Рішення № 78088034, 16.11.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
813/2542/18
Номер документу
78088034
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/2542/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року м. Львів

16 год. 08 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представника позивачки ОСОБА_1, представника відповідача Шийовича С.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Головного управління ДФС у Львівській області (79035, м. Львів, Стрийська, 35) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

у с т а н о в и в:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - ФОП ОСОБА_3.) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0198621312 від 23.05.2018.

В обґрунтування позову зазначено те, що висновки акту камеральної перевірки № 5/13-01-13-12/НОМЕР_2 від 30.03.2018 щодо дотримання термінів реєстрації податкових накладних не відповідають фактичним обставинам, а прийняте на підставі цього акту податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що слід скасувати. Позивачкою вказано усі необхідні реквізити у відповідних податкових накладних, а факт несвоєчасної реєстрації відповідних податкових накладних спричинено технічними причинами роботи системи Єдиного реєстру податкових накладних. Разом з тим, відповідні обставини контролюючим органом до уваги не взято, а таке оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 23.05.2018 покладає на позивачку додаткові необґрунтовані фінансові зобов'язання, у зв'язку з чим вона звернулася до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 19.06.2018 року провадження в адміністративній справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а ухвалою суду від 18.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивачки позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, що викладені у позовній заяві та відповіді на відзив за вх. № 32763 від 17.10.2018 (а.с.35-37), просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву за вх. № 25058 від 09.08.2018 (а.с.25-26). Зазначив, що за наслідками проведеної стосовно позивачки камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що позивачкою несвоєчасно зареєстровано такі, що є порушенням вимог п. 201.10 ст. 210 Податкового кодексу України. У зв'язку з виявленням такого порушення відповідачем відповідно до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення застосовано штрафні санкції у сумі 7786,97 грн. Позивачкою жодним чином не спростовано допущених порушень та неправомірності застосування таких штрафних санкцій, відтак податкове повідомлення-рішення від 23.05.2018 є правомірним, обґрунтованим та його слід залишити в силі. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд заслухав вступне слово представників сторін, з'ясував фактичні обставини та відповідні їм правовідносини та встановив таке.

ОСОБА_3 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності 11.12.2007, код КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (основний).

23.05.2018 Головним управлінням ДФС у Львівській області на підставі акта перевірки № 5/13-01-13-12/НОМЕР_2 від 30.03.2018 та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період 10.2015, 11.2015, 05.2017, 06.2017 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, згідно з п. 54.3 ст. 54 глави 4 розділу ІІ Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення № 0198621312 .

Цим податковим повідомленням-рішенням за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 27553,11 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 2755,31 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 10772,20 грн. застосовано штраф в розмірі 30% сумі 1800,00 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 4500,00 грн. застосовано штраф в розмірі 40% у сумі 1800,00 грн. Загальна сума штрафу становить 7786,97 грн. (а.с.10)

Позивачка не погоджуючись із цим податковим повідомленням-рішенням, вважаючи таке протиправним, звернулась до суду із цим позовом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02 грудня 2010 року (далі ПК України, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Порядок проведення камеральної перевірки визначений ст. 76 ПК України.

Проаналізувавши наведене, слідує, що метою камеральної перевірки є виявлення в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування, у тому числі Єдиного реєстру податкових накладних (далі ЄРПН), арифметичних та/або методологічних помилок, або інших відомостей, які призвели до заниження/завищення податкових зобов'язань або свідчать про допущені платником податків порушення термінів, порядку реєстрації податкових накладних, акцизних накладних або про неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності, за що передбачена відповідальність визначена ст. 120-1 ПК України.

Єдиний реєстр податкових накладних реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (підпункт 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Приписами п. 201.1 ст. 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); ґ) виключено; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) виключено; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду. ї) виключено.

Пунктом 201.4 ст. 201 ПК України передбачено, що податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника); виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).

Згідно з підпунктом 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У випадку порушення зазначених строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до приписів п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Судом встановлено, що позивачкою при реєстрації податкових накладних допущено порушення відповідних термінів, а саме:

- податкова накладна № 7 від 31.05.2017 згідно з квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована о 11:45:35 год. 20.06.2017 (а.с.12, 12 зворот);

- податкова накладна № 9 від 30.06.2017 згідно з квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована о 07:50:13 год. 17.08.2017, статус документа не прийнято. (а.с.13);

- податкова накладна № 10 від 30.06.2017 згідно з квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована о 20:43:59 год. 16.08.2017 (а.с.14, 14 зворот);

- податкова накладна № 11 від 30.06.2017 згідно з квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована о 20:10:09 год. 20.07.2017 (а.с.15, 16).

Крім того, в судовому засіданні представник позивачки зазначив, що відомостей щодо податкових накладних № 9 від 31.10.2015 та № 14 від 30.11 2015 не має можливості надати.

Судом відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з'ясовано, що податкова накладна № 9 від 31.10.2015 зареєстрована о 08:11 16.11.2015 (один день порушення); № 14 від 30.11.2015 - о 10:00 год 18.12.2016 (3 дні порушення); № 7 від 31.05.2017 - о 11:45 год. 20.06.2017 (5 днів порушення); № 9 від 30.06.2017 - о 08:29 год. 20.10.2017 (97 днів порушення); № 10 від 30.06.2017 - о 08:43 від 16.08.2017 (32 дні порушення); № 11 від 30.06.2017 - 08:43 від 16.08.2017 (32 дні порушення).

Представником позивачки жодних доказів спростування такої інформації не надано.

Крім того, суд зважає на покликання позивачки на технічні несправності роботи Єдиного реєстру податкових накладних, у зв'язку з чим представник звертався із запитом до Державної фіскальної служби України, однак зі змісту листа № 14276/Ш/99-99-09-07-02-14 від 19.09.2018 «Про надання відповіді» встановлено, що у періоди жовтень-листопад 2015 року та травень-серпень 2017 року технічні проблеми у роботі Єдиного реєстру податкових накладних зафіксовані лише 1 та 2 липня 2017 року, у які проводились технічні роботи, у зв'язку з чим могло бути призупинено прийняття та обробка податкової звітності, у тому числі податкових накладних/розрахунків коригування.

Судом не встановлено, а письмовими доказами долученими до матеріалів справи не підтверджено того факту, що податкові накладні скеровувались у ЄРПН саме у цей час, при цьому, дві з податкових накладних складено у 2015 році; одна датована травнем 2017 - тобто реєстрація такої після 15.06 є порушенням строків реєстрації податкових накладних; три датовані 30.06.2017, для яких кінцевим строком реєстрації було 15.07.2017, однак дві зареєстровано 16.08.2017, а одна лише 20.10.2017. Вказане свідчить про те, що доводи про технічні несправності ЄРПН не спростовують несвоєчасності реєстрації таких податкових накладних.

Дослідивши строки пропуску реєстрації податкових накладних та розмір штрафних санкції, які були застосовані у зв'язку з такими обставинами до позивачки, судом не встановлено порушень контролюючим органом щодо визначення їх розміру.

Таким чином, суд вважає, що під час проведення камеральної перевірки позивачки ГУ ДФС у Львівській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому до позивачки правомірно застосовано штрафні за порушення граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК України для реєстрації податкових накладних, перелік яких наведено в акті перевірки.

Отже, вказані доводи позивача є безпідставними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про правомірність дій та рішення відповідача, а отже і про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи висновки суду, викладені вище та приписи ст. 139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачці.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; індивідуальний податковий номер: НОМЕР_2) до Головного управління ДФС у Львівській області (79035, м. Львів, Стрийська, 35; код ЄДРПОУ: 39462700) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивачку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текс рішення складено та підписано 26.11.2018 року.

Суддя Качур Р.П.