
Провадження № 4-с/537/35/2018
Справа № 537/1116/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.11.2018 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі: головуючого - судді Сьоря С.І., за участю: секретаря - Шаповал М.С., представника Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області Слюсаренко С. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Кременчука Полтавської області справу за скаргою Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Загорулько О.С. щодо повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, -
ВСТАНОВИВ:
Представник Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернувся до суду зі скаргою відповідно до якої просить суд визнати дії головного державного виконавця щодо винесення повідомлення від 17.07.2018 про повернення виконавчого документа № 537/1116/18 про стягнення з ОСОБА_3 допомоги без прийняття до виконання неправомірними, скасувати вищевказане повідомлення та зобов'язати головного державного виконавця Загорулько О.С. прийняти до виконання виконавчий лист № 537/1116/18 виданий Крюківським районним судом м.Кременчука Полтавської області 10.07.2018 про стягнення з ОСОБА_3 допомоги згідно заяви Управління від 12.07.2018.
Скаргу обґрунтовує тим, що 17.07.2018 року головний державний виконавець Крюківського ВДВС м.Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Загорулько О.С. винесла Повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо виконавчого листа № 537/1116/18 виданого 10.07.2018 року Крюківським районним судом м.Кременчука про стягнення з ОСОБА_3 коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 10 978,78 грн. на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Винесення повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання було обумовлено ненаданням скаржником підтвердження про сплату авансового внеску, передбаченого п.8 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», в зв'язку з обов'язковістю сплати такого авансового внеску.
Стягувач вважає, що сплата авансового внеску для Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області не є обов'язковою, оскільки відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від сплати авансового внеску звільнені державні органи, й останнє, в судовому порядку стягуючи кошти з боржника, виконує повноваження, делеговані йому державою та кошти стягнуті з боржника будуть направлені до державного бюджету. Також, зазначає, що в заяві про направлення виконавчого листа скаржником було зазначено, що від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішенням про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
В зв'язку з чим, дії державного виконавця вважає неправомірними, такими, що суперечать засадам виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження, а саме обов'язковості виконанню рішення суду, розумності строків виконавчого провадження.
В судовому засіданні представник стягувача Слюсаренко С.В. скаргу підтримала з підстав викладених у скарзі, та просила її задовольнити.
Головний державний виконавець Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Загорулько О.С. в судовому засіданні у задоволенні скарги просила відмовити у зв»язку з її безпідставністю.
В останнє судове засідання державний виконавець Крюківського ВДВС м.Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Загорулько О.С. не з»явилась, направила до суду клопотання, відповідно до якого просить розглядати справу у її відсутність.
Заслухавши пояснення представника стягувача та державного виконавця, безпосередньо дослідивши докази, суд встановив наступне.
23 травня 2018 року Крюківським районним судом м.Кременчука Полтавської області у справі №537/1116/18 було ухвалено заочне рішення, яким з ОСОБА_3 стягнуто на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 10 978,78 грн. виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Рішення суду набрало законної сили 23 червня 2018 року.
Вказану суму стягнуто відповідно до ст. 181 СК України та Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливість утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, затвердженого постановою КМУ від 22.02.2006 р. № 189.
10 липня 2018 року на виконання вказаного рішення суду Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області було видано виконавчий лист № 537/1116/18 про стягнення з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області коштів в розмірі 10978,78 грн.
17.07.2018 за вих. № 02/6343 стягувач направив на адресу Крюківського ВДВС м.Кременчука ГТУЮ у Полтавській області заяву про примусове виконання рішення суду та оригінал виконавчого листа.
17.07.2018 головним державним виконавцем Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Загорулько О.С. винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, на підставі п. 8 ч.4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», в зв'язку з тим, що відсутня сплата авансового внеску. Повідомлення направлене на адресу стягувача супровідним листом за вих. № 29369 від 17.07.2018.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п.8 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим.
Згідно з положеннями статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
До заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати .
Від сплати авансового внеску звільняються державні органи у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.
Відповідно до п. п. 1.1 Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, що є додатком 3 до рішення ХІV сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року, скаржник - Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є виконавчим органом Кременчуцької міської ради.
Систему, засади організації та діяльність, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України.
Частини 1, 2 ст. 11 цього Закону встановлює, що Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження у сфері соціального захисту населення: в тому числі делеговані, зокрема щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов'язаних з охороною материнства і дитинства та інші.
