
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3297/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О.,
представників позивача Шейхета Мейлаха Гершовича, Шумелди Р.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Міністерства культури України та Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Міністерства культури України та Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради, виконавчого комітету Львівської міської ради та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України", в частині п.п. 3, 4, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХ ст. у Львові, вул. Єрошенка";
- визнати протиправною бездіяльність Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання п. 2, 3, 4, 9 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 № 1760, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХ ст. у Львові, вул. Єрошенка";
- визнати протиправною бездіяльність Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання п.2 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від? 11.03.2013 № 158, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка";
- визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання вимог ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016р., а саме не визначення меж та режимів використання зон пам'яток архітектури ї містобудування, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХ ст. у Львові, вул. Єрошенка";
- зобов'язати Львівську міську раду, виконавчий комітет Львівської міської ради та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України", в частині п.п. 3, 4, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка";
- зобов'язати Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виконати п. 2, 3, 4, 9 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 № 1760, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка";
- зобов'язати Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виконати п.2 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка";
- зобов'язати Львівську міську раду та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виконати вимоги ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016, а саме визначити межі та режим використання зон пам'яток архітектури і містобудування, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХ ст. у Львові, вул. Єрошенка".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем самостійно проведено дослідження об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХ ст. у Львові, вул. Єрошенка", на підставі якого, 04.12.2017 Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації прийняв наказ № 58-ос "Про внесення до Переліку об'єктів культурної спадщини щойно виявлених пам'яток". Відповідно до вказаного наказу, "Нове юдейське кладовище" є щойно виявленим об'єктом культурної спадщини. Проте, облікова документація на об'єкт "Нове юдейське кладовище" потребує доопрацювання, зокрема проведення додаткових досліджень задля встановлення обґрунтованих меж території об'єкта, доопрацювання графічної частини, в тому числі, необхідність визначення меж та режимів використання зон охорони пам'яток архітектури і містобудування. Позивач наголосив, що вказані дослідження повинні проводитися відповідачами. Однак, станом на сьогодні відповідачі об'єкт "Нове юдейське кладовище" не дослідили, на облік не взяли, охорону та збереження не забезпечили, зони охорони та режими використання не встановили. У зв'язку з наведеним, позивач вернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 30.07.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі, залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Міністерство культури України та Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації.
Ухвалою суду від 01.11.2018 закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, з підстав, зазначених у позовній заяві та відповідях на відзиви та пояснення третіх осіб, просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача - Львівської міської ради в судове засідання не прибула. Подала відзив на позовну заяву, в якому заперечила позов лише щодо виконання вимог п.п. 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України" (далі - Розпорядження 604-р) щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка". Виконання п.3 Розпорядження 604-р заперечила з тих підстав, що це виключні повноваження Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, а п. 4 цього Розпорядження - що у Львівської міської ради відсутні відомості щодо будівництва, чи можливого будівництва на території об'єкта "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка". Щодо позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій Львівської міської ради та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання вимог ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016р., а саме не визначення меж та режимів використання зон пам'яток архітектури і містобудування, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка", - не заперечила.
15.11.2018 на електронну адресу суду від представника Львівської міської ради надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку з перебуванням представника в іншому судовому засіданні.
Представник відповідача - Виконавчого комітету Львівської міської ради в судове засідання не прибув, причин неявки та відношення до позову суду не повідомив.
Представник відповідача - Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради в судове засіданні не прибув. Подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, покликаючись на те, що позивач не звертався до відповідачів з проханням виконати вимоги п. п. 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України", п. 2, 3, 4, 9 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 № 1760, п. 2 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016р., - щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка". Представник наголосив, що у відповідачів відсутній обов'язок вчиняти дії, оскільки об'єкт "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка" вже внесено до Переліку об'єктів культурної спадщини щойно виявлених пам'яток наказом Департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА від 04.12.2017р. № 58-ос. Крім того, представник зазначив, що в управління відсутні повноваження на вчинення дій визначених вимогами п. п. 3, 4 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р та п. 2, 3, 4, 9 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1760, та п. 2 "Порядку обліку об'єктів культурної спадщини", затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016р., - оскільки такі віднесено до повноважень Львівської обласної державної адміністрації.
Представник третьої особи - Міністерства культури України в судове засідання не прибув. Подав пояснення на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити. У своїх поясненнях представник зазначає, що 04.12.2017 Департаментом архітектури та розвитку містобудування ЛОДА прийнято наказ № 58-ос "Про внесення до Переліку об'єктів культурної спадщини щойно виявлених пам'яток" "Нове юдейське кладовище" є щойно виявленим об'єктом культурної спадщини. Облікова документація на об'єкт "Нове юдейське кладовище" потребує доопрацювання, зокрема, проведення додаткових досліджень задля встановлення обґрунтованих меж території об'єкта, доопрацювання графічної частини.
Представник третьої особи - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації в судове засідання не прибув, причин неявки та відношення до позову суду не повідомив.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Комісією Сполучених Штатів з питань збереження американської спадщини за кордоном на підставі угоди між Урядом України і Урядом Сполучених Штатів Америки, від 04.03.1994р. "Про охорону і збереження культурної спадщини" (далі - Угода), Нове юдейське кладовище, внесено до переліку пам'яток за № UA13010104. Комісією зазначено, що Уряд України ввів негайний і абсолютний мораторій на будь-яку забудову або приватизацію місць, ідентифікованих тепер або в минулому, як єврейські цвинтарі.
Судом встановлено, що Представництвом Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу проводились дослідження даного об'єкту, вивчалися архівні документи, картографічні матеріали. Дані документи опрацьовувались фахівцями у сфері історії, археології, геодезії, картографії тощо, виготовлялась документація на об'єкт культурної спадщини, в тому числі, виготовлено паспорт об'єкта культурної спадщини "Нове Юдейське кладовище, ХІХ, вул. Єрошенка" та облікову карту об'єкта культурної спадщини, є об'єктом охорони, на підставі Закону України "Про охорону культурної спадщини" на Міжнародних актів. За результатами розгляду облікової документації, відділ охорони культурної спадщини та культурних цінностей ЛОДА, надіслав згадану документацію на розгляд Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України, що підтверджується листом № 3/126 від 17.02.2016. Після цього, листом від 25.01.2017 № 73/10/72-17 МКУ надало пропозицію про усунення недоліків, а саме: виготовлення акту технічного стану і надання витягу з протоколу засідання консультативної ради.
28.03.2017 Департаментом архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації складено акт технічного стану об'єкта культурної спадщини, здійснено фотофіксацію.
04.12.2017 Департаментом архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації прийнято наказ № 58-ос "Про внесення до Переліку об'єктів культурної спадщини щойно виявлених пам'яток".
Після скерування документів, Міністерство культури України листом від 14.03.2018 № 1051/10/13-18 надало зауваження про необхідність визначення меж та режимів використання зон пам'яток архітектури і містобудування, відповідно до ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016.
Оцінивши докази наявні в матеріалах справи, суд зазначає що, охорона об'єктів культурної спадщини є обов'язком відповідачів, в силу приписів ст.ст. 3, 6 Закону України "Про охорону культурної спадщини", виконання вимог Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України", Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1760, Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016 - покладено на виконавчі органи місцевого самоврядування та органи місцевого самоврядування міст, віднесених до списку історичних населених місць України.
Нормативно-правові акти не ставлять виконання їх вимог в залежність від звернення будь-яких осіб.
Львівська обласна державна адміністрація та позивач повідомляли відповідачів про включення об'єкта "Нове юдейське кладовище" до Переліку об'єктів культурної спадщини, 18.01.2018 та 09.02.2018.
Управлінням охорони історичного середовища ЛМР листом від 03.07.2018 № 0004-1482, на чергове звернення позивача повідомлено, що їм відомо про внесення об'єкту до Переліку об'єктів культурної спадщини, проте, на їх думку, законодавством не передбачено вжиття ними будь-яких заходів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 878 "Про затвердження списку історичних населених місць України", м. Львів віднесено до історичних населених місць України.
Комісією з питань збереження американської спадщини за кордоном Єврейське кладовище, XIXст. у м. Львові, на вул. Єрошенка включено до Списку пам'яток американської спадщини за кордоном за № UA13010104 (витяг в матеріалах справи).
Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.12.2005 № 1311 затверджено межі історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова, однак, об'єкт "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка" не включено, - територія об'єкта "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка" підлягає повному та всебічному дослідженню Львівською міською радою та її виконавчими органами.
Розпорядженням 604-р чітко визначено виконавців, а саме: п. 3 - органи місцевого самоврядування із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин, п. 4 - органи місцевого самоврядування. При цьому, відсутні вказівки на будь-які виконавчі органи органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. "а" ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України, землі кладовищ належать до комунальної власності.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення із земельних питань віднесено до виключної компетенції сесії ради.
В силу вимог ст. 12, 122, 83 Земельного кодексу України, право розпорядження землями комунальної власності, особливо тими, на яких розташовані кладовища, інші місця поховань, віднесено до виключної компетенції органів місцевого самоврядування.
Статтею 47 Закону України "Про землеустрій" для встановлення меж, режимів та правового статусу земель історико-культурного призначення передбачено виготовлення проекту землеустрою, який можливий за згоди органу місцевого самоврядування, або на підставі судового рішення.
Так, ст. 22 вказаного Закону визначено, що землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.
ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016 "Склад та зміст науково-проектної документації щодо визначення меж і режимів використання зон охорони пам'яток архітектури та містобудування", затвердженим наказом Мінрегіону від 24.06.2016 № 178, передбачено, що цей стандарт встановлює вимоги до складу та змісту науково-проектної документації щодо визначення меж і режимів використання зон охорони пам'яток архітектури та містобудування і застосовується як для окремих пам'яток, так і для їх груп, комплексів, ансамблів, містобудівних утворень. Відповідно, дослідженню та визначенню підлягають території пам'яток архітектури та містобудування (щойно виявленого об'єкту культурної спадщини, об'єкту культурної спадщини), зони їх охорони (зона охоронюваного ландшафту, зона регулювання забудови, зони охорони пам'яток архітектури та містобудування, охоронна зона пам'яток архітектури та містобудування), режим використання територій зон охорони пам'яток архітектури та містобудування. Зміст науково-проектної документації щодо визначення меж і режимів використання зон охорони пам'яток архітектури та містобудування визначений Р.5 цього ДСТУ, зокрема,
п. 5.3: а) пам'ятки культурної спадщини національного та місцевого значення усіх типів та видів згідно з класифікацією об'єктів культурної спадщини; б) щойно виявлені об'єкти культурної спадщини усіх типів та видів згідно з класифікацією об'єктів культурної спадщини; в) історична забудова (значні й рядові історичні будівлі: громадські, у тому числі культові; житлові та господарські, промислові та фортифікаційні споруди тощо); г) території пам'яток культурної та природної спадщини; інші території, які мають статус земель історико-культурного призначення; е) пам'ятки природи, природні заповідники, об'єкти природно-заповідного фонду, цінні природні ландшафти; ж) межі історичних ареалів населеного пункту; и) межі зон охорони пам'яток;
пп. 5.4.5 - обґрунтування складу і розміру зон охорони пам'яток, для якого зазначається, зокрема: 1) охоронна зона охоплює ділянки історичної забудови, вільні простори та ландшафти, які становлять характерне історичне середовище пам'яток, а також кращі оглядові точки та зони. До охоронної зони також відносяться території, необхідні для захисту пам'ятки від шкідливих техногенних і природних впливів. Охоронна зона забезпечує оптимальне зорове сприйняття пам'ятки; 2) зона регулювання забудови охоплює пов'язані з пам'ятками ділянки історичної забудови і планування, а також території, на які поширюється композиційно-видовий вплив пам'яток: точки їх оптимального сприйняття; території, що оглядаються разом з ними в цінних пейзажах і видах; ділянки, які потребують регулювання висоти та інших параметрів забудови з метою збереження цінних пейзажів і видів. Межі зони регулювання забудови встановлюють як загальний зовнішній контур зон впливу пам'яток; 3) зони охоронюваного ландшафту визначають поширенням візуально-пейзажних зв'язків пам'яток з природними складовими довкілля і встановлюють з урахуванням природних і розпланувальних рубежів. До зони охоронюваного ландшафту включаються природні утворення та/або такі, що мають переважно природний характер (поля, городи, сади, сквери, парки, місця традиційної розосередженої забудови тощо), які складають традиційний характер середовища пам'яток або беруть участь у пейзажах, що містять пам'ятки, чи є суттєвими складовими видів на них;
пп. 5.4.6, зокрема, - режим використання території охоронної зони, який спрямовується на забезпечення збереження історичного середовища пам'яток і можливість відтворення його втрачених цінних елементів тощо;
пп. 5.4.8 - до проектно-регулятивного розділу включають: визначення і опис меж зон охорони пам'яток, що забезпечує їх юридичне оформлення; характеристику режимів використання територій певних ділянок зон охорони пам'яток;
пп. 5.4.9 - при описі меж зон охорони пам'яток зазначається, чи встановлено зони охорони окремо для кожної пам'ятки, чи їх об'єднано у комплексні зони охорони у випадку межування або часткового суміщення зон охорони окремих пам'яток. У великих і складних зонах охорони визначаються підзони з різним режимом використання території.
За таких обставин, для виконання вимог ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016, а саме визначення меж та режимів використання зон пам'яток архітектури і містобудування, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка", необхідно виконати: вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України" п. 2, 3, 4, 9 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1760, п. 2 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158. Усі ці дії можливо вчинити за наявності дозволу у формі ухвали ЛМР або на підставі судового рішення.
Об'єкт "Нове юдейське кладовище, XIX ст. у Львові, вул. Єрошенка" внесено до Переліку об'єктів культурної спадщини щойно виявлених пам'яток наказом Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації від 04.12.2017р. № 58-ос, однак, ще не внесено до реєстру нерухомих пам'яток України, оскільки, як уже зазначалося, Міністерство культури України рішення про занесення чи не занесення об'єкта до Реєстру ще не прийняло, що додатково підтверджує те, що вивчення і дослідження об'єкта мають продовжитись, зокрема, необхідно провести додаткові дослідження для встановлення обґрунтованих меж території об'єкта, зон охорони, режимів їх використання, доопрацювання графічної частини.
Вимоги щодо обов'язковості досліджень встановлені нормами: ч. 3 ст. 3, ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 13, ч.2 ст. 14 ст. 32, 34, 37, 48 Закону України "Про охорону культурної спадщини", розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, наказу Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, ст. 9 Закону України "Про охорону археологічної спадщини", ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 4 Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (ратифікована Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 04.10.1988 № 6673-XI), ст. 5 Міжнародної хартії про охорону історичних міст (Вашингтонська хартія), ст.ст. 4, 5, 7 Європейської конвенції про охорону археологічної спадщини від 16.01.1992, Міжурядової Угоди, укладеної між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки "Про охорону та збереження культурної спадщини" від 04.03.1994, ст.ст. 20, 53, 54 Земельного кодексу України, ст.ст. 35, 47 Закону України "Про землеустрій", ст. 27 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права ООН (1966 р,) та Рамкового договору Ради Європи про цінність культурної спадщини, ст. 21 Рамкової Конвенції Ради Європи про культурну спадщину, ст.ст. 1, 4, 5, 6, 7 Рамкової конвенції про захист національних меншин та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016.
Виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, а саме віднесення об'єктів (в тому числі кладовищ) до історичних об'єктів культурної спадщини проводиться в порядку, визначеному Законом України "Про охорону культурної спадщини" та "Порядку обліку об'єктів культурної спадщини", затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158.
Статтями 3, 6 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та пунктом 2 "Порядку обліку об'єктів культурної спадщини", затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, визначено, що тільки органи охорони культурної спадщини обласних, районних адміністрацій та виконкомів міських, селищних рад населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, виконують функції замовника та укладають з цією метою контракти на виявлення, дослідження об'єктів культурної спадщини з метою визначення наявності та культурної цінності об'єкта культурної спадщини, а також одержання нової інформації про ці об'єкти.
Згідно з ст. 9 Закону України "Про охорону археологічної спадщини", наукові дослідження археологічної спадщини включають: вивчення історико-архівних даних щодо об'єктів археологічної спадщини; польові дослідження (археологічні розвідки, розкопки, інші земляні і підводні роботи); після польові дослідження (шифрування, реставрація, замальовування та фотографування знахідок, архівні, лабораторні та інші види вивчення археологічних пам'яток і предметів, знайдених під час польових досліджень тощо).
Так, ч.ч. 1, 2 ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" встановлено, що з метою захисту традиційного характеру середовища окремих пам'яток, їх комплексів (ансамблів), історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій навколо них мають встановлюватися зони охорони пам'яток: охоронні зони, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару; межі та режими використання зон охорони пам'яток визначаються відповідною науково-проектною документацією і затверджуються відповідним органом охорони культурної спадщини; з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць вони заносяться до Списку історичних населених місць України; Список історичних населених місць України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини затверджується Кабінетом Міністрів України; межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини.
Нове юдейське кладовище є щойно виявленим об'єктом культурної спадщини (і ця обставина визнається відповідачами та Кабінету Міністрів України), воно підлягає охороні нарівні з пам'ятками культурної спадщини, як це передбачено ч. 2 ст. 14 Закону України "Про охорону культурної спадщини". Також, м. Львів занесене до Списку історичних населених місць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 878. Межі історичного ареалу населеного місця визначено та затверджено їх у 2005 рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 1311.
Однак, режими використання історичного ареалу населеного місця, обмеження господарської діяльності на його територіях не визначено, відповідна науково-проектна документація повноважним органом охорони культурної спадщини не затверджена.
Крім цього, Львівською міською радою прийнято ухвали, відповідно до яких, земельні ділянки, що на вул. Єрошенка, 22, 28 та ін. передаються у власність та користування юридичним особам для будівництва та обслуговування будівель та споруд, зокрема: № 5302 від 01.10.2015 "Про передачу ТзОВ "БК Львівська мрія" земельної ділянки на вул. Єрошенка, 22", якою передано земельну ділянку для будівництва та обслуговування готелю; № 4671 від 21.05.2015р. "Про затвердження ПАТ "Будівельно-монтажне управління "Львівгазифікація" проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Єрошенка, 22" якою передано земельну ділянку для будівництва та обслуговування готелю; № 3629 від 10.07.2014 "Про затвердження ТзОВ "Автотранс-Електрон" технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок та надання земельних ділянок на вул. Єрошенка, 28", якою передано земельні ділянки для обслуговування будівель і споруд; № 1227 від 16.02.2012 "Про затвердження ПАТ "Львівобленерго" проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Єрошенка", якою передано земельну ділянку для будівництва та обслуговування трансформаторної підстанції; № 209 від 17.02.2011 "Про користування товариством власників приватних гаражів "Сокіл" земельними ділянками на вул. Єрошенка, 19", якою передано земельні ділянки для обслуговування приватних гаражів, загальною площею 3,6 га.
Що свідчить про невиконання вимог п. 4 Розпорядження Кабінету Міністрів України про недопущення будівництва в місцях, де залишились сліди давніх поховань.
Викладене підтверджує необхідність виконання, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, XIXст. у Львові, вул. Єрошенка", вимог п.п. 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України", а саме проведення робіт з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, здійсненні заходів щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження; не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ; п. 2, 3, 4, 9 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1760, а саме: складення облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини, що передбачає виконання роботи з метою виявлення, дослідження, фіксації об'єкта культурної спадщини, визначення його антропологічної, археологічної, естетичної, етнографічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності: облікову картку, коротку історичну довідку, акт технічного стану та матеріали фотофіксації сучасного стану; подання цієї документації консультативній раді ЛОДА; п. 2 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, а саме: виявлення об'єктів культурної спадщини, яке включає, зокрема, натурне обстеження (дослідження), історико-архівні і бібліографічні дослідження, визначення предмета охорони, встановлення ступеня схоронності, первісного призначення, сучасного використання, фотофіксацію (у разі необхідності графічну фіксацію), виготовлення короткої історичної довідки та облікової картки (пп. 2.1), шляхом здійснення науково-дослідних та пошукових робіт (натурних обстежень (досліджень), історико-архівних і бібліографічних досліджень, фотофіксації, графічної фіксації), розробки науково-проектної документації; наукової (науково-технічної) експертизи робіт, які можуть призвести до руйнування, знищення чи пошкодження об'єктів культурної спадщини; земляних, будівельних, меліоративних та інших робіт (пп. 2.2); складання облікової картки об'єкта культурної спадщини, короткої історичної довідки на виявлені об'єкти культурної спадщини, акта технічного стану об'єкта (пам'ятки) культурної спадщини за формою згідно цього Порядку (пп. 2.3); виконання перелічених вимог забезпечують органи охорони культурної спадщини міських рад населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, відповідно до їх повноважень, зокрема виконують функції замовника та укладають з цією метою контракти на виявлення, дослідження об'єктів культурної спадщини з метою визначення наявності та культурної цінності об'єкта культурної спадщини, а також одержання нової інформації про ці об'єкти (пп. 2.4), ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини", а саме, визначення меж та режимів використання зон охорони, ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016, зокрема, замовлення та погодження науково-проектної документації щодо визначення меж і режимів використання зон охорони пам'яток архітектури та містобудування, з метою дослідження та визначення: території щойно виявленого об'єкту культурної спадщини, зони його охорони (зона охоронюваного ландшафту, зона регулювання забудови, зони охорони пам'яток архітектури та містобудування, охоронна зона пам'яток архітектури та містобудування), режим використання територій зон охорони пам'яток архітектури та містобудування.
Жодних доказів виконання перелічених вимог нормативних актів щодо спірного об'єкта, відповідачі, суду не надали.
Суд не бере до уваги покликання відповідачів, про відсутність у них повноважень на вчинення дій обумовлених позовними вимогами, оскільки такі повноваження прямо визначені законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.
Статтями 3 і 6 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та п. 2 "Порядку обліку об'єктів культурної спадщини", затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, визначено, що органи охорони культурної спадщини обласних, районних адміністрацій та виконкомів міських рад населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, виконують функції замовника та укладають з цією метою контракти на виявлення, дослідження об'єктів культурної спадщини з метою визначення наявності та культурної цінності об'єкта культурної спадщини, а також одержання нової інформації про ці об'єкти.
Виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р, а саме вивчення, дослідження та віднесення об'єктів (в тому числі кладовищ) до історичних об'єктів культурної спадщини проводиться в порядку визначеному Закону України "Про охорону культурної спадщини" та "Порядку обліку об'єктів культурної спадщин", затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі доказів на підтвердження виконання вимог вищенаведених нормативних актів, що стосується збереження місця давніх поховань суду не надали.
З огляду на викладене, враховуючи особливий статус об'єктів культурної спадщини, та з метою належного збереження місць давніх поховань, суд вважає позовні вимоги Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу обґрунтованими.
Тому, суд дійшов висновку позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень вказаного Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради, виконавчого комітету Львівської міської ради та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України", в частині п.п. 3, 4, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХ ст. у Львові, вул. Єрошенка".
Визнати протиправною бездіяльність Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання п. 2, 3, 4, 9 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1760, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка".
Визнати протиправною бездіяльність Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання п. 2 Порядку обліку культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка".
Визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо невиконання вимог ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016, а саме не визначення меж та режимів використання зон пам'яток архітектури і містобудування, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка".
Зобов'язати Львівську міську раду, виконавчий комітет Львівської міської ради та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України", в частині п.п. 3, 4, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка".
Зобов'язати Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виконати п. 2, 3, 4, 9 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12. 2001 № 1760, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка".
Зобов'язати Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виконати п. 2 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХст. у Львові, вул. Єрошенка".
Зобов'язати Львівську міську раду та Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виконати вимоги ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та ДСТУ Б.Б.2.2-10:2016, а саме визначити межі та режим використання зон пам'яток архітектури і містобудування, щодо об'єкта "Нове юдейське кладовище, ХІХ ст. у Львові, вул. Єрошенка".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 04055896), що знаходиться за адресою: 79006, м.Львів, пл. Ринок,1, на користь Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (код ЄДРПОУ 21720365), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Кульчицької, 1, квартира 94, 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 26256622), що знаходиться за адресою: 79006, м.Львів, пл. Ринок,1, на користь Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (код ЄДРПОУ 21720365), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Кульчицької, 1, квартира 94, 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 26256659), що знаходиться за адресою: 79008, м.Львів, вул. Валова, 20, на користь Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (код ЄДРПОУ 21720365), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Кульчицької, 1, квартира 94, 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 23 листопада 2018 року.
Суддя В.М. Сакалош