Рішення № 78084510, 13.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
805/4703/17-а
Номер документу
78084510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2018 р. Справа№805/4703/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши в адміністративну справу за позовом Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, місцезнаходження: вул. Зелинського, 27-а, Маріуполь, Донецька область, 87548 до Приватного акціонерного товариства "Макіївський металургійний завод", місцезнаходження: пр. Нахімова, 116а, Маріуполь, Донецька область, 87534, про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 за період червень-листопад 2017 року в сумі 2 036 854,75 грн.

В С Т А Н О В И В:

Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Макіївський металургійний завод" про стягнення заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат та доставку пенсій призначених відповідно до п. "а" ст.13 Закону України від 05.11.2011 № 1788 "Про пенсійне забезпечення" (за списком №1) за період з червня - листопад 2017 року в сумі - 2 036 854 грн. 75 коп.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що Відповідач повинен відшкодувати до 25-го числа щомісяця суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівникам підприємства, яким призначено пенсію. За період з червня - листопад 2017 року підприємство має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у розмірі 2036854 грн. 75 коп., що підтверджується відповідними розрахунками та даними картки особового рахунку підприємства. Просив стягнути з Відповідача зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі № 805/4703/17-а за вказаним вище адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 23 січня 2018 року відкладено розгляд справи №805/4703/17-а до 13 лютого 2018 року о 13:00 год.

Ухвалою від 13 лютого 2018 року у справі призначена судова економічна експертиза, перед судовим експертом поставлені наступні питання:

- чи підтверджується документально розрахунок суми з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 2 036 854,75 грн. за період з червня - по листопад 2017року? Якщо не підтверджується, визначити в якій сумі існує розбіжність?

- чи відповідає дійсності та підтверджується відповідними документами щодо складу витрат та факту їх понесення Позивачем, визначених для ПРАТ "Макіївський металургійний завод" розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 2 036 854,75 грн. за період з червня - по листопад 2017 року? Якщо не відповідає, визначити, щодо яких витрат та в якій сумі існує розбіжність?

- чи включені Позивачем до сум, що підлягають відшкодуванню з боку ПРАТ "Макіївський металургійний завод" за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з червня - по листопад 2017 року суми доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України? Якщо так, то в якій сумі?

Ухвалою від 09 жовтня 2018 року замінено Позивача - Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, на його правонаступника - Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Ухвалою від 23 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 13 листопада 2018 року о 15:00 год.

Представники сторін до суду 13 листопада 2018 року не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином.

Представником відповідача на адресу суду 25 жовтня 2018 року надійшла заява про зміну позовних вимог.

Відповідно до ч.4 ст.180 КАС України клопотання та заяви учасника справи з питань, визначених у частині третій цієї статті, подані після закриття підготовчого засідання, залишаються без розгляду, за винятком випадків, коли вони стосуються доказів, поданих після закриття підготовчого засідання.

При подачі позивачем заяви про зміну позовних вимог підготовче провадження вже закрито.

Оскільки заява подана с порушення ч. 4 ст. 180 КАС України, суд, при вирішенні питання по суті справи, залишив таке клопотання без розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Положенням про Пенсійний фонд України", затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.

Відповідач - Приватне акціонерне товариство "Макіївський металургійний завод", внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 33185989, зареєстроване за юридичною адресою: 87504, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Нікопольський, б. 54, та перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На вирішення питання здійснені витрати на виплату і доставку працівникам ПрАТ «Макіївський металургійний завод» пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 за період червень-листопад 2017 року було надано розрахунок заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по ПрАТ «Макіївський металургійний завод» за період червень-листопад 2017 р. (том. 1 арк. 13-19); - додатки № 7 (розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення») з 2017 р., лютого 2017р., березня 2017 р., квітня 2017 р., травня 2017 р., червня 2017 р., липня 2017 р., серпня 2017 р., вересня 2017 р., жовтня 2017 р., листопада 2017 р., з квітня по грудень 2017 р., з травня по грудень 2017 р., з листопада по грудень 2017 р., з жовтня по грудень 2017 р. (том. 1, арк. 20-250)., - додатки № 7 (розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення») з листопада 2016р., з 2017р., лютого 2017р., березня 2017р., травня 2017р., червня 2017р. (том 2, арк. 1-37); - витяги з відомостей про зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, особові рахунки, довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, розпорядження про призначення пенсії, розрахунки стажу, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (том 2, арк. 38-142, 186-238); Том № 3 на 250 арк.; розпорядження (протоколи) про призначення пенсії, розрахунки стажу, довідки про підтвердження трудового стажу, відомості на виплату пенсії, довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, особові рахунки, відомості про зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (том 3, арк. 1-250).; розпорядження (протоколи) про призначення пенсії, розрахунки стажу, довідки про підтвердження трудового стажу, довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, особові рахунки, витяги з відомості про зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (том 4, арк. 1-250).; розпорядження (протоколи) про призначення пенсії, розрахунки стажу, довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, особові рахунки, відомості про зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (том 5, арк. 1-18, 26-69).

