
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
У Х В А Л А
27.11.2018 м. ДніпроСправа № 904/4554/18
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут", м. Дніпро
до Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз", м. Дніпро
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №007.1Др-95-1217 від 01 грудня 2017 року, представник
Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №007.1Др-2-0118 від 17 січня 2018 року, представник
С У Т Ь С П О Р У :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить:
- зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Дніпрогаз" скасувати безпідставно нараховані обсяги природного газу (донарахування та облікування газу за плановими величинами середньомісячного споживання газу) за період 01.01.2016 по 31.08.2018 по особовим рахункам споживачів, у яких буде виявлено розбіжності між нарахованими та фактично спожитим природним газом;
- зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Дніпрогаз" здійснити перерахунок обсягів спожитого природного газу за період 01.01.2016 по 31.08.2018 з фактичними даними обліку спожитого природного газу населенням.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань, як оператором ГРМ, щодо обліку газу.
Відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Так, порядок визначення фактичного об'єму природного газу, спожитого побутовим споживачем, встановлений главою 4 розділу IX Кодексу ГРМ.
Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.
У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу (алокація) по об'єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.
Тому розбіжності, які можуть виникати між обсягом реально спожитого побутовим споживачем природного газу та обсягом, визначеним ПАТ "Дніпрогаз" на рівні планового місячного об'єму, виникають не через порушення ПАТ "Дніпрогаз" своїх обов'язків, а саме у зв'язку з виконанням позивачем своїх повноважень щодо визначення обсягу природного газу, по кожному побутовому споживачу.
Щодо побутових споживачів, не забезпечених лічильниками газу, відповідач необхідно зазначає наступне. Норми споживання природного газу населенням, у разі відсутності газових лічильників, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" від 8 червня 1996 №619 змінами та доповненнями, у період дії скасованої Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" від 29 квітня 2015 року № 237, залишились діючими.
Однак, відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 23.03.2016 № 203 (якою були затверджені нові норми споживання з 24.03.2016) встановлено, що перерахунок вартості природного газу, спожитого населенням у період застосування норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 237 "Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників", здійснюється в порядку затвердженому Міністерством енергетики та вугільної промисловості України. На сьогодні Міненерговугілля України не затвердили такий порядок.
Оскільки Міненерговугілля України не затверджено порядок проведення перерахунку вартості такого природного газу, у позивача виникли розбіжності між вартістю газу, фактично спожитого населенням, та вартістю газу, виставленого до сплати у рахунках цій категорії побутових споживачів.
Таким чином, ПАТ "Дніпрогаз" як Оператор ГРМ, здійснюючи комерційний облік газу та визначаючи об'єми розподіленого (спожитого) природного газу, діє виключно з дотриманням вимог Кодексу ГРМ.
27 листопада 2018 року ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" подано до Господарського суду Дніпропетровської області заяву про зміну предмета позову (вх. № 51798/18 від 27.11.2018), якою позивач просить:
- зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Дніпрогаз" скасувати безпідставно нараховані обсяги природного газу за період 01.01.2016 по 31.08.2018 з приведенням їх до стандартних умов в об'ємі 21 849,167 тис.м3 та обсяги газу за нормами споживання, які були відкориговані у зв'язку з визнанням противоправними та нечинними постанови Кабміну України №237 від 29.04.2015 та постанови Кабміну України №203 від 23.03.2016, в об'ємі 84 154,546 тис. м3;
- зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Дніпрогаз" здійснити перерахунок обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами за період 01.01.2016 по 31.08.2018 відповідно до робочих об'ємів лічильників природного газу в об'ємі 21 849,167 тис.м3 та відкоригованих обсягів газу за нормами споживання в об'ємі 84 154,546 тис. м3.
Заява про зміну предмета позову відповідає вимогам, встановленим статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, що є достатнім для прийняття її до розгляду.
Згідно частини 2 статті 119 Господарського процесуального кодексу встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Відповідно до частини 3 статті 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
З огляду на обставини справи, а також з метою правильного і своєчасного розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне продовжити строк розгляду справи № 904/4554/18 на стадії підготовчого провадження на тридцять днів.
Керуючись статями 119, 177-185, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
У Х В А Л И В:
1. Прийняти до розгляду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" про зміну предмета позову.
2. Продовжити строк розгляду справи № 904/4554/18 на стадії підготовчого провадження на тридцять днів до 08 січня 2018 року включно.
3. Відкласти підготовче засідання на 17 грудня 2018 року о 12:00год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в кабінеті № 3-208 за адресою: 49600, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.
Відповідачу:
- у строк до 14 грудня 2018 року надати до суду відзив на позовну заяву, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, докази в обґрунтування своїх заперечень;
- надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, надати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву та доданих до нього документів позивачу;
Позивачу:
- у строк до 17 грудня 2018 року надати до суду відповідь на відзив на позовну заяву, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, в якій викласти свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх визнання або відхилення.
Роз'яснити учасникам, що відповідні заяви по суті справи повинні відповідати вимогам статей 161-165 Господарського процесуального кодексу України та мають бути подані у строк, визначений в ухвалі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення – 27.11.2018 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Звернути увагу сторін на те, що відповідно до статті 135 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Суддя ОСОБА_3