Рішення № 78085313, 26.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2018
Номер справи
1540/3951/18
Номер документу
78085313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3951/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Завальнюка І.В.,

за участю секретаря - Салюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бєл-Транс» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарських санкцій № 020917 від 23.01.2018 на суму 1700 грн., № 020918 від 23.01.2018 на суму 1700 грн., № 029513 від 30.01.2018 на суму 1700 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на підставі актів перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом винесені постанови про застосування адміністративно-господарських санкцій № 020917 від 23.01.2018 на суму 1700 грн., № 020918 від 23.01.2018 на суму 1700 грн., № 029513 від 30.01.2018 на суму 1700 грн., які позивач вважає неправомірними та підлягаючими скасуванню. Так, єдиною підставою для застосування вказаних штрафів є відсутність дозволу на право перевезення, який на думку позивача, для вказаних перевезень не потрібен, оскільки автомобіль здійснював перевезення з дотриманням п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306. Також акти перевірок від 09.12.2017 №№ 005630, 005629 та від 11.12.2017 № 005630 складені з порушень вимог нормативних актів, оскільки при здійсненні габаритно-вагового контролю у кожному випадку мали місце визначення різних величин габаритно-вагового контролю одного транспортного засобу, що ставить під сумнів визначені показники.

Ухвалою судді від 27.08.2018 відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи в судове засідання на 17.09.2018 о 12:00 год.

Ухвалою суду від 05.09.2018 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Бєл-Транс» про вжиття заходів забезпечення позову задоволено та зупинено стягнення на підставі постанов Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарських штрафів №№ 020917, 020918 від 23.01.2018.

14.09.2018 до суду засобами електронного зв'язку від відповідача надійшов (ЕП/5100/18) відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмови, зважаючи на допущення ТОВ «Бєл-Транс» порушень вимог законодавства та правомірність застосування адміністративно-господарських штрафів за вчинені порушення.

17.09.2018 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.

Судове засідання, призначене на 17.09.2018 о 12:00 год., у зв'язку із перебуванням головуючого судді Завальнюка І.В. у відрядженні, відкладено на 25.09.2018 о 10:00 год.

Судове засідання, призначене на 25.09.2018 о 10:00 год., відкладено для належного повідомлення відповідача на 18.10.2018 о 10:00 год.

Судове засідання, призначене на 18.10.2018 о 10:00 год., відкладено у зв'язку з неявкою сторін на 01.11.2018 о 10:00 год.

Ухвалою суду від 01.11.2018 первісного відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області замінено на належного - Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, заслухано пояснення представників сторін та відкладено розгляд справи для надання додаткових доказів на 14.11.2018 о 11:00 год.

Судове засідання, призначене на 14.11.2018 о 11:00 год., відкладено для надання додаткових доказів на 20.11.2018 о 11:00 год.

До суду з'явився представник позивача, який позовні вимоги із викладених вище підстав підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що 09.12.2018 о 20:30 год. співробітниками Укртрансбезпеки за місцем перевірки: а/д М-05 Київ-Одеса 450 км + 500 м виявлено т/з Daf Xf 95430 / причіп (напівпричіп) EXO 99983 номерні знаки НОМЕР_1 / НОМЕР_2, серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_3/НОМЕР_4 під керуванням водія ОСОБА_1, який надавав послуги з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами у разі перевищення вагових обмежень під час перевезень вантажів.

Згідно довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.12.2017, результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 6,680; 2) 12,160; 3) 6,340 4) 5,940; 5) 6,340, повна маса транспортного засобу 37,460 тонн.

Відповідно до акту № 0014090 від 09.12.2017 (а.с.85) повна маса 40,000 тонн, фактична 37,460 тонн; відстані між осями 3,5; 5,7; 1,3; 1,3; осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме 11,0/11,0/22,0; фактичне 6,680/ 12,150/18,620.

На розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та / або порушення КУпАП на адресу ТОВ «Бєл-Транс» направлено запрошення № 168/1-31-18 від 09.01.2018, згідно якого розгляд справи відбудеться у приміщенні Управління за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, 4, 1 поверх 23.01.2018 з 09:00 год. до 13:00 год.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області прийнято постанову № 020818 від 23.01.2018, якою ТОВ «Бєл-Транс» визнано винним у допущенні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700 грн.

Крім того, 09.12.2018 о 20:20 год. співробітниками Укртрансбезпеки за місцем перевірки: а/д М-05 Київ-Одеса 450 км + 500 м виявлено т/з Daf Xf 95480 / причіп (напівпричіп) EXO 99983 номерні знаки НОМЕР_5 / НОМЕР_6, серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_7/НОМЕР_8 під керуванням водія ОСОБА_2, який надавав послуги з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами у разі перевищення вагових обмежень під час перевезень вантажів.

Згідно довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.12.2017, результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 6,680; 2) 12,700; 3) 6,720 4) 6,540; 5) 6,480, повна маса транспортного засобу 39,320 тонн.

Відповідно до акту № 0014091 від 09.12.2017 (а.с.94) повна маса 40,000 тонн, фактична 39,320 тонн; відстані між осями 3,5; 5,7; 1,3; 1,3; осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме 11,0/11,0/22,0; фактичне 6,880/ 12,700/19,740.

На розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та / або порушення КУпАП на адресу ТОВ «Бєл-Транс» направлено запрошення № 263/1-31-18 від 09.01.2018, згідно якого розгляд справи відбудеться у приміщенні Управління за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, 4, 1 поверх 23.01.2018 з 09:00 год. до 13:00 год.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області прийнято постанову № 020817 від 23.01.2018, якою ТОВ «Бєл-Транс» визнано винним у допущенні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700 грн.

Крім того, 11.12.2018 о 17:58 год. співробітниками Укртрансбезпеки за місцем перевірки: а/д М-05 Київ-Одеса 450 км + 500 м виявлено т/з Daf 98 XF / причіп (напівпричіп) EXO 99983 номерні знаки НОМЕР_9 / НОМЕР_10, серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_11/НОМЕР_12 під керуванням водія ОСОБА_3, який надавав послуги з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами у разі перевищення вагових обмежень під час перевезень вантажів.

Згідно довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.12.2017, результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 7,90; 2) 17,38; 3) 9,18 4) 9,06; 5) 9,08, повна маса транспортного засобу 52,60 тонн.

Відповідно до акту № 0014114 від 11.12.2017 (а.с.101) повна маса 40,000 тонн, фактична 52,60 тонн; осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме 11,0/11,0/22,0; фактичне 7,90/17,38/27,32.

На розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та / або порушення КУпАП на адресу ТОВ «Бєл-Транс» направлено запрошення № 421/1-31-18 від 16.01.2018, згідно якого розгляд справи відбудеться у приміщенні Управління за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, 4, 1 поверх 30.01.2018 з 09:00 год. до 13:00 год.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області прийнято постанову № 029513 від 30.01.2018, якою ТОВ «Бєл-Транс» визнано винним у допущенні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700 грн.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначені постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», «Про міліцію», Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі - Правила дорожнього руху), Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів), Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок здійснення габаритно-вагового контролю).

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків (ст. 48 Закону України "Про автомобільні дороги").

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів (пункт 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами (тут і далі - в редакції, на час виникнення спірних правовідносин).

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами).

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування".

За визначеннями у пункті 2 цього Порядку габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; попередній габаритно-ваговий контроль - це визначення параметрів великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу для встановлення наявності перевищення нормативів на стаціонарних пунктах; точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.

Відповідно до п.п. 2, 3, 5, 8 п. 2 Порядку:

великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306;

габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів;

вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики;

пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.

Відповідно до п. 12 Порядку вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Статтею 13 Порядку визначено, що під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку).

Особливості габаритно-вагового контролю та вимоги до нього закріплені у пунктах 15 - 25 зазначеного Порядку.

За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця.

Відповідно ч.4 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно з абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи з надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно відповіді ТОВ «Бєл-Транс» на відзив Управління Укртрансбезпеки, посадовими особами Укртрансбезпеки не враховані фізичні властивості вантажу, який перевозився у цистернах, зокрема масло соняшникове наливом. При цьому визначення навантаження на вісь при перевезенні вантажу наливу неможливе виходячи із фізичних властивостей вантажу.

В той же час, відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 2559-МХ від 16.06.2017, чинне до 16.06.2018, Ваги електронні для поосного зважування автомобілів 020T-AR зав. № 7351, виробник Фірма «Esit», Турція, за результатами повірки встановлено, що засіб відповідає вимогам ДСТУ OIML R 134-1:2010 Прилади для зважування дорожніх транспортних засобів в русі та вимірювання навантажень на вісь.

Отже суд відхиляє посилання сторони позивача на те, що до позову надано неприйнятне свідоцтво № 2559-МХ, оскільки останнє видано 16.06.2018, а зважування відбувалось в грудні 2017 року, так як позивач припустився очевидної помилки, надаючи оцінку зазначеному свідоцтву, сприймаючи дату закінчення чинності свідоцтва - датою його видачі.

Згідно паспорту вагів електронних для осьового зважування автомобілів 020Е-AR ваги моделі ESIT 020T-AR з тензодатчиками SC-20T внесені до державного реєстру України. Сертифікат затвердження типу засобу вимірювальної техніки № У1694-09.

Ваги виконують функції: зважування осьового навантаження автотранспорту в статиці; зважування осьового навантаження автотранспорту під час руху.

Згідно свідоцтва про прийомку ваги електронні для статичного зважування автомобілів 020Т-AR заводський номер 7351 відповідають технічному завданню та визнані придатними для експлуатації. Укомплектовані датчиками SC-20, заводські номери: НОМЕР_13; НОМЕР_14; НОМЕР_15; НОМЕР_16.

Відтак, суд вважає покази зазначених вагів прийнятними доказами, які відповідають ознакам належності та допустимості, а відтак є належним засобом доказування.

Крім того, посилання позивача на показники, зазначені у ТТН, зокрема на те, що останні відрізняються від показників, визначених за допомогою вагового комплексу, є неспроможними, оскільки в спірних правовідносинах вирішальне значення мають показники, які покладені в основу притягнення позивача до відповідальності, їх належність та обґрунтованість. Натомість відомості, зазначені у ТТН за умов розглядуваного спору, не можуть бути визнаними належними доказами, так як не виключають суперечливість поєднання змісту та форми доказу, оскільки не дозволяють перевірити їх правдоподібність та відповідність реальній дійсності у співвідношенні з іншими засобами доказування. За обставин спору було б неприйнятним наділити такі ТТН аксіоматичними достовірністю та правовою придатністю, оскільки б це взагалі виключало існування спору, в ході якого доведенню в першу чергу підлягає вага вантажних автомобілів під час руху автомобільними дорогами України.

Вирішуючи спір, суд відхиляє посилання представника позивача на специфіку вантажу - рідини (олії) в аспекті того, що зважування здійснювалось на пересувних вагах, шляхом проїзду через зважувальну стрічку, зокрема на неточність зважування ТЗ у такий спосіб, оскільки при переміщенні ТЗ та гальмуванні відбувається переміщення рідини всередині цистерни, що призводить як до зменшення навантаження на одні осі, так і збільшення на інші.

Так, постанова Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 N 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" прийнята з метою збереження дорожнього покриття доріг.

При цьому показники зважування на вісі в частині перевищення навантаження на них відображають (моделюють) реальний вплив відповідної вісі на дорожнє покриття під час руху такого автомобільного транспорту, який в процесі пересування автомобільними дорогами України застосовує як гальмування, так і прискорення, внаслідок чого й відбувається перевищене навантаження та негативний вплив на дорожнє покриття. Відтак, доводи представника позивача про те, що вага автомобілів у стаціонарному стані, а не під час руху, не перевищує вагових обмежень, - є неспроможними.

Так, перевізник здатний врахувати в тому числі й такі чинники, як інертність вантажу наливом у цистернах, врахувавши це під час здійснення відповідного перевезення з метою збереження дорожнього покриття доріг, на які цей чинник безпосередньо впливає. Відсутність перевищення вагових параметрів навантаженого автомобіля під час стоянки в даному випадку значення не має, оскільки відповідне перевищення здійснює негативний вплив саме під час перевезення вантажів автомобільними дорогами України, тобто в русі.

При цьому суд відхиляє посилання представника позивача на відомості ТТН, згідно яких повна маса авто (наливом, брутто) НОМЕР_9 / НОМЕР_10 - 39,950 т, ДАФ ВН9314СО / НОМЕР_2 - 39,880 т, ДАФ НОМЕР_5 - 39,380 т, оскільки зазначені показники по-перше, не відповідають показникам вагів (37,460 тон, 39,320 тон, 52,60 тон відповідно), а по-друге для цілей габаритно-вагового контролю та виявлення параметрів, що перевищують нормативні, має значення не тільки загальна маса т/з у статиці, але й безпосередньо таке перевищення й для окремих вісей, яке в даному випадку, з урахуванням особливостей вантажу (наливом), мало місце в русі саме по окремим вісям.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Принцип рівності сторін у процесі є одним з елементів більш широкого поняття справедливого судового розгляду, яке також включає фундаментальний принцип змагальності процесу (Ruiz-Mateos v. Spain, рішення від 23 червня 1993 р., серія A, N 262, с. 25, § 63).

Принцип рівності сторін у процесі є лише одним з елементів більш широкого поняття справедливого судового розгляду, яке також включає фундаментальний принцип змагальності процесу (див. Ruiz-Mateos v. Spain, рішення від 23 червня 1993 р., серія A, N 262, с. 25, § 63). Більш того, принцип рівності сторін у процесі - у розумінні "справедливого балансу" між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (див. Dombo Beheer B. V. v. the Netherlands, рішення від 27 жовтня 1993 р., серія A, N 274, с. 19, § 33 та Ankerl v. Switzerland, рішення від 23 жовтня 1996 р., Reports 1996-V, стор. 1567-68, § 38). Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (див. рішення у справі Ruiz-Mateos, наведене вище, с. 25, § 63).

За обставин справи, позивачем не наведено обґрунтованих доводів проти оскаржуваних постанов, які б доводили неправомірність притягнення ТОВ «Бєл-Транс» до відповідальності у вигляді адміністративно-господарських штрафів. Натомість, представником відповідача, з посиланням на належні та допустимі докази, приписи чинного законодавства доведено допущення ТОВ «Бєл-Транс» порушень вимог законодавства та обґрунтованість подальшого притягнення його до відповідальності оскаржуваними постановами про накладення адміністративно-господарських штрафів.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі встановлених в судовому засіданні фактів, суд приходить до висновку про те, що винесенні оскаржуваних актів індивідуальної дії відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, пропорційно, своєчасно та з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Отже суд приходить до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Бєл-Транс» (67600, Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, вул. Отамана Головатого, 65; код ЄДРПОУ 37136296) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських санкцій відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26.11.2018 року.

Суддя І.В. Завальнюк

.