Отже, судом для підтвердження фактичної виплати пенсії на підставі було призначено експертизу з питань, які визначенні у тексті ухвали від 16 січня 2018 року.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд зазначає.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються принципи, засади, механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, питання призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств платників фіксованого сільськогосподарського податку" 31 травня 2005 року №2613-IV, який набрав чинності з 01 січня 2006 року, внесено зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до пп.1 п.4 Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 р. № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015р. за №41/26486, встановлено, що управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення.

Згідно з пп.9 п.4 зазначеного Положення, управління Фонду здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.

Відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Таким чином, обов'язок відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений чинним законодавством України.

Страхувальниками, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та інші.

Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно абз. 3 п.1 ст. 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлена ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Відповідно до пункту 6.1 Інструкції № 21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, в таких розмірах, зокрема, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до п. 6.4 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно п. 6.5. Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Пунктами 6.7 Інструкції, передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Таким чином, законодавством встановлено право позивача на відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, та чітко прописано порядок.

Одночасно, суд враховує, що згідно висновку судової економічної експертизи № 197/26:

В результаті аналізу даних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по підприємству ПрАТ «Макіївський металургійний завод» за червень-листопад 2017р, експертом встановлено наступне:

- пенсіонери ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 наведені в розрахунку двічі, а саме:

ОСОБА_2: Добропільське ОУПФУ Донецької області, порядковий номер в розрахунку - 82, № пенсійної справи - 186146, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 3602,92грн.; УПФУ в Мар'їнському районі Донецької області, порядковий номер в розрахунку -235, № пенсійної справи - 305745, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 9007,29грн.;

ОСОБА_3: Центральне ОУПФУ м. Київ (Шевченківський), порядковий номер з розрахунку - 161, № пенсійної справи - 861320, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 3726,24грн.; Центральне ОУПФУ м. Київ (Шевченківський), порядковий номер з розрахунку - 276, № пенсійної справи - 861320, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 7735,35грн.;

ОСОБА_4: УПФУ в м. Краматорську Донецької області, порядковий номер з розрахунку - 173, № пенсійної справи - 880440, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 11103,60грн.; УПФУ в м. Краматорську Донецької області, порядковий номер в розрахунку - 174, № пенсійної справи - 880440, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 1301,42грн.;

ОСОБА_5: УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя, порядковий номер з р: з рахунку - 194, № пенсійної справи - 153174, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 294,48грн.; Васильківське ОУПФУ Дніпропетровської області, порядковий номер з розрахунку -252, № пенсійної справи - 130796, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 175, 54грн.;

ОСОБА_6: Центральне ОУПФУ м. Київ (Подільський), порядковий номер з розрахунку - 274, № пенсійної справи - 808745, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 1488,24грн.; Центральне ОУПФУ м. Київ (Шевченківський), порядковий номер з розрахунку -275, № пенсійної справи - 868234, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 3282,89грн.;

ОСОБА_7: Правобережне ОУПФУ м. Київ (Солом'янський), порядковий номер з розрахунку -277, № пенсійної справи - 873237, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 10218,71грн.; Центральне ОУПФУ м. Запоріжжя, порядковий номер в розрахунку -2"8, № пенсійної справи - 163211, сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі (-) 1269,27грн. - по 1-му пенсіонеру заявлено до відшкодування в загальній сумі 0,00грн.;

- по 11-ти пенсіонерах заявлено до відшкодування від'ємне значення на загальну суму мінус (-)17098,50грн., в т.ч. за пенсіонерами: ОСОБА_8 (сума до відшкодування (-)938,99грн.), ОСОБА_9 (сума до відшкодування (-)2866,86грн.), ОСОБА_10 (сума до відшкодування (-) 122,18грн.), ОСОБА_11 (сума до відшкодування (-)1403,48грн.). ОСОБА_12 (сума до відшкодування (-)1562,33грн.), ОСОБА_13 (сума до відшкодування (-)340,85грн.), ОСОБА_14 (сума до відшкодування (-) 631,30грн.), ОСОБА_15 (сума до відшкодування (-) 5498,75грн.), ОСОБА_16 (сума до відшкодування (-)2300,85грн.), ОСОБА_7 (сума до відшкодування (-) 1269,27грн.), ОСОБА_17 (сума до відшкодування (-) 163,64грн.).

Внаслідок того, що у розрахунку суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 за період червень-листопад 2017р. за рядком 14 наведена сума заборгованості 16295,14грн. за пенсіонером ОСОБА_18, за рядком 50 - сума заборгованості 7592,06грн. за пенсіонером ОСОБА_19, за рядком 72 - сума заборгованості 23,54грн. за пенсіонером ОСОБА_20, за рядком 139 - сума заборгованості 8142,83грн. за пенсіонером ОСОБА_21, за рядком 164 - сума заборгованості 2316,09грн. за пенсіонером ОСОБА_22, за рядком 193 - сума заборгованості 6940,85грн. за пенсіонером ОСОБА_23, за рядком 198 - сума заборгованості 1006,61грн. за пенсіонером ОСОБА_24, за рядком 233 - сума заборгованості 1539,97грн. за пенсіонером ОСОБА_25, за результатами дослідження яких встановлено, що, з урахуванням дат настання пенсійного віку, сума до відшкодування -0,00грн. Розбіжності даних дослідження з даними розрахунку ПФУ до зменшення на суму 43857,09грн. (16295,14+7592,06+23,54+8142,83+2316,09+6940,85+1006,61+1539,97) виникли внаслідок пред'явлення до сплати сум відшкодування пільгових пенсій після набуття особами права на пенсію за віком з 05 вересня 2016р., з 09 травня 2017р., з 01 квітня 2015р., з 12.11.2016р., з 26 травня 2017р., з 23 липня 2016р., з 13 березня 2015р. та з 10 жовтня 2016р. відповідно.

У розрахунку суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 за період червень-листопад 2017р. за рядком 209 наведена сума заборгованості 7928,37грн. за пенсіонером ОСОБА_26, за рядком 242 - сума заборгованості 886,50грн. за пенсіонером ОСОБА_27, за результатами дослідження яких встановлено, що, з урахуванням довідок про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії, підтверджується сума до відшкодування за довідками -5954,85грн. (5168,44+786,41). Розбіжності даних дослідження з даними розрахунку ПФУ до зменшення на суму 2860,02грн. (2759,93+100,09) виникли внаслідок пред'явлення до сплати сум відшкодування пільгових пенсій після набуття особами права на пенсію за віком з 12 жовтня 2017р. таз 24 липня 2017р. відповідно.

За ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09 липня 2003р. із змінами та доповненнями, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.

Внаслідок розбіжностей даних розрахунків стажу та місячних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щодо показника частки плати підприємства. За пенсіонером ОСОБА_28 згідно місячних розрахунків фактичних витрат частка плати підприємства становить 49,70%, за розрахунком стажу - 20,07%; за пенсіонером ОСОБА_29 згідно місячних розрахунків фактичних витрат частка плати підприємства становить 20,83%, за розрахунком стажу - 28,97%; за пенсіонером ОСОБА_30 згідно місячних розрахунків фактичних витрат частка плати підприємства становить 13,33%, за розрахунком стажу - 14,33%. Експертом для дослідження прийнято показники частки плати підприємства, наведені в розрахунках стажу.

У зв'язку з застосуванням УПФУ в Волноваському районі Донецької області різних часток у місячних розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відсутністю розпоряджень про призначення пенсії та відомостей розподілу пільгового стажу, експерту не виявляється можливим документально обґрунтувати частки плати підприємства та, як наслідок, суму заборгованості фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в загальному розмірі 48150,25 грн. за пенсіонерами: ОСОБА_1 (№ особ. рахунку НОМЕР_5, рядок 117 Додатку № 2) сума відшкодування 1739,31грн.; ОСОБА_31 (№ особ. рахунку НОМЕР_1, рядок 121 Додатку №2) сума відшкодування 5256,70грн.; ОСОБА_32 (№ особ. рахунку НОМЕР_6, рядок 122 Додатку № 2) сума відшкодування 4234,93грн.; ОСОБА_33 (№ особ. рахунку НОМЕР_2, рядок 124 Додатку № 2) сума відшкодування 10081,46грн.; ОСОБА_34 (№ особ. рахунку НОМЕР_7, рядок 126 Додатку № 2) сума відшкодування 3407,90грн.; ОСОБА_35 (№ особ. рахунку НОМЕР_3, рядок 129 Додатку № 2) сума відшкодування 5060,94грн.; ОСОБА_36 (№ особ. рахунку НОМЕР_8, рядок 132 Додатку № 2) сума відшкодування 10889,78грн.; ОСОБА_37 (№ особ. рахунку НОМЕР_4, рядок 135 Додатку № 2) сума відшкодування 7479,23грн.

Дослідження розбіжностей даних місячних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій УПФУ в Волноваському районі Донецької області у Таблиці №1 на арк.12 Висновку.

Внаслідок того, що до розрахунку суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 включено суми доплати до прожиткового мінімуму, що відшкодовуються за рахунок держбюджету, на суму 6 222,37 грн. за пенсіонерами: ОСОБА_38 (№ особ. рахунку НОМЕР_10, рядок 34 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 886,49грн.; ОСОБА_39 (№ особ. рахунку НОМЕР_9, рядок 40 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 161,26грн.; ОСОБА_40 (№ особ. рахунку НОМЕР_11, рядок 64 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 136,11грн.; ОСОБА_41 (№ особ. рахунку НОМЕР_16, рядок 76 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 143,85грн.; ОСОБА_42 (№ особ. рахунку НОМЕР_12, рядок 91 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 691,80грн.; ОСОБА_43 (№ особ. рахунку НОМЕР_25, рядок 147 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 120,76грн.; ОСОБА_44 (№ особ. рахунку НОМЕР_26, рядок 153 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 1142,97грн.; ОСОБА_45 (№ особ. рахунку НОМЕР_13, рядок 157 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 201,81грн; ОСОБА_46 (№ особ. рахунку НОМЕР_27, рядок 178 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 599,74грн.; ОСОБА_47 (№ особ. рахунку НОМЕР_28, рядок 179 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 761,41грн.; ОСОБА_48 (№ особ. рахунку НОМЕР_29, рядок 199 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 1041,62грн.; ОСОБА_49 (№ особ. рахунку НОМЕР_14, рядок 250 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 334,55грн.

До розрахунку суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1, включено суми доплат до розміру пенсії з 01 жовтня 2017р. відповідно до ст. 28 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-УІІІ від 03 жовтня 2017р., що відшкодовуються за рахунок держбюджету, на суму 639,55 грн. за пенсіонерами: ОСОБА_50 (№ особ. рахунку НОМЕР_17, рядок 21 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 28,44грн.; ОСОБА_51 (№ особ. рахунку НОМЕР_15, рядок 219 Додатку № 2) до зменшення суми відшкодування на 611,11грн.

До розрахунку суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1, включено доплату до мінімального розміру пенсії шахтарям відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-УІ від 02 вересня 2008р., яка згідно з п.2 ст.10 цього Закону відшкодовується за рахунок коштів державного бюджету, на суму 193,15 грн. за пенсіонером ОСОБА_52 (№ особ. рахунку НОМЕР_30, рядок 185 Додатку7 № 2).

Отже, в обсязі наданих на дослідження документів підтверджується зайве включення Центральним об'єднаним управлінням ПФУ м. Маріуполя Донецької області до сум, що підлягають відшкодуванню з боку ПрАТ «Макіївський металургійний завод» за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за червень-листопад 2017 року, сум доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, на загальну суму 7 055,07 (6 222,37+639,55 +193,15) грн.

Отже, по першому питанню - в обсязі наданих документів розрахунок суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за червень-листопад 2017 р. у загальній сумі 2 036 854,75 грн., експерту виявляється можливим документально обґрунтувати:

- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсії) в сумі 357 842,03 грн.;

- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсії) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 1 329 325, 53 грн.

Розбіжності даних дослідження з даними УПФУ до зменшення на загальну суму:

- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій) в сумі (-)1 679 012,72 грн. по 263-ти пенсіонерах;

- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі (-) 707 529,22 грн. по 192-х пенсіонерах.

По другому питанню - в обсязі наданих на дослідження документів відповідними документами щодо складу витрат та факту їх понесення позивачем, визначений для ПрАТ "Макіївський металургійний завод" розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за червень - листопад 2017 року у сумі 2 036 854,75 грн., підтверджується документально частково:

- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсії) в сумі 357 842, 03 грн.;

- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 1 329 325, 53 грн.

Розбіжності даних дослідження з даними УПФУ до зменшення на загальну суму:

- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій) в сумі (-) 1 679 012, 72 грн. по 263-х пенсіонерах;

- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі (-) 707 529, 22 грн. по 192-х пенсіонерах.

По третьому питанню в обсязі наданих на дослідження документів включення Центральним об'єднаним управлінням м. Маріуполя Донецької області до сум, що підлягають відшкодуванню зі сторони ПрАТ "Макіївський металургійний завод" за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, за червень - листопад 2017 року, суми доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, на загальну суму 7 055, 07 грн.

Крім того, суд бере до уваги надані документи, які наданні представником позивача від 09 жовтня 2018 та 30 жовтня 2018 року, з яких вбачається, що пенсіонерам Бахмутського ОУПФУ Донецької області: ОСОБА_53 (НОМЕР_18) згідно витягів з банківських відомостей та довідок про фактично нараховану та виплачену пенсію за червень-листопад 2017 року сума пільгової пенсії фактично виплачена у розмірі 24 344,40грн.; ОСОБА_54 (НОМЕР_19) згідно витягів з банківських відомостей та довідок про фактично нараховану та виплачену пенсію за червень-листопад 2017 року сума пільгової пенсії фактично виплачена у розмірі 4 777, 86 грн.; ОСОБА_55 (НОМЕР_31) згідно витягів з банківських відомостей та довідок про фактично нараховану та виплачену пенсію за червень-листопад 2017 року сума пільгової пенсії фактично виплачена у розмірі 25 191,56 грн.

По пенсіонерам Селидовського ОУПФУ Донецької області: ОСОБА_56 (НОМЕР_20) згідно витягів з банківських відомостей за червень-листопад 2017 року сума пільгової пенсії фактично виплачена у розмірі 3 078, 70 грн.; ОСОБА_57 (НОМЕР_21) згідно витягів з банківських відомостей за червень-листопад 2017 року сума пільгової пенсії фактично виплачена у розмірі 8 530,70 грн.; ОСОБА_58 (НОМЕР_22) згідно витягів з банківських відомостей за червень-листопад 2017 року сума пільгової пенсії фактично виплачена у розмірі 9 139,00 грн., ОСОБА_59 (НОМЕР_23) згідно витягів з банківських відомостей за червень-листопад 2017 року сума пільгової пенсії фактично виплачена у розмірі 5 954, 50 грн.

По пенсіонеру Бердичівського ОУПФУ Житомирьскої області ОСОБА_60 (НОМЕР_24) надано довідку з ощад банку № 590 від 08 травня 2018 року, якої вбачається виплата пенсії з червня по листопад 2017 року у сумі 4740, 20 грн.

Отже документально підтверджується з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за червень - листопад 2017 року в сумі 357 842, 03 грн. (за висновком експерта) + 85 756,92 грн. (надані документи після проведення експертизи) всього - 443 598, 85 грн.

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ч. 1 ст. 101 КАС України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

З огляду на ту обставину, що під час судового розгляду підтверджено факт понесення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у розмірі 443 598, 85 грн., суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи, що позивачем не у повному обсязі надані докази на підтвердження позовних вимог, а саме разом з довідками про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії позивачем не надані докази нарахування та виплати пільгової пенсії: платіжні доручення щодо перерахування пенсії, видрівні талони, банківські виписки та інші документи, які б підтверджували фактичну виплату пенсії, суд, з урахуванням первинних документів представлених позивачем та зазначених у висновках експерта доводів, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 250, 256, 258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, б. 27а, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 41250795) до Приватного акціонерного товариства "Макіївський металургійний завод" (87504, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Нікопольський, б. 54, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 33185989) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. "а " ст. 13 Закону України від 05.11.2011 № 1788 "Про пенсійне забезпечення" (за списком № 1) за період червень-листопад 2017 року в сумі 2 036 854,75 грн. - задовольнити частково.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Макіївський металургійний завод" на користь Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України від 05.11.2011 року № 1788 "Про пенсійне забезпечення" (за списком № 1) за період за період червень-листопад 2017 року в сумі 443 598, 85 грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення складене в повному обсязі 23 листопада 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шинкарьова І.В.