
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2161/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2018 року м. Львів
14 год. 50 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представників позивача Нешути Т.В., Патаїда О.С., представниці відповідача Кунинець Л.З., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом 11 комендатури охорони та обслуговування військової частини А0780 (79008, м. Львів, вул. Лисенка, 12) до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Львівської міської ради (79006, м. Львів, вул. Городоцька, 299) про зобов'язання вчинити дії, -
у с т а н о в и в:
11 комендатура охорони та обслуговування військової частини А0780 (далі - позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Львівської міської ради (далі - відповідач), в якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог у справі № 35884 від 09.11.2018 просила суд зобов'язати відповідача скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дані щодо позивача, а саме, дані про реєстраційну дію: включення відомостей про юридичну особу; 09.02.2006 14151200000011068; ОСОБА_4; Виконавчий комітет Львівської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що 12.03.2018 позивачем після надходження вимоги начальника штабу - першого заступника командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 2385 від 07.03.2018 щодо відомчого обліку в Міністерстві оборони України з включення органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, виявлено факт подвійної реєстрації позивача в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності. В подальшому на виконання цієї вимоги, позивачем скеровано на адресу відповідача запит від 29.03.2018 за № 350/173/171/65 про скасування облікових записів в Єдиному державному реєстрі.
Листом від 04.04.2018 у задоволенні заяви про скасування записів відповідачем відмовлено з тих мотивів, що відповідно до ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" скасування реєстраційної дії здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили. Позивач зазначив, що включення відомостей про юридичну особу від 09.02.2006 № 1415120000000011068 розкриває місце дислокації позивача, а отже, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну таємницю" розкриває інформацію, яка становить державну таємницю.
Ухвалою суду від 15.06.2018 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а ухвалою суду від 20.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Протокольною ухвалою суду від 16.11.2018 у задоволенні клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду відмовлено, оскільки до суду позивач звернувся у межах шестимісячного строку, що передбачений ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, з підстав, що викладені у позовній заяві, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, запереченні на відзив за вх. № 23893 від 30.07.2018, додаткових поясненнях за вх. № 29217 від 14.09.2018. Просили позов задовольнити.
Крім цього, у цьому судовому засіданні, представники позивача відмовилися від позовної вимоги про стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, просили судові витрати у вигляді судового збору не відшкодовувати ні за рахунок відповідача, ні з Державного бюджету України.
Представниця відповідача проти позову заперечила повністю, з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву за вх. № 21062 від 09.07.2018, запереченні відповіді на відзив за вх. № 24686 від 07.08.2018. Зазначила, що проведені реєстраційні зміни до відомостей про позивача державним реєстраторам подані за заявницьким принципом, витребовувати додаткові документи реєстраторам заборонено, а відтак, підстави для відмови у вчиненні відповідних реєстраційних дій були відсутні. Факт реєстрації відомостей, які містять державну реєстрацію, відбувся виключно з вини позивача, оскільки відповідними реєстраційними діями вносились зміни про керівників юридичної особи, а у поданих реєстраційних документах відомостей про державну таємницю, зокрема, грифу секретності не було вказано. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухав вступне слово представників сторін, з'ясував фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, та встановив таке.
04.04.2000 державним реєстратором Виконавчого комітету Львівської міської ради було внесено запис № 14151200000011068 про включення відомостей про 11 комендатуру охорони та обслуговування ВЧ А0780 до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій, з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи: 24977136, з видачею відповідного свідоцтва (а.с.22). Вказаний факт також підтверджується довідкою № 646/23 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) (а.с.23-24). Згідно з відомостями вказаної довідки видами діяльності за КВЕД позивача був О 84.22 - діяльність у сфері оборони.
Згідно з відомостями Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно 11 комендатури охорони та обслуговування станом на 15.03.2018, види діяльності за КВЕД: 75.22.0 Діяльність у сфері оборони (а.с.25-27)
Генеральним штабом Збройних Сил України проведено перевірку дотримання вимог законодавчих актів України щодо недопущення реєстрації військових частин в державних реєстрах України, за результатами якої зобов'язано позивача провести дії щодо виключення відомостей про 11 комендатуру охорони та обслуговування з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.11, 12-14, 15).
На виконання вимоги начальника штабу-першого заступника командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 2385 від 07.03.2018 року щодо відомчого обліку в Міністерстві оборони України з включення органів військового управління, з`єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, 11 комендатурою охорони та обслуговування на адресу реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції скеровано заяву за № 350/173/171/65 від 29.03.2018 про вилучення даних про 11 комендатуру охорони та обслуговування з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.19-20).
04.04.2018 за № 2902-297 Управлінням державної реєстрації Юридичного департаменту Львівської міської ради повідомлено про те, що у задоволенні заяви про скасування запису відмовлено з тих мотивів, що скасування (анулювання, вилучення) будь-якого облікового запису, який міститься в Єдиному державному реєстрі, не належить до компетенції державного реєстратора та проводиться на підставі судового рішення, що набрало законної сили (а.с.21).
Оскільки існуванням відповідних записів про позивача у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, розкривається місце дислокації 11 комендатури охорони та обслуговування, тобто інформації яка містить державну таємницю, позивач, з метою захисту свого права, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003 (далі Закон №755-IV).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Частиною першою ст. 2 Закону № 755-IV встановлено, що державна реєстрація базується на таких основних принципах: обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; державної реєстрації за заявницьким принципом; єдності методології державної реєстрації; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 ст. 10 вказаного Закону, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій визначено ст. 25 Закону № 755-IV.
Відповідно до п. 2 ч. ст.25 Закону № 755-IV, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, щодо, серед іншого: зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Отже, підставою для внесення відомостей в Єдиний державний реєстр, є, зокрема, судове рішення, яке набрало законної сили та тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій.
Щодо покликань представників позивача на те, що державним реєстратором відповідними реєстраційними діями розсекречено відомості, які містять державну таємницю, суд зазначає таке.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що записи про позивача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено на підставі поданих уповноваженою позивачем особою реєстраційних карток (а.с.65, 71-73, 112-114). При цьому жодних відміток про наявність державної таємниці у відповідних відомостях уповноваженою особою позивача не вчинено.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну таємницю" №3855-XII від 21.01.1994, державна таємниця - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Вказані записи стосуються державної реєстрації 11 комендатури охорони та обслуговування та здійснені поза межами відомчого обліку юридичних осіб Міністерства оборони України, що фактично призвело до подвійної реєстрації позивача.
Подвійна державна реєстрація юридичної особи суперечить вимогам чинного законодавства сфері державної реєстрації юридичних осіб та порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Управління державної реєстрації Юридичного Департаменту Львівської міської ради (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 299; ідентифікаційний код юридичної особи: 26526811) скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дані щодо 11 комендатури охорони та обслуговування військової частини А0780 (ідентифікаційний код юридичної особи: 24977136), а саме:
Дані про реєстраційну дію:
Включення відомостей про юридичну особу; 09.02.2006 14151200000011068; ОСОБА_4; Виконавчий комітет Львівської міської ради.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 26.11.2018 року.
Суддя Качур Р.П.