
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2018 р. Справа № 480/3793/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради щодо незабезпечення позивача в 2018 році позачерговою щорічною безкоштовною санаторно-курортною путівкою;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради забезпечити позивача позачерговою щорічною безкоштовною санаторно-курортною путівкою в 2018 році, шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно та всупереч вимогам чинного законодавства України було відмовлено йому у забезпеченні в 2018 році позачерговою щорічною безкоштовною санаторно-курортною путівкою.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує, зокрема зазначивши, що ОСОБА_1 перебуває на обліку на отримання санаторно-курортного оздоровлення у 2018 році. 13 вересня 2017 року, позивач подав заяву та перебуває на черзі за номером 39. Відповідно до постанови КМУ від 23.11.2016р. № 854 «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» забезпечення громадян, віднесених до категорії 1, послугами на санаторно-курортне лікування проводиться в межах виділених коштів пропорційно кількості таких громадян, які перебувають на обліку для отримання такого лікування. Кошторисом на 2018 рік по КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Державний бюджет) для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам передбачено 191 016,00 грн., це на 28 путівок, оскільки номер черги позивача - 39, тому управління не має змоги забезпечити його безкоштовним санаторно-курортним лікуванням у 2018 році. Враховуючи наведені обставини, Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням НОМЕР_2. Позивачу також встановлено 2 групу інвалідності безтерміново у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с. 8).
04.09.2018 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою, в якій просив забезпечити його в 2018 році позачерговою щорічною безкоштовною санаторно-курортною путівкою (а.с. 9).
Листом від 14.09.2018 за № 7029 Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради повідомило позивача про те, що відповідно до постанови КМУ від 23.11.2016 р. № 854 «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» спеціалісти управління здійснюють реєстрацію заяв на санаторно-курортне лікування та ведуть облік громадян, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, залежно від профілю захворювання у порядку черговості подання заяв. На оздоровлення у 2018 році заяви подали 57 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач подав заяву 13 вересня 2017 року та перебуває на черзі за номером 39. Відповідно до вищезазначеної Постанови забезпечення громадян, віднесених до категорії 1, послугами на санаторно-курортне лікування проводиться в межах виділених коштів пропорційно кількості таких громадян, які перебувають на обліку для отримання такого лікування. Кошторисом на 2018 рік по КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Державний бюджет) для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам передбачено 191 016,00 грн., це на 28 путівок (вартість путівки у 2018 році - 6822,00 грн.), оскільки номер черги позивача - 39, тому управління не має змоги забезпечити його безкоштовним санаторно-курортним лікування у 2018 році (а.с. 10).
Позивач не погодився із такою відповіддю відповідача та звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно із пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги 4) позачергове щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування чи одержання за їх бажанням грошової компенсації у розмірі середньої вартості путівки в Україні.
Порядок надання щорічної грошової допомоги та здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації в розмірі середньої вартості путівки в Україні встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Розмір щорічної грошової допомоги, щорічний розмір середньої вартості путівки в Україні визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Головним розпорядником коштів по бюджетній програмі 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи» є Міністерство соціальної політики України. На відповідний рік складається паспорт бюджетної програми, в якій передбачено рівень забезпечення коштами окремо за кожним напрямком у процентному відношенні.
Як вбачається з копії витягу з Паспорта бюджетної програми на 2018 рік, рівень забезпечення санаторно-курортним лікуванням громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений в паспорті бюджетної програми становить 49,1%. Потреба в путівках на 2018 рік - 58, рівень забезпечення - 49,1%, тому коштів передбачено на 28 путівок (а.с.21-22).
Кошторисом управління на 2018 рік для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам передбачено 191 016,00 грн., це на 28 путівок (вартість путівки у 2018 році - 6822,00 грн.) (а.с. 24).
Пунктом 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які "'постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 р. № 854 (далі - Порядок).
Пунктом 5 Порядку визначено, що забезпечення громадян, віднесених до категорії 1, та дітей з інвалідністю послугами на санаторно-курортне лікування проводиться з дотриманням вимог пункту 2 цього Порядку в межах виділених коштів пропорційно кількості таких громадян, які перебувають на обліку для отримання такого лікування.
Згідно п. 8-12 Порядку облік громадян, віднесених до категорії 1, та дітей з інвалідністю, які мають право на забезпечення путівками шляхом надання грошової допомоги, проводять структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах у разі утворення (крім м. Києва) рад за місцем проживання таких громадян.
Інформація про кількість громадян, узятих на облік для забезпечення путівками шляхом надання грошової допомоги та виплати грошової компенсації у наступному році, формується органами соціального захисту населення до 15 жовтня поточного року.
Для взяття на облік для забезпечення путівкою шляхом надання грошової допомоги громадянин, віднесений до категорії 1, один із батьків дитини з інвалідністю або особа, яка їх замінює, подають до органу соціального захисту населення: 1) для забезпечення громадянина, віднесеного до категорії 1: заяву про взяття на облік для отримання путівки за формою, затвердженою Мінсоцполітики; довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о; копію посвідчення громадянина, віднесеного до категорії 1 (із вкладкою); копію паспорта.
Органи соціального захисту населення за наявності документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку, здійснюють реєстрацію заяв та ведуть облік громадян, віднесених до категорії 1, дітей з інвалідністю окремо, для забезпечення путівками на санаторно-курортне лікування залежно від профілю захворювання, та путівками на відпочинок у порядку черговості подання заяв.
Громадяни, віднесені до категорії 1, та діти з інвалідністю забезпечуються путівками шляхом надання грошової допомоги відповідно до медичних показань з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, у порядку черговості в межах бюджетних призначень (пункт 12).
Згідно пункту 23 Порядку після забезпечення в поточному році громадян, віднесених до категорії 1, і дітей з інвалідністю путівкою чи отримання ними грошової компенсації такі громадяни і діти знімаються з обліку для забезпечення путівкою. За громадянами, віднесеними до категорії 1, та дітьми з інвалідністю, які перебувають на обліку, але не отримали путівки в поточному році, зберігається право на забезпечення путівкою шляхом надання грошової допомоги на наступний рік за умови поновлення медичної довідки 070/о, якщо строк дії попередньої довідки закінчився.
У зв'язку з вищевикладеним, відповідно до вимог нормативно-правових актів та в порядку черговості, управлінням було забезпечено санаторно-курортне лікування 28 громадян, які постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, в межах виділених коштів на 2018 рік - 191 016,00 грн., згідно кошторису на 2018 рік та розподілу до кошторису (а.с. 24-25).
Щодо позовної вимоги про зобов'язання управління соціального захисту населення Охтирської міської ради здійснити дії, а саме забезпечити позивача санаторно - курортною путівкою шляхом перерахування її вартості санаторно - курортному закладу, суд зазначає наступне.
З 01.01.2017 запрацював новий механізм оплати послуг за санаторно-курортне лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, який базується на укладанні тристоронньої угоди між постраждалою особою, управлінням соціального захисту населення та санаторно-курортним закладом. При цьому, постраждала особа самостійно обирає санаторно-курортний заклад для оздоровлення. Санаторно-курортний заклад надає органу соціального захисту населення підтвердження про наявність у нього ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики за відповідним профілем захворювання та надає гарантійний лист про згоду на оздоровлення громадянина, віднесеного до категорії 1, або дитини з інвалідністю (із зазначенням дати заїзду персонально для кожної особи) та про готовність укласти договір, інформацію про умови проживання, харчування, перелік процедур, що будуть надані громадянину за період санаторно-курортного лікування або відпочинку відповідно до медичних рекомендацій, та вартості путівки.
Суд зазначає, що надання щорічної грошової допомоги компенсації вартості санаторно-курортних путівок або путівок на відпочинок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, є виключною компетенцією відповідача, тому суд не може зобов'язати відповідача вчинити такі дії без надання правової оцінки наданих позивачем документів для отримання путівки, оскільки це виходить за межі позовних вимог.
Окрім того, позивачем до заяви про забезпечення його в 2018 році позачерговою щорічною безкоштовною санаторно-курортною путівкою не було додано жодного документу щодо зазначення санаторно-курортного закладу, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування для оздоровлення.
Враховуючи викладене та те, що судом не було встановлено порушення відповідачем норм чинного законодавства, що регулює порядок надання санаторно-курортного лікування громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 42700, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (вул. Перемоги, 1, м. Охтирка, Охтирський район, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 23294808) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько