобов'язано Суворовське обєднанне управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності відповідно до довідки про заробітну плату виданої ПАТ «Асфальтобетонний завод «АБ Столичний» № 11/169 від 13.06.2016 року, з врахуванням виплачених сум, починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 26.06.2016 року. Постанова Суворовського районного суду від 12 грудня 2016 року по справі № 523/15299/16-а набрала законної сили (а.с. 16-18).
Розпорядженням Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 145171 від 21.03.2017 року ОСОБА_2 здійснено перерахунок пенсії, згідно якого розмір його пенсії становив 10221,59 грн. (а.с. 213-215).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, про що 16.03.2017 року складено відповідний актовий запис № 2993 (а.с. 152).
Як вбачається з матеріалів справи, 28 листопада 2017 року, ОСОБА_1 звернулась до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, до якої додано копію паспорта, документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків та померлого годувальника, ОСОБА_2, свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника, копію трудової книжки, довідку про скалад сім'ї, експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 146-168).
Так, процедура подання документів для оформлення пенсій визначається, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1.
Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 2.3 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сімї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і обєктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).
Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку №22-1 дає підстави для висновку, що дружинам, які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС віднесених до категорії 1 призначається пенсія за умови подання відповідних документів.
При цьому, Порядком № 22-1 чітко визначена процедура розгляду заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, яка включає в себе: - подачу заяви; - вчинення органом, що розглядає питання перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії відповідних дій, пов'язаних з перевіркою поданих заявником документів; - розгляд поданих заявником документів та прийняття відповідного рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі жодного рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2017 року не приймалось.
Разом з тим, на ім'я ОСОБА_1 направлено лист від 15.03.2018 року № 84/Б-5, яким повідомлено, що розпорядженням управління від 05.02.2018 року перевірено доцільність перерахунку з одного виду пенсії на інший та оскільки вона отримує пенсію за віком в більшому розмірі, переведення на пенсію по втраті годувальника недоцільне (а.с. 20).
При цьому, наведені в розпорядженні Суворовського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі від 05.02.2018 року, яким перевірено доцільність перерахунку ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, за документами наданими із заявою від 28.11.2017 року, дані щодо середньомісячного заробітку померлого ОСОБА_2 не відповідають рішенню Суворовського районного суду м. Одеси від 12 грудня 2016 року по справі № 523/15299/16-а, яке набрало законної сили за життя ОСОБА_2 та розпорядженню Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі 21.03.2017 року.
За таких підстав, доводи відповідача про недоцільність перерахунку ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший є необгрунтованими та спростовуються зібраними по справі доказами.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка виразилась у неприйнятті Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі рішення за наслідками заяви ОСОБА_1 від 28.11.2017 року, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р.
При цьому, позовні вимоги щодо зобов'язання Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі перевести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та обчислити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату від 13.06.2016 року № 11/169, наданої ПАТ «Асфальтобетонний завод «АБ Столичний» виданої її чоловіку ОСОБА_2, здійснити перерахунок і виплату державної пенсії, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з дня подачі заяви про перерахунок, тобто з 28.11.2017 року, при цьому, розрахувати пенсію згідно формули наданої в п. 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не позбавляючи права на подальші збільшення розміру пенсії, які відбуватимуться у майбутньому передбаченими законом шляхами, суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Частиною 4 ст. 245 КАС України встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що відповідач, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.
Суд може прийняти рішення про зобов'язання органу владних повноважень прийняти певне рішення, в разі, якщо можливість прийняття єдиного альтернативного рішення виключена судом.
За таких обставин, враховуючи неприйняття відповідачем станом на 14 листопада 2018 року рішення відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р. за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2017 року, з урахуванням встановлених судом обставин, порушені права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов'язання Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.11.2017 року про призначення/перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р., з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу, з урахуванням ч. 2 ст. 9, 4 ст. 245 КАС України на підставі наданих сторонами доказів, враховуючи відсутність рішення відповідача, порушені права позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, яка виразилась у неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2017 року про призначення/перерахунок пенсії; зобов'язання Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.11.2017 року про призначення/перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р., з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса місця проживання: 65123, АДРЕСА_1) до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 40388751, адреса місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, яка виразилась у неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2017 року про призначення/перерахунок пенсії.
Зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.11.2017 року про призначення/перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р., з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 26 листопада 2018 року.
Суддя О.А. Левчук
.