Рішення № 78074537, 15.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2018
Номер справи
480/4023/18
Номер документу
78074537
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2018 р. Справа № 480/4023/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №480/4023/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Сумській області), у якій просить суд:

- зобов'язати відповідача призначити пенсію позивачу за вислугу років згідно п."а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з часу настання права на таку пенсію - 01.09.2018;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача із включенням грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, з урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, починаючи з 01.09.2018, тобто, з дати призначення пенсії.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що в період з 12.07.2000 по 31.08.2018 вона проходила службу на різних посадах Державної кримінально-виконавчої служби України.

Відповідно до наказу Державної установи "Сумська виправна колонія №116" Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 31.08.2018 №161/ОС-18 ОСОБА_1 з 31.08.2018 звільнена зі служби на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням).

Згідно довідки Державної установи "Сумська виправна колонія №116" Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 16.10.2018 №5/62, розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 20.09.2018, послужного списку, трудової книжки, станом на день звільнення вислуга позивача в органах Державної кримінально-виконавчої служби України складає:

в календарному обчисленні - 18 років 01 місяць 19 днів;

у пільговому обчисленні - 24 років 02 місяці 05 днів.

Після звільнення позивач відповідно до вимог п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", звернулась до Державної установи "Сумська виправна колонія №116" Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із заявою щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення їй пенсії за вислугу років. Вказані документи були підготовлені на надіслані до ГУПФУ в Сумській області.

Позивач інформації про призначення пенсії не отримувала.

03.10.2018 ОСОБА_1 звернулась із заявою до ГУПФУ в Сумській області про призначення їй пенсії згідно п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" оскільки вислуга років для призначення їй пенсії на час звільнення (10.01.2018) у пільговому обчисленні становить 24 роки 02 місяці 05 днів, що, як вважає позивач, є достатньою підставою набуття нею права на пенсію за вислугою років та долучила відповідну довідку Державної установи "Сумська виправна колонія №116" Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України та розрахунок вислуги років від 16.10.2018 з зазначенням вислуги років на день звільнення (у пільговому обчисленні 24 роки 02 місяці 05 днів), розрахунок вислуги років від 20.09.2018 та грошовий атестат НОМЕР_2 від 03.09.2018.

Листом від 17.10.2018 №2279/З-11 відповідач повідомив позивача, що його вислуга на день звільнення зі служби у календарному обчисленні складає 18 років 01 місяць 19 днів і пенсія за вислугу років їй буде призначена відповідно до п. "б" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням страхового стажу 29 років 04 місяці 20 днів. Також зазначено, що відповідно до п. "а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку особам, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2017 по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки 6 місяців і більше. Зважаючи на зазначене, для визначення права на призначення пенсії враховується вислуга років у календарному обчисленні.

Позивач не погоджується з даною позицією відповідача та просить суд врахувати, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (військова служба у збройних силах). Відповідно до ст. 17-1 Закону, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі по тексту - Порядок №393).

Таким чином, норми ст.17-1 Закону та Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 є спеціальними при застосуванні до спірних правовідносин.

Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що відповідач повинен був застосувати до спірних правовідносин, з урахуванням обставин справи, відповідні норми чинного законодавства.

У судове засідання представники сторін не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені (а.с.31-33).

Від відповідача письмового відзиву не надходило.

Згідно з ч.1 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На виконання вимог ч.13 ст.10 та ч.1 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).

Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як свідчить з матеріалів справи, в період з 12.07.2000 по 31.08.2018 ОСОБА_1 проходила службу на різних посадах в органах Державної кримінально-виконавчої служби України (в тому числі і керівних: молодший інспектор 2 категорії Сумського слідчого ізолятора №25 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Сумській області, молодший інспектор 2 категорії відділу режиму і охорони Сумського слідчого ізолятора управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Сумській області, молодший інспектор відділу нагляду і безпеки Сумської виправної колонії № 116 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Сумській області, молодший інспектор-черговий дільниці соціальної реабілітації СВК №116 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Сумській області, молодший інспектор відділу нагляду і безпеки СВК №116 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Сумській області) (а.с.15-16,19-27).

Відповідно до наказу Державної установи «Сумська виправна колонія №116» Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 31.08.2018 №161/ОС-18 ОСОБА_1 з 31.08.2018 звільнена зі служби на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) із зазначенням у Наказі, що вислуга років на день звільнення ОСОБА_1 становить:

календарна вислуга: 18 років 01 місяць 19 днів;

трудовий стаж: 11 років 03 місяці 20 днів;

страховий стаж: 29 років 04 місяці 20 днів (а.с.13).

Згідно довідки Державної установи «Сумська виправна колонія №116» Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 16.10.2018 №5/62 (а.с.14), розрахунку вислуги років для призначення пенсії (а.с.15-16), витягу з наказу Державної установи «Сумський слідчий ізолятор» Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 31.08.2018 №161/ОС-18 (а.с.13), трудової книжки (а.с.25-27), станом на день звільнення вислуга позивача в органах Державної кримінально-виконавчої служби України складає:

- в календарному обчисленні - 18 роки 01 місяців 19 днів;

- у пільговому обчисленні - 24 роки 02 місяці 05 днів.

Після звільнення ОСОБА_1, відповідно до вимог пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», звернувся до Державної установи «Сумська виправна колонія №116» Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із заявою щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення йому пенсії за вислугу років. Вказані документи були підготовлені та надіслані до ГУ ПФУ в Сумській області.

Інформації щодо призначення пенсії позивачу не надходило.

03.10.2018 ОСОБА_1 з особистою заявою звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області про призначення їй пенсії згідно п.«а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» оскільки вислуга років для призначення їй пенсії на час звільнення (31.08.2018) у пільговому обчисленні становить 24 років 02 місяці 09 днів згідно «Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» затвердженого Постановою КМУ від 17.07.1992 №393, що є достатньою підставою набуття нею права на пенсію за вислугою років та долучила відповідну довідку Державної установи «Сумська виправна колонія №116» Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 16.10.2018 №5/62 з зазначенням вислуги років на день звільнення (у пільговому обчисленні 24 роки 02 місяців 05 днів) (а.с.11).

Листом від 17.10.2018 №2279/З-11 відповідач повідомив позивача, що відповідно до наданих документів Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України її вислуга на день звільнення зі служби у календарному обчисленні складає 18 років 01 місяць 19 днів і пенсія за вислугу років їй буде призначена відповідно до п.«б» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням страхового стажу 29 років 04 місяці 05 днів. Також зазначено, що до п.«а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку особам, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2017 по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки 6 місяців і більше. Зважаючи на зазначене, для визначення права на призначення пенсії враховується вислуга років у календарному обчисленні. (а.с.12).

Визначаючись з правовою позицією у даній справі суд виходить з наступного:

Відповідно до ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно з п.«а» ст.12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільненні мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (військова служба у збройних силах).

Відповідно до ст.17-1 Закону, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст.17-2 Закону обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі по тексту - Порядок №393).

Згідне п.3 Порядку №393, до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зараховується на пільгових умовах:

в) один місяць служби за півтора місяця:

- час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, за переліком посад і в порядку, затверджуваних Міністерством юстиції;

г) один місяць служби за сорок днів:

- особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально - виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальні жах для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням служби безпеки, Міністерством оборони;

- час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально - виконавчої служби;

- час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780 встановлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.

Керуючись вищезазначеними нормами чинного законодавства, періоди служби позивача, визначені послужним списком, повинні бути зараховані позивачу до вислуги років на пільгових умовах відповідно до п.п.«в»,«г» п.3 Порядку № 393.

Відповідно до послужного списку та трудової книжки, позивач у період з 12.07.2000 по 31.08.2018 проходила службу в Державній кримінально-виконавчій службі на різних посадах (в тому числі і керівних) (а.с.19-27).

При виході на пенсію посадовими особами Державної установи «Сумська виправна колонія №116» Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України згідно послужного списку позивача, трудової книжки та відповідно до вимог Порядку №393 було розрахована вислуга років позивача на день її звільнення: у календарному обчисленні: 18 роки 01 місяць 19 днів та у пільговому обчисленні: 24 роки 02 місяці 05 днів, що підтверджується відповідною довідкою (а.с.15-16).

Крім того, реалізація права працівниками на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою КМУ від 17.07.1992 №393, здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги (правова позиція висловлена ВАСУ в ухвалі від 03.03.2015 у справі №К/800/10030/13).

Відмовляючи позивачу у задоволенні вимог про призначення пенсії згідно п.«а» ст. 12 Закону, ГУ ПФУ в Сумській області посилається на те, що при призначенні пенсії за вислугою повинна враховуватись лише календарна вислуга, без включення вислуги в пільговому обрахуванні. Тому, оскільки позивач на дату звернення із заявою мав календарну вислугу меншу, ніж 23 роки та 6 місяців, то він "нібито" не має права на призначення такої пенсії в розумінні п.«а» ст.12 Закону, а лише має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«б» ст.12 Закону

Так, ГУ ПФУ в Сумській області буквально трактує ст.12 Закону в частині існування в ній словосполучення «календарних років». При цьому не звертаючи увагу на те, що вказана стаття Закону має назву «умови призначення пенсій за вислугу років», тобто містить норми, які є загальними при застосуванні до спірних правовідносин, що склалися між ним та позивачем.

Відповідач не застосовує до спірних правовідносин відсилочну норму, що міститься в ст.17-1 Закону, яка передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок щодо обчислення вислуги років при призначенні пенсії особам, звільненим з військової служби регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».

Таким чином, норми ст.17-1 Закону та Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 є спеціальними при застосуванні до спірних правовідносин.

Враховуючи вищевикладене, відповідач повинен був застосувати до спірних правовідносин, з урахуванням обставин справи, відповідні норми чинного законодавства.

Відповідач порушив права та інтереси позивача не призначивши їй пенсію за вислугу років з урахуванням вислуги років більше 23 років 6 місяців, оскільки при призначенні пенсії за вислугу років позивачу згідно п.«б» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» позивачу буде призначена пенсія у меншому розмірі (згідно п.«б» ст.13 Закону - за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років -1 процент відповідних сум грошового забезпечення) ніж при призначенні пенсії за вислугу років згідно п.«а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (згідно п.«а» ст.13 Закону - за вислугу 20 років - 50 процентів, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення).

Із пункту «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки зі змісту Закону від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від її липня 1992р. №393 вбачається, що приписи останніх не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги.

Крім того, нормами вказаних нормативно-правових актів не встановлено виключень з того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а впливають лише на розмір пенсії.

Дана правова позиція висловлена в постанові Вищого адміністративного суду України від 05.11.2015 у справі К/800/46432/14, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.03.2017 у справі К/800/8083/17.

Відповідач призначаючи пенсію позивачу відповідно до п.«б» ст.12 Закону, не враховує норму, що міститься в ст.17-1 Закону про те, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, якою затверджено Порядок обчислення вислуги, що надає право на пенсію, чітко визначений і ст.17-1 Закону прямо вказує на обов'язок відповідача такий порядок застосовувати, використовуючи ст.12 Закону як норму загальну, а статті 17-1, 17-2 Закону і Постанову КМУ від 17.07.1992 №393 - як спеціальну.

Відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі по тексту - Порядок), заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України та інші, у яких вказані особи проходили службу.

Відповідно до пункту 17 Порядку, право приймати рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії, покладено на орган, що призначає пенсію (Пенсійний фонд України).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій держави, зокрема, гарантій соціального захисту. До них, насамперед, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратурі, охороні державного кордону України, податковій міліції, Управлінні державної охорони України, державній пожежній охороні, Державному департаменті України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від б липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення трава на її призначення.

Отже, після надходження відповідних документів з Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про призначення пенсії ОСОБА_1, відповідач зобов'язаний був призначити останній пенсію за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону, оскільки, як вище вказано, позивач має більше 24 років вислуги, в той час, як достатньою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону є вислуга 23 роки та 6 місяців.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відмова ГУ ПФУ в Сумській області про призначенні пенсії позивачу відповідно до п.«а» ст.12 Закону є неправомірною, а порушене право позивача на пенсійне забезпечення підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно п."а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з часу настання права на таку пенсію - 01.09.2018.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача із включенням грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, з урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, починаючи з 01.09.2018 суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій проводиться на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої державним органом, з якого особу було звільнено із служби, складеної за встановленою формою.

Тобто підставою для визначення розміру пенсії особам, пенсія яких призначається відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є довідка про склад грошового забезпечення, надана уповноваженим органом того відомства, звідки особу було звільнено зі служби.

Так, Державною установою "Сумська виправна колонія №116" Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України було видано довідку ОСОБА_1 від 25.10.2018 р. №4/34-132 про те, що у квітні 2018 разом із грошовим забезпеченням за квітень 2018 їй було виплачено матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем у розмірі 5502 грн., на яку був нарахований єдиний внесок та перерахований в повному обсязі, та за належністю.

У червні 2018 разом із грошовим забезпеченням за червень 2018 було виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 5502 грн., яку був нарахований єдиний внесок та перерахований в повному обсязі, та за належністю.

Всі нарахування та виплати підтверджуються звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування за відповідний внесок (а.с.17).

Порядок обчислення грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі Порядок).

Відповідно до п.7 Порядку пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Зі змісту вказаних норм вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, який у постанові від 10.03.2015 р. у справі №21-70а15 зазначив, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відповідно до п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З огляду на викладене позивач як колишній працівник виправної колонії має право на перерахунок розміру пенсії.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не здійснивши перерахунку пенсії позивачці з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", такі дії не можуть відповідати приписам ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) призначити пенсію ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за вислугу років згідно п."а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з часу настання права на таку пенсію - 01.09.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) із включенням грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, з урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, починаючи з 01.09.2018.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець