Рішення № 78073974, 23.11.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
1340/4452/18
Номер документу
78073974
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/4452/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гулкевич І.З. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування розпорядження від 22.08.2018 р №572-р,-

встановив:

В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування розпорядження від 22.08.2018 р №572-р.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 01.08.2018 р. ГУ ДФС у Львівській області проведено фактичну перевірку ФО-П ОСОБА_1 з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами ресторану-пабу («Grill-Pab»), за результатами якої 01.08.2017 р. складено акт перевірки №13/732/4000/321804410, у висновках якого встановлено порушення ст.ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячногоі плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

На підставі висновків викладених в акті перевірки ГУ ДФС 22.08.2018 р. прийнято податкове повідомлення- рішення за №0043014001. яким до ФО-П ОСОБА_1 застосовані штрафні санкції у сумі 6 800 грн.

Також, 22 жовтня 2018 року прийнято розпорядження №572-р про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями/тютюновими виробами (згідно з переліком). Позивач вважає вказане розпорядження протиправним та таким що суперечить вимогам чинного законодавства, просить скасувати в повному обсягу.

Ухвалою судді від 08 жовтня 2018 року розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з без виклику сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Представник відповідача подав відзив на адміністративний позов, відповідно до якого Головне управління ДФС у Львівській області позовні вимоги не визнає, просить у їх задоволенні відмовити, оскільки при прийнятті оскаржуваного розпорядження відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що 01.06.18 р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 уклав договір оренди майна , що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 для використання 83,3 кв. м. під кафе, яке не здійснює продаж товарів підакцизної групи (8%) та 13,0 кв. м. під продаж товарів акцизної групи (15%).

08.06.18 р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 отримав ліцензію на роздрібну торгівлі алкогольними напоями №2018131364/7505 за місцем здійснення торгівлі АДРЕСА_1.

01.08.18 р. співробітниками ГУ ДФС України у Львівській області здійснено фактичну перевірку ресторану-пабу, за адресою проспект. Шевченка,15, за наслідками якої склали Акт №13/732/4000/321804410.

Під час перевірки податківці встановили, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів - у невизначених для цього місцях торгівлі.

Зазначену обставину податківці кваліфікували як продаж алкогольних напоїв у невизначеному місці торгівлі, а саме правопорушення, передбачене ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

29.08.18 р. заступником начальника Головного управління ДФС у Львівській області винесено розпорядження №572-р про анулювання ФО-П ОСОБА_1 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями/тютюновими виробами, згідно з переліком, у зв'язку з порушенням вимог ст.15-3 Закону, щодо продажу алкогольних напоїв у невизначеному для цього місці.

Позивач не погодився з вищезазначеним розпорядженням, звернувся до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів, безпосередньо громадянами та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Місце торгівлі - це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20м2, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

За змістом ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» вбачається, що імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:

- заяви суб'єкта господарювання;

- рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання;

- несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

- рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання марок акцизного податку (стосовно імпортерів);

- рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;

- рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;

- порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

У відповідності до п.11 ч.1 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» забороняється продаж пива (крім безалкогольного) у невизначених для цього місцях торгівлі.

Таким чином, право суб'єкта господарювання на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у конкретно визначеному місці торгівлі закон ставить у залежність від наявності у нього ліцензії, в якій має бути прямо зазначено адресу такого місця торгівлі.

Продаж алкогольних напоїв у невизначених для цього місцях торгівлі - це факт здійснення реалізації алкогольних напоїв у місцях, на право торгівлі в яких у суб'єкта господарювання відсутня ліцензія, або якщо такі місця не внесені до наявних у підприємства ліцензій.

За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Відповідно до абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» порушення вимог статті 15-3 цього Закону, а саме: продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів у невизначених для цього місцях торгівлі до суб'єкта господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі 6 800 гривень.

Крім того, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

З аналізу наведених положень можна дійти висновку, що однією з підстав для анулювання ліцензії є - продаж алкогольних напоїв у не визначених для цього місцях.

Так, приймаючи спірне розпорядження ДФС у ньому посилалось саме на вказані обставини, а саме на порушення ФО-П ОСОБА_1 вимог ст.15 Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів у не визначених для цього місцях торгівлі.

Разом з тим, суд вважає такі посилання помилковими та зазначає, що з ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, , зареєстрованій 08 червня 2018 року за номером 2018131364/7505 з терміном дії - з 18.06.2018 року по 17.06.2019 року вбачається, що місце торгівлі у вказаній ліцензії зазначено АДРЕСА_1, ресторан.

За таких обставин, суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, щодо продажу алкогольних напоїв у не визначених для цього місцях торгівлі, оскільки здійснення торгівлі у невизначеному для цього місці торгівлі, у розумінні п.11 ч.1 ст.15-3 Закону це здійснення торгівлі алкогольними напоями за іншою адресою ніж зазначено у ліцензії на роздрібну торгівлю.

В даному випадку, фактична перевірка проводилась саме за адресою АДРЕСА_1. Саме вказана адреса зазначена у ліцензії №2018131364/7505 від 08.06.18, та реалізація товару відповідно до акту здійснювалась саме в даному місці торгівлі, тому суд дійшов висновку, що немає жодних підстав стверджувати, що позивач здійснював продаж алкогольних напоїв у відсутності необхідної торгівельної площі для продажу алкогольних напоїв - 20 кв.м.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд вважає, що висновок податкового органу при проведенні перевірки про здійснення позивачем реалізації товарів в невизначеному місці торгівлі є помилковим та недоведеним.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 77, 90, 139, 242, 243, 251, 255-262 КАС України,-

вирішив :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядженні від 22.08.2018 р №572-р винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Львівській області про анулювання ліцензії фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями №2018131364/7505 від 08.06.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська,35, м. Львів, 79003, ЄДРПОУ 39462700) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири гривні) 80 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Суддя Гулкевич І.З.