Рішення № 78087516, 23.11.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
1140/2658/18
Номер документу
78087516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2658/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 (28300, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. У квітні 2018 року він звернувся до відповідача через Олександрійський відділ обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області з проханням призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 8 років. Однак, відповідач відмовив у призначенні пенсії, про що склав протокол №211 від 26.06.2018 року та направив лист №2245/03-17 від 05.07.2018 року, вказавши, що згідно з поданими документами неможливо підтвердити період роботи в зоні відчуження. Позивач не погоджується з такою відмовою, наполягаючи на тому, що подані ним документи містять відомості про виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та просить суд:

- визнати протиправним та скасувати протокол ГУ ПФУ в Кіровоградській області №211 від 26.06.2018 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Ухвалою судді від 25.10.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача 14.11.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стала відсутність необхідних документів, що підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження. За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії та перевірки поданих документів винесено рішення про відмову у формі протоколу №211 від 26.06.2018 року. Доводячи правомірність цього рішення, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2, виданим 01.02.1992 року Кіровоградською обласною державною адміністрацією, перереєстрованим у 2011 році. (а.с. 10)

Позивач 05.04.2018 року звернувся до Олександрійського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про призначення йому пенсії із зменшення пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". (а.с. 33зв.)

Розглянувши питання про призначення пенсії, відповідач прийняв рішення у формі протоколу №211 від 26.06.2018 року, за яким ОСОБА_1 не має права на пенсію. (а.с. 32зв.)

Листом №2245/03-17 від 05.07.2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області (Олександрійський відділ обслуговування громадян) повідомило позивача про прийняте рішення та його підстави, вказавши, що за поданими документами неможливо визначити період роботи в зоні відчуження, населений пункт чи об'єкт, де виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та не зазначена кратність оплати праці за дні роботи в зоні відчуження. Тому, за висновком відповідача, права на призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 не має. (а.с. 8 - 9)

Позивач, не погодившись з такими рішеннями, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що він виник у зв'язку з відмовою територіального органу Пенсійного фонду України у призначенні позивачу пенсії із зменшення пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.

Відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Частинами 1, 3 статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови призначення пенсії за віком передбачені статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини 1 статті 26 цього Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Згідно з частиною 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на зменшення віку на 10 років;

- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, мають право на зменшення віку на 8 років;

- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, мають право на зменшення віку на 5 років.

Згідно з частиною 4 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846.

Відповідно до абз. 7 пп. 5 п. 2.1 цього Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Судом установлено, що на підтвердження особливого статусу для призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач подав зокрема посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", трудову книжку, наказ Кіровоградського східного підприємства електричних мереж ВЕО "Дніпроенерго" №74-К від 26.02.1987 року, довідку ДАЕК "Київенергоавтотранс" №1009 від 17.09.1997 року, довідку ДТП "Чорнобиль" №1441 від 17.09.1997 року, довідку Кіровоградського східного підприємства електричних мереж №01/152 від 12.10.1992 року та інші документи. (а.с. 36 - 52)

Ці документи підтверджують той факт, що у 1987 році позивач, який на той час працював у Кіровоградському східному підприємстві електричних мереж ВЕО "Дніпроенерго" водієм Петрівського РЕМ, за наказом №74-к від 26.02.1987 року був відряджений до ПАТ "Київенерго" з 01.03.1987 року строком на 1 місяць та не менше 14 днів виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Цей період роботи позивача у зоні відчуження, підтверджений відповідними документами, став підставою для надання йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів (абзац 4 пункту 2 частини першої статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Згідно з абзацом 3 пункту 1 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" така категорія осіб має право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Верховний Суд України у постанові від 21.11.2006 року (справа №21-1048во06) висловив правову позицію щодо застосування положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вказавши, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Такий висновок підтримав Верховний Суд у постановах від 27.02.2018 року (справа №344/9789/17), від 22.03.2018 року (справа №588/538/16-а).

Отже посилання відповідача на відсутність первинних документів та довідок про період роботи позивача у зоні відчуження, як підстава відмови у призначенні йому пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є безпідставним, а його рішення у формі протоколу №211 від 26.06.2018 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком є протиправним.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, заперечуючи проти позову, не довів суду, що, розглядаючи заяву позивача про призначення пенсії, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Як установив суд, прийняте відповідачем рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії, оформлене протоколом №211 від 26.06.2018 року, не відповідає принципам управлінської діяльності, закріпленим у частині 2 статті 2 КАС України, позаяк прийнято необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, всупереч повноваженням відповідача та вимогам чинного законодавства, що призвело до порушення права позивача на призначення пенсії. Отже, таке рішення є протиправним, а позов про його скасування слід задовольнити.

Матеріали справи свідчать, що на момент звернення позивача 05.04.2018 року за призначенням пенсії за віком йому виповнилося 52 років, а його страховий стаж, обрахований станом на 30.08.2016 року, становив 29 років 9 місяців 9 днів. (а.с. 7)

Судом установлено, що позивач, який у передбаченому законом порядку набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки безпосередньо брав участь у роботах, пов'язаних з усуненням аварії та її наслідків, у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, згідно з абзацом 3 пункту 1 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгове зменшення пенсійного віку та відповідного страхового стажу, встановленого частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 8 років.

Отже на момент звернення до територіального органу Пенсійного органу для призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 мав достатній вік та страховий стаж, а також подав усі документи, необхідні для призначення пенсії за віком, зокрема, які засвідчують його особливий статус.

Відповідно до частин 1, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що право позивача, порушене незаконним рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії, має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за віком з застосуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а позов у цій частині також слід задовольнити.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (28300, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (протокол №211 від 26.06.2018 року) про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з застосуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш