
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
23.11.2018 р. справа №639/5367/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ОСОБА_3 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Новобаварського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області про1) визнання протиправною відмову у видачі ОСОБА_2 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадян України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ; 2) зобов'язання Новобаварського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області оформити та видати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку із досягненням ним 16-річного віку паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадян України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, без передачі будь-яких даних про дитину і про її батьків до ЄДРЦР, без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Реєстрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь-яких засобів ЄДЦР, -
встановив:
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивач та її неповнолітня дитина через свої глибинні релігійні переконання і пов'язані з цим перестороги релігійного характеру мали намір оформити паспорт громадянина України у формі книжечки. Владний суб'єкт вчинив протиправну відмову, фактично втрутившись у приватне життя людини, змушуючи до безальтернативного варіанту дій попри дійсну внутрішню волю одержати офіційний письмовий документ у порядку Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр".
Відповідач, Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Новобаварського районного відділу у місті Харкові, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що твердження позивачів про надання управлінням ДМС відмови у видачі паспорта книжечки є необгрунтованим та помилковим. Оскільки позивачі звернулись до управління ДМС саме з інформаційним запитом щодо оформлення паспорта громадянина України у порядку Закону України "Про звернення громадян", тому відповідачем правомірно надано вмотивовану відповідь від 09.08.2018р. №6390/4735 щодо порядку, способу оформлення та переліку необхідних документів, для оформлення і виготовлення паспорта громадянина України. Звернення саме ОСОБА_2 у порядку п.13 Положення №2503-ХІІ, тобто із заявою за формою, встановлено МВСУ до управління ДМС не надходило, відтак відповідач у спірних правовідносинах діяв у відповідності до вимог закону.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом установлено, що позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_3, та їх неповнолітня дитина ОСОБА_2, 03.08.2018р. звернулися до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Новобаварського районного відділу у місті Харкові з інформаційним запитом в порядку Закону України "Про звернення громадян" з приводу оформлення ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України (затверджено Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ; далі за текстом - Положення №2503-ХІІ).
Дослідивши зміст зазначеного звернення судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 звернулись до управління ДМС саме із "Інформаційним запитом" щодо оформлення паспорта громадянина України. В даному запиті просив оформити і видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки. При цьому просив надіслати письмову відповідь відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та повідомив, що копію свідоцтва про народження і дві фотокартки для оформлення паспорта буде подано у разі позитивної відповіді на подану заяву.
Листом від 09.08.2018 р. №6390/4735 владний суб'єкт повідомив зацікавлених осіб, що постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015р. відповідно до ч.2 ст.15, абз.2 ч.2 ст.21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" з 01.11.2016р. запроваджено оформлення, обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланку якого затверджено цією постановою. Крім того, повідомлено, що всі територіальні підрозділи Державної міграційної служби України забезпечені спеціальним обладнанням, тому з 01.11.2016р. оформляють паспорта громадянина України у формі ІD-картки, що містить безконтактний електронний носій.
Як з'ясовано судом, позивачі оскаржують дії Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Новобаварського районного відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки.
Перевіряючи відповідність закону оскарженого діяння владного суб'єкта, суд зазначає, що правовідносини з приводу видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, унормовані, насамперед, приписами Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр» (далі за тектом - Закон), а порядок оформлення та видачі такого документу визначений Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. N 302 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі за текстом - Порядок №302).
Так, ч. 2 ст.14 Закону передбачено, що документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.
Згідно з приписами ч. 4 ст. 21 згаданого Закону паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до п.18 Порядку №302 для оформлення паспорта особа або її законний представник подають: 1) заяву-анкету; 2) у разі оформлення паспорта вперше - свідоцтво про народження, а для осіб, які народилися до 1 березня 2001 р., також копії документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу їх батьків; 3) у разі потреби довідку про реєстрацію особи громадянином України або інші документи, визначені статтею 5 Закону України "Про громадянство України"; 4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх на постійне проживання в Україну); 5) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 6) документ, що підтверджує особу законного представника; 7) документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законним представником є один із батьків; 8) заяву про відмову від отримання паспорта, що містить безконтактний електронний носій; 8 1) заяву про внесення до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт, додаткової змінної інформації; 9) у разі оформлення паспорта особі, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується довідкою лікувального закладу, або особі, яка перебуває у місцях позбавлення волі або на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, в разі потреби одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування; 10) відповідні документи, що підтверджують внесення встановленої законодавством плати, або оригінал і копію документа про звільнення від такої плати.
Згідно п.20 Порядку №302 після заповнення заяви-анкети (введення персональних даних особи, на ім'я якої оформлюється паспорт) працівник територіального підрозділу ДМС друкує її та надає особі або її законному представнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети персональних даних. Після зазначеної перевірки особа або її законний представник власним підписом підтверджують правильність внесених до заяви-анкети персональних даних особи, на ім'я якої оформлюється паспорт. Якщо особа або її законний представник через фізичні вади не можуть підтвердити власним підписом правильність таких даних, працівник територіального підрозділу ДМС робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети персональних даних особи власним підписом. Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України та документів, що підтверджують внесення встановленої законодавством плати) повертаються особі або її законному представнику після прийняття заяви-анкети до розгляду. До заяви-анкети додаються копії відповідних документів, належним чином завірені працівником територіального підрозділу ДМС.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до п. 3 Постанови №302 прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється.
Поряд з цим, п.п. 3, 5, 6, 8 Положення №2503-ХІІ передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Суд звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 19.09.2018р. по справі №806/3265/17, згідно з яким позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Таким чином, враховуючи вищенаведене суд зазначає, що дитина має потенційне право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки.
Однак, суд зазначає, що дане право, в даному випадку, не є порушеним, оскільки до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Новобаварського районного відділу у місті Харкові за належною процедурою та належною заявою визначеними п.18 Порядку №302 не звертався, необхідних документів для оформлення паспорту у формі книжечки позивач не подавав.
Відповідно до службової записки заступника начальника Новобаварського районного відділу ГУ ДМС у Харківській області, адресованої начальнику відділу юридичного забезпечення ГУ ДМС у Харківській області ОСОБА_5 на прийом або на електронну чергу до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Новобаварського районного відділу у місті Харкові щодо оформлення паспорта громадянина України вперше ОСОБА_1, ОСОБА_3, та їх неповнолітня дитина ОСОБА_2 не звертались.
У спірних правовідносинах має місце випадок звернення особи за роз'ясненням у порядку Закону України "Про звернення громадян". А тому правовідносини з приводу видачі паспорта громадянина України у будь-якій формі (чи то ІD-картки, чи то оформлення у формі книжечки) взагалі не склались. Відсутність правовідносин, в даному випадку, свідчить про відсутність порушеного права.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Натомість, факт наявності порушеного суб'єктивного права позивача не знайшов свого підтвердження за результатами судового розгляду, що є визначеною процесуальним законом підставою для залишення позову без задоволення.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя Старосєльцева О.В.