Рішення № 78087336, 03.08.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
810/851/18
Номер документу
78087336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2018 року м.Київ № 810/851/18

Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Головенко О.Д. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Білоцерківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області та просить суд:

визнати протиправними дії щодо призначення пенсії по втраті годувальника без врахування довідки № 46 від 21.05.2007 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС;

зобов'язати здійснити перерахунок пенсії як особі, що втратила годувальника та виплатити її виходячи із середнього заробітку за роботу в зоні відчуження згідно довідки

№ 46 від 21.05.2007, починаючи з 06.10.2014 по 11.06.2016 з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у листопаді 2016 року звернулась до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника згідно довідки № 46 від 21.05.2007, однак відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку у зв'язку з відсутністю на це підстав.

На думку позивача, Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області порушило її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.02.2018 позов в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, як особі, що втратила годувальника та виплатити її виходячи із середнього заробітку за роботу в зоні відчуження згідно довідки № 46 від 21.05.2007, починаючи з 06.10.2014 по 11.06.2016 з урахуванням виплачених сум було залишено без руху, а в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії про призначення пенсії позивачу по втраті годувальника без врахування довідки № 46 від 21.05.2007 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС - відмовлено у відкритті.

Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Частиною 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Засобами поштового зв'язку 26.07.2018 надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є вдовою ОСОБА_2, який був ліквідатором аварії на ЧАЕС, інвалідом ІІ групи та інвалідом війни Позивачу з 06.10.2014 була призначена пенсія по втраті годувальника відповідно до довідки № 74 від 03.10.2014 про заробітну плату ОСОБА_2, одержану за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль з 07.05.1986 по 08.05.1986, виданої ТДВ «Райсільгосптехніка».

01 листопада 2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква з проханням пояснити процедуру нарахування пенсії, оскільки вважає, що пенсійний орган щомісячно, починаючи з 06.10.2014 не доплачує їй пенсію, а тому вона має право на стягнення пені у розмірі 10 % від суми заборгованості, однак отримала незадовільну відповідь, у зв'язку з чим справа неодноразово розглядалась судами.

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14.11.2017 у справі № 357/13762/16-а позов було задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо призначення пенсії позивачу по втраті годувальника без урахування довідки № 46 від 21.05.2007 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження; зобов'язано Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника виходячи із середнього заробітку в зоні відчуження згідно довідки № 46 від 21.05.2007 починаючи з 12.06.2016, а в частині зобов'язання Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії, як особі, що втратила годувальника та виплатити її виходячи із середнього заробітку за роботу в зоні відчуження згідно довідки № 46 від 21.05.2007, починаючи з 06.10.2014 по 11.06.2016 з урахуванням виплачених сум, позов було залишено без розгляду.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 рішення Білоцерківського міськрайонного суду від 14.11.2017 було залишено без змін, тобто вказане рішення набрало законної сили.

Оскільки районним судом не було розглянуто по суті вимогу позивача про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії як особі, що втратила годувальника та виплатити її виходячи із середнього заробітку за роботу в зоні відчуження згідно довідки № 46 від 21.05.2007, починаючи з 06.10.2014 по 11.06.2016 з урахуванням виплачених сум у зв'язку з пропущенням строку, позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду за поновленням свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправними дій відповідача щодо призначення їй пенсії по втраті годувальника без врахування довідки № 46 від 21.05.2007 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.

Оскільки постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14.11.2017 у справі № 357/13762/16-а вищезазначену вимогу було задоволено, а рішення набрало законної сили, суд відмовив у відкритті провадження в цій частині позовних вимог.

Щодо вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивачу як особі, що втратила годувальника та виплатити її виходячи із середнього заробітку за роботу в зоні відчуження згідно довідки № 46 від 21.05.2007, починаючи з 06.10.2014 по 11.06.2016 з урахуванням виплачених сум, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я врегульовані Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), який створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 1 Закону № 796-XII визначено, що цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Положеннями п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону № 796-XII регламентовано, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду внаслідок Чорнобильської катастрофи громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до норм ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр., у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 рр. не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

За змістом ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 19.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника в разі смерті пенсіонера незалежно від тривалості страхового стажу.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

Згідно ч. 3 ст. 36 Закону № 1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в ч. 2 цієї статті, якщо вони були на повному утриманні померлого годувальника чи одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Відповідачем не оспорювався той факт, що позивач має право на отримання пенсії в зв'язку із втратою годувальника, після смерті її чоловіка.

Водночас, процедура подання документів для оформлення пенсій визначається, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 1 Порядку 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління за місцем проживання (реєстрації).

Згідно п. 2.3 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в п.п. 2, 3 п. 2.1 цього розділу, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Також надаються такі документи: про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи); свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності); свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абз. 2 п. 2 ч. 2 ст. 36 Закону, навчаються за денною формою навчання; довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років; документи про місце проживання (реєстрації); документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.

До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог ч. 1 ст. 40 Закону.

Положеннями пп. 4.1, 4.2, 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Аналіз норм Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1 дає підстави для висновку, що дружинам, які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС віднесених до категорії 1 призначається пенсія за умови подання відповідних документів.

В своїх запереченнях відповідач не оспорює того факту, що позивачем подані необхідні документи для призначення пенсії по втраті годувальника, однак ним ставиться під сумнів довідка на підставі якої вона просить провести перерахунок пенсії, оскільки та не підтверджена первинними документами, що суперечить абз. 2 п.п. 3 п. 2.1 Порядку.

Відповідно до п.п. 3 п. 2.1 Порядку для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

З матеріалів справи вбачається, що документом на основі якого видана спірна довідка за № 46 є рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 28.04.2007 у справі 2-а-1968, яким встановлено, що дійсно згідно дорожнього листа № 056388 від 07.05.1986 ОСОБА_2 в період з 07.05.1986 по 08.05.1986 працював у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в с. Копачі Чорнобильського району і відпрацював 30 годин.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, посилання відповідача на відсутність первинних документів, на підставі яких видано вищезазначену довідку є необґрунтованими і такими, що не відповідають встановленим обставинам справи.

Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок позивачу пенсії по втраті годувальника та виплату її, виходячи із середнього заробітку за роботу в зоні відчуження згідно довідки № 46 від 21.05.2007, починаючи з 06.10.2014 по 11.06.2016 з врахуванням виплачених сум.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги викладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-77, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Білоцерківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249051) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) як особі, що втратила годувальника та виплатити її виходячи із середнього заробітку за роботу в зоні відчуження згідно довідки № 46 від 21.05.2007, починаючи з 06.10.2014 по 11.06.2016 з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн вісімдесят коп) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Білоцерківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249051), а 0,20 грн (нуль гривень двадцять копійок) - з Державного бюджету України, як надмірно сплачену суму судового збору.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.