Постанова № 78094247, 12.11.2018, Яворівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
460/1148/17
Номер документу
78094247
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 460/1148/17

Провадження №2-а/460/139/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.11.2018 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючої судді - Швед Н.П.

з участю секретаря - Бачало В.П.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника третьої особи - Гавелко Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача Рясне-Руської сільської ради Яворівського району Львівської області про зобов"язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача Рясне-Руської сільської ради Яворівського району Львівської області про зобов"язання до вчинення дій.

В обгрунтування своїх вимог покликається на те, що в минулому до складу колгоспу «Нове життя» входило три сільських ради; Рясне-Руська сільська рада, Вороцівська сільська рада та Домажирська сільська рада. У 1993 році колгосп «Нове життя» було реорганізовано. Правонаступиником колгоспу стала селянська спілка «Хлібодар».

Відповідно до п.2. протоколу засідання приватизаційної комісії Рясне-Руської сільської ради Яворівського району Львівської області від 11.11.1994 року, вирішено приєднати до складу Рясне-Руської сільської ради Яворівського району Львівської області землі площею 48,0 га від Домажирської сільської ради, які знаходяться між шосейною дорогою Краковець-Умань та залізницею Львів-Янів, які зараз адміністративно підпорядковані Рясне-Руській сільській раді.

11.11.1994 року було надано висновок погодження проекту роздержавлення та приватизації земель селянської спілки «Хлібодар» Яворівського району.

У 1999 році між виконкомом Домажирської сільської ради Яворівського району та виконкомом Рясне-Руської сільської ради Яворівського району було укладений договір про право тимчасового користування землею ( в тому числі на умовах оренди). До вказаних договорів додавався список громадян, які користуються земельними ділянками за адресою: село Підрясне територія Домажирської сільської ради.

Вона неодноразово зверталася із заявами про надання земельної ділянки їй у власність, мотивуючи тим, що вчасно сплачує земельний податок, однак, дані заяви жодного разу розглянуті не були.

На даний час вона і надалі користується земельною ділянкою, Домажирська сільська рада не перешкоджає їй в користуванні земельною ділянкою; ні в усній, ні в письмовій формі не скеровувались відповідачем клопотання про припинення землекористування.

В 2012 році Яворівською районною радою затверджено проект землеустрою щодо зміни та встановлення меж с.Кожичі на території Домажирської сільської ради у відповідності до генерального плану с.Кожичі (рішення 26.09.2012 р.№257). Земельні ділянки, які перебували у користуванні громадян-жителів с.Підрясне включені в межі населеного пункту с.Кожичі.

17.04.2015 року Рясне-Руською сільською радою Яворівського району прийнято рішення №1696 «Про затвердження списку землекористувачів села Підрясне на території Домажирської сільської ради в урочищі Водонасосної станції, п.2 зазначеного рішення слідує те, що виконкому Рясне-Руської сільської ради слід звернутися в головне управління Держземагенства у Львівській області з проханням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність землекористувачам села Підрясне на території Домажирської сільської ради в урочищі Водонасосної станції.

Враховуючи вищевказане рішення вона звернулася із заявою до Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки площею 0,15 га у селі Кожичі Яворівського району Львівської області у власність. Однак, Домажирською сільською радою Яворівського району Львівської області дана заява залишена поза увагою, жодного рішення по її розгляду прийнято не було.

Просить суд визнати бездіяльність Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо відмови у розгляді заяви та прийняття рішення про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою та відведення земельної ділянки площею 0,15 га у селі Кожичі Яворівського району Львівської області у власність, незаконною.

Зобов"язати Домажирську сільську раду Яворівського району Львівської області розглянути заяву про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою та відведення земельної ділянки площею 0,15 га у селі Кожичі Яворівського району Львівської області у власність та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства України.

В судовому засіданні позивач та її представник заявлені позовні вимоги підтримали просять позов задовольнити.

Представник Рясне-Руської сільської ради Яворівського району Львівської області в судовому засіданні просить позов задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоч належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши докази по справі, суд прийшов до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно зі ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових службових осіб.

Частиною 1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і і просити про їх захист.

Згідно вимог ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення,крім випадків встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно зі ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових службових осіб.

Відповідно до договору на право тимчасового користування на землю / в тому числі на умовах оренди/ від 27 липня 2000 року укладеного між виконкомом Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області, виконкомом Рясне-Руської сільської ради на підставі рішення сесії від 27 липня 2000 року №73 виконком Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області надав виконкому Рясне-Руської сільської ради в тимчасове користування земельну ділянку площею 46 га, в тому числі ріллі 16 га, згідно з планом, що додається. Земельна ділянка надана на умовах оренди в короткотермінове користування строком на 5 років під городи громадян.

Із списку громадян Рясне-Руської сільської ради, які користуються земельними ділянками в селі Підрясне на території Домажирської сільської ради вбачається, що ОСОБА_1 користується земельною ділянкою, площею 0,15 га.

Згідно із вимогами ст.22 ЗКУ землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до рішення №1696 від 17 квітня 2015 року 39 сесії 6 скликання Рясне-Руської сільської ради Яворівського району Львівської області «Про затвердження списку землекористувачів села Підрясне на території Домажирської сільської ради в урочищі Водонасосної станції» затверджено список землекористувачів села Підрясне на території Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області в урочищі Водонасосної станції. Серед користувачів даного списку значиться ОСОБА_1.

З листа №996 від 23.09.2015 року Рясне-Руської сільської ради Яворівського району Львівської області адресованого секретарю Домажирської сільської ради вбачається, що жителі с.Підрясне користуються земельними ділянками в урочищі «Водонасосної станції» на підставі рішення виконкому Рясне-Руської сільської ради №54 від 17.06.1999 року та договору оренди між Домажирською та Рясне-Руською сільськими радами від 17.05.1999 року. Рясне-Руська сільська рада у зв»язку з цим просить погодити приватизацію земельних ділянок жителям с.Підрясне відповідно до рішення сільської ради №1696 від 17.04.2015 року та поданих графічних матеріалів.

Статтею 119 ЗК України, громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених цим Кодексом.

Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю (ст.152 ЗК України).

Згідно ч. 1, 3 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних

сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в)одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в

межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Частиною шостою ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 ст.118 ЗК передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, положення ЗК України визначають чіткий алгоритм дій розгляду заяв громадян про відведення у власність земельних ділянок та вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини такої відмови, що не було зроблено відповідачем, а тому позовні вимоги слід задовольнити. Визнати бездіяльність Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо неприйняття рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою та відведення земельної ділянки площею 0,15 га у селі Кожичі Яворівського району Львівської області у власність, неправомірними. Зобов"язати Домажирську сільську раду Яворівського району Львівської області розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою та відведення земельної ділянки площею 0,15 га у селі Кожичі Яворівського району Львівської області у власність та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 8, 9, 139, 241-246 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо неприйняття рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки площею 0,15 га у селі Кожичі Яворівського району Львівської області, неправомірною.

Зобов"язати Домажирську сільську раду Яворівського району Львівської області розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки площею 0,15 га у селі Кожичі Яворівського району Львівської області та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства України.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Яворівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

СУДДЯ: ШВЕД Н.П.