Делегованими повноваження у розумінні зазначеного Закону (ст. 1) визначаються повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Крім того, згідно положень ч. 2. ст. 71 та ч. 2 ст.76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом. Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
З аналізу вказаних положень випливає, що органи місцевого самоврядування, включаючи їх виконавчі органи, у своїй діяльності виконують функції як органів місцевого самоврядування так і органів виконавчої влади, в межах делегованих їм повноважень. В частині виконання такими органами делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вони підконтрольні відповідним органам державної виконавчої влади.
Зазначені положення узгоджуються й з нормами Конституції України.
Так ст. ст. 6, 118 Конституції України, встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Згідно до ч. 3, 4 ст. 143 Конституції, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності. Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Як вбачається з п. 1.1. вищезазначеного Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, управління є підзвітним і підконтрольним департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та функціонально Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, який в свою чергу у відповідності до норм Конституції України є органом виконавчої влади.
Відповідно до п 2.2., п. 3.1 вказаного Положення до основних завдань та функцій Управління відноситься призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також реалізація державних та місцевих програм соціального захисту та соціального забезпечення населення в межах наданих повноважень.
В свою чергу, згідно до Положення про Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 11.11.2016 за № 527, зазначено, що Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації і в межах Полтавської області забезпечує виконання покладених на нього завдань. Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України.
Департамент відповідно до визначених повноважень виконує такі функції: зокрема з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення - здійснює координаційно-методичні функції та моніторинг у сфері надання: державної допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають право на пенсію та інвалідам, тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, одноразової матеріальної допомоги інвалідам та непрацюючим малозабезпеченим особам, а також інших видів державної допомоги відповідно до законодавства України.
Як встановлювалося судом вище, скаржником в судовому порядку з боржника ОСОБА_3 стягнута сума, у відповідності до ст. 181 СК України (в редакції, яка була чинною на час призначення допомоги) в якій зазначено, що, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.
Відповідно до п. 5 п. 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року №189, в редакції до діяла на момент ухвалення судового рішення, тимчасова допомога призначається та виплачується управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад. Якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
Викладене свідчить про те, що призначення, виплата та стягнення коштів тимчасової державної допомоги є наслідком державної програми, реалізація якої фактично делегована в тому числі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад, і в цій частині виконання останньої вони підконтрольні саме органам виконавчої влади.
Таким чином, з аналізу наведеного законодавства вбачається, що Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у своїй діяльності з питань стягнення коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, здійснює державно - владні повноваження, делеговані йому відповідним органом виконавчої влади, та має всі притаманні державному органу ознаки, а відтак на нього також поширюється право щодо звільнення від сплати авансового внеску.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука є протиправними, а Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття його до виконання підлягає скасуванню.
Щодо вимог про зобов'язання головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Загорулько Ольгу Сергіївну прийняття до виконання виконавчий лист №537/1116/18, який виданий 10.07.2018 року Крюківським районним судом м.Кременчука Полтавської області, то суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» визначено умови, за яких виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання, а ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлені повноваження державного виконавця по прийняттю до виконання виконавчого документа, а також вимоги такого прийняття.
Відповідно до ч. 2 ст. 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльності неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Отже, такий спосіб захисту може бути застосований лише тоді, коли Закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади виключно в імперативній формі. У випадку, коли суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати норми Закону, які останній повинен застосувати при вчиненні певної дії, з урахуванням встановлених судом обставин.
Враховуючи викладене, встановлені обставини справи, суд вважає за необхідне скаргу в цій частині задовольнити частково та зобов'язати державного виконавця вирішити питання щодо прийняття виконавчого листа 537/1116/18 до виконання відповідно до вимог Закону..
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 447 - 451 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Загорулько О.С. щодо повернення виконавчого документа без прийняття до виконання - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Загорулько Ольги Сергіївни, щодо винесення 17.07.2018 року Повідомлення про повернення виконавчого листа № 537/1116/18 виданого 10.07.2018 Крюківським районним судом м.Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 10 978,78 грн. виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких не відоме без прийняття до виконання.
Скасувати повідомлення головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Загорулько Ольги Сергіївни про повернення без прийняття до виконання виконавчого листа № 537/1116/18 виданого 10.07.2018 Крюківським районним судом м.Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 10 978,78 грн. виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких не відоме.
Зобов'язати головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Загорулько Ольгу Сергіївну відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» вирішити питання про прийняття рішення щодо відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 537/1116/18, який виданий 10.07.2018 року Крюківським районним судом м.Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 10 978,78 грн. виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких не відоме.
В задоволенні скарги в іншій частині відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області - протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Повна ухвала суду складена 26 листопада 2018 року.
Суддя: