Рішення № 78074315, 22.11.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
1440/1591/18
Номер документу
78074315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2018 р. Справа № 1440/1591/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54046 до відповідача:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі - відповідач, Департамент), в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради у призначенні субсидії ОСОБА_1 з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року, що викладена у листі від 18.06.2018 року № 4250/09.02-11-01 Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради;

- зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок субсидії з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року.

Ухвалою від 13.07.2018 року суд відкрив провадження у справі та постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 23.10.2018 року суд задовольнив заяву позивача про зміну позовних вимог та постановив розглядати справу з урахуванням змінених позовних вимог у наступній редакції:

- визнати дії Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо перерахунку субсидії на трьох зареєстрованих осіб, наданої ОСОБА_1 з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року незаконними;

- скасувати рішення Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про перерахування субсидії, наданої ОСОБА_1 з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року та зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради перерахувати субсидію, надану ОСОБА_1 з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року з розрахунку п'яти фактично проживаючих осіб.

22.11.2018 року суд своєю ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач неправомірно перерахував йому субсидію за період з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року, розраховуючи субсидію виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, а не кількості осіб, які фактично там проживають.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що у разі коли кількість фактичних проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають. При автоматичному перерахунку субсидії з травня 2017 року з'ясовано, що за адресою, вказаною позивачем, зареєстровано лише 3 особи, хоча позивачем зазначено 5 осіб. Таким чином, дії відповідача відповідають нормам чинного законодавства, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

ОСОБА_1, 1975 р.н., зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.

В листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.10.2016 року по 30.04.2017 року у розмірі: з 01.10.2016 року по 28.02.2017 року - 1071,40 грн. щомісяця, з 01.03.2017 року - 1132,90 грн., з 01.04.2017 року - 1184,30 грн. Субсидію було розраховано на підставі поданої ОСОБА_1 заяви, декларації про доходи і витрати позивача, в якій позивач зазначив 5 зареєстрованих осіб в житловому приміщенні та довідки відділу соціально-економічного розвитку мкр. Тернівка, в якій зазначено, що в житловій будівлі позивача проживають та зареєстровано 5 осіб.

Під час перерахунку субсидії Департаментом встановлено, що станом на 01.10.2016 року за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано 3 особи. У зв'язку з цим ОСОБА_1 було перераховано субсидію на 3 зареєстрованих осіб. Змінений розмір субсидії склав: з 01.10.2016 року по 28.02.2017 року - 33,12 грн. щомісяця, з 01.03.2017 - 71,22 грн., з 01.04.2017 року - 124,26 грн.

В січні 2018 року позивач подав нову заяву про призначення житлової субсидії та додав до них декларації про доходи і витрати позивача, в якій позивач зазначив 5 зареєстрованих осіб в житловому приміщенні та довідки відділу соціально-економічного розвитку мкр. Тернівка, в якій зазначено, що в житловій будівлі позивача проживають та зареєстровано 5 осіб.

Субсидію призначено на період з 01.01.2018 року по 31.01.2018 року у розмірі 203,79 грн., з 01.02.2018 року по 31.03.2018 року - 203,69 грн. щомісячно.

Відповідно до п. 2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, що діяла на момент звернення позивача з заявою для отримання субсидії (далі - Положення), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно з п. 6 Положення субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особистий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.

Пунктом 7 Положення передбачено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким враховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, зокрема, довідок, що підтверджують місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідок про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні будинку).

В матеріалах справи наявні довідки відділу соціально-економічного розвитку мкр. Тернівка Адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради від 01.10.2015 року № 3521, від 26.10.2017 року № 3796 та від 14.12.2017 року, видані ОСОБА_2 про те, що вона, а також її чоловік ОСОБА_1, а також їх діти ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 дійсно проживають та зареєстровані у 3-кімнатному будинку за адресою: АДРЕСА_1.

Отже, позивачем підтверджено той факт, що у будинку проживає та зареєстровано п'ять осіб. Одночасно з цим, відповідачем не надано жодного доказу, з якого було би встановлено, що в будинку за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано лише 3 особи.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про повне задоволення вимог позивача.

Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54046, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 03194499) - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо перерахунку субсидії на трьох зареєстрованих осіб, наданої ОСОБА_1 з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року.

3. Скасувати рішення Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про перерахування субсидії, наданої ОСОБА_1 з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року.

4. Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради перерахувати субсидію, надану ОСОБА_1, з 01.10.2016 року по 01.05.2017 року з розрахунку п'яти фактично проживаючих осіб.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (код ЄДРПОУ 03194499) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 22.11.2018 року.

Суддя Н. В. Лісовська