ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
23 листопада 2018 року №826/1172/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Огнивому Д.П., розглянувши в порядку письмового спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕЙЛ”
до
про
Державної фіскальної служби України
визнання протиправними дій (бездіяльності) суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕЙЛ” звернулось до Окружного адміністративного суду міста Київ з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови в прийнятті для реєстрації податкових накладних платника податків товариства з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕИЛ” №163 від 31.10.2017; №2 від 28.10.2017; №162 від 31.10.2017; №18 від 24.10.2017; №23 від 27.10.2017; №163 від 31.10.2017; №165 від 31.10.2017; №166 від 31.10.2017; №168 від 31.10.2017; №14 від 25.10.2017; №164 від 31.10.2017; №3 від 29.10.2017; №18 від 30.10.2017; №20 від 26.10.2017; №22 від 27.10.2017; №161 від 31.10.2017; №8 від 31.10.2017; №9 від 31.10.2017 (18 накладних) та визнати їх такими, що подані вчасно датою (операційним днем) та часом фактичного отримання податковим органом засобами електронного зв'язку для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме 15.11.2017;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати датою “15.11.2017” у Єдиному реєстрі податкових накладних - податкові накладні виписані платником податків товариством з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕЙЛ” №163 від 31.10.2017; №2 від 28.10.2017; №162 від 31.10.2017; №18 від 24.10.2017; №23 від 27.10.2017; №163 від 31.10.2017; №165 від 31.10.2017; №166 від 31.10.2017; №168 від 31.10.2017; №14 від 25.10.2017; №164 від 31.10.2017; №3 від 29.10.2017; №18 від 30.10.2017; №20 від 26.10.2017; №22 від 27.10.2017; №161 від 31.10.2017; №8 від 31.10.2017; №9 від 31.10.2017 (18 накладних).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, не маючи належних правових підстав, відмовлено в прийнятті для реєстрації податкових накладних, оскільки такі накладні були успішно відправлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, містять усі обов’язкові реквізити та відповідають всім вимогам, встановленим чинним законодавством. Податкові накладні складені та направлені на реєстрацію протягом операційного дня (до 23.00 години), про що свідчать звіти системи електронного документообороту. Крім того, позивач також зазначив, що законодавством не встановлено граничного терміну до якого платник податків зобов’язаний надіслати податкові накладні протягом операційного дня, щоб гарантувало їх своєчасне надходження до скриньки державної фіскальної служби України.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.
Частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, товариством з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕЙЛ” складено:
- податкову накладну №163 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 20 год. 36 хв.;
- податкову накладну №2 від 28.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 05 хв.;
- податкову накладну №162 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 20 год. 25 хв.;
- податкову накладну №18 від 24.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 20 год. 57 хв.;
- податкову накладну №23 від 27.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 20 год. 46 хв;
- податкову накладну №163 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 20 год. 44 хв.;
- податкову накладну №165 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 26 хв.;
- податкову накладну №166 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 29 хв.;
- податкову накладну №168 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 22 год. 44 хв.;
- податкову накладну №14 від 25.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 44 хв.;
- податкову накладну №164 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 22 год. 09 хв.;
- податкову накладну №3 від 29.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 22 год. 09 хв.;
- податкову накладну №18 від 30.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 11 хв.;
- податкову накладну №20 від 26.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 02 хв;
- податкову накладну №22 від 27.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 20 год. 55 хв.;
- податкову накладну №161 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 20 год. 01 хв.;
- податкову накладну №8 від 31.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 32 хв.;
- податкову накладну №9 від 26.10.2017 та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 34 хв;
Згідно отриманих квитанцій від 15.11.2017 та від 16.11.2017 №1 Державної фіскальної служби України по кожній вказаній податковій накладній від 15.11.2017 вбачається, що податкові накладні не прийняті відповідно до пункту 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, оскільки операційний день для реєстрації документів триває щодня з 0 до 23-ї години.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕЙЛ” вважає, що така відмова у прийнятті податкових накладних Державною фіскальною службою України є протиправною, у зв'язку з чим звернулось до суду з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до положень пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Положеннями Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин (у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 №341) встановлено наступне.
Операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.
Згідно з приписами пункту 12 вказаного Порядку, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку).
Згідно з пунктом 18 Порядку, на момент прийняття відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Кодексу комісією рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).
За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням комісії.
Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких комісією прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Зі змісту наведених норм Порядку вбачається, що у реєстрації податкової накладної може бути відмовлено в разі виявлення порушень за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, при цьому, перелік таких перевірок є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Відповідні електронні квитанції про неприйняття податкових накладних формуються та надсилаються платникам податків виключно з центрального рівня Державної фіскальної служби України, який як центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде Єдиний реєстр податкових накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 15.11.2017 було подано на реєстрацію податкові накладні, а саме: №163 від 31.10.2017; №2 від 28.10.2017; №162 від 31.10.2017; №18 від 24.10.2017; №23 від 27.10.2017; №163 від 31.10.2017; №165 від 31.10.2017; №166 від 31.10.2017; №168 від 31.10.2017; №14 від 25.10.2017; №164 від 31.10.2017; №3 від 29.10.2017; №18 від 30.10.2017; №20 від 26.10.2017; №22 від 27.10.2017; №161 від 31.10.2017; №8 від 31.10.2017; №9 від 31.10.2017 (всього 18 накладних), з 20 год. 01 хв. по 22 год. 44 хв. включно.
За наданими спірними податковими накладними надійшли квитанції №1, де підставою відмови в проведені реєстрації зазначено несвоєчасність подання податкових накладних, а саме: “документ не може бути прийнятий - відповідно до пункту 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 №341), операційний день для реєстрації документів триває щодня з 0 до 23 години”.
Відповідно до абзацу 3 пункту 2 вказаного Порядку №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Отже, позивач не порушував встановленого часу операційного дня, адже всі спірні податкові накладні були подані до 23-ї години 15.11.2017, згідно наведеного вище, зворотного відповідачем під час судового розгляду справи не доведено.
Крім того, суд звертає увагу, що зі змісту наявних у справі роздруківок електронних квитанцій №1, сформованих контролюючим органом 15.11.2017, про неприйняття податкових накладних позивача не вбачається порушення перевірок, встановлених пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341.
Під час судового розгляду справи відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, жодним чином не обґрунтовано суду законність прийнятих Державною фіскальною службою України оскаржуваних рішень. Відзив на позовну заяву відповідачем не надано. Відтак, суд зазначає, що відповідачем не надано суду доказів, які покладені в основу прийнятих рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови в прийнятті для реєстрації податкових накладних платника податків товариства з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕИЛ” №163 від 31.10.2017; №2 від 28.10.2017; №162 від 31.10.2017; №18 від 24.10.2017; №23 від 27.10.2017; №163 від 31.10.2017; №165 від 31.10.2017; №166 від 31.10.2017; №168 від 31.10.2017; №14 від 25.10.2017; №164 від 31.10.2017; №3 від 29.10.2017; №18 від 30.10.2017; №20 від 26.10.2017; №22 від 27.10.2017; №161 від 31.10.2017; №8 від 31.10.2017; №9 від 31.10.2017 (18 накладних) та визнати їх такими, що подані вчасно датою (операційним днем) та часом фактичного отримання податковим органом засобами електронного зв'язку для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме 15.11.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати датою “15.11.2017” у Єдиному реєстрі податкових накладних - податкові накладні виписані платником податків товариством з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕЙЛ” №163 від 31.10.2017; №2 від 28.10.2017; №162 від 31.10.2017; №18 від 24.10.2017; №23 від 27.10.2017; №163 від 31.10.2017; №165 від 31.10.2017; №166 від 31.10.2017; №168 від 31.10.2017; №14 від 25.10.2017; №164 від 31.10.2017; №3 від 29.10.2017; №18 від 30.10.2017; №20 від 26.10.2017; №22 від 27.10.2017; №161 від 31.10.2017; №8 від 31.10.2017; №9 від 31.10.2017 (18 накладних).
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “ЕЛ ПІ ДЖІ РІТЕИЛ” (01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, буд. 36, код ЄДРПОУ 41203184) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 200, 00 (три тисячі двісті) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8, код ЄДРПОУ 39292197).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.