
Справа № 520/11063/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання неправомірними та скасування постанов про накладення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання неправомірними та скасування постанов державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 08.08.2018 року ВП №561472230 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та від 28.08.2018 року ВП №561472230 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивача в судове засідання з'явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що управлінням не порушені строки виконання рішення суду, а що стосується невиплати нарахованої за рішенням суду суми то вина управління в цьому випадку відсутня, оскільки державою створено спеціальний механізм виплати зазначених коштів, передбачений постановою КМУ №440 від 03.09.2014 року, згідно якого дані кошти виплачує Державна казначейська служба України.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 79-82) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки з 11.04.2018 року на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа №520/15936/14-а, виданого Київським районним судом м. Одеси від 21.03.2018 року про зобов'язання Управління пенсійного фонду України м. Одеси виконати перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 29 грудня 2008 року по 22 липня 2011 року. 25.04.2018 року до Відділу надійшов лист УПФУ в Одеській області про часткове виконання рішення, а саме про проведений перерахунок, однак не виплату. 23.07.2018 року державним виконавцем на адресу ПФУ направлено вимогу щодо стану виконання рішення та у зв'язку із невиконанням вимог виконавчого листа боржником - Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі винесено постанову про накладення штрафу ВП №56147230 від 08.08.2018 року у розмірі 5100 грн. із строком виконання вимог виконавчого документу 10 робочих днів. У зв'язку із невиконанням вимог виконавчого листа №520/15936/14-а, виданого 21.03.2018 року Київським районним судом м. Одеси накладено на боржника - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі накладено штраф у розмірі 10200 грн. (постанова про накладення штрафу ВП №56147230 від 28.08.2018 року), а тому оскаржувані постанови є правомірними та не підлягають скасуванню.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 28.01.2015 року у справі №520/15936/14-а позов ОСОБА_1 задоволено, зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси виконати перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 29 грудня 2008 року по 22 липня 2011 року (аркуші справи 3-4).
Позивач не погодився із зазначеною поставою та оскаржив її до Одеського апеляційного адміністративного суду, однак ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2015 року апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси залишено без задоволення, постанову Київського районного суду м. Одеси від 28.01.2015 року у справі №520/15936/14-а без змін (аркуші справи 6-8).
На виконання постанови Київського районного суду м. Одеси від 28.01.2015 року у справі №520/15936/14-а Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси до відкриття виконавчого провадження від 11.04.2018 року ВП №56147230 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано на додаткову відомість суму заборгованості у розмірі 95212,93 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи розпорядженням від 17.12.2015 року №209942 та протоколом від 17.12.2015 року (аркуші справи 14-19).
На адресу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі 16 квітня 2018 року надійшов лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області №091-2986, яким направлено позивачу постанову про відкриття виконавчого провадження від 11.04.2018 року ВП №56147230 при примусовому виконанні виконавчого листа №520/15936/14-а від 21.03.2018 року, виданого Київським районним судом м. Одеси (аркуші справи 9, 12).
З матеріалів справи вбачається, що Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі на лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 25.04.2018 року №6914/15 направлено довідку про здійснення нарахування на виконання рішення суду із зазначенням, що на виконання постанови Київського районного суду м. Одеси від 28.01.2015 року у справі №520/15936/14-а Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано на додаткову відомість суму заборгованості у розмірі 95212,93 грн., що підтверджується розпорядженням від 17.12.2015 року №209942. Що стосується виплати зазначеної заборгованості, то відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодовувати, однак фінансування державою даних виплат на даний час не здійснюється. Крім того, позивач зазначив, що оскільки рішення суду виконане управлінням до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.04.2018 року ВП №56147230, керуючись ст. 19, ч. 9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», просить скасувати п. 3 зазначеної постанови про відкриття виконавчого провадження та закрити виконавче провадження у відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» (аркуш справи 13).
Проте, з Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 13.08.2018 року до позивача надійшов лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області №091-6343 від 08.08.2018 року, яким направлено позивачу постанову про накладення штрафу від 08.08.2018 року ВП №56147230 у розмірі 5100 грн. за невиконання вимог виконавчого листа боржником (аркуші справи 10-11)
На зазначену постанову позивачем надсилалась до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області довідка про здійснення нарахування на виконання рішення суду від 22.08.2018 року №14118/05, в якій зазначено, що на виконання постанови Київського районного суду м. Одеси від 28.01.2015 року у справі №520/15936/14-а Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано на додаткову відомість суму заборгованості у розмірі 95212,93 грн., що підтверджується розпорядженням від 17.12.2015 року №209942. Таким чином, рішення суду управлінням виконано. Рішення Київського районного суду м. Одеси по справі №520/15936/14-а підлягає прийняттю для обліку та включенню до черги задоволення вимог згідно п. 7 Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2014 року №440. Крім того, позивач зазначив, що оскільки рішення суду виконане управлінням до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.04.2018 року ВП №56147230, керуючись ст. 19, ч. 9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», просить скасувати п. 3 зазначеної постанови про відкриття виконавчого провадження та закрити виконавче провадження у відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» (аркуш справи 68).
Крім того, на адресу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі 4 вересня 2018 року надійшов лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області №091-7120 від 28.08.2018 року 091-2986, яким направлено позивачу постанову про накладення штрафу від 28.08.2018 року ВП №56147230 у розмірі 10200 грн. за невиконання вимог виконавчого документу протягом десяти робочих днів без поважних причин (аркуші справи 66-67).
Отримавши зазначену постанову, позивач надіслав до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області довідку про здійснення нарахування на виконання рішення суду від 11.09.2018 року №15276/05, в якій зазначено, що на виконання постанови Київського районного суду м. Одеси від 28.01.2015 року у справі №520/15936/14-а Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано на додаткову відомість суму заборгованості у розмірі 95212,93 грн., що підтверджується розпорядженням від 17.12.2015 року №209942. Щодо виплати заборгованості зазначено, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодовувати, однак фінансування державою даних виплат на даний час не здійснюється. Таким чином, невиконання судового рішення управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин (аркуш справи 69).
Позивач зазначає, що невиконання судового рішення управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 1, 3, 5, ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів, постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, тощо.
Примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).
Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Таким чином, примусове виконання рішення суду розпочалося прийняттям державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч.1-3 ст.63, ч. 2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Таким чином, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, тобто встановленого 10-деного строку на виконання рішення суду, повинен особисто перевірити виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З оскаржуваних постанов про накладення штрафу від 08.08.2018 року ВП №56147230 у розмірі 5100 грн. та від 28.08.2018 року ВП №56147230 у розмірі 10200 грн. за невиконання вимог виконавчого документу протягом десяти робочих днів без поважних причин вбачається, що вимоги виконавчого листа боржником - Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі не виконані.
Так, судом встановлено, що на виконання постанови Київського районного суду м. Одеси від 28.01.2015 року у справі №520/15936/14-а Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано на додаткову відомість суму заборгованості у розмірі 95212,93 грн., що підтверджується розпорядженням від 17.12.2015 року №209942 та протоколом від 17.12.2015 року.
Проте, Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі не виконано в повному обсязі рішення суду, зокрема не виплачено ОСОБА_1 суму заборгованості у розмірі 95212,93 грн. у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету України, враховуючи, що механізм виплати зазначених коштів передбачений Постановою КМУ №440 від 03.09.2014 року. Крім того, згідно з приписами ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її. Однак, фінансування зазначених виплат на даний час Державою не здійснюється.
При цьому, невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Зазначена правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом України зокрема у постановах від 30 червня та 3 листопада 2015 року, 2 лютого 2016 року (справи №№ 21-1044а15, 21-5099а15, 825/3715/14 відповідно).
Крім того, аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові Верховного Суду від 13.06.2018 року у справі №757/29541/14-а.
У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України суд має враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З врахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 08.08.2018 року ВП №561472230 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та від 28.08.2018 року ВП №561472230 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства, у зв'язку із чим підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, інші судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Ільфа і Петрова, 4-а,Одеса,Одеська область,65121, код ЄДРПОУ 41248812) до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (площа Б. Дерев'янко, 1, м. Одеса, 65104, код ЄДРПОУ 34929741) про визнання неправомірними та скасування постанов державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 08.08.2018 року ВП №561472230 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та від 28.08.2018 року ВП №561472230 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 08.08.2018 року ВП №561472230 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 28.08.2018 року ВП №561472230 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.