Рішення № 78074106, 22.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
1540/4424/18
Номер документу
78074106
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4424/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Будгідравліка» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн.,

СУТЬ СПОРУ:

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Будгідравліка», в якій просила стягнути 10200,00 грн. штрафних санкцій в дохід Державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

Під час здійснення своєї діяльності департаментом НКЦПФР у Південному регіоні встановлено наступні порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку Публічного акціонерного товариства «Будгідравліка». ПАТ «Будгідравліка» не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 рік шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, не подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента за 2016 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Постановами від 31.10.2017 року №№ 288-ПУ-1-Е, 289-ПУ-1-Е, 290-ПУ-1-Е у відношенні ПАТ «Будгідравліка» порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів. 16.11.2017 року у відношенні ПАТ «Будгідравліка» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів №№ 297-ПУ-1-Е, 298-ПУ-1-Е, 299-ПУ-1-Е. Постановами від 17.11.2017 року №№ 205-ПУ-1-Е, 206-ПУ-1-Е, 207-ПУ-1-Е у відношенні ПАТ «Будгідравліка» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 30.11.2017 року. За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів управлінням винесено постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів: від 30.11.2017 року № 264-ПУ-1-Е, якою до ПАТ «Будгідравліка» застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн.; від 30.11.2017 року № 265-ПУ-1-Е, якою до ПАТ «Будгідравліка» застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн.; від 30.11.2017 року № 266-ПУ-1-Е, якою до ПАТ «Будгідравліка» застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн. Загальна сума штрафних санкцій застосованих до ПАТ «Будгідравліка» складає 10200,00 грн.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 року позовну заяву Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Будгідравліка» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн. було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

В судове засідання, призначене на 22.11.2018 року, сторони не з'явилися. 09.11.2018 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Згідно з ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

З урахуванням зазначеного, суд вирішив розглянути вказану справу в письмовому провадженні.

Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Станом на час розгляду справи відзиву на позовну заяву від відповідача до суду не надходило.

Згідно з ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Відповідно до ч. ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.

В структурі НКЦПФР утворено управління НКПЦФР у Південному регіоні як його відокремлений структурний підрозділ. Наказом від 03.07.2018 року № 99 «Про організаційні заходи пов'язані із введенням в дію штатного розпису центрального апарату НКЦПФР» управління НКПЦФР у Південному регіоні перейменовано у департамент НКПЦФР у Південному регіоні. Повноваження щодо здійснення департаментом своєї діяльності з питань державного регулювання ринку цінних паперів поширюються на територію Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей. Основним завданням департаменту є забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонуванню ринку цінних паперів, здійснення державного регулювання і контролю за випуском, обігом цінних паперів у регіоні, додержання законодавства в цій сфері, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень, а також забезпечення подання позовів із примусового стягнення штрафних санкцій та представництво інтересів НКЦПФР у судах.

Управлінням НКЦПФР у Південному регіоні було встановлено порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку Публічного акціонерного товариства «Будгідравліка», а саме: 1. ПАТ «Будгідравліка» не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826. Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується відсутністю річної інформації ПАТ «Будгідравліка» за 2016 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР; 2. ПАТ «Будгідравліка» не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 рік шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826; 3. ПАТ «Будгідравліка» не подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента за 2016 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826. Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується відсутністю річної інформації ПАТ «Будгідравліка» за 2016 рік в програмно-технічному комплексі Система моніторингу фондового ринку.

Постановами уповноваженої особи НКЦПФР від 31.10.2017 року №№ 288-ПУ-1-Е, 289-ПУ-1-Е, 290-ПУ-1-Е у відношенні ПАТ «Будгідравліка» були порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими зобов'язано керівника або повноваженого представника прибути до управління 16.11.2017 року для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень з приводу скоєного правопорушення. Про своєчасність відправлення постанов від 31.10.2017 року №№ 288-ПУ-1-Е, 289-ПУ-1-Е, 290-ПУ-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 03.11.2017 року № 1 з чеком.

16.11.2017 року уповноважена особа НКЦПФР у відношенні ПАТ «Будгідравліка» склала акти про правопорушення на ринку цінних паперів №№ 297-ПУ-1-Е, 298-ПУ-1-Е, 299-ПУ-1-Е для ознайомлення та отримання яких до управління представник та/або повноважений представник товариства не з'явився.

Згідно з п.8 Розділу 4 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 року за № 1855/22167, у разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається того самого дня, на який було викликано особу, за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановами уповноваженої особи НКЦПФР від 17.11.2017 року №№ 205-ПУ-1-Е, 206-ПУ-1-Е, 207-ПУ-1-Е у відношенні ПАТ «Будгідравліка» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 30.11.2017 року.

Відповідно до п.9 Розділу 4 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 року за № 1855/22167, один примірник акта про правопорушення на ринку цінних паперів після підписання надається керівнику або представнику юридичної особи, щодо якої його складено. У разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Про своєчасність відправлення актів про правопорушення на ринку цінних паперів від 16.11.2017 року №№ 297-ПУ-1-Е, 298-ПУ-1-Е, 299-ПУ-1-Е та постанов про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 17.11.2017 року №№ 205-ПУ-1-Е, 206-ПУ-1-Е, 207-ПУ-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 22.11.2017 року № 2 з чеком.

Для участі у розгляді справ про правопорушення на ринку цінних паперів до управління НКЦПФР керівник або представник ПАТ «Будгідравліка» не з'явився. Під час розгляду справи від ПАТ «Будгідравліка» будь-яких клопотань та/або пояснень не надходило.

Згідно з п.1 Розділу 6 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 року за № 1855/22167, справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої долучається до матеріалів справи. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.

Відповідно до п.14 Розділу 1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 року за № 1855/22167, Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.

Як вже було зазначено судом вище, постанови були направлені позивачем вчасно, відповідач був проінформований про дату, час та місце розгляду справи, але не скористався правом участі у розгляді справи про правопорушення на рику цінних паперів.

За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів управлінням НКЦПФР було винесено постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 30.11.2017 року № 264-ПУ-1-Е до ПАТ «Будгідравліка» застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 гривень за порушення вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, в частині не розкриття річної інформації емітента цінних паперів за 2016 рік шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів, у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 6 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Згідно з п.6 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 30.11.2017 року № 265-ПУ-1-Е до ПАТ «Будгідравліка» застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 гривень за порушення вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, в частині не розкриття річної інформації про емітента за 2016 рік шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 5 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до п.5 ч.1 ст11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 30.11.2017 року № 266-ПУ-1-Е до ПАТ «Будгідравліка» застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 гривень за порушення вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, в частині неподання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, річної інформації про емітента за 2016 рік, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Згідно з п.7 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Про своєчасність відправлення позивачем постанов від 30.11.2017 року №№ 264-ПУ-1-Е, № 265-ПУ-1-Е, 266-ПУ-1-Е на адресу відповідача свідчить реєстр рекомендованих листів № 1 від 07.12.2017 року з чеком.

Відповідно до інформації про пересилання поштових відправлень ПАТ «Укрпошта» вказані постанови вручені адресату 09.12.2017 року.

Згідно з ч.2 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

В позовній заяві позивач зазначив, що постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 30.11.2017 року №№ 264-ПУ-1-Е, 265-ПУ-1-Е, 266-ПУ-1-Е не були оскаржені ні до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ні до суду.

Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Станом на час розгляду справи ПАТ «Будгідравліка» штрафні санкції у сумі 10200,00 грн. не сплатило.

На підставі зазначеного, суд прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь бюджету 10200,00 грн. штрафних санкцій є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення в повному обсязі.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно з ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки суд по справі свідків не залучав та не призначав проведення експертиз, тому судові витрати не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, 8, корп. 30, м. Київ, 01010, ідентифікаційний код 37956207) до Публічного акціонерного товариства «Будгідравліка» (вул. Мельницька, 28 А, м. Одеса, 65005, ідентифікаційний код 05790352) про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн. - задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Будгідравліка» (код ЄДРПОУ 05790352) 10200,00 грн. штрафних санкцій в дохід Державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко