
Справа № 815/3032/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 15.12.2017 року № 1344/2167/16-2/14-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг товариством з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС".
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що фактично за одне й те ж саме правопорушення до ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" було застосовано чотири заходи впливу, передбачені ч.1 ст.40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», причому двічі у вигляді штрафу. При цьому, статутний капітал ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" не відповідав вимогам законодавства станом на 14.07.2014р. і не відповідає станом на сьогоднішній день, оскільки збільшення розміру капіталу позивача залежить виключно від волі його учасників, один з яких є нерезидентом-бенефеціаромі не має наміру навіть в найближчі роки інвестувати в Україну шляхом збільшення капіталу створеного за його істотної долі товариства, з огляд нинішній інвестиційний клімат в державі. Дії відповідача по застосуванню до позивача вказаних заходів впливу являються неправомірними, а прийняті ним розпорядження та постанови являються необґрунтованими і незаконними.
Представником Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що спірна Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнята, зокрема, на підставі та керуючись п. 10 ч. 1 ст. 28, ст. 39, п. З ч. 1 ст. 40, п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». За результатами перевірки звітних даних Товариством за другий квартал 2017 року, що надійшли до Нацкомфінпослуг (від 28.07.2017 вх № 5529 зв/фк) було встановлено порушення вимог абзаців першого та другого пункту 14 розділу 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 28 08.2003 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 вересня 2003 за №797/8118, вимоги установлені законодавством України щодо діяльності, пов'язаної з наданням відповідних видів фінансових послуг, повинні виконуватися фінансовою установою протягом усього строку перебування в реєстрі. Фінансові установи зобов'язані підтримувати розмір статутного (складеного пайового) та/або власного капіталу на рівні не менше ніж встановлено цим Положенням до заявника при внесені його до реєстру (крім фінансових установ-юридичних осіб публічного права: абзац 4 пункт 1 розділу XI Положення, в частині обов'язку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше 5 млн. грн. Товариством не виконанні вимоги розпорядження Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу від 10.10.2017 № 4014 з терміном виконання до 01.11.2017, що є порушенням вимог пункту 2.2 розділу 2 та пункту 5.9 розділу 5 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги. Враховуючи те, що розпорядження від 10.10.2017 № 4014 є чинним та є обов'язком до виконання позивачем щодо порушення ним вимоги законодавства про фінансові послуги, а саме п.5.9 p.V Положення, отже, постанова про застосування штрафної санкції, винесена відповідачем, є обґрунтованою та правомірною.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якому представник ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" вказує, що з оскаржуваної постанови не вбачається, що до позивача застосовано штрафну санкцію за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації, а тому Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг застосовано захід впливу, який не вчинявся ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС".
Представником відповідача до суду надано заперечення, в яких представник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг вказав, що підставою для накладення штрафних санкцій було невиконання вимог розпорядження від 10.10.2017 року № 4014, яке є обов'язковим до виконання.
Ухвалою суду від 16 липня 2018 року по справі № 815/3032/18 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 19 вересня 2018 року в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження по справі № 815/3032/18 відмовлено в повному обсязі.
19 вересня 2018 року ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження.
Ухвалою суду від 04 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України продовжено розгляду справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, 15.04.2003 року проведено державну реєстрацію сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС", код ЄДРПОУ 32428312, за № 1 556 145 0000 042781.
За результатами перевірки звітних даних ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" за ІІ квартал 2017 року встановлено порушення вимог абз. 1 та 2 п. 14 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядження Держфінпослуг від 28.08.2003 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 вересня 2003 р. за № 797/8118, вимоги, установлені законодавством України щодо діяльності, пов'язаної з наданням відповідних видів фінансових послуг, повинні виконуватися фінансовою установою протягом усього строку перебування в Реєстрі. Фінансові установи зобов'язані підтримувати розмір статутного (складеного, пайового) та/або власного капіталу на рівні не меншому ніж встановлений цим Положенням до заявника при внесенні його до Реєстру (крім фінансових установ - юридичних осіб публічного права); абзацу 4 пункту 1 розділу XI Положення, в частині обов'язку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше ніж 5 млн. грн.
10 жовтня 2017 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг видано розпорядження № 4014, яким зобов'язано ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення цього порушення з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 01.11.2017 року (а.с. 84-85).
27 листопада 2017 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт № 216/16-2/14 про правопорушення вчинені ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" на ринку фінансових послуг, яким встановлено невиконання вимог розпорядження Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу від 10.10.2017 року № 4014, примірник якого направлено на адресу ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" та повідомлено, що розгляд справи відбудеться 15.12.2017 року о 11:00 год. (а.с. 77-79).
15 грудня 2017 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову № 344/2167/16-2/14-ІІ, якою за невиконання вимог розпорядження Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу від 10.10.2017 року № 4014 застосовано до ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" штрафну санкцію у розмірі 17000 грн. (а.с. 80-81).
Згідно п.1 Положення про Нацкомфінпослуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070/2011 Нацкомфінпослуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітний Верховній Раді України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Відповідно до п.1.7 Положення про застосування Нацкомфінпослуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, рішення у справі про правопорушення повинно бути законним та обґрунтованим.
