Рішення № 78074384, 23.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
1840/3051/18
Номер документу
78074384
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2018 р. Справа № 1840/3051/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області провести розрахунок загальної вислуги років з урахуванням пільгового періоду та передати його Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області для подальшого перерахунку пенсії. Позовні вимоги мотивує тим, що в період 14.06.1982 р. по 20.06.2000 р. працював в органах МВС України в Сумській області, зокрема, на посадах в ізоляторах тимчасового тримання. Наказом № 88 о/с від 20.06.2000 р. був звільнений з органів внутрішніх справ за ст. 63 п. "ж" (за власним бажанням). На даний час перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" період служби з 19.09.1993 р. по 20.06.2000 р. у слідчих ізоляторах МВС України підлягає зарахуванню у пільговому обчисленні для призначення пенсії позивачу.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення розрахунку загальної вислуги років з урахуванням пільгового періоду, однак відповідач відмовив ОСОБА_1 в обрахунку пільгового стажу. Позивач вважає відмову відповідача в проведенні розрахунку загальної вислуги років з урахуванням пільгового періоду протиправною та такою, що порушує його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що, по-перше, з огляду на те, що позивач стверджує про порушення своїх прав з 20.06.2000 р., ним пропущено строк звернення до суду. При цьому будь-яких доказів наявності об'єктивних причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду з відповідним позовом, позивачем не надано. По-друге, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсія йому призначена 20.06.2000 р.

Позивач просить суд зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області провести перерахунок загальної вислуги років з урахуванням пільгового періоду, а саме обрахувати період служби з 19.09.1993 р. по 20.06.2000 р. у слідчих ізоляторах МВС України у пільговому обчисленні - один місяць служби за сорок днів. У вказаний період позивач був призначений на посаду міліціонера ізолятора тимчасового тримання. При цьому постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, яка визначає, зокрема, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби, не містила положень про зарахування до вислуги років у пільговому обчисленні періоду служби на посадах в ізоляторах тимчасового тримання. За таких обставин у відповідача відсутні правові підстави зараховувати до вислуги років час проходження служби ОСОБА_1 в ізоляторі тимчасового тримання на пільгових умовах. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач в період 14.06.1982 р. по 20.06.2000 р. працював в органах МВС України в Сумській області.

Відповідно до копії витягу з наказу Управління Міністерства внутрішніх справ Сумської області від 30.04.1992 р. № 34 л/с ОСОБА_1 призначено на посаду міліціонера ІТМ відділу внутрішніх справ м. Конотоп (а.с.12).

Відповідно до копії витягу з наказу № 88 о/с від 20.06.2000 р. міліціонер ізолятора тимчасового тримання Конотопського міськвідділу ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ за ст. 63 п. "ж" (за власним бажанням). На даний позивач час перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.11,13).

31.01.2018 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення розрахунку загальної вислуги років з урахуванням пільгового періоду, однак листом від 20.02.2018 р. відповідач відмовив ОСОБА_1 в обрахунку пільгового стажу (а.с.9).

Суд вважає, що відмова Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області зарахувати до вислуги років позивачу час проходження служби в ізоляторі тимчасового тримання на пільгових умовах є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей установлений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 (далі - Постанова).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до п. 3 Постанови (в редакції, чинній на час звільнення позивача) до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ зараховується на пільгових умовах:

г) один місяць служби за сорок днів:

особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Державним департаментом з питань виконання покарань, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.

Зі змісту даної норми вбачається, що період служби в ізоляторах тимчасового тримання не підлягає зарахуванню до вислуги років у пільговому обчисленні.

У свою чергу, зміни до зазначеного пункту постанови шляхом доповнення абзацу другого підпункту "г" після слів "лікувально-трудових профілакторіях" словами "ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції" були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1803 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", тобто вже після звільнення позивача з органів внутрішніх справ.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 жовтня 2008 року N 545 "Про затвердження переліків посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах" затверджено установити, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується працівникам, зазначеним у пунктах 1.1 та 1.2 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року N 1803 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393", при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах (п. 2 Наказу).

Постанова Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1803 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" набрала чинності з 1 січня 2004 року.

Враховуючи, що позивач був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ 20.06.2000 р., тобто, до набрання чинності змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, період його служби з 19.09.1993 р. до 20.06.2000 р. не підлягає зарахуванню до вислуги років у пільговому обчислені.

Таким чином, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (40030, м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 08592299), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013), про зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах