
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2018 року м. Київ справа № 810/4715/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування до розміру пенсії позивача обмеження її виплати у сумі 10740 грн. 00 коп.;
- зобов'язати позивача виплачувати позивачу пенсію в раніше встановленому розмірі, а саме - 11851 грн. 66 коп. без обмеження її розміром 10740 грн. 00 коп., починаючи з 1 січня 2018 р. та доплатити не виплачену різницю.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач з 9 березня 2017 р. отримує пенсію за віком. 1 жовтня 2017 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII, який набрав чинності 11 жовтня 2017 р., позивачу перераховано пенсію із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, в результаті чого розмір пенсії позивача зменшено до 8859 грн. 73 коп. Оскільки розмір пенсії позивача в результаті перерахунку зменшено, то відповідач призначив пенсію позивачу в раніше встановленому та обмеженому розмірі, а саме 10740 гривень. Зазначає, що з 1 січня 2018 р. ніяких обмежень щодо розміру пенсій в законі немає, а максимальний розмір пенсії становить 13730 грн. 00 коп. Вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення пенсії та застосування з 1 січня 2018 р. до розміру пенсії обмеження її виплати у 10740 грн. 00 коп.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2018 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 12 жовтня 2018 р.
3 жовтня 2018 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позову не визнав. Зазначає, що 1 жовтня 2017 р. здійснено перерахунок пенсії позивачу згідно з п.4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Стверджує, що загальний розмір пенсії станом на 1 жовтня 2017 р. склав 10740 грн. 00 коп., в тому числі: основний розмір пенсії - 8547 грн 98 коп., доплата за понаднормативний стаж - 311 грн. 75 коп. та доплата до попереднього розміру пенсії з 1 жовтня 2017 р. - 1880 грн. 27 коп. Отже, станом на 1 жовтня 2017 р. розмір пенсії до виплати з урахуванням ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" склав - 10740 грн. 00 коп. У зв'язку з тим, що проведений перерахунок пенсії не призвів до зменшення розміру виплаченої пенсії, вважає, що перерахунок пенсії позивачу здійснено правомірно та на підставі законодавства України.
У цей же день від відповідача надійшло клопотання про подальший розгляд справи без участі його представника.
10 жовтня 2018 р. до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що посилання відповідача на те, що у зв'язку з реформою, яка відбулася в жовтні 2017 р., до позивача застосовано коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1%, внаслідок чого розмір пенсії зменшився, є безпідставним, оскільки при первинному призначенні пенсії за віком її розмір було розраховано з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки та оцінки страхового стажу 1,35% і розмір пенсії становив 11851 грн. 66 коп. Зазначає, що з 1 жовтня 2017 р. існувало обмеження в отриманні максимального розміру пенсії - 10740 грн. 00 коп., яке встановлено ч. 3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Але з 1 січня 2018 р. таке обмеження було збільшено до 13730 грн. 00 коп. Отже, з 1 січня 2018 р. відповідач повинен був виплачувати пенсію позивачу у раніше встановленому розмірі 11851 грн. 66 коп.
12 жовтня 2018 р. у судове засідання сторони не прибули.
Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи здійснено судом без участі представників сторін у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Як вбачається з позовної заяви, позивач з 9 березня 2017 р. перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону № 1058-IV.
Розпорядженням відповідача № 112645 від 5 квітня 2017 р. позивачу призначено пенсію за віком у розмірі 11539 грн. 91 коп., доплата за понаднормативний стаж - 311 грн 75 коп., загальний розмір пенсії за віком становив 11851грн 91 коп., до виплати пенсія позивача складала 10740 грн. 00 коп.
Із 1 жовтня 2017 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII, який набрав чинності 11 жовтня 2017 р., позивачу перераховано пенсію із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, в результаті чого розмір пенсії позивача було зменшено до 8859 грн. 73 коп. Оскільки розмір пенсії позивача в результаті перерахунку було зменшено, то відповідач призначив пенсію позивачу в раніше встановленому та обмеженому розмірі, а саме 10740 гривень.
Разом з тим, із 1 січня 2018 р. максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто 13730 грн. 00 коп.
Позивач 21 лютого 2018 р. звернувся до відповідача із зверненням про виплату пенсії у попередньо визначеному розмірі 11851грн 66 коп.
Листом відповідача від 5 березня 2018 р. № 19/З-01 позивача повідомлено про те, що загальний розмір призначеної пенсії станом на 30 вересня 2018 р. становив 11851 грн. 66 коп. Згідно з ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Отже, розмір пенсії до виплати станом на 30 вересня 2017 р. складав 10740 грн. 00 коп.
Крім того, з 1 жовтня 2017 р. проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 р.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами), коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Таким чином, індивідуальний коефіцієнт стажу з 1 жовтня 2017 р. становить 0,60583 (з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1), індивідуальний коефіцієнт заробітку - 3,74815, середня заробітна плата по Україні за 2014, 2015, 2016 року - 3764 грн. 40 коп. Отже, основний розмір пенсії з 1 жовтня 2017 р. складає 8547 грн. 98 коп., доплати за понаднормативний стаж - 311 грн. 75 коп., доплата до попереднього розміру пенсії з 1 жовтня 2017 р. - 1880 грн. 27 коп., загальний розмір призначеної пенсії з 1 жовтня 2017 р. становить 10740 грн. 00 коп.
Крім того, листом відповідача від 30 березня 2018 р. № 37/Б-03 позивача повідомлено, що доплату до попереднього розміру 1880 грн. 27 коп. було встановлено на підставі п. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з яким у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Звернуто увагу, що в цій нормі Закону мова йде саме про виплату пенсії у раніше встановленому розмірі, а не про нарахування чи призначення її у попередньому розмірі. Таким чином, оскільки до перерахунку з 1 жовтня 2017 р. виплата пенсії проводилась з урахуванням ч. 3 ст. 27 Закону у розмірі 10740 грн., то і доплата до попереднього розміру на виконання п. 4 Прикінцевих положень Закону з 1 жовтня 2017 р. проводиться до розміру 10740 грн.
Позивач вважає ці дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 9 березня 2003 р. (далі - Закон № 1058-ІV) встановлено, що цей закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 1 ст. 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Судом встановлено, що 11 жовтня 2017 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону №1058-ІV.
Відповідно до положень п.4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
На виконання вказаної норми законодавства відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, та в результаті розмір пенсії позивача зменшено до 8859 грн. 73 коп., який в свою чергу став меншим ніж попередньо встановлений позивачу (а саме - 11851 грн. 66 коп.).
При цьому відповідачем не було враховано, що на момент призначення позивачу пенсії за віком її розмір складав 11851 грн. 66 коп. і лише в силу встановлених законодавством тимчасових обмежень щодо розміру пенсії її розмір було зменшено до 10740 грн. 00 коп.
Проте, як убачається з ч. 3 ст. 27 Закону № 1058-IV, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Отже, суд дійшов висновку, що з 1 січня 2018 р. максимальний розмір пенсії встановлено на рівні 13730 грн. 00 коп., що значно перевищує розмір встановленої позивачу суми пенсії на момент призначення, а саме 11851 грн. 66 коп.
Відповідно до вимог п. 4 прикінцевих положень Закону № 1058-ІV в разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, на переконання суду, провівши перерахунок пенсії позивачу, розмір якої внаслідок перерахунку зменшився, враховуючи збільшення граничного розміру пенсії з 1 січня 2018 р. до 13730 грн. 00 коп., відповідачу слід було повернути виплату раніше призначеної пенсії позивачу в розмірі 11851 грн. 66 коп., оскільки вказана сума з 1 січня 2018 р. жодним нормами законодавства не обмежується.
Крім того, суд зазначає, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі "Moskal v. Poland"). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі "Lelas v. Croatia"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі "Pincova and Pine v. the Czech Republic", "Gashi v. Croatia", "Trgo v. Croatia").
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем протиправно було відмовлено у позивачу у виплаті пенсії позивачу у попередньому розмірі 11851 грн. 66 коп. та протиправно обмежено розмір пенсії позивачу, отже порушено права позивача на отримання пенсії у належному розмірі та не дотримано вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.
Суд зазначає, що саме з 1 січня 2018 р. максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів,
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області щодо застосування з 1 січня 2018 р. до розміру пенсії ОСОБА_1 обмеження її виплати максимальним розміром у сумі 10 740 грн. 00 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 січня 2018 р. пенсії в розмірі 11 851 (одинадцять тисяч вісімсот п'ятдесят одну) грн. 66 коп. та виплатити заборгованість з урахуванням раніше здійснених виплат пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області на користь ОСОБА_1 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, 07101, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області, адреса: Центральна площа, 7, м. Славутич, Київська область, 07101, код ЄДРПОУ - 22203152.
Суддя Журавель В.О.
Дата складення повного рішення суду 26 листопада 2018 року.