
Справа № 420/5371/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП № 56844286 від 02.10.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100 гривень.
Ухвалою суду від 12.11.2018 року: прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
В судовому засіданні 22 листопада 2018 року після долучення до матеріалів справи додатково поданих позивачем на виконання ухвали суду документів представником позивача суду подано письмове клопотання від 22.11.2018 року, у якому зазначено, що Головне управління ПФУ в Одеській області повністю підтримує доводи, викладені у позовній заяві, та просить задовольнити її у повному обсязі, та, керуючись ст. 44 КАС України, просить справу розглянути в письмовому провадженні без участі представника ГУ ПФУ в Одеській області.
Представник відповідача в судове засідання 22 листопада 2018 року не прибув (повторно). Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.53) 21.11.2018 року електронною поштою від представника відповідача надійшла заява про відкладення розгляду справи. (а.с.55)
Ухвалою суду від 22.11.2018 року, занесеною до протоколу судового засідання, відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача про відкладення розгляду справи на підставі п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України, тощо.
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.
В судовому засіданні 20.11.2018 року представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.5-7), із посиланням на ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 4, ст. 23, п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, ст. 1, п. 9 ч. 1 ст. 39, ст.ст. 72, 73, ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 8, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п. 3 Постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103, із зазначенням таких фактичних обставин:
- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 по справі № 815/790/18 за позовом ОСОБА_1 до головного управління про визнання протиправними дій щодо перерахунку та виплати пенсії та зобов'язання вчинити певні дії позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VІІІ, ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 pоку № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2232. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2018 року апеляційну скаргу головного управління було повернуто апелянту. Зазначену ухвалу було отримано головним управлінням 05.06.2018 року;
- 30.07.2018 року до позивача надійшла постанова відділу примусового виконання рішень ВП № 56844286 від 24.07.2018 року про відкриття виконавчого провадження, що підтверджується штампом вхідної документації на супровідному листі. У відповідь на даний лист відповідачем 08.08.2018 року направлено лист № 12888/03 про виконання рішення до відділу примусового виконання рішень, у якому зазначено, що на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки № 2232, відповідачем перерахунок пенсії ОСОБА_1 вже було проведено 26.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року. Пенсія в перерахованому розмірі виплачується з 01.04.2018 року, а доплата за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року в сумі 2297,55 грн. зарахована на рахунок 04.04.2018 року. Залишок боргу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 23631,56 грн. буде виплачено в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України;
- позивач наполягає на тому, що рішення суду виконані ще до відкриття виконавчого провадження, про що повідомлено відділ примусового виконання рішень листом від 08.08.2018 року з наданням підтверджуючих документів. Таким чином, головним управлінням виконано всі вимоги виконавчого листа № 815/790/18 від 11.07.2018 року, а відтак, керуючись положенням п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII, виконавче провадження № 56844286 підлягало закінченню у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Згідно змісту пояснень на позовну заяву (а.с.36-39), відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із посиланням на ст. 19 Конституції України, ст.ст. 18, 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», із зазначенням таких фактичних обставин:
- на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області з 24.07.2018 року перебувало виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 815/790/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 11.07.2018 року про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VІІІ, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення перерахунку пенсії № 2232;
- 13.08.2018 року до відділу надійшов лист позивача про часткове виконання рішення, а саме проведений перерахунок, однак не виплату. 02.10.2018 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на ГУ ПФУ в Одеській області у розмірі 5100,00 грн.
Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 56844286 від 24.07.2018 року (а.с.11-12) старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенка Сергія Борисовича відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 815/790/18, виданого 11.07.2018 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015р. № 900-VІІІ, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2232.
Дану постанову з супровідним листом від 24.07.2018 року № 091-6229 «Про відкриття виконавчого провадження» отримано позивачем 30.07.2018 року. (а.с.10)
13.08.2018 року відповідачем отримано лист позивача від 08.08.2018 року № 12888/03 «Про виконання рішення» (а.с.13-14, 42), відповідно до змісту якого, зокрема:
«На лист від 24.07.2018 № 091-6229, який надійшов до головного управління 30.07.2018 з постановою державного виконавця від 24.07.2018 ВП № 56844286 про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 815/790/18, виданому 11.07.2018 Одеським окружним адміністративним судом, повідомляємо.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.03.2018, яке набрало законної сили згідно ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2018, зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», ст. 51, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення № 2232.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 згідно із статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» головним управлінням вже було проведено 26.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки № 2232 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, встановленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Копія перерахунку пенсії з 01.04.2018 додається.
Доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в сумі 2297,55 грн. зарахована на його картковий рахунок 04.04.2018.
Доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 23631,56 грн. буде виплачено після виділення коштів на фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному Постановою № 103, а саме з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови № 103 та місячним розміром отриманої ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 до 31.12.2017, з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Копія розрахунку відкладеної виплати додається.».
02.10.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком Сергієм Борисовичем, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 56844286, якою за невиконання у повному обсязі рішення суду накладено на боржника, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. (а.с.20-21)
Згідно змісту цієї постанови, старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком Сергієм Борисовичем при примусовому виконанні виконавчого листа № 815/790/18, виданого 11.07.2018 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головно управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015р. № 900-VІІІ, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2232, встановлено, що боржником рішення суду не виконано у повному обсязі а саме не виплачено доплату у сумі 23631,56 грн. про що надано відповідне повідомлення.
Постанову про накладення штрафу ВП № 56844286 від 02.10.2018 року отримано позивачем 08.10.2018 року. (а.с.19)
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.15-18, 70-74):
- довідки ГУ МВС України Одеської області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 2232, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою поліцейського: старшина, складає всього - 4435,70 грн.;
- перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 26 березня 2018 року з 1 квітня 2018 року, відповідно до якого: підсумок пенсії (з надбавками): 3669,85 грн.; підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016; з 01.04.2018 - 3669,85 грн.; строк закінчення виплати пенсії: 31 жовтня 2020 року;
- розрахунок від 26 березня 2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 № НОМЕР_1 за Дорученням № Д 1503008737/5, з січня 2016 року по березень 2018 року включно;
- доручення з боргом згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року по пенсійній справі ОСОБА_1 № НОМЕР_1 із зазначенням сум виплат помісячно з 01.01.2019 року по 01.06.2021 року, на загальну суму - 23631,56 грн.;
- листа Директора фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України від 30.01.2018 року № 3405/03-11 начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та місті Києві;
- методичних рекомендацій щодо складання бюджетів та бюджетної документації на 2018 рік головними управліннями Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частинами 1 та 3 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 року № 2456-VI (далі - БК України), законами України: «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - ЗУ № 2262-XII), «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - ЗУ № 1404-VIII), постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанова № 103), Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постанова правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі - Положення № 28-2)
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1 ст. 5 ЗУ № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 ЗУ № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 75 ЗУ № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Відповідно до пп.пп. 3, 8 п. 4 Положення № 28-2 Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду та забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 8 ЗУ № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 116 БК України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:
- постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 56844286 від 24.07.2018 року старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенка Сергія Борисовича відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 815/790/18, виданого 11.07.2018 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015р. № 900-VІІІ, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2232;
- відповідачем отримано лист позивача від 08.08.2018 року № 12888/03 «Про виконання рішення» з додатками, відповідно до змісту якого, зокрема:
- перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 згідно із статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» головним управлінням вже було проведено 26.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки № 2232 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, встановленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Копія перерахунку пенсії з 01.04.2018 додається;
- доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в сумі 2297,55 грн. зарахована на його картковий рахунок 04.04.2018.
- доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 23631,56 грн. буде виплачено після виділення коштів на фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному Постановою № 103;
- вищенаведеними наданими позивачем доказами - позивачем доведено обставини, наведені у листі позивача на адресу відповідача від 08.08.2018 року № 12888/03 «Про виконання рішення»;
- 02.10.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком Сергієм Борисовичем, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 56844286, якою за невиконання у повному обсязі рішення суду накладено на боржника, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, штраф на користь держави у розмірі 5100 грн., на підставі того, що ним встановлено, що боржником рішення суду не виконано у повному обсязі а саме не виплачено доплату у сумі 23631,56 грн. про що надано відповідне повідомлення.
Проте, відповідно до ч. 1 ст. 75 ЗУ № 1404-VIII визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Згідно з ч. 1 ст. 8 ЗУ № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 23 та п. 20 ч. 1 ст. 116 БК України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
На підставі аналізу зазначених норм права суд дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 24.01.2018 року по справі № 405/3663/13-а (адміністративне провадження № К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 року по справі № 757/29541/14-а (адміністративне провадження № К/9901/12146/18), відповідно
суд дійшов висновку, що:
- оскаржена постанова від 02.10.2018 року у виконавчому провадженні № 56844286 про накладення штрафу прийнята відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому воно є протиправними та підлягає скасуванню.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).
Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення № 2070 від 2 листопада 2018 року щодо сплати судового збору за подання даного позову на суму 1762,00 грн.
Відповідно стягненню з Головного територіального управління юстиції в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягає сума судового збору в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Керуючись ст.ст. 9, 139, 194, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: пл. Бориса Дерев'янка, 1, м. Одеса, 65072) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенка Сергія Борисовича від 02.10.2018 року про накладення штрафу, ВП № 56844286.
Стягнути з Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: вул. Богдана Хмельницького, 34, м. Одеса, 65028, ідентифікаційний код юридичної особи: 34929741) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму судового збору в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Апеляційні скарги на рішення суду можуть бути подані в поряду, передбаченому ч. 6 ст. 287 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя М.Г. Цховребова
.