Згідно ст. 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу, зокрема, накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 41 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 1.5 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 № 2319, Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.
Згідно п. 2.2 Положення № 2319, рішення про зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення оформляється письмовим розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг. Метою застосування даного заходу впливу є усунення особою у визначений у розпорядженні (приписі) строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги. Письмове розпорядження (припис) Нацкомфінпослуг повинно містити: дату та номер розпорядження (припису), місце його складання; відомості про особу (повне найменування юридичної особи, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ); зміст виявленого порушення законодавства про фінансові послуги; норму законодавства про фінансові послуги, яку порушено особою; посилання на дату і номер акта про правопорушення, в якому зафіксоване порушення законодавства про фінансові послуги; строк усунення особою порушення законодавства про фінансові послуги та повідомлення Нацкомфінпослуг про усунення порушення законодавства про фінансові послуги; прізвище, ініціали та підпис Голови Нацкомфінпослуг або члена Нацкомфінпослуг, який виконує обов'язки та повноваження Голови Нацкомфінпослуг; відбиток печатки Нацкомфінпослуг.
Невиконання вимог письмового розпорядження (припису) є підставою для застосування інших заходів впливу у визначених законом випадках.
Відповідно до п. 2.1 Положення № 2319, Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Згідно п. 2.4, 3.2, 4.21 Положення № 2319 рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг. Постанова повинна містити: дату та номер постанови, місце її складання; прізвище, ім'я та по батькові, посаду уповноваженої особи Нацкомфінпослуг; відомості про особу (повне найменування юридичної особи, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ); зміст виявленого порушення законодавства про фінансові послуги; норму законодавства про фінансові послуги, яку порушено особою; розмір застосованої штрафної санкції (штрафу); посилання на дату і номер акта про правопорушення, в якому зафіксовано порушення; рахунок, на який повинна бути перерахована сума штрафу, та строк, протягом якого особа повинна повідомити про це Нацкомфінпослуг; строк, протягом якого особа зобов'язана повідомити Нацкомфінпослуг про добровільне виконання або про відмову від добровільного виконання постанови; посаду, прізвище та підпис уповноваженої особи Нацкомфінпослуг; відбиток печатки Нацкомфінпослуг. Штрафні санкції (штрафи) накладаються Головою Нацкомфінпослуг та керівниками самостійних структурних підрозділів або особами, які їх заміщують, за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг. За результатами розгляду справи про правопорушення Нацкомфінпослуг або уповноважена особа Нацкомфінпослуг приймає одне з таких рішень, зокрема, про застосування заходу впливу. Розгляд справ про правопорушення та застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, належить до повноважень Голови Нацкомфінпослуг або керівників самостійних структурних підрозділів або осіб, які їх заміщують, за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг.
З аналізу викладених норм вбачається, що учасники ринків фінансових послуг повинні виконувати вимоги письмового розрядження Нацкомфінпослуг, інакше до них в установленому порядку можуть бути застосовані заходи впливу, зокрема штрафи.
Судом встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг видано розпорядження № 4014 від 10.10.2017 року, яким зобов'язано ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушення з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 01.11.2017 року.
Також, судом встановлено та не заперечується позивачем, що ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" у визначений строк до 01.11.2017 року не усунуто виявлене порушення та письмово не повідомлено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про причини невиконання.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття оскаржуваної постанови стало невиконання ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 4014 від 10.10.2017 року.
При цьому, станом на дату розгляду справи та прийняття оскаржуваної постанови, вказане розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 4014 від 10.10.2017 року не скасовано та є чинним.
Таким чином, доводи представника відповідача щодо того, позивачем не виконано вимоги оскаржуваного розпорядження №4014 від 10.10.2017 року, а, відтак, не усунуто порушень вимог законодавства, що слугувало підставою для винесення постанови від 15.12.2017 року № 1344/2167/16-2/14-П є обґрунтованими.
З огляду на це, суд також вважає не обґрунтованими посилання представника позивача на те, що збільшення статутного капіталу залежить від волі учасників, один з яких є нерезидентом-бенефеціаром і немає наміру в найближчі роки інвестувати в Україну шляхом збільшення капіталу.
Крім того, суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг чотири рази до ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" застосовувались заходи випливу та двічі накладено штраф, оскільки як вбачається з матеріалів справи заходи впливу застосовували до ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" за інші порушення вчинені у різні періоди та за невиконання інших розпоряджень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг при прийнятті оспорюваної постанови діяла на підставі, в межах наданих їй повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, ч. 3 ст. 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС" (код ЄДРПОУ 32428312, адреса місцезнаходження: вул. Віце-Адмірала Азарова, 13, оф. 3, м. Одеса, 65012) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код ЄДРПОУ 38062828, адреса місцезнаходження: вул. Б. Грінченка, 3, м. Київ, 01001) про визнання протиправною та скасування постанови від 15.12.2017 року № 1344/2167/16-2/14-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг товариством з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "БРЕДЕКС ФІНАНС".